Tak zapamiętamy Alana Rickmana. Oto jego najlepsze role

Agata Piasecka
Dla większości widzów Alan Rickman już zawsze będzie profesorem Severusem Snapem z "Harry'ego Pottera", którego historia złamała nam serca. Ten wybitny brytyjski aktor w ciągu 50 lat kariery na w stałe wpisał się w historię kina. Rickman zaczynał na początku lat 70. w Royal Shakespeare Company w Warwickshire. W telewizji pojawił się po raz pierwszy w 1978 roku w roli Tybalta w sztuce "Romeo i Julia". Na swoim koncie miał Złoty Glob,nagrodę BAFTA i Emmy. Od 50 lat był związany z ekonomistką i polityczką Partii Pracy Rimą Horton. W zeszłym roku para wzięła potajemny ślub w Nowym Jorku

1. Hans Gruber w "Szklanej pułapce" (1988)

Rola czarnego charakteru, z którym zmagał się Bruce Willis przyniosła aktorowi sławę i miejsce w rankingu 100 najgorszych złoczyńców wszech czasów. Rickman na planie tego filmu nabawił się kontuzji kolana, z której już nigdy nie udało mu się wyleczyć.

1
archiwum archiwum

2. Szeryf Nottingham w "Robin Hood: Książę złodziei" (1991)

Trzy lata po roli Hansa Grubera aktor znowu wcielił się w czarny charakter. Tym razem był głównym przeciwnikiem walecznego Robin Hooda. Za tę rolę został nagrodzony statuetką BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego.

2

3. Pułkownik Christopher Brandon w "Rozważnej i romantycznej" (1995)

Najbardziej angielski z angielskich filmów - Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant oraz właśnie Alan Rickman w adaptacji prozy Jane Austin. Urokowi pułkownika Brandona uległa nawet młodsza o pokolenie Kate Winslet. Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany

3

4. Metatron w "Dogmie" (1999)

Komediowa rola anioła będącego głosem Boga, który nakazuje prowadzącej klinikę aborcyjną Bethany powstrzymanie dwóch aniołów przed przekroczeniem progu świątyni. Można umrzeć ze śmiechu.

4

5. Wytęp w teledysku zespołu Texas "In Demand" (2000)

To właściwie rólka, a nie prawdziwa rola. Ale scena, w której razem z Sharleen Spiteri tańczy tango na stacji benzynowej jest jedną z najbardziej seksownych scen w historii teledysków, choć nie ma w niej ani grama golizny.

5
archiwum archiwum

6. Profesor Snape w "Harrym Potterze" (2001-11)

Najbardziej znana rola w karierze Rickmana. W złożoną postać nienawidzonego przez Harry?ego nauczyciela eliksirów, który skrywał tragiczną historię Rickman wcielił się w wszystkich ośmiu filmach. Swojemu bohaterowi nadał ciepło i klasę. Mimo, że Rowling myślała o nim tworząc postać Snape?a aktor rolę otrzymał dopiero po tym, jak odrzucił ją preferowany przez studio Tim Roth.

6

7. Harry w "To właśnie miłość" (2003)

Rola ojca i męża kuszonego przez seksowną sekretarkę łamie serce. Chyba każdy do końca wierzył, że Harry jednak nie uległ. Choć wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. A dialog z grającą jego żonę Emmą Thompson na temat robienia głupka z siebie nawzajem zawsze wywołuje łzy.

7
archiwum archiwum

8. Marvin, paranoidalny android w "Autostopem przez galaktykę" (2005)

Rickman co prawda tylko udzielił głosu uroczemu androidowi, ale to właśnie on nadał mu charakter.

8

9. Hilly Kristal w "CBGB" (2013)

Rickman jako założyciel najsłynniejszego punkowego klubu, w którym kariery zaczynały takie gwiazdy jak Ramones czy Blondie. Kristal w wykonaniu Rickmana zachwyca determinacją i przeraża brakiem umiejętności obchodzenia się z pieniędzmi. No i ta koszmarna fryzura.

9

10. Gąsienica Absolem w "Alicji w krainie czarów" i "Alicji po drugiej stronie lustra" (2010-16)

Ostatnia rola Rickmana. Aktor użyczył głosu zwariowanej gąsienicy w "Alicji w krainie czarów". Postaci powróci w tym roku w drugiej części ?Alicja po drugiej stronie lustra?. Warto wybrać wersję z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami.

10
Więcej na ten temat: filmy, po godzinach