Gdzie Polacy wyjeżdżają odpoczywać? Będziecie zaskoczeni!

Jolanta Korucu
Albania trafiła już do pierwszej dziesiątki miejsc najczęściej odwiedzanych przez Polaków.

Turcja od lat jest drugim najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym Polaków. Ostatnie miesiące nie są tam jednak spokojne. W środę w Ankarze doszło do zamachu, w którym zginęło 21 osób, a 61 jest rannych. W styczniu w turystycznej dzielnicy Stambułu Sultanahmet w samobójczym zamachu zginęło 10 osób.

Dlatego polski MSZ uaktualnił ostrzeżenie dla turystów. W 4-stopniowej skali bezpieczeństwa kraj jest na 2 stopniu, czyli "ostrzegamy przed podróżą", Czy niepokojące wydarzenia w Turcji wpłyną na wakacyjne decyzje Polaków? Jest kilka możliwych scenariuszy na lato 2016.
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Grecja jeszcze mocniejsza

Ci którzy wahali się pomiędzy Turcją a Grecją (czyli dwoma najczęściej wybieranymi kierunkami wakacyjnymi), mogą w tym roku wybrać jednak spokojniejszą Grecję. Od nowego roku tydzień po tygodniu rośnie sprzedaż wczasów do Grecji. Od 4 proc. na początku stycznia do 12 proc. w górę porównując do sprzedaży z zeszłego roku. Obecnie średnia cena rezerwacji na osobę wynosi 2 674 zł - wynika z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

- Przedsprzedaż na lato 2016 pokazuje, że pozycja Grecji jest niezagrożona. Polacy bardzo chętnie wybierają na wczasy greckie wyspy m.in. Kretę i Zakyntos. Dlatego wprowadziliśmy do oferty nowość - wakacyjną wioskę Kokkino Nero nad Morzem Egejskim. Przykładowa cena za tygodniowy urlop wynosi w czerwcu już od 900 zł za osobę, w cenie jest nocleg i przelot, bez wyżywienia - mówi Radomir Świderski z Rainbow. Poza tym wśród najbardziej popularnych kierunków w przedsprzedaży znalazły się: Costa Brava, Czarnogóra, Wyspy Kanaryjskie, Majorka oraz Bułgaria.

1
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Powrót do Egiptu, Maroka i Tunezji

Drugi scenariusz przewiduje powrót turystów do krajów w północnej Afryce. Dwa z nich Maroko i Egipt już są w zestawieniu popularnych kierunków, Egipt na 5 miejscu, a Maroko na 20 miejscu - wynika z danych PZOT. Na liście nie ma jeszcze Tunezji, ale Tunezyjski Urząd ds. Turystyki zdradza, że propozycja wypoczynku z tego kraju pojawi się w wakacyjnej ofercie 2016 większości organizatorów turystyki w Polsce.

- Z końcem marca startują pierwsze w tym roku loty czarterowe do tego kraju, więc liczymy, że wraz z nim rozpocznie się dobry sezon dla turystyki tunezyjskiej. Tunezja skierowała bardzo duże środki na podwyższenie prewencji i bezpieczeństwa. Pomagają USA i UE. Turystów odwiedzających ten kraj od lat może zaskoczyć liczba kontroli, patrole policyjne na ulicach oraz ochrona na plażach - mówi Ahmed Meddeba, dyrektor tunezyjskiego urzędu ds. turystyki. - Pierwsze symptomy powracającego zainteresowania Tunezją biura podróży już widzą.

- Polacy chcą jeździć do Tunezji. Ceny za tydzień wypoczynku w czerwcu zaczynają się od 1,5 tys. w hotelu czterogwiazdkowym - mówi Radomir Świderski z Rainbow, zaznaczając, że oferta biura do tego kraju jest wciąż ograniczona.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Moda na Albanię

Dlatego część Polaków w poszukiwaniu nowych wakacyjnych wrażeń podąży za modą. A najnowsza to urlop w Albanii, sąsiadce Grecji. Ten kraj w ostatnim zestawieniu PZOT zajął wysokie 9. miejsce ze średnią ceną rezerwacji 2 151 zł od osoby za dziewięć dni. Nic dziwnego, skoro ten bałkański kraj leży nad Adriatykiem i Morzem Jońskim, a sezon zaczyna się w połowie czerwca i kończy we wrześniu.

- Polacy dopiero odkrywają Albanię, to niezwykle malowniczy kraj, z nową bazą hotelową - mówi Damian Rydel z biurosilesia.pl, który ma w ofercie wypoczynek w Albanii. - Najpopularniejsze kurorty to: Ksamil - niewielkie miasteczko idealne do wypoczynku dla rodzin z dziećmi, Saranda - nieco większe, które przyciąga rodziny i pary oraz Durres - miasto tętniące życiem, pełne atrakcji dla młodych ludzi - opowiada Damian Rydel. Za tygodniowe wczasy w Albanii trzeba zapłacić od 1500 zł.

A może jednak?

- Wciąż wielu Polaków odkłada decyzję o urlopie na ostatnią chwilę. Wstrzymują się z decyzją o wakacjach, bo chcą wyjechać w bezpieczny rejon świata - mówi Radomir Świderski z Rainbow.

Niezdecydowani turyści podczas oferty last minute mogą wybrać mimo wszystko Turcję. W najnowszym raporcie PZOT znalazła się na 6. miejscu, jeśli chodzi o kupno wycieczek. Średnia cena na dziewięć dni wyniosła 2 196 zł. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja w tym kraju już w sezonie letnim.

3

Polecamy

4
Więcej na ten temat: jolanta korucu, podróże, styl życia