Nie tylko Maria Szarapowa. Słynni sportowcy, którzy zostali przyłapani na dopingu

28-letnia Maria Szarapowa przyznała na konferencji prasowej w Los Angeles, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open. Tenisistka wyjaśniła, chodziło o substancję pod nazwą meldonium, która stała się zakazana z początkiem 2016 roku. To nie pierwszy raz, kiedy wielki sportowiec spada z piedestału
XTERRA/triathlete.com XTERRA/triathlete.com

Lance Armstrong

Wyznanie kolarza "brałem wszystko, przez całą karierę" ostatecznie doprowadziło do upadku człowieka -legendy. Amerykański były kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata został objęty dożywotnią dyskwalifikacją z zawodowego kolarstwa.

1

Marion Jones

Ikona lekkoatletyki przyznała przed sądem, że pięć medali olimpijskich, w tym trzy złote w Sydney w 2000 r., zdobyła na dopingu. We wrześniu 2007 wyszły na jaw jej prywatne listy, w których przyznała się do stosowania dopingu.

2
Fot. Ira Gostin / AP Fot. Ira Gostin / AP

Ben Johnson

Skandal wokół urodzonego na Jamajce kanadyjskiego sprintera Bena Johnsona wybuchł 72 godziny po tym, jak w wyścigu stulecia podczas olimpiady w Seulu w 1988 r. pokonał Carla Lewisa. Sportowiec przyznał się do dopingu. Do sportu wrócił w 1991 roku, ale ponownie złapano go na dopingu. Johnson został zyskwalifikowany dożywotnio, a minister sportu Kanady oświadczył, że jest hańbą dla kraju i powinien wrócić na Jamajkę.

3
Fot. Matthias Schrader Fot. Matthias Schrader

Johannes Duerr

Austriacki biegacz narciarski został przyłapany na dopingu w 2004 roku w Soczi. W organizmie 26-letniego zawodnika wykryto erytropoetynę. Sportowca momentalnie wykluczono z reprezentacji i wysłano do domu.

4
Fot. STEFANO RELLANDINI / REUTERS Fot. STEFANO RELLANDINI / REUTERS

Diego Maradona

Gwiazda piłki nożnej została złapana na dopingu w 1991 roku. Maradona został skazany na 15 miesięcy zawieszenia. Przez doping nie pojechał także na mistrzostwa świata w USA w 1994 roku. W jego organizmie wykryto wówczas efedrynę.

5
MAREK PODMOKŁY MAREK PODMOKŁY

Justyna Kowalczyk

W organizmie najlepszej polskiej biegaczki raz w 2005 roku wykryto zakazaną substancję - deksametazon. Zawodniczka tłumaczyła wówczas, że pod nieobecność w kadrze lekarza zażywała zwykłe leki na ból ścięgna Achillesa. Dwuletnią dyskwalifikację Kowalczyk skrócono i po pół roku zawodniczka wróciła do sportu.

6
Więcej na ten temat: jolanta korucu, styl życia, zdrowie