Rodzaje broni, które możesz mieć legalnie

Piotr Mieśnik, Kuba Dobroszek
- Prawo do obrony własnego życia przed nielegalną napaścią jest prawem przyrodzonym, nie nadanym. A więc prawo do posiadania i użycia broni wprost wynika z prawa do życia - mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.
Fot. Ken Lunde, http://lundestudio.com Fot. Ken Lunde, http://lundestudio.com

Bronić prawa

- Ile jeszcze musi mieć miejsce masakr zorganizowanych przez bandytów korzystających z nielegalnego przecież uzbrojenia, by europejscy włodarze pozwolili praworządnym obywatelom posiadać broń? - pyta Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma, propagującej rozszerzenie dostępu do broni.

Przy okazji takich tragedii jak wtorkowe zamachy w Brukseli, niczym mantra powracają postulaty obrońców prawa do posiadania broni palnej. Pod tym względem polskie przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Unii Europejskiej. Procedura uzyskania niezbędnego pozwolenia jest skomplikowana, a odmowy często niejasno argumentowane. - Nawet zaborcy nie dokonali rozbrojenia Polaków w takim stopniu, w jakim sami to zrobiliśmy po 1945 roku - zauważa Andrzej Rozenek, wiceprzewodniczący Biało-Czerwonych. Polityk, dla kontrastu, przytacza przykład Czechosłowacji, gdzie kwestię dostępu do broni dla cywilów rozwiązano zupełnie inaczej. Dzięki temu, jak wskazują oficjalne dane, czeski przemysł zbrojeniowy stoi obecnie na dużo wyższym poziomie.

Na początku tego roku, Stanisław Pięta (PiS) udzielił wywiadu "Super Expressowi", w którym zapowiedział, że jego partia chce ułatwić dostęp do broni palnej. Za słowami poszły czyny: kilka tygodni później posłowie Prawa i Sprawiedliwości - m.in. Ryszard Terlecki, Marek Suski i Andrzej Jaworski - spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Posiadania Broni. Omawiano projekt ustawy o broni i amunicji zaproponowany właśnie przez Stowarzyszenie. - Zapewniono nas, że możemy liczyć na wsparcie. Liczymy, że przygotowany przez nas projekt już wkrótce stanie się przedmiotem prac sejmowych - mówi Andrzej Turczyn z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni. Działacz na swojej stronie internetowej pisze, że "w broni palnej upatruje sposobu na podniesienie Polaków z kolan". ROMB chce przede wszystkim, by obywatele posiadali skuteczne środki indywidualnej obrony. Organizacja podkreśla konieczność szkoleń i skrupulatnego egzaminowania osób ubiegających się o pozwolenie.

Do tej pory polskie rządy w zasadzie niespecjalnie zajmowały się tą kwestią. Pewne zmiany próbowano zapoczątkować podczas rządów Platformy Obywatelskiej, ale projekt Andrzeja Czumy przepadł. - Rząd PO-PSL podjął próbę znowelizowania ustawy jednak nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Nadal decyzję o pozwoleniu wydaje policja, niestety często nadinterpretując prawo. - komentuje Andrzej Rozenek. Znacznie surowszy w ocenie jest Jacek Hoga: - Niestety od sławetnego 1989 roku nie doczekaliśmy się żadnego rządu na tyle roztropnego, by przywrócił Polakom prawo do posiadania broni, zabrane nam przez komunistyczną partię okupacyjną.

Jak słyszymy od posłów partii rządzącej, zmiany w przepisach regulujących dostęp do broni absolutnie nie są priorytetem rządu, choć w kampanii wyborczej PiS wypowiadał się na ten temat w sposób merytoryczny i fachowy. Eksperci podkreślają, że by jakiekolwiek zmiany mogły mieć miejsce, potrzebna jest rzetelna dyskusja, dialog i uspokojenie społecznych nastrojów opartych w dużej mierze o stereotypy i fobie.

A stereotypów jest mnóstwo. Przeciwnicy legalizacji broni chętnie podkreślają, że szeroki dostęp do amunicji to zwiększenie przestępczości. - Bzdura! I świadome manipulowanie społeczeństwem! Przecież rozszerzenie dostępu do broni o jakim mówimy, polega na umożliwieniu posiadania sprzętu przez praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków. Niedorzeczne jest głoszenie tez, że ktoś, kto przeszedł badania lekarskie i psychologiczne oraz został dokładnie sprawdzony przez policję, będzie popełniał z niej przestępstwa - oburza się Andrzej Turczyn. Tego typu argumenty wyśmiewa również Jacek Hoga: - Tak mówią jedynie osoby nie znające statystyk. Bo jest dokładnie odwrotnie: im więcej broni w rękach obywateli, tym bezpieczniej.

Równie nośną tezą wysnuwaną przez przeciwników liberalizacji przepisów jest brak odpowiedniego przeszkolenia. Łukasz Ruszczyk - poseł Platformy Obywatelskiej - jakiś czas temu powiedział w jednym z wywiadów: "Byłem związany z agencją ochroniarską i mogę wszystkich zapewnić, że osoba nieobyta z bronią raczej się nie obroni w sytuacji zagrożenia albo użyje jej niewłaściwie". Ruszczykowi wtórują partyjni koledzy. - Im mniej broni w rękach obywateli, tym lepiej - ucina rozmowę z "Logo" Jarosław Wałęsa, europoseł PO. Jednak również te argumenty łatwo odpierają zwolennicy liberalizacji przepisów. Rozenek: - Gdyby pan poseł wgłębił się w obowiązującą ustawę o broni i amunicji wiedziałby, że osoby ubiegające się o wydanie pozwolenia, jeśli nie przejdą przeszkolenia i nie zaliczą egzaminu, pozwolenia nie otrzymają.

Właśnie na odpowiednie przeszkolenie - jak wspominaliśmy wcześniej - duży nacisk kładzie Ruch Obywatelski Miłośników Broni. Andrzej Turczyn: - Obecne prawo nie dość, że jest rygorystyczne, to jeszcze źle reguluje ten element. Egzamin praktyczny na pozwolenie do celów ochrony osobistej to strzelanie precyzyjne: do tarczy, na odległość kilkunastu metrów. W chwili zagrożenia taka sytuacja się nie zdarza, więc sprawdzana umiejętność jest absolutnie nieprzydatna!

Czy szybkie zmiany w prawie są możliwe? Choć posłowie PiS-u wyrażają taką chęć, należy pamiętać, że Beata Szydło ma mnóstwo innych priorytetów. W rozszerzeniu dostępu do broni palnej zapewne pomóc mogą posłowie Ruchu Kukiz'15. Przeciwni - jak wnioskujemy z medialnych doniesień - będą członkowie Platformy Obywatelskiej oraz .Nowoczesnej.

1
Fot. jmcdermottillo shutterstock Fot. jmcdermottillo shutterstock

Co robić w sytuacji zagrożenia

Radzi Maciej Górski - ekspert ds. bezpieczeństwa osobistego z Highlander Team Combat Training & Security Detail, czynny agent ochrony "close protection", instruktor krav magi i anty-terror systemu, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, czterokrotny mistrz świata w karate.

Idę ciemną ulicą i naprzeciwko widzę kilku podejrzanych typów. Co robić?

Przejść na drugą stronę...

A czy to nie będzie dla nich sygnał, że się boję, że stawiam się w pozycji ofiary?

Będzie, ale będzie to też czas niezbędny dla ciebie na to, żeby zaobserwować ich reakcje, domyślić się intencji i przede wszystkim, jeśli jest rzeczywiste zagrożenie, czas na to, żeby zacząć się bronić.

Co trzeba zrobić?

Najważniejsze to rozpoznać zagrożenie i przewidywać. W naszych czasach bardzo brakuje nam uważności - dostrzegania pewnych ważnych szczegółów i zagrożeń. Jeśli po przejściu na drugą stronę ulicy zauważysz, że oni też przechodzą, ale idą spokojnie i powoli, to pierwsze, co powinieneś zrobić, to poszukać innych ludzi i światła. To ma bardzo głębokie psychologiczne uzasadnienie, bo każdy, kto chce cię napaść, nie chce być zauważony. Jest jednak też możliwy gorszy scenariusz. Widzisz, że mimo światła i ludzi osoba, która jak oceniłeś - stanowi dla ciebie zagrożenie, przyspiesza i dąży do konfrontacji z tobą. To jasny sygnał: jest zdeterminowana i nic jej nie zatrzyma. To bezpośrednie zagrożenie. W takiej sytuacji nie miałbym oporów, żeby użyć na przykład paralizatora.

No właśnie, czy te gadżety służące do samoobrony są skuteczne, gwarantują nam bezpieczeństwo?

Paralizator, gaz, pałka teleskopowa czy kubotan są bardzo skuteczne, ale trzeba umieć się nimi posługiwać. Dlatego powinniśmy się uczyć bronić i uczyć się obsługiwać tę broń, którą możemy mieć przy sobie, która jest legalna. Podoba mi się filozofia w Izraelu: każdy człowiek jest czynnikiem obronnym kraju. Przez to nie ma przemocy na ulicy.

Chodzi tylko o trening technik, ćwiczenia sprawności czy o coś jeszcze?

Pierwsze, co powinno zareagować w sytuacji zagrożenia, to nasza głowa. Liczą się też wyuczone nawyki. Trzeba mieć świadomość pewnych rzeczy: nie umiem się bronić? To szukam pomocy. Potrafię? A więc używam do samoobrony wszystkich dostępnych narzędzi, jakie mam: rąk, nóg, stojącego obok krzesła czy jakiegoś gadżetu. Jeśli już się uzbroiłem, to konieczny jest nawyk reagowania, bo sam fakt, że coś przy sobie nosimy, jeszcze niewiele daje.

Jak można się tego nauczyć? To kwestia przepracowania we własnej głowie czy specjalistycznego treningu?

Polecam trening. Najlepsze są zajęcia w rodzaju self-defence, krav magi combat czy anty-terror system. Ważne jest aby wybierać te szkoły, gdzie ekspert prowadzący zajęcia ma nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też doświadczenie w ochronie osobistej i sytuacjach realnego zagrożenia.

Dlaczego to takie ważne?

Dzięki własnemu doświadczeniu będzie ci w stanie przekazać nie tylko wiedzę książkową, ale też przede wszystkim praktyczną, dotyczącą tego, gdzie masz nosisz narzędzie do samoobrony, kiedy go użyć i jak przygotować się psychicznie, żeby przełamać się i to zrobić.

Mam gaz. Gdzie powinienem go nosić?

Zawsze w tym samym miejscu. Bez względu na to, czy zmieniasz kurtki czy bluzy. Powinien być łatwo dostępny, tak żebyś mógł go wyciągnąć i użyć nie tylko na ulicy, ale też w sytuacjach, gdy jest mniej miejsca. Musisz to robić sprawnie nawet po ciemku, nawet z zamkniętymi oczami. Ale też pamiętaj, to, że nosisz gaz, nie znaczy, że tylko nim się możesz bronić. Może do tego posłużyć wszystko, co tylko masz pod ręką. Napastnik ma nóż? Ty weź krzesło. To właśnie trening otwiera głowę na różne niekonwencjonalne zachowania.

Wróćmy jeszcze do psychiki...

To też się trenuje: przełamanie się do użycia broni, do chronienia własnego życia. Zdarza się przecież tak, że zaatakowana ofiara jest tak sparaliżowana strachem, że nie jest w stanie nawet krzyknąć, żeby wezwać pomoc. A ja na seminariach uczę nawet tego, jak krzyczeć, i o dziwo, używając tylko własnego głosu, można nawet kogoś położyć na ziemię!

A co zrobić, gdy już udało nam się odeprzeć atak? Uciekać?

Radziłbym tak ważną sprawę załatwić do końca. Należy obezwładnić napastnika w taki sposób, aby samemu być bezpiecznym i mieć wolne ręce i zaczekać na policję.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Latarka z wyrzutnią kul pieprzowych

Latarka PepperBall FlaschLauncher oprócz tradycyjnej funkcji, dzięki której oświetlisz ciemne zaułki - wyposażona jest w miotacz kul, które po dosięgnięciu celu rozpadają się, uwalniając roztwór syntetycznego, ostrego pieprzu PAVA. Boisz się, że nie trafisz? Luz. Latarka ma wbudowany celownik laserowy. A i jeszcze jedno: jej światło jest tak mocne, że świecąc w oczy napastnikowi, możesz go oślepić i zdezorientować.

Cena: ok. 1700 zł

Zdjęcie PepperBall Latarka z wyrzutnią kul gumowych lub pieprzowych Zdjęcie Tippmann Pistolet CO2 PG-7 RAM .68
PepperBall Latarka z wyrzutnią kul pieprzowych Tippmann Pistolet CO2 PG-7 ...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Latarka "Policyjna"

Wśród latarek przeznaczonych do samoobrony są też takie, które bardziej przypominają pierwowzory, a nie zaawansowane technologicznie transformersy. Kojarzysz policjantów z amerykańskich filmów świecących długaśnymi latarkami rzezimieszkom po oczach? Mogłeś tego nie wiedzieć, ale takiej wzmocnionej latarki można też używać jako pałki. Jest bowiem odporna nie tylko na złą pogodę i wodę, ale też na złych, a nawet bardzo złych ludzi.

Cena: ok. 180 zł

Zdjęcie Olight Latarka M1X Striker XM-L2 Zdjęcie Streamlight SL20XP LED
Olight Latarka M1X Striker ... Streamlight SL20XP LED
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Gaz pieprzowy

Jeśli masz wybór między miotaczem gazu rozpylającym chmurę lub żel, wybierz ten drugi. Jest bardziej precyzyjny, niebezpieczny dla przeciwnika, a jednocześnie bezpieczniejszy dla ciebie (na pewno nie wbiegniesz w chmurę gazu). Jeśli używając miotacza, sam masz problemy, np. ze wzrokiem, pamiętaj, aby nie trzeć oczu. Najlepiej przepłukać je mlekiem. Możesz wybrać tradycyjny gaz wyglądający jak mały dezodorant albo np. taki, który przypomina brelok do kluczy.

Cena: ok. 35-50 zł

Zdjęcie Gaz pieprzowy Obronny 15 ml Zdjęcie Gaz pieprzowy Policyjny 15 ml Zdjęcie Guard Szminka - Gaz Pieprzowy
Gaz pieprzowy Obronny 15 ml Gaz pieprzowy Policyjny 15 ml Guard Szminka - Gaz Pieprzowy
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Paralizator elektryczny

Wśród polecanych przez speców od samoobrony gadżetów, oprócz gazu pieprzowego, miejsce na podium ma także paralizator elektryczny. Dlaczego? Oczywiście skuteczność nie jest tu bez znaczenia (ten na obrazku ESP Power 200, razi napastnika napięciem 200 000 V, paraliżując go na ok. 15 minut). Liczy się też bezpieczeństwo (prąd nie przejdzie na osobę broniącą się, działa tylko na mięśnie obwodowe, a napastnikowi także nie wyrządzi większej krzywdy). I oczywiście niezawodność - paralizator razi nawet przez grube ubranie. Jeszcze jedno. Sam dźwięk iskrzenia prądu, jaki wydaje to urządzenie, może wywołać u napastnika strach większy niż przed innymi rodzajami broni.

Cena: ok. 160 zł

Zdjęcie ESP Paralizator Power Max Zdjęcie Paralizator Power 200 Zdjęcie UZI Paralizator Thunderbolt 4w1
ESP Paralizator Power Max Paralizator Power 200 UZI Paralizator Thunderbolt...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Paralizator wielofunkcyjny

To już sprzęt niemal jak z filmów SF. Używając Phazzera Dragona, nie musisz wchodzić w bliski kontakt z napastnikiem (tak jak w przypadku tradycyjnego paralizatora). Tutaj ładunek elektryczny wystrzeliwujesz z oddalenia (nawet z ponad 7 metrów) za pomocą specjalnych diod. Ładunek błyskawicznie paraliżuje centralny układ nerwowy. Napastnik po takim trafieniu będzie bezbronny jak niemowlę. A ty i twoi bliscy bezpieczni.

Cena: ok. 2 tys. zł

Zdjęcie Paralizator wielofunkcyjny PHAZZER DRAGON Zdjęcie Paralizator wielofunkcyjny PHAZZER ENFORCER
Paralizator wielofunkcyjny ... Paralizator wielofunkcyjny ...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Paralizator w lasce, na psy

Mawia się, że to człowiek jest najgorszym z drapieżników, ale na twojej drodze może też stanąć np. pies. Agresywny, głodny, bezdomny. A jak ochronić swoje dziecko lub yorka ukochanej przed atakiem takiej bestii? Oczywiście możesz próbować go odgonić albo zasłonić tych, na których ci zależy, własnym ciałem. Uważaj jednak. Jeśli stoisz - pies najczęściej atakuje okolice tętnicy udowej. Jeśli w nią trafi, możesz wykrwawić się bardzo szybko. Dlatego przydatna okaże się laska z paralizatorem, taka jak Zapcane. Jej przewagą nad zwykłym paralizatorem jest odległość jaką zapewnia ci od napastnika. Biorąc pod uwagę jego kły - ten dystans jest bezcenny.

Cena: ok. 350 zł

Zdjęcie Mace Zestaw HPMM-01 dla aktywnych kobiet Zdjęcie PSP Paralizator ZAP Cane Anti Dog
Mace Zestaw HPMM-01 dla akt... PSP Paralizator ZAP Cane An...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
8
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Alarm akustyczny

Pozostając przy naszych braciach mniejszych, którzy niestety czasem stają się naszymi przeciwnikami - w razie ataku możesz zastosować też alarm akustyczny, który ma za zadanie odstraszyć rozjuszonego zwierzaka. Emituje bowiem wysokotonowe dźwięki o głośności ok. 110 decybeli, które mają odstraszać psy. Ale tu uwaga - eksperci zaznaczają, że niektóre wyjątkowo agresywne rasy, szczególnie w bojowym szale, mogą nie zareagować na taki alarm. Dlatego jest on polecany na niezbyt grubego zwierza.

Cena: ok. 40 zł

Zdjęcie Alarm akustyczny SCHRILL - szoker dźwiękowy Zdjęcie ELMES PUMB100H
Alarm akustyczny SCHRILL - ... ELMES PUMB100H
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
9
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kubotan w długopisie

Niby taki niepozorny gadżet, który możesz wykorzystywać zgodnie z pierwotną funkcją (do pisania rzecz jasna), a jednak przydaje się w samoobronie. Żeby jednak używać właściwie kubotana (zazwyczaj można go wnieść nawet na pokład samolotu), potrzebujesz gruntownego szkolenia. Dzięki niemu możesz zwiększyć siłę ciosu, zastosować szereg wymyślnych dźwigni i obezwładnień. Mała rzecz, a broni.

Cena: ok. 55 zł

Zdjęcie Boker Długopis taktyczny Plus MPP Zdjęcie Taniuchno Długopis taktyczny 7682 Zdjęcie United Cutlery Długopis Defense Pen Silver UC2703
Boker Długopis taktyczny Pl... Taniuchno Długopis taktyczn... United Cutlery Długopis Def...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
10
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pałka teleskopowa

Nie ma się co oszukiwać - najwymyślniejsze gadżety służące do samoobrony czasem są tak samo skuteczne jak najprostsze rozwiązania, do których użycia potrzeba po prostu siły. Tak jest z pałkami teleskopowymi popularnie nazywanymi "batonami". To rodzaj rozkładanej pałki (dlatego łatwo ją nosić, choćby w kieszeni czy przy pasku), która składa się z połączonych ze sobą rurek bądź ze sprężyny z twardym zakończeniem. Według specjalistów dzięki zwiększeniu dystansu do napastnika i sile, jaką można wygenerować, uderzając taką pałką - jest to jedno ze skuteczniejszych narzędzi do samoobrony.

Cena: ok. 200 zł

Zdjęcie Pałka teleskopowa sprężynowa-giętka Zdjęcie ESP Pałka teleskopowa BATON 21 Zdjęcie Pałka teleskopowa (baton) sztywna 21
Pałka teleskopowa sprężynow... ESP Pałka teleskopowa BATON... Pałka teleskopowa (baton) s...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
dane dostarcza:
11
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Samoobronny multitool

To właściwie gadżet służący przede wszystkim miejskiemu survivalovi, ale ma też funkcje obronne i jest godny polecenia. Oprócz alarmu akustycznego wyposażony jest w prawdziwe niezbędniki każdego faceta. Swiss Tech BodyGard to także automatyczny wybijak do szyb, ostrze do cięcia pasów samochodowych, latarka LED i awaryjne czerwone światło.

Cena: ok. 70 zł

12
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zaciski jak kajdanki

Gdy już poradzisz sobie z zagrożeniem, ważne żebyś doprowadził sprawy do końca (czytaj: oddał napastnika w ręce policji). W sklepach z militariami możesz nabyć najróżniejsze rodzaje kajdanek: od profesjonalnych policyjnych po zwykłe plastikowe zaciski, które bywają równie skuteczne. Zastanów się jednak dwa razy, zanim ich użyjesz, bo możesz napytać sobie biedy. Pozbawienie kogoś wolności jest karalne. No, chyba że będziesz w stanie udowodnić, że się bałeś, a napastnik zagrażał zdrowiu lub życiu twojemu i innych.

Cena: ok. 8 zł

13
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Zastanów się dwa razy, zanim kupisz

Sklepy z bronią i militariami pełne są też innych, bardzo popularnych gadżetów służących do samoobrony. Eksperci ds. bezpieczeństwa osobistego przestrzegają jednak, żeby kupować je z rozwagą. Dlaczego?

Pałka tonfa - taka, jaką często widzisz u policjantów pracujących w prewencji. Bardzo popularna, ale wymagająca też ogromnych umiejętności, aby skutecznie się nią posługiwać. Jeśli nie masz za sobą miesięcy treningu - odpuść. Napastnik tonfę będzie ci mógł odebrać łatwiej niż zwykła pałkę,
Pistolety alarmowo-hukowe - wyglądem przypominają prawdziwą broń, ale nie mają z nią nic wspólnego. Według zapewnień producentów ostrzegawczy wystrzał z takiego pistoletu brzmi jak taki z ostrej amunicji. To bujda. Zazwyczaj to trzask przypominający kapiszony. Może wystraszy kieszonkowca. A jeśli nie, to co wtedy zrobisz?

Pistolety na gumowe kule - jeden z najbardziej skutecznych rodzajów broni, ale i... najbardziej kontrowersyjnych. Wszystko przez luki w prawie. Broń taką możesz kupić legalnie, ale w związku z różnymi interpretacjami prawa (np. przez policję) funkcjonariusze mogą uznać, że posiadasz lub użyłeś broni, na którą jednak... potrzebujesz pozwolenia. Do tego dochodzi jeszcze jeden argument. Nawet taki pistolet na gumowe kule jest wyjściem ostatecznym, bo przy trafieniu w tętnicę lub oko może zabić.

14
Więcej na ten temat: bezpieczeństwo, broń