Przeciąganie liny i strzelanie do gołębi. Aż trudno uwierzyć, że to były olimpijskie konkurencje

pas
W Rio de Janeiro sportowcy rywalizują w aż 31 dyscyplinach, które najczęściej składają się z więcej niż jednej konkurencji. Przed laty sportów nie było aż tak wiele, za to niektóre były naprawdę zaskakujące. Kto bowiem zna zasady gry jeu de paume? Nie sposób wyobrazić sobie dziś także chociażby krwawego strzelania do gołębi.
fot. Sam, Creative Commons 2.0 fot. Sam, Creative Commons 2.0

Jakie dyscypliny mogą zagościć na igrzyskach?

Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk zawody rozgrywano w zaledwie dziewięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, gimnastyce, szermierce, pływaniu, kolarstwie, strzelectwie, tenisie, zapasach i podnoszeniu ciężarów. Z czasem sportów przybywało, a niektóre były zastępowane innymi. Jakie kryteria musi spełnić dana dyscyplina, aby mogła być włączona do programu turnieju?

Przede wszystkim musi być powszechnie uprawiana w wielu krajach świata. W przypadku dyscyplin męskich - w 75 państwach na czterech kontynentach, w przypadku żeńskich - w 40 na trzech kontynentach. Ostateczna decyzja należy już do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dawniej takich obostrzeń nie było, a konkurencje w dużej mierze zależały od inwencji organizatorów. Zdarzały się więc dyscypliny, w których rywalizowali reprezentanci tylko jednego kraju.

Kibicuj biało-czerwonym z metrocafe.pl!

Dołącz do naszego wydarzenia i bądź na bieżąco z wynikami oraz ciekawostkami z Igrzysk w Rio.

1
MAŁGORZATA KUJAWKA MAŁGORZATA KUJAWKA

Strzelanie do gołębi

Gdyby dziś ktoś zaproponował taką dyscyplinę, organizacje proekologiczne nie zostawiłyby na nim suchej nitki. Jednak podczas drugich nowożytnych igrzysk, które odbyły się w 1900 r. w Paryżu, mało kogo zawody gorszyły. Zresztą mało kto w ogóle wiedział o rywalizacji, bo igrzyska te były organizacyjną klapą. Nawet niektórzy zawodnicy nie wiedzieli, że w nich startują.

Dla porządku dodajmy jednak, że najlepszy w strzelaniu do żywych ptaków okazał się Léon de Lunden z Belgii, który ustrzelił 21 zwierząt.

Zobacz także: Fatalna kontuzja francuskiego gimnastyka w Rio.

2
Wikipedia Wikipedia

Pływanie z przeszkodami

Kolejna zaskakująca dyscyplina z Paryża. O co w niej chodziło? Zawodnicy musieli pokonać trzy rodzaje przeszkód - wdrapać się na słup przy basenie, przebiec po rzędzie łodzi i na koniec przepłynąć pod kolejnym rzędem łodzi. Najlepszy był Australijczyk Frederick Lane.

Ponadto podczas tych igrzysk rywalizowano jeszcze m.in. w pelotę - baskijską grę, która przypomina dzisiejszego squasha.

Zobacz także: Prawdziwe oblicze igrzysk w Rio na zdjęciach.

3
Wikipedia Wikipedia

Przeciąganie liny

Znana z festynów zabawa, na igrzyskach gościła dość długo. Po raz pierwszy zawody w tej konkurencji również rozegrano w 1900 r. w Paryżu. Na tych i dwóch kolejnych igrzyskach traktowano przeciąganie liny jako konkurencję lekkoatletyczną. W 1912 r. i 1920 r. było już osobną dyscypliną.

Zobacz także: Niezwykłe instalacje na ulicach Rio.

4
Wikipedia Wikipedia

Lacrosse

Sport ten wywodzi się od Indian. Gra polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika za pomocą trójkątnej rakiety piłki. Po raz pierwszy zawody zostały rozegrane w 1904 r. w Saint Louis w USA. W zawodach wystartowały trzy drużyny, w tym jedna ze Stanów Zjednoczonych i dwie z Kanady. W finale zespół Shamrock Lacrosse Team pokonał ekipę z Saint Louis 8:2.

Zobacz także: Dwie identyczne flagi i kolarz z wyjątkowym duchem sportu. Sprawdź, czego nie wiedziałeś o olimpiadzie.

5
Wikipedia Wikipedia

Jeu de paume

Francuska gra polegająca na przerzucaniu piłki przez siatkę za pomocą rakietki. Można przyjąć, że to połączenie tenisa, peloty i squasha. Dwaj zawodnicy rozdzieleni byli siatką o wysokości 0,915 m, a zawody odbywały się w hali o wymiarach 28,5 x 9,5 m. Piłka odbita od ścian hali pozostawała nadal w grze.

Zawody w jeu de paume rozegrano tylko podczas igrzysk w Londynie w 1908 r.

Podczas igrzysk rozgrywano zawody w jeszcze jednej podobnej dyscyplinie, zwanej rackets.

Zobacz także: Piękne obiekty igrzysk w Rio de Janeiro.

6
Wikipedia Wikipedia

Olimpijski konkurs literatury i sztuki

W latach 1912-1948 równolegle do zmagań sportowców, rywalizowali także pisarze i artyści. Program rywalizacji obejmował takie dziedziny jak: poezja, epika, rzeźba, malarstwo, architektura oraz muzyka.

Polacy odnosili w tych zawodach niemałe sukcesy. Złote medale zdobywali: Kazimierz Wierzyński (poezja, 1928 r.), Józef Klukowski (rzeźba, 1932 r.) i Zbigniew Turski (muzyka, 1948 r.). Srebrne: Janina Konarska (grafika, 1932 r.) i Józef Klukowski (rzeźba, 1936 r.). Brązowe: Władysław Skoczylas (grafika, 1928 r.), Jan Parandowski (proza, 1936 r.) i Stanisław Ostoja-Chrostowski (grafika, 1936 r.).

Zobacz także: Kolejka do mopów, uciążliwa klimatyzacja. Niedoróbki w wiosce olimpijskiej.

7