Jak wyglądało dzieciństwo Wojciecha Szczęsnego? Był małym słodziakiem. Mamy zdjęcia!

olasup
Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy w Polsce. Na co dzień gra we włoskim klubie Roma, gdzie został wypożyczony z angielskiego klubu Arsenal. Jaki był zanim osiągnął sukces? Mama Szczęsnego opowiadała Olgierdowi Kwiatkowskiemu z "Wysokich Obcasów" o jego dzieciństwie
WO / Agencja Wyborcza.pl WO / Agencja Wyborcza.pl

Sportowa rodzina

Rodzice Wojtka Szczęsnego kochali sport. Jego ojciec - Maciej Szczęsny - był bramkarzem polskiej reprezentacji, grał w warszawskiej Legii, łódzkim Widzewie, Polonii i Wiśle. Jego mama - Alicja Szczęsna - od dziecka uprawiała sport wyczynowo. Chodziła do Szkoły mistrzostwa sportowego na Siennickiej na Pradze Południe. W liceum grała w piłkę ręczną.

Również jego brat - starszy o dwa lata Jan - trenował w drużynie młodzików.

1
arch. pryw. arch. pryw.

"Mamusia odwaliła robotę"

Wiele osób myśli, że Wojtek został bramkarzem pod wpływem ojca. Okazuje się, że to jednak jego mama miała na to znacznie większy wpływ.

Maciej Szczęsny był zawodowym piłkarzem i rzadko bywał w domu. Grał w Łodzi oraz Krakowie - mały Wojtek z mamą i bratem mieszkali na warszawskiej Pradze. Wszystkie obowiązki spadły więc na głowę pani Alicji. To ona woziła go na treningi i mecze - gdyby nie ona, nie wiadomo czy Wojtek odniósłby piłkarski sukces.

2
arch. pryw. arch. pryw.

Wszystkiego trzeba spróbować

Wojciech Szczęsny nie od razu wybrał piłkę nożną. W wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" Alicja Szczęsna powiedziała, że:

On próbował wszystkiego po trochu. Jako trzylatek chodził na zajęcia z akrobatyki, potem był tenis, taniec towarzyski, a w końcu piłka.
3
arch. pryw. arch. pryw.

Pierwsza drużyna

Swoją przygodę z piłką nożną Wojtek zaczął w warszawskim klubie Agrykola. Pani Alicja poszła do klubu, żeby zapisać starszego syna. Myślała, że dziewięcioletni Wojtek nie będzie mógł jeszcze trenować, bo zapisy są od 11. roku życia. Agrykola przyjęła jednak obu braci.

Chłopcy grali na piaszczystym boisku w okolicach Łazienek Królewskich.

4
AG AG

Zemsta za ojca

Rodzina Szczęsnych nie miała łatwo w Warszawie. Zagorzali fani Legii często mścili się na nich za to, że Maciej Szczęsny odszedł do Widzewa.

Alicja Szczęsna wspomina, że jej synowi często musieli zmagać się ze znęcaniem, gwizdami i wyzwiskami. Niezadowoleni kibice odkręcali opony w ich samochodzie lub spuszczali z nich powietrze albo sprejowali samochód.

5
Fot: Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Fot: Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Natalia

Wojciech Szczęsny często powtarza imię "Natalia", mówi nawet, że gdyby miał córkę - właśnie tak by ją nazwał. Dlaczego ma ono tak duże znaczenie?

Alicja Szczęsna zdradziła, że Natalia to siostra Wojtka, której ten nigdy nie miał okazji poznać. Dziewczynka zmarła 3 lata przed jego urodzeniem.

Córka Szczęsnych była z mamą na spacerze, kiedy runął na nią osiedlowy trzepak. Z powodu poważnych urazów dziewczynki nie udało się uratować.

6