Pamiętacie poprzednie papieskie pielgrzymki do Polski? Najkrótsza trwała tylko 10 godzin

pas
Zaczęło się oczywiście od Jana Pawła II, który przyjechał do Polski po raz pierwszy w 1979 r. Później odwiedzał swoją ojczyznę jeszcze siedem lub osiem razy. Wszystko zależy od tego, jak liczyć podwójną wizytę w 1991 r. Raz nad Wisłą gościł także Benedykt XVI.
Forum Forum

1979 r.

Pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski towarzyszyło hasło "Gaude Mater Polonia", czyli "Raduj się, Matko Polsko". Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979. Papież odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ

Oprócz wymiaru duchowego, wizyta miała oczywiście także wymiar polityczny. Jan Paweł II miał tchnąć w Polaków siłę do przeciwstawienia się władzy komunistycznej.

1

1983 r.

Po raz drugi Jan Paweł II gościł w Polsce w dniach 16-23 czerwca 1983 r., a więc w trakcie stanu wojennego. Hasłem pielgrzymki było: "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja".

Papież odwiedził wówczas: Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Świętej Anny, Kraków i Zakopane. Znalazł wówczas chwilę na spacer po Dolinie Chochołowskiej w swoich ukochanych Tatrach.

2
Fot. Krystyna Łyczywek Fot. Krystyna Łyczywek

1987 r.

Po kolejnych czterech latach Jan Paweł II znów odwiedził swój kraj. Przebywał w Polsce w dniach 8-14 czerwca 1987 r. Mottem pielgrzymki było: "Do końca ich umiłował".

Karol Wojtyła gościł w: Warszawie, Lublinie, Tarnowie, Krakowie, Szczecinie, Gdyni, Gdańsku, Częstochowie i Łodzi.

3
TOMASZ WASZCZUK TOMASZ WASZCZUK

1991 r.

Cykl czteroletni Jan Paweł II utrzymał także podczas kolejnej wizyty, w dniach 1-9 czerwca 1991 r. Była to pierwsza pielgrzymka już po upadku komunizmu. Na trasie papieskiej podróży znalazły się: Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa, Częstochowa, Kraków oraz rodzinne Wadowice. Pielgrzymce towarzyszyło wymowne hasło: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście".

W 1991 r. Jan Paweł II gościł w Polsce jeszcze raz, w dniach 13-16 sierpnia, kiedy to w Częstochowie odbywały się VI Światowe Dni Młodzieży. Odwiedził wówczas także Kraków i Wadowice.

4
Fot. Olszanko/Reporter Fot. Olszanko/Reporter

1995 r.

Tym razem głównym celem wizyty Jana Pawła II były Czechy, jednak skorzystał on z faktu, że był tak blisko Polski i zawitał do kraju. Spędził w nim zaledwie 10 godzin. Było to dokładnie 22 maja. Udał się wówczas do: Skoczowa, Bielska-Białej i Żywca.

5
Fot. Mieczysław Michalak / AG Fot. Mieczysław Michalak / AG

1997 r.

Szósta pielgrzymka papieża Polaka do kraju odbywała się pod hasłem "Chrystus wczoraj, dziś i na wieki". Jan Paweł II spędził w ojczyźnie 11 dni - od 31 maja do 10 czerwca. Gościł w: Wrocławiu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Poznaniu, Kaliszu, Częstochowie, Zakopanem, Ludźmierzu, Dukli, Krośnie i Krakowie.

Wizyta była związana m.in. z 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym oraz europejskimi obchodami tysiąclecia śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie, w których uczestniczyli również prezydenci siedmiu państw: Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski

6
SŁAWOMIR KAMIŃSKI SŁAWOMIR KAMIŃSKI

1999 r.

Już dwa lata później Jan Paweł II przyjechał do Polski z kolejną wizytą, która trwała od 5 do 17 czerwca. Była to najdłuższa podróż Karola Wojtyły, jako papieża do kraju, a jej program był bardzo bogaty. Ojciec Święty odwiedził: Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Augustów, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Stary Sącz, Wadowice, Gliwice oraz Częstochowę. Hasło przewodnie brzmiało: "Bóg jest miłością".

7
Fot. Sławomir Kamiński / AG Fot. Sławomir Kamiński / AG

2002 r.

W tym roku Jan Paweł II odwiedził Polskę po raz ostatni. Nie była to długa wizyta, odbywała się od 16 do 19 sierpnia. W tym czasie papież odwiedził Kraków i Kalwarię Zebrzydowską. Głównym celem pielgrzymki było poświęcenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

8
GRZEGORZ SKOWRONEK GRZEGORZ SKOWRONEK

2006 r.

To była dla Polaków pielgrzymka wyjątkowa, bo po raz pierwszy kraj odwiedził inny papież niż Jan Paweł II. Benedykt XVI gościł nad Wisłą w dniach 25-28 maja. Odwiedził: Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim.

9
Instagram.com/franciscusofficial/ Instagram.com/franciscusofficial/

2016

Na kolejną wizytę papieża w Polsce wiernym przyszło czekać aż 10 lat. Franciszek odwiedza Kraków z okazji XXXI Światowych Dni Młodzieży. Oprócz stolicy Małopolski, w planie podróży ma także Oświęcim i Częstochowę.

10

Polecamy

11