Najlepsze piosenki na rozstanie

KD
Wiemy, że idą walentynki. Wiemy, że pewnie będziesz siedzieć w kinie, oglądając jakąś bzdurną komedyjkę z Tomaszem Karolakiem. Pomyśl jednak, że nie każdy tak ma. A na rozstania najlepsze są te piosenki. SPOLIER: nie, w zestawieniu nie ma The Smiths.

The Beatles - Yesterday

"Yesterday...
All my troubles seemed so far away..."

Jeśli wierzyć Wikipedii, jest to najczęściej coverowana piosenka w historii. Jej autorem jest Paul McCartney (mimo, że oficjalnie podpisuje się ją duetem McCartney/Lennon, o czym później), a nagrano ją w słynnym studiu Abbey Road. Choć trudno w to uwierzyć, utwór początkowo nie spodobał się pozostałym Beatlesom - uważali, że nie pasuje do ówczesnego wizerunku grupy. Niewiele jednak czasu potrzebował John Lennon, by przyznać, że to fantastyczna piosenka. "Dziecko Paula" - przyznawał najsłynniejszy Beatles.

"Yesterday" tak bardzo spodobało się w Stanach Zjednoczonych, że tamtejsi krytycy wprost przyznawali - McCartney to najzdolniejszy muzyk z całego zespołu! Wiele lat później utwór trafił do pierwszej dwudziestki najwybitniejszych piosenek wszech czasów, opublikowanej przez prestiżowy magazyn "Rolling Stone".

Jak to z ponadczasowymi przebojami zwykle bywa, również i "Yesterday", podobno, narodziło się zupełnie przypadkiem. Jak wielokrotnie tłumaczył Paul McCartney, pewnego dnia po prostu obudził się z gotową melodią w głowie. Niemal tak samo było w przypadku największej konkurencji - Keith Richards też kiedyś po prostu się obudził, z nagranym riffem do "Satisfaction".

O tym jak wielkie jest to dobro narodowe, niech świadczy przepychanka prawna między McCartneyem a Yoko Ono. Paul, wiele lat po śmierci Lennona, prosił, aby "Yesterday" podpisywać tylko jego nazwiskiem. Yoko odmówiła.

1

George Michael - Careless Whisper

"I'm never gonna dance again,
Guilty feet have got no rhythm..."

Najsłynniejszy saksofonowy riff od czasu "Baker Street" Gerry'ego Rafferty'ego. Utwór zyskał uznanie zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych, docierając na pierwsze miejsca list przebojów w ponad dwudziestu krajach. Przerabiało go mnóstwo artystów, na czele z kultową Bananaramą.

Swego czasu kolportowano plotkę, że piosenka "Careless Whisper" to melodyjna opowieść o pewnej szkolnej przygodzie Michaela, ale sam wokalista później wielokrotnie dementował tę informację.

Co ciekawe, choć utwór znamy jako, ekhm, opus magnum George Michaela, ukazał się też na płycie jego macierzystej formacji Wham!. Jak niewiele przebojów grupy, został stworzony we współpracy z Andrew Rigleyem, a więc mniej znaną częścią duetu odpowiedzialnego za "Last Christmas".

George Michael, kiedy napisał "Careless Whisper" miał siedemnaście lat. A co ty zrobiłeś w jego wieku?

2

Whitney Houston - I Will Always Love You

"If I should stay,
I wolud only be in your way..."

Stwierdzaj, że idziemy na łatwiznę, proszę bardzo. Uważaj nas za mięczaków, okej. Ale, motyla noga, naprawdę wyobrażasz sobie osobę, która po rozstaniu nie słucha Whitney Houston?! Jeśli tak, oznacza to tylko jedno - Houston, mamy problem!

Na wstępnie zaznaczmy, o czym przeciętny zjadacz radia przeważnie nie wie, że to nie Whitney napisała tę piosenkę. "I Will Always Love You" jeszcze w latach siedemdziesiątych wykonywała Dolly Parton. I to całkiem nieźle, choć świat zachwycił się przebojem dopiero przy okazji filmu "Bodyguard", na potrzeby którego Houston przearanżowała song koleżanki po fachu.

Zresztą nie zgadniesz, kto namówił amerykańską divę muzyki pop, żeby zajęła się tym utworem. Otóż Kevin Costner - odtwórca głównej roli w "Bodyguardzie" - samozwańczo postanowił zająć się muzyczną otoczką filmu. Z pożytkiem chyba dla wszystkich.

3

Roxette - It Must Have Been Love

"It must have been love,
but it's over now..."

Okej, Marie Fredriksson może nie ma tak charyzmatycznej osobowości jak chociażby Annie Lennox, ale i tak wokalistka wciąż elektryzuje fanów muzyki na całym świecie. Nawet pomimo coraz słabszej formy, spowodowanej głównie ciężką chorobą.

"It Must Have Been Love" pierwotnie ukazało się na świątecznym singlu szwedzkiej grupy, ale z czasem okrojono piosenkę o wszystkie najbardziej ewidentne odniesienia do Bożego Narodzenia. Utwór słyszeliśmy w wielu filmach, w tym w "Pretty Women" (którego sami, oczywiście, nigdy nie oglądaliśmy - gdzieś tam nam się podsłyszało).

Dziennikarz londyńskiego "Metro" zapytał kiedyś Pera Gessle'a o to, ile razy Roxette zagrali już tę piosenkę na koncertach. Jak zapewnił główny kompozytor grupy, "It Must Have Been Love" jest prezentowane podczas każdego występu szwedzkiego duetu.

4

Alan Parsons Project - Don't Answer Me

"Run away and hide from everyone,
can you change the things we've said and done?"

Jedna z najsłynniejszych piosenek brytyjskiej grupy. Komiksowy teledysk, który stworzono na potrzeby utworu kosztował ponad 50 tysięcy dolarów i w 1985 roku nieomal zdobył nagrodę MTV dla najlepszego videoklipu roku. Produkowano go dwadzieścia trzy dni!

5

Depeche Mode - It's No Good

"Don't say you want me,
don't say you need me..."

Bo żadne zestawienie piosenek nie może obyć się bez produkcji najwybitniejszego zespołu wszech czasów. "It's No Good" pochodzi z płyty "Ultra" i, jak zdecydowana większość utworów brytyjskiej grupy, został napisany przez Martina Gore'a.

Dave Gahan - wokalista Depeche Mode - bardzo solidnie przygotowywał się do nagrania "Ultra", brał nawet lekcje śpiewu. Teledysk do przeboju wyreżyserował niezawodny Anton Corbijn, współpracujący już z grupą na wielu płaszczyznach.

"It's No Good" to wciąż obowiązkowa pozycja podczas koncertów brytyjskiego trio.

6

Faith Hill - There You'll Be

"In my dreams I'll always see you soar above the sky..."

Nie zna życia ten, kto nie wie, z jakiego filmu pochodzi ta piosenka. Oczywiście chodzi o "Pearl Harbor", gdzie wdzięczył się do widzów sam Ben Affleck. Utwór pierwotnie proponowano Celine Dion, ale ta odmówiła. Reżyserią teledysku zajął się Michael Bay, odpowiedzialny też za "Pearl Harbor".

"There You'll Be" nigdy nie wydano na singlu, ponieważ producenci chcieli, żeby sprzedało się jak najwięcej egzemplarzy z soundtrackiem do wysokobudżetowej produkcji. Przebój, jak można było się spodziewać, został nominowany do Oscara, jednak musiał uznać wyższość piosenki z animacji "Potwory i spółka". To się nazywa przegrać z klasą, nie?

7

No Doubt - Don't Speak

"Our memories, they can be invinting,
but some are altogether mighty frightening..."

Przyznajemy się bez bicia: mamy ogromną słabość do Gwen Stefani. Jak bardzo piosenka pasuje do tej playlisty niech świadczy fakt, dlaczego właściwie ją napisano - wokalistka rozstała się ze swoim długoletnim partnerem (basistą No Doubt) i postanowiła o tym opowiedzieć.

Współautorem utworu jest brat Gwen, Erik. "Don't Speak" dotarło do pierwszego miejsca list przebojów nawet w Wielkiej Brytanii.

8

Toni Braxton - Unbreak My Heart

"Don't leave me in all this pain,
don't leave me out in the rain..."

Kolejny wielki przebój lat 90. Piosenkę napisała słynna Diane Warren, odpowiedzialna za wiele niezapomnianych hitów, w tym opisywany wcześniej "There You'll Be". Utwór "Unbreak My Heart" utrzymał się na prestiżowej liście Billboardu przez kilka tygodni. Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że Braxton, gdy po raz pierwszy usłyszała piosenkę, nie była do niej, delikatnie mówiąc, przekonana. Jak bardzo myliła się co do potencjału melodii niech świadczy chociażby fakt, że wokalistkę pamiętamy do teraz w zasadzie tylko i wyłącznie z tego jednego przeboju.

Klip do "Unbreak My Heart" wyreżyserował Bille Woodruff i nie był to jego jedyny przebłysk na światowym rynku teledysków - twórca współpracował też z m.in. Backstreet Boys, Glorią Estefan, Celine Dion i, czego zazdrościmy chyba najbardziej, z Britney Spears.

9

Amy Winehouse - Back to Black

"We only said goodbye with words,
I died a hundred times..."

Cała płyta, wyprodukowana przez Amy i Marka Ronsona, to opowieść o miłosnym zawodzie artystki. Nie sposób było zakończyć tego podsumowania innym przebojem.

10
Więcej na ten temat: miłość, rozstanie