SMS, Gadu-Gadu, Skype. Czy wiesz, skąd wzięły się popularne narzędzia kontaktu?

Magda Kłodecka
Na lepsze czy na gorsze - każdy musi ocenić sam, ale trudno sobie wyobrazić dzień bez SMS-a lub komunikatora internetowego. Skąd się wzięły?
Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

E-mail

Minęło już ponad pół wieku od czasu, kiedy pierwszy elektroniczny list ujrzał światło dzienne. W 1965 roku Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman uznali, że to dobry pomysł, aby pozostawić wiadomość innemu użytkownikowi komputera. Tego samego komputera, więc był to właściwie "e-mail stacjonarny". Sześć lat później przesłana została wiadomość z jednego komputera na drugi. Zrobił to Ray Tomlinson, który też jako pierwszy użył znaku @ [at; małpa].

W Polsce pierwszy e-mail pojawił się w 1990 roku. Adresatem był Andrzej Smereczyński, koordynator krajowy Europejskiej Akademickiej Badawczej Sieci Komputerowej, do którego przebywający w Kopenhadze Tadeusz Węgrzynowski, ówczesny dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, napisał: "Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi pozdrowienia dla wszystkich w CIUW". Odpowiedź brzmiała: "Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej".

Aby założyć wtedy elektroniczne konto pocztowe, trzeba było wypełnić w CIUW odpowiedni formularz i zostać zweryfikowanym. Darmowe konta jako pierwsza w Polsce udostępniła firma Polbox w 1996 roku.

1

SMS

Historia SMS-a liczy sobie 24 lata. W 1992 roku wysłała go Neil Papworth z brytyjskiego Vodafone. Na początku SMS-y były dostępne jedynie wśród użytkowników tej samej sieci i służyły do zawiadamiania o awariach lub zmianach w cenniku.

- Jeszcze dwie dekady temu powiadomienia SMS służyły wyłącznie do jednostronnej komunikacji. Dziś SMS-y to nie tylko narzędzie wykorzystywane w codziennym życiu do potwierdzania spotkań czy płatności za bilety, ale również komunikator używany przez instytucje publiczne oraz prywatne firmy - mówi Daniel Zawiliński z firmy SerwerSMS.pl.

Luźno obowiązujący limit 160 znaków pochodzi od Friedhelma Hillebranda, pracującego nad standardem GSM dlGlobal System for Mobile Communications. Po napisaniu na maszynie kilku przypadkowych zdań policzył litery, cyfry, znaki interpunkcyjne i spacje w każdym z nich. Okazało się, że średnio liczą sobie one 160 znaków i tyle też Hildebrand uznał za wystarczającą długość.

Zwięzłość SMS-ów spowodowała upowszechnienie się tzw. hack mowy: zamiast pisać "Kocham Cię" wystarczy "I<3U".

2
MICHAŁ GROCHOLSKI MICHAŁ GROCHOLSKI

Gadu-Gadu

Data debiutu tego komunikatora internetowego to 15 sierpnia 2000 roku, a jego twórcą jest polski informatyk Łukasz Foltyn. Wcześniej jednak istniały już pierwowzory: komunikator ICQ oraz SMS Express umożliwiający przekazanie SMS-a z internetu na telefon komórkowy.

Jednak to właśnie Gadu Gadu było pierwszym komunikatorem na świecie, z którego korzystano w kosmosie: w 2008 roku odbyła się rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

3
Skype Skype

Skype

Jego historia rozpoczyna się w sierpniu 2003 i ta data może być uznana za początek darmowej telefonii internetowej. Nie minęły od tego czasu trzy lata, a liczba zarejestrowanych użytkowników sięgnęła 100 milionów. Z kolei w roku 2015 każdego dnia na Skype spędzano 3 miliardy minut.

Badania Megapanel PBI/Gemius z grudnia 2015 pokazują, że Skype zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej uruchamianych w Polsce programów na PC. Komunikator w ciągu miesiąca został włączony przez 9,7 mln osób, a średni czas użytkowania wyniósł 61 godzin i 35 minut. Dane platformy SerwerSMS.pl pokazują zaś, że wśród użytkowników smartfonów Skype zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej wykorzystywanych komunikatorów mobilnych.

4
DADO RUVIC/REUTERS DADO RUVIC/REUTERS

Facebook Messenger

Jego premiera miała miejsce 4 lutego 2004, ale aplikacja Facebook Messenger na smartfona po raz pierwszy zastała wykorzystana dopiero siedem lat później, czyli 9 sierpnia 2011. Pod koniec 2015 w każdym miesiącu z tego komunikatora korzystało 800 milionów osób.

Na początku FM pozwalał m.in. wysyłać i odbierać wiadomości, dodawać zdjęcia oraz oznaczać miejsce, z którego została wysłana wiadomość. Teraz tych funkcjonalności jest już znacznie więcej; można np. wykonywać połączenia głosowe i video w HD z dowolnego miejsca na świecie, nagrywać wiadomości głosowe czy przesyłać naklejki. Szczególnie przydatne dla użytkowników okazała się jednak możliwość sprawdzenia, czy adresat odczytał wiadomość i czy jest obecnie online.

Z danych Global Web Index ze stycznia 2016 wynika, że Facebook Messenger tylko w 12 na 34 kraje jest numerem jeden wśród aplikacji przeznaczonych do wysyłania wiadomości, choć sytuacja się ciągle zmienia. W Polsce FM zepchnął z pierwszego miejsca Skype?a.

5