Piosenki idealne na... czas porodu

KD
Dziś będzie nietypowo. Bo czujemy się zaintrygowani... Dr Jacques Moritz - znany nowojorski ginekolog - przygotował specjalne piosenki na czas porodu. Dla faceta to też są ciężkie chwile. Tak słyszeliśmy.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Różnorodność

Spotify informuje, że użytkownicy stworzyli już ponad 90 tysięcy playlist związanych z rodzeniem. Dlatego, wpisując się w ten trend, serwis poprosił dr Jacquesa Moritza - znanego nowojorskiego ginekologa - o zaprogramowanie piosenek, które jego zdaniem pomogą oczekującym na dziecko. - Muzyka ma ogromny wpływ na układ limbiczny naszego ośrodkowego układu nerwowego - on niejako zarządza naszymi wspomnieniami, emocjami, a także tym, jak radzimy sobie w sytuacjach pełnych bólu i strachu - wyjaśnia dr Moritz.

Jednocześnie ekspert pokusił się o kilka rad dla tych, których nie przekonuje jego autorska playlista. Jak więc donosi Spotify, przy wybieraniu utworów na ten ważny dzień najważniejsze są:

- Znajomość piosenek - muzyka powinna być możliwie jak najbardziej przyjemna, by przyszli rodzice, a zwłaszcza matka, czuli się komfortowo. Dlatego warto powracać do znanych, lubianych przez nas melodii
- Warstwa instrumentalna - muzykę bez tekstu, ludzki mózg przetwarza intuicyjnie. Stąd lepszym wyborem zdają się być utwory w wersjach instrumentalnych.
- Różnorodność - i czas trwania. Dr Moritz sugeruje, by playlisty trwały nawet po kilka godzin! Wszystko oczywiście z racji faktu, że długości porodu nie można przewidzieć.

Wśród utworów proponowanych przez ginekologa znajdują się m.in. dzieła Johna Lennona, Beyonce, a nawet - Pearl Jam. Ale to nie wszystko: kolejnych pozycji szukajcie w dalszej części artykułu.

1

Pearl Jam - Just Breathe

Zaczyna się niewinnie - "Just Breathe" to spokojna ballada z repertuaru jednego z najwybitniejszych przedstawicieli grunge'u. Niech o tym, jak bardzo utwór wyróżnia się na tle poprzednich dokonań grupy, świadczą słowa Eddiego Veddera: - To najbardziej romantyczna piosenka, jaką kiedykolwiek nagraliśmy - powiedział muzyk w jednym z wywiadów.

Singiel "Just Breathe" osiągnął świetne wyniki w cyfrowej dystrybucji, a także zapewnił Pearl Jam najwyższe miejsce na liście Billboardu od czasu "Wishlist" z 1998 roku.

2

The Lumineers - Ho Hey

Singiel, który kilka lat podbił listy przebojów na całym świecie, tym samym prezentując słuchaczom twórczość folkowej grupy The Lumineers. Piosenka spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez krytyków muzycznych - prestiżowy magazyn Rolling Stone umieścił ją w pierwszej trzydziestce najlepszych utworów 2012 roku. Ostatnio mogliśmy usłyszeć ją w najnowszym odcinkach wznowionej serii "Z Archiwum X".

Zwraca uwagę przede wszystkim kompozycja "Ho Hey". Utwór - z łagodnej ballady - przeobraża się w porywający hit, co doskonale uzupełnia warstwę tekstową.

3

D'Angelo - Really Love

Singiel, który niemal przyniósł amerykańskiemu artyście nagrodę Grammy. Bardzo oryginalny w warstwie tekstowej - kompozycję otwierają hiszpańskie frazy, wyrecytowane przez Ginę Figueroę. Dlatego tym bardziej zastanawia fakt, że utwór nigdy nie został wzbogacony o oficjalny wideoklip.

4

Coldplay - Don't Panic

W dużym uproszczeniu - od tego utworu zaczęło się wszystko, co najlepsze w artystycznym życiu Coldplay. "Don't Panic", najpierw zamieszczono na drugiej EP grupy, potem, w delikatnie zmienionej wersji, znalazło się na świetnie przyjętej płycie "Parachutes". Piosenka nie okazała się co prawda aż tak wielkim sukcesem jak pozostałe single z debiutu, ale trwale zapisała się w pamięci fanów.

Jak wieść gminna niesie, utwór powstał po niezbyt przyjemnym wieczorze, jaki Chris Martin spędził z pewną dziewczyną o imieniu Alice.

5

Yeah Yeah Yeahs - Maps

Nie możemy uwierzyć, że od premiery "Maps" minęło już ponad dziesięć lat. Piosenka opowiada o związku wokalistki grupy - Karen O - z frontmanem zespołu Liars. Magazyn "Pitchfork" umieścił utwór w pierwszej dziesiątce najlepszych kompozycji minionej dekady (Yeah Yeah Yeahs przegrali tylko z m.in. Beyonce, Outkast Daft Punk).

6

P!nk - Try

Za utwór współodpowiedzialny jest Michael Busbee - autor kompozycji dla wielu gwiazd, twórca chociażby przebojowego "If We Ever Meet Again", wykonywanego przez Timbalanda i Katy Perry. Również reżyserka teledysku do "Try" to uznana artystka - przy wideoklipach współpracowała wcześniej z takimi tuzami jak David Bowie, Tricky czy The Cure.

Podczas przygotowań do teledysku - Pink wykonuje skomplikowany taniec - wokalistce pomagali tancerze z Broadwayu. Wspierali ją również wybitni choreografowie, opracowujący kroki dla Madonny. Efekt jest, jak widać wyżej, więcej niż zadowalający.

7

Queen - Under Pressure

"Under Pressure" to dzieło jednych z najwybitniejszych jednostek w historii muzyki: Davida Bowiego i członków zespołu Queen. Roger Taylor - gitarzysta kultowej grupy - stwierdził, że to jedna z jego ulubionych kompozycji z bogatego dorobku brytyjskiego zespołu. Co ciekawe, jak to zwykle bywa w przypadku wielkich kompozycji, "Under Pressure" powstało przypadkiem - pewnego dnia Bowie odwiedził swoich kumpli z Queen. Przyjaciele zaczęli grać. No, to tak w dużym skrócie.

Jeśli szukamy innych wersji niż oryginalna, warto zwrócić uwagę na wykonanie z koncertu upamiętniającego Freddy'ego Mercurego, który odbył się w 1992 roku na stadionie Wembley. "Under Pressure" zaśpiewali wówczas David Bowie i Annie Lenox, wokalistka grupy Eurythmics (tak, tej od "Sweet Dreams").

8

U2 - With or Without You

W związku z tą piosenką powstało wiele dowcipnych memów - wystarczy choćby wspomnieć infografikę, ukazującą miejsce egzystencji Bono. Odrzucając jednak mniej lub bardziej złośliwe szyderstwa - "With or Without You" to, pomimo wolnego tempa, jeden z największych przebojów irlandzkiego zespołu.

Ta piosenka to pierwszy "numer 1" U2 na liście przebojów Billboardu. Od momentu wydania "The Joshua Tree" zespół grał ją podczas każdej trasy koncertowej.

9

Arcade Fire - Wake Up

Arcade Fire to jeden z tych zespołów, które pomimo stosunkowo krótkiego stażu, już zyskało status kultowego. Fani festiwali muzycznych na całym świecie, w tym gdyńskiego Opener'a, co roku ściskają kciuki, by Kanadyjczycy pojawili się na ulubionej imprezie.

"Wake Up" zostało zrearanżowane przez największe tuzy światowej muzyki, m.in. U2 i Davida Bowiego. Może w tym roku się uda, halo Gdynia, jesteście tam?

10

Johann Sebastian Bach, Yo-Yo Ma - Unaccompanied Cello Suite No. 1

Kompozycja, która wieńczy playlistę dr. Moritza. Komentarz niepotrzebny.

11
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Cała playlista

To oczywiście nie wszystkie utwory zaproponowane przez nowojorskiego ginekologa. Całą playlistę znajdziecie poniżej:

12
Więcej na ten temat: dziecko, muzyka