Superpsy - to najlepsze czworonogi na świecie?

WA
Autorzy strony "Information is beautiful" przygotowali zestawienie, w którym starali się wskazać najlepsze psy na świecie. Wzięli pod uwagę takie cechy jak inteligencja, koszty utrzymania czy długość życia. Najbardziej przecenianym czworonogiem okazał się buldog. A które rasy zawojowały ranking?
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Border terrier

Ten niepozorny psiak okazał się najbardziej wartościowym czworonogiem w zestawieniu. Border terriery są bardzo aktywne, lubią bawić się na świeżym powietrzu. Choć jeszcze do niedawna ich umiejętności wykorzystywano w czasie polowań, dziś pełnią funkcje wyłącznie psów towarzyszących - są więc świetnymi kompanami do rodzinnych zabaw, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Ponadto uwielbiają jeść i mogą się pochwalić raczej dobrym zdrowiem!

Mają bardzo silne szczęki, dlatego jeśli zdecydujemy się na zaprzyjaźnienie z border terrierem, musimy być przygotowani na częstą wymianę jego zabawek.

1
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Border collie

To nie pierwszy raz, kiedy border collie uznaje się za najinteligentniejsze psy. Szybko się uczą, wspaniale współpracują z ludźmi. Również są bardzo aktywne, dlatego powinniśmy się z nimi zaprzyjaźnić tylko jeśli wiemy, że będziemy mogli poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Wspólne gry, zabawy - to chleb powszedni dla border collie!

Nerwowość nie idzie w parze z jego usposobieniem, więc dobrze jeśli i właściciel nie będzie zbyt niespokojny. Grunt to zrozumienie i wzajemny szacunek - czworonożny przyjaciel z pewnością to doceni i się odwdzięczy miłością oraz oddaniem.

Border collie sprawdza się nie tylko jako pies tropiący czy pasterski. Jego pomoc wielokrotnie okazuje się nieoceniona podczas terapii chorych - z pomocą border collie skuteczność rehabilitacji drastycznie wzrasta.

2
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Chihuahua

Według twórców rankingu, chihuahua to najdłużej żyjący pies na świecie. Zaklasyfikowany do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa jest częstym gościem wszelakich kulturalnych imprez - zagraniczne gwiazdy wprost uwielbiają pokazywać się z małym psiakiem na rękach.

Co ciekawe, choć chihuahua nie jest przyjacielem dużych rozmiarów, absolutnie nie daje się nastraszyć przez większe czworonogi. Do tego jest bardzo wybredny jeśli chodzi o towarzystwo, więc najczęściej zaprzyjaźnia się z osobnikami tej samej rasy. Z racji drobnej budowy ciała, wymaga się, by chihuahua był pod stałą opieką specjalistów weterynarii.

Niech was jednak nie zwiedzie niepozorność tego czworonoga - chihuahua także wymaga długich spacerów, więc jeśli liczymy, że bardziej "kompaktowy" pies nie będzie potrzebował naszej uwagi - jesteśmy w błędzie.

3
fot. Kacper Kubiak / Agencja Wyborcza.pl fot. Kacper Kubiak / Agencja Wyborcza.pl

Mastif angielski

To jeden z najtańszych psów w utrzymaniu. Jest jednocześnie jednym z największych czworonożnych przyjaciół, a jego gabaryty bardzo często wykorzystuje się do stróżowania. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od staroangielskiego słowa oznaczającego "siłę", co samo w sobie mówi nam wiele - najcięższy przedstawiciel tej rasy ważył ponad 150 kg!

Ale nie oznacza to, że mastif jest psem niebezpiecznym, wręcz przeciwnie - to bardzo łagodne, spokojne, przyjazne dzieciom zwierzę. Na pewno stanie się oddanym członkiem rodziny, a w razie potrzeby - ochroni przed groźnymi nieznajomymi.

Mastifowi trzeba zapewnić sporo ruchu oraz dużo wolnej przestrzeni, dlatego nie powinniśmy się decydować na tego psa, mieszkając w niewielkiej kawalerce. Również odpowiednia dieta jest w przypadku mastifa koniecznością.

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Cairn terrier

Jest wesołym, inteligentnym i pojętnym psem. Pochodzi ze Szkocji - najstarsza hodowla cairn terrierów powstała ok. 1837 roku. To małe czworonogi o bardzo proporcjonalnej budowie - idealny, również ze względu na charakter, pies dla rodzin.

Choć gabaryty nie są przesadnie okazałe, cairn terrier to zwierzę odważne, charakteryzujące się zacięciem do polowania - wszak dawniej był przede wszystkim psem myśliwskim. W sytuacji zagrożenia nie zawaha się stanąć w obronie swojego pana. Lubi bawić się z dziećmi, jest świetnym kompanem. Z pewnością wniesie wiele dobrego do każdego domu.

W rankingu na najlepszego psa zajął drugie miejsce.

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Pudel duży

Chyba najbardziej charakterystyczny pies w zestawieniu. Nie ma osoby, która nie kojarzyłaby tej specyficznej, pokręconej sierści. Mało kto wie, ale dawniej pudle były wykorzystywane do polowań na... ptactwo wodne! Dziś już pełnią funkcje tylko i wyłącznie reprezentacyjne (choć niektóre pudle są też bardzo pomocne jeśli chodzi o pracę z osobami niepełnosprawnymi).

To psy dosyć kłopotliwe w utrzymaniu - żeby utrzymać atrakcyjny wygląd, koniecznie musimy poświęcać im mnóstwo czasu; regularna i staranna pielęgnacja jest absolutnie niezbędna. Mimo że na świecie pudle biją rekordy popularności, w Polsce mimo wszystko jest ta rasa, na którą rzadko się decydujemy.

Zwierzę bardzo inteligentne. Zdaniem twórców rankingu, pod tym względem ustępuje tylko border collie.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Spaniel tybetański

Psy o bardzo ciekawym rodowodzie - w domostwach oraz klasztorach buddystów tybetańskich trzymano te czworonogi ze względu na ich nieprzeciętną czujność. Często hodowano je razem z mastifami, co zapewne też miało niemały wpływ na ich charakter.

Tak spanielom zostało do dzisiaj - to wciąż zwierzaki bardzo aktywne, a przy tym niezwykle czujne. Bardzo posłuszne, są więc kolejnym przykładem idealnej rasy dla rodzin. Należy jednak pamiętać, że silnie przywiązuje się do konkretnego właściciela, jednak w przypadku nieznajomych bywa bardzo nieufny.

Szybko się uczy i długo żyje. Świetny przyjaciel!

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Bloodhound

W dzieciństwie z pewnością mieliście z nim styczność nie raz. Skąd ta pewność? Bloodhound podobno zainspirował samego Walta Disneya do stworzenia kultowych postaci: Pluto i Goofy'ego! Choć nie znaleźliśmy nigdzie oficjalnego potwierdzenia tej sytuacji, patrząc na słynnych rysowanych bohaterów wnioskujemy, że chyba rzeczywiście coś jest na rzeczy!

A jeśli nie Pluto, to przecież najzacniejsza postać kultowego "Zakochanego Kundla" - Trusty - to pies rasy bloodhound. W animacji wykorzystano jego wszystkie zalety, na czele z doskonale wykształconą umiejętnością tropienia. Zresztą do dziś ta rasa często wspomaga wszelakie służby ratunkowe, m.in. policję.

Bloodhound okazuje się bardzo tani w utrzymaniu, stąd jego obecność w rankingu.

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Springer spaniel walijski

Dawniej pomagały myśliwym, płosząc zwierzynę. Jednak od czasu wymyślenia broni palnej już nie wymaga się od nich takich umiejętności. Chyba żadne psy nie mają tak długiej historii co one - pierwsze wzmianki o walijskich spanielach pochodzą jeszcze z XIV wieku! Te czworonogi opisywał wówczas Geoffrey Chaucer, twórca słynnych "Opowieści kanterberyjskich".

To zwierzak średniej wielkości, za to masywny. Ma silnie umięśniony tułów, co stanowi jego niepodważalną zaletę. Pamiętajmy, że to rasa myśliwska, więc naturalne instynkty wciąż w nim drzemią! Nie oznacza to jednak, że jest psem niebezpiecznym - podstawą jest dobra współpraca z właścicielem - to czworonożny przyjaciel nie wykazujący potrzeb dominacji, więc tresura nie należy do najtrudniejszych zadań. Łatwo dostosuje się do trybu życia swojego pana.

Rasa sportowa, która zajęła trzecie miejsce w rankingu. A więc na podium!

9
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Cocker spaniel

Pies wesoły i energiczny. Dobry towarzysz dla ludzi, ale pod jednym warunkiem - muszą lubić ruch, bo cocker spaniel nie wyobraża sobie życia bez ciągłych spacerów. Często wymachuje ogonem i choć jest bardzo spontaniczny i raczej nie sprawia kłopotów, potrafi być bardzo uparty, a przez to - nieco uciążliwy. Zwłaszcza jeśli nie masz ochoty na małą przebieżkę...

Ze względu na atrakcyjny wygląd, święcą tryumfy na wszelakich wystawach psów i podczas konkursów piękności. Podatne na tresurę, wszak dawno temu pomagały przede wszystkim myśliwym (w niektórych kręgach wciąż to robią).

Cocker spaniel został sklasyfikowany na piątym miejscu w rankingu na najbardziej wartościowe psy.

10
fot. Kornelia Głowacka - Wolf / Agencja Gazeta fot. Kornelia Głowacka - Wolf / Agencja Gazeta

Owczarek niemiecki

Pies pasterski, którego zna chyba każdy. Rasa obronna, więc bardzo często współpracująca z wszelkimi służbami obronnymi. W zasadzie jest to najlepszy czworonożny przyjaciel dla wojska i policji. Zapewne byliście kiedyś na pokazie umiejętności tego zwierzaka - a te są naprawdę imponujące.

Owczarek niemiecki z racji podobieństwa do wilka, często mylnie nazywany jest wilczurem. To pies posłuszny, inteligentny i nade wszystko: lojalny. Wymaga przy tym sporej atencji ze strony właściciela - źle wychowywany może mieć skłonności do agresji i lęków. Dlatego jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie zapewnić owczarkowi odpowiednich warunków, nie powinniśmy się decydować na takiego czworonoga.

Wielu kynologów uważa, że owczarek niemiecki to szczytowe osiągnięcie niemieckich hodowców. Czy słusznie?

11
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Golden retriever

Psy hodowane z myślą o polowaniach, które z czasem stały się popularne wśród rodzin. Inteligentne, łagodne, szybko dostosowujące się do otoczenia. Przyjacielskie i radosne, wymagające bliskiego kontaktu z wszystkimi członkami rodziny. Toleruje inne zwierzęta w domostwie - stąd jego spora popularność.

Co bardzo ważne, golden retriever jest przyjazny wobec dzieci.

Pełne dane, na podstawie których wyliczono wartość psów znajdziecie TUTAJ.

12