Historyk stworzył poczet najgroźniejszych wampirów. Grasowały po całym świecie. Szukały ofiar także w Polsce

Jolanta Korucu
Filmy o wampirach biją rekordy kasowe. Historie o upiorach, zjawach i potworach wciąż fascynują. Do księgarni trafiła właśnie pasjonująca książka ?W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów?, historyka Bartłomieja Grzegorza Sali. Oto kilka strasznych historii
Wikipedia Wikipedia

Brodka Duchaczowa, wampirzyca z Lewina Kłodzkiego

Pierwszy wyrazisty wampir Sudetów. Miała nim być żona garncarza Duchacza imieniem Brodka - zapisywanym także Brotka. Była czarownicą i ponoć miała kontakty z diabłem. Kiedy miejscowy ksiądz dokonał nad nią egzorcyzmów Brodka zmarła. W drugim życiu przybierała swoją postać, ale czasem inne np. ziejącej ogniem krowy. Terroryzowała Lewin i okoliczne wioski.

1
Wikipedia Wikipedia

Zmora, wampir z Siedlęcina

Zamora to kolejny wampir grasujący w Sudetach. Jeszcze za życia potwór zyskał przydomek Zmora. Kryła się zanim kaleka dziewczynka, która z powodu swojej choroby nienawidziła ludzi. Prawdziwe problemu zaczęły się jednak dla mieszkańców po jej śmierci.  Zmora wstała z grobu, aby ich prześladować.

2

Wampir z Bolkowa

Miejscowością leżącą w obecnym woj. dolnośląskim wstrząsnęły straszne wydarzenia na przełomie XVI i XVII stulecia. Miejscowy wampir tak zagrażał mieszkańcom, że zajęła się nim specjalna komisja cesarska z Wiednia - jedyna tego typu instytucja w dziejach regionu. Trwał proces, zeznawali świadkowie. W końcu członkowie komisji chcieli zobaczyć wampira na własne oczy. Zaczaili się w jednej z komnat i dojrzeli upiora. Tajemnica wampira wyszła jednak dość przypadkiem. Ktoś wspomniał, że niedawno zmarła sędziwa kobieta, która uznawana była za czarownice. Wydobyto jej zwłoki i spalono. Więcej wampir nie nawiedzał mieszkańców.

3

Elżbieta Batory, wampir z Siedmiorodu

Węgierska arystokratka, nazywana czasami ?wampirem z Siedmiogrodu?. Fascynowała się okrucieństwem. Znęcała się nad dziewczętami z dużymi piersiami, dręczyła służących biczowała ich i okładała kijami. Pewnego sługę posmarowała miodem i nagiego wystawiła na pastwę owadów. Po śmierci męża jej szaleństwo znacznie się pogłębiło. U arystokratki pojawiła się obsesja, że krew z młodych dziewic odmładza jej skórę. Zaczęła więc zapraszać młode dziewczęta do zamku, upuszczać z nich krew i brać prysznic o 4 nad ranem.

W końcu zabójstwa hrabiny wyszły na jaw, wytoczono jej proces i zamurowano ją żywcem w jej sypialni. Elżbieta Batory otrzymywała pożywienie przez mały otwór w ścianie. Po 4 latach zmarła. Z jej zapisków wynika, że miała na sumieniu 650 ofiar.

O ile w Europie uznawano ja za obłąkaną sadystkę o tyle lud z Czachtic miał ją za wampira.

4

Lord Ruthven ze Szkocji

To nie wiejski wampir a wampir arystokrata, lew salonowy, doskonale ukrywający swoja naturę. Bywał na balach, podróżował. Lord to jeden ze złych duchów szesnastowiecznej Szkocji.

5
Wikipedia Wikipedia

Wampir Morlacki

Jak opisuje go historyk? Wampir jest prawosławnym przybyszem, który umiera na chorwackiej ziemi i zostaje pochowany na katolickim cmentarzu, przez co zmienia się w żywiącego się krwią niewinnych upiora. Raz jest karłem raz olbrzymem, hipnotyzuje ludzi i wysysa z nich krew.

6
Wikipedia Wikipedia

Azzo von Klatka, wampir z Karpat

Miał on za życia napadać kobiety, aż został zgładzony przez tłum koło swojego zamku Klatka. Miał żyć w opuszczonym zamczysku, za dnia spoczywając w trumnie, w nocy rozpoczynając złowrogą działalność. Historia została opisana w czasie, gdy literatura wampiryczna przeżywała rozkwit - w połowie XIX w. Autor opisując historie wampira-rycerza wybrał Karpaty umownie, jako groźną krainę. Zamek też jest fikcyjny.

7
BOSZ BOSZ

Poczet wampirów

"W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów?

Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala

Wyd. BOSZ

8

Polecamy

9
Więcej na ten temat: jolanta korucu, literatura, po odzinach, wampiry