Sedia gestatoria, czyli papieska lektyka. Jak zmieniała się przez lata

Jolanta Korucu
Jeszcze w XIX wieku papieże byli noszeni przez 12 osób w lektykach. Pierwsza kolekcja samochodów należała do Piusa XI. Zobaczcie niezwykłą galerię papamobile
The Washington Post The Washington Post

Papieska lektyka

Krzesło (z włoskiego: sedia gestatoria) było niesione na ramionach przez dwanaście osób i korzystali z niego papieże żyjący jeszcze w XIX wieku m.in. Pius IX, Leon XIII. Lektyka została odłożona do lamusa w 1978 roku po śmierci Jana Pawła I ponieważ jego następca na tronie Piotra nie chciał być noszony przez sediari pontifici. Krzesło na grafice Washington Post to lektyka papieża Leona XIII ( 1878/03 ) obecnie mieści się w pawilonie wagonach, oddział Muzeum Historycznego Watykańskiego w Watykanie.

1
The Washington Post The Washington Post

Od Fiata 525 do limuzyny

Pierwsza kolekcja samochodów należała do Piusa XI. W 1929 roku znalazły się w niej Fiat 525, ale także Isotta Fraschini typ 8A. W 1930 roku papież otrzymał w darze samochód C6 "Lictoria Six". W tym samym roku papież Pius XI otrzymał nieopancerzoną, ośmiocylindrową limuzynę Nürburg 460 wyposażoną w silnik 4,6 litra o mocy ok 80 KM. Auto obecnie wystawiane jest w muzeum watykańskim.

fot. Wikipedia

2
The Washington Post The Washington Post

Mercedes 300d Landaulet

Jan XXIII w 1960 roku otrzymał Mercedesa 300d Landaulet.

fot. Wikipedia

3
The Washington Post The Washington Post

Mercedes-Benz 300 SEL

W 1965 roku ofiarowano papieżowi Pawłowi VI auto Mercedes 600 (obecnie wystawiony w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie) oraz Mercedes-Benz 300 SEL (grafika). Podczas wizyty w USA w 1961 roku podróżował prezydenckim Lincolnem Continentalem.

Paweł VI

fot. Wikipedia

4

FSC Star

Papież Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 roku poruszał się m.in. pojazdem zbudowanym w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach na bazie ciężarówki marki Star zaprojektowanym na życzenie papieża, który chciał podczas I podróży Apostolskiej do Polski podróżować samochodem krajowym.

fot.Wikipedia

5
Wikipedia Wikipedia

Fiat Campagnola

Najdłużej używanym przez papieża samochodem był Fiat Campagnola, którego dziś można oglądać w Muzeum na Watykanie. Jan Paweł II używał go praktycznie podczas całego swojego pontyfikatu.

6
Wikipedia Wikipedia

Mercedes 500 SEL

W 1985 roku papież Jan Paweł II otrzymał opancerzony model tego auta.

7

Mercedes-Benz ML 430

Auto posiadało specjalną kuloodporną szybę, klimatyzowaną kabinę papieża oraz m.in. wzmocnioną konstrukcję. Auto przekazano papieżowi Janowi Pawłowi II 6 czerwca 2002 roku. Pierwszy raz pojazdu użyto podczas pielgrzymi do Toronto na XVII Światowe Dni Młodzieży. Pierwszą świecką głową państwa, która wraz z papieżem jechała w papamobile był Aleksander Kwaśniewski.

8
The Washington Post The Washington Post

Mercedes-Benz G-wagon

Model stworzony dla Benedykta XVI był wyposażony m.in. w chowaną przednią szybę. Papież w swoich garażach w Muzeach Watykańskich miał także BMW X5. Podczas wizyty w Polsce w 2006 roku korzystał z BMW serii 7.

Papież Franciszek po Watykanie stara się poruszać pieszo. Podczas rozpoczęcia inauguracji pontyfikatu korzystał z Mercedesa klasy G ofiarowanego w 2007 roku papieżowi Benedyktowi XVI.

Franciszek

fot. Wikipedia

9