Szukasz sprzętu na Euro 2016? Podpowiadamy, jak wybrać dobre i niedrogie kino domowe

Magda Kłodecka
Decyzja wymaga niezwykłej ekwilibrystyki, bo trzeba znaleźć równowagę pomiędzy jakością dźwięku, ceną i wielkością pokoju.

Żaden telewizor nie dostarczy nam idealnego dźwięku. Tę funkcję może przejąć kino domowe albo, w ograniczonym zakresie, soundbar.

Żeby wybrać optymalny zestaw do oglądania filmów, sportu i słuchania muzyki, trzeba się nieźle nagłowić. Składa się ono z wielu elementów, a przy każdym powinno się uwzględnić wiele parametrów.

Dla początkujących amatorów kina i bez nadmiernie wyśrubowanych oczekiwań najlepszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw. Zawiera on wszystkie potrzebne elementy, dopasowane do siebie, choć jak twierdzą specjaliści - niekoniecznie najlepszej jakości.

W skład takiego gotowego zestawu wchodzi amplituner z radiem, odtwarzacz DVD/ Blu-ray i głośniki. Do tego niezbędny jest oczywiście telewizor lub projektor.
shutterstock shutterstock

Odtwarzacz

Pierwsza sprawa do rozstrzygnięcia to: odtwarzacz DVD czy Blu-ray? Obydwa służą do odtwarzania muzyki, filmów, zdjęć, ale ten drugi odtwarza materiały wideo w znacznie lepszej rozdzielczości. Niestety jest ich stosunkowo niewiele, a płyty są dość drogie. Zamiast nich możemy zdecydować się na odtwarzacz sieciowy, który pozwala na oglądanie materiałów kupionych, bądź dostępnych za darmo w internecie.

Jeśli jednak decydujemy się na odtwarzacz tradycyjny, trzeba się upewnić, ile i jakie formaty płyt będzie odtwarzał - właściwie im więcej, tym lepiej, bo nigdy nie wiadomo, w jakim formacie będzie nagranie. Do tego ważne jest również to, czy sprzęt potrafi czytać napisy dołączane do filmów.

1

Amplituner

Amplituner to rodzaj wzmacniacza, ale połączony z tunerem, czyli odbiornikiem radiowym. Do tej części zestawu podłącza się głośniki, telewizor, odtwarzacz, komputer, konsolę do gier itd. To, jaki amplituner wybierzemy, zależy przede wszystkim od przeznaczenia zestawu i trzech ważnych elementów.

- Liczba głośników

Większość zestawów oferowana jest w wersji 5.1 albo 7.1, czyli można do nich podłączyć sześć (razem z dodatkowym subwooferem) lub osiem głośników. Wybór wersji zależy przede wszystkim od możliwości finansowych i od wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć kino oraz od tego, co będzie na nim odtwarzane: system 5.1 jest stosowany przede wszystkim w filmach i muzyce nagranej na DVD, zaś 7.1 często wykorzystywany jest w Blu-ray.

- Moc wyjściowa

Tutaj specjaliści są raczej zgodni: urządzenie musi mieć przynajmniej 100 W mocy na każdy głośnik. Sprawdzając tę informację, należy zwrócić uwagę, w jaki sposób moc została podana. Jeżeli producent umieszcza oznaczenie np. 5 x 120 W, urządzenie jest warte zainteresowania. Jeśli zaś informuje, że moc wynosi np. 500 W, nie wiadomo, w jaki sposób została ona rozłożona na poszczególne kanały. Nie warto również kupować sprzętu o bardzo dużej mocy do małego pomieszczenia, bo nie będzie ona mogła być odpowiednio wykorzystana.

- Łącza

Dobrze, jeżeli amplituner ma różne interfejsy, które pozwolą na podłączenie różnych źródeł dźwięku i obrazu. A więc np.: koniecznie HDMI, czyli interfejs wysokiej rozdzielczości, USB do podłączenia np. pendrive?a z muzyką lub aparatu ze zdjęciami, RCA do transmisji analogowego sygnału audio, SCART do przekazywania wizji i stereofonicznej fonii w obu kierunkach. Ważna jest również możliwość podłączenia sprzętu do domowej sieci Wi-Fi. Dzięki temu możemy odtwarzać za pośrednictwem kina domowego muzykę z naszego komputera lub dysku sieciowego.

2

Głośniki

Są najważniejszym elementem kina domowego.

- Podstawowa zasada jest taka, że nie powinny mieć mniejszej mocy niż amplituner, bo wówczas jest ryzyko, że ulegną zniszczeniu.

- Również jeżeli amplituner ma możliwość podłączenia sześciu głośników, to nie warto kupować ich więcej, bo nie zostaną wykorzystane.

- Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to wielkość pomieszczenia, w którym stanie zestaw - w pokoju 15-metrowym trudno będzie rozmieścić 11 głośników. Do małych pomieszczeń wystarczające mogą być zestawy 2.1.

- Dobrze, żeby głośniki były umieszczone w drewnianej obudowie, ponieważ pozwala ona uzyskać wyższą jakość dźwięku; choć takie zestawy są też droższe.

- Jak odczytywać informacje o głośnikach? Kombinacje mogą być różne; najczęściej spotykane są zestawy 5.0 (dwa głośniki przednie, dwa tylne i jeden centralny), 5.1 (tak samo jak poprzednio plus subwoofer do emitowania niskich dźwięków), 7.1 (tu są dwa dodatkowe przednie głośniki).

- Jak rozstawić standardowy zestaw głośników 5.1?

Taki zestaw powinien zapewnić dźwięk surround. Z boków telewizora, w równej odległości od słuchacza, ustawia się więc dwa głośniki przednie, podłogowe, które emitują dźwięk w stereo. Miejsce głośnika centralnego jest przed telewizorem, poniżej lub powyżej ekranu, na wysokości głowy. Dwa pozostałe głośniki, dookolne, mają stworzyć wrażenie dźwięku przestrzennego, więc powinny zostać zamontowane trochę za kanapą, na której zasiądą widzowie i nieco wyżej. Miejsce ostatniego głośnika, czyli subwoofera jest w pobliżu głośnika centralnego, ale trochę niżej.

- Aby uniknąć plątaniny kabli, można się zdecydować na kino bezprzewodowe, ale wówczas trzeba się liczyć z nieco gorszą jakością dźwięku i znacznie większymi wydatkami.

3
Shutterstock Shutterstock

Kable

To wcale nie najprostszy element łamigłówki, zwłaszcza że ceny przewodów najwyższej jakości mogą sięgać setek tysięcy złotych. Od nich również w dużym stopniu zależy jakość dźwięku. Decydując się na zestaw za kilka tysięcy złotych, warto jednak skorzystać z kabli dołączonych przez producenta, a dopiero później zacząć eksperymenty - nie zawsze udane - z droższymi kablami.

- Im krótsze kable, tym lepiej, choć - jak zapewniają specjaliści - różnica 3-5 metrów nie jest zwykle do wyłapania.

- Do wyboru są kable miedziane, srebrne, złote lub platynowe. Jeśli najtańsze, miedziane, to raczej niewykonane z miedzi oznaczonej 3N, czyli najbardziej zanieczyszczonej. Standardem jest przynajmniej 4N; można też pokusić się o kable oznaczone LGC, OCC, czy najmniej zanieczyszczone miedziane 6N.

Lepszą jakość dźwięku gwarantują przewody srebrne, a najwyższą złote lub platynowe. Te ostatnie są jednak bardzo drogie.

4
Shutterstock Shutterstock

Soundbar

To rozwiązanie dla tych, których irytuje słaby dźwięk z telewizora, a którzy nie chcą wydawać fortuny lub obstawiać pokoju głośnikami, wzmacniaczami, kablami.

Soundbar to listwa dźwiękowa, którą ustawia się przed telewizorem, może być też wyposażona w subwoofer. Ich podłączenie do telewizora może się sprawdzić przede wszystkim w niewielkim, około 15-metrowym pomieszczeniu.

5