Piosenki, które poprawią ci humor

KD
Chcielibyśmy zanucić razem z klasykiem "Don't worry, be happy", ale utworów, dzięki którym twój dzień stanie się lepszy - jest dużo więcej. Tak więc, słuchawki na uszy i... słodkiego, miłego życia!

Pharell Williams - Happy

To oczywiste - "Happy" jest, obok "Get Lucky" (zresztą wykonywanym też przez Pharella), najważniejszym singlem w muzyce popularnej ostatnich lat. Swego czasu piosenkę nucili wszyscy, wszędzie i o każdej porze, a autorskich interpretacji teledysku powstała niezliczona liczba, w tym kilka w Polsce. Oczywiście nikt nie przebił oryginalnej, 24-godzinnej wersji, ale frajda była nieziemska.

Utwór został nominowany do Oscara (wykorzystano go w animacji o Minionkach), ale w 2013 roku konkurencja była nad wyraz wymagająca: Pharell musiał toczyć bój z "Let It Go" z filmu "Kraina Lodu" oraz "Ordinary Love" niezawodnych U2. Statuetki nie udało się zgarnąć, ale olśnić fanów kina na całym świecie już tak - artysta zaprezentował się na czerwonym dywanie w kapeluszu, krótkich spodenkach i eleganckiej marynarce.

1

R.E.M. - Shiny Happy People

Utwór pochodzi z płyty, na której znalazło się też nieśmiertelne "Losing My Religion". Oczywiście popularnością nie przebił swojego kultowego kolegi, ale i tak dotarł do pierwszych dziesiątek list przebojów w wielu krajach, dla wielu stając się najbardziej słoneczną piosenką 1991 roku. Z kolei Michael Stipe - wokalista R.E.M. - określił "Shiny Happy People" jako utwór "cukierkowy".

Tytuł przeboju jest zainspirowany plakatami, które rozklejano w Chinach po masakrze na placu Tiananmen. Melodię wykorzystano w wielu filmach i serialach m.in. w "Ulicy Sezamkowej" i "Przyjaciołach".

2

Katrina & The Waves - Walking On Sunshine

Utwór wydany jeszcze w latach 80., ale - jak wiele przebojów z tamtych lat - wciąż zachwycający. Swego czasu krążyła informacja, że autorzy hitu zarabiają na nim milion dolarów rocznie. W 2010 roku, z okazji 25-lecia powstania "Walking On Sunshine" ukazało się wiele wydawnictw upamiętniających ten wielki przebój.

Dzieło Katrina & The Waves to ulubiona piosenka Philipa J. Fry'a, głównego bohatera serialu animowanego "Futurama".

3

Wham! - Wake Me Up Before You Go Go

You put the boom boom into my heart... Któż tego nie zna? "Wake Me Up Before You Go Go" to jeden z największych sukcesów brytyjskiego duetu Wham! Nim George Michael oczarował świat własną wizją świąt Bożego Narodzenia, nim sprowokował łzy u niejednej kobiety szlagierem "Careless Whisper" (przeżywającym kolejnym renesans dzięki filmowi "Deadpool"), bawił publiczność właśnie takimi skocznymi rytmami. Przebój odświeżył wizerunek zespołu po wielu miesiącach aspiracji do bycia kimś więcej niż wyłącznie słodkimi gwiazdami pop.

Oczywiście piosenka zawojowała listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. I, ponoć, została zainspirowana pewnym wydarzeniem z życia mniej znanej części Wham!, czyli Andrew Ridgeleya. Domyślcie się jakim.

4

Kool & The Gang - Celebration

To jedyny przebój grupy Kool & The Gang, który dotarł do pierwszego miejsca prestiżowej listy Billboardu. Stacje radiowe grywały go chętnie, do dziś można usłyszeć "Celebration" na weselach i przyjęciach. Ronald Bell - jeden z autorów utworu - od razu stwierdził, że jego dzieło ma szansę stać się międzynarodowym hymnem ludzi lubiących imprezy.

Dekadę od wydania piosenka przeżyła drugą młodość dzięki jej reinterpretacji przez Kylie Minogue. "Celebration" miało też swój epizod polityczny - hit został wykorzystany w kampanii prezydenckiej Waltera Mondale. Nie przyniósł jednak spodziewanych efektów, gdyż demokrata przegrał wówczas z faworyzowanym Ronaldem Reaganem.

5

U2 - Beautiful Day

Piosenka, dzięki której irlandzki zespół po raz kolejny zawojował Grammy. Jak wielokrotnie tłumaczył Bono - charyzmatyczny lider U2 - "Beautiful Day" to utwór o człowieku, który stracił wszystko, ale odnalazł szczęście w tym, co mu pozostało. Przebój bardzo spodobał się innemu bohaterowi tego zestawienia, Michaelowi Stipe'owi (wokalista R.E.M.) - muzyk obwieścił kiedyś, że życzyłby sobie, aby kompozycja Irlandczyków była autorstwa jego macierzystej formacji.

U2 wykonali piosenkę podczas występu w przerwie Super Bowl. "Beautiful Day" miała również epizod polityczny - w kampanii wyborczej często wykorzystywał ją Barack Obama, gdy po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

6

Taylor Swift - Shake It Off

To jeden z największych hitów 2014 roku. Utwór jest tak bardzo przebojowy, że aż brak nam słów! Taylor Swift, z wdzięcznej wokalistki proponującej muzykę country, szybko przeobraziła się w popową divę na miarę Rihanny czy Beyonce. Szkoda tylko, że weszła w spór z koncernem Spotify, gdyż "Shake It Off" wciąż nie możemy zabrać na nasze odtwarzacze.

Teledysk do piosenki nakręcił Mike Romanek, ekspert od wideoklipów. Amerykański reżyser wcześniej współpracował m.in. z Madonną, Lennym Kravitzem, Macy Gray, Red Hot Chilli Peppers i Coldplay.

7

Paul Simon - You Can Call Me Al

Poznajecie tego wysokiego jegomościa z teledysku? Tak, to Chevy Chase - człowiek, który dał nam jedną z najzabawniejszych serii w historii kina: "W krzywym zwierciadle". Udając śpiew i pointując gestykulacją tekst piosenki, skradł show swojemu umuzykalnionemu koledze. Warto zaznaczyć, że videoklip zrealizowano bardzo niskim nakładem środków.

"You Can Call Me Al", jak zresztą każdy utwór z kultowego albumu "Graceland", został zainspirowany podróżą Paula Simona do Afryki. Jego nagrywanie rozpoczęło się jeszcze na Czarnym Lądzie, a artysta współpracował przy nim z lokalnymi muzykami. Choć przesłanie przeboju nie jest w pełni optymistyczne, nie przeszkodziło to w podbiciu serc i uszu słuchaczy na całym świecie.

8

Jean Michel Jarre - Fourth Rendez-Vous

Jean Michel Jarre to najwybitniejszy kompozytor naszych czasów. Jego ponadczasowe hity, z kultowym "Oxygene 4" na czele, wzniosły muzykę elektroniczną na nieosiągalny wcześniej poziom. Nie bez powodu mówi się, że francuski multiinstrumentalista stworzył elektronikę dla wszystkich.

Czwarta część suity "Rendez-Vous" to jeden z najbardziej optymistycznych utworów w dorobku Jarre'a. Wciąż obowiązkowy punkt kulminacyjny wszystkich jego koncertów (znacznie częstszych niż wcześniej i już, niestety, mniej spektakularnych). Warto nadmienić, że na potrzeby piłkarskiego Mundialu w 1998 roku nagrano nową wersję przeboju.

9

Oasis - Don't Look Back In Anger

Na koniec obowiązkowy punkt każdego zestawienia - brytyjska muzyka z początku lat 90. Bo przecież chyba każdy marzy o siedzeniu na łące i popijaniu piwa przy akompaniamencie najpopularniejszej piosenki braci Gallagher...

10
Więcej na ten temat: muzyka, szczęście