Apartamenty, salon, hol. Słowa, których używają deweloperzy. Jak je rozumieć?

Jolanta Korucu
Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby klient nawet przy zakupie 40 m kw. mieszkania czuł się tak jakby kupował stumetrowy apartament. Ta strategia odbija się w opisie ofert. Jakich słów nadużywają deweloperzy, a jakie wykreślili ze słownika?
Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Mikroapartament

Tym słowem deweloperzy określają mieszkania - klitki mające przeciętnie od 17 do 24 m kw. Mikroapartamenty sprzedawane są wraz z ideologią, że są to nieruchomości dla inwestorów, pod wynajem. Rynek tzw. mikroapartamentów w Polsce dopiero się rozwija. Czas pokaże czy "mieszkania - szuflady" przyjmą się w naszym kraju.

1
DARIUSZ BOROWICZ DARIUSZ BOROWICZ

Apartamenty

Pojęcie jest stosowane zamiennie ze słowem mieszkanie. Przeciętna nieruchomość o powierzchni o 40 do 80 m kw. może stać się apartamentem tylko dlatego, że osiedle leży np. w atrakcyjnie położonej lokalizacji. Tymczasem apartament powinien mieć co najmniej 100 m kw. powierzchni, 3 m wysokości pomieszczeń, garderobę, dodatkową łazienkę i klimatyzację.

2
Red. Red.

Otwarta przestrzeń kuchenna

To sformułowanie lekko wypiera aneks. Oba określenia znaczą tyle co pokój i kuchnia na jednej przestrzeni, oddzielonej np. blatem kuchennym.

3
fot. IKEA fot. IKEA

Hol

Słowo hol zupełnie wyparło przedpokój. Mieszkania na rynku pierwotnym mają hol, te na rynku wtórnym - przedpokój.

4

Loggia

Deweloprzy upodobali sobie to słowo i opisują nim także balkony. Tymczasem loggia to tzw. balkon wnękowy.

5

Mieszkanie kompaktowe

To nic innego jak mieszkania o większej liczbie pokoi na mniejszej powierzchni, np. dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40 m kw., a trzypokojowe na 50 m kw.

6
PIOTR AUGUSTYNIAK PIOTR AUGUSTYNIAK

Mała architektura ogrodowa

Jeśli deweloper w opisie chwali się małą architekturą ogrodową na osiedlu ma na myśli ławki i kosze na śmieci.

7
ADAM STĘPIEŃ ADAM STĘPIEŃ

Osiedle kameralne

Określenie często nijak się ma do rzeczywistości. Według słownika PWN słowo "kameralne" oznacza "niewielkich rozmiarów, dający wrażenie spokoju i przytulności". Trudno oczekiwać spokoju od osiedla na kilkaset mieszkań.

8
Sandra Kmieciak Sandra Kmieciak

Patio

To po prostu wewnętrzny dziedziniec między blokami. Deweloperzy zdecydowanie wolą określenie patio.

9
Fot. producent Fot. producent

Salon kąpielowy

Rzadziej, ale i z takim określeniem można spotkać się w języku deweloperów. Salon kąpielowy jest nieco większą łazienką, w której można np. wyeksponować wannę na nogach.

10
fot. producent fot. producent

Salon

Stosowany jest zamiennie z określeniem pokój dzienny. Określenie salon pojawia się nawet w ofertach dwupokojowych mieszkań. Wówczas mieszkanie opisywane jest jako posiadające salon i sypialnię.

11
Fot. 123RF Fot. 123RF

Przyłącza multimedialne

Informację o tym, że mieszkanie wyposażone jest w komplet przyłączy multimedialnych należy rozumieć, że można w mieszkaniu podłączyć telefon, internet i telewizję kablową.

12
RAFIN DEVELOPER RAFIN DEVELOPER

Taras

Według słownika PWN taras jest to "rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu". Deweloperzy czasem chwalą się tarasami na wyrost, które mają powierzchnię do 10 m kw. Jednak o prawdziwym tarasie możemy mówić gdy powierzchnia sięga kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

13