Wiemy jak wypoczywa statystyczny Polak. Sprawdź, czy nim jesteś?

Jolanta Korucu
Ile wydaliśmy w lipcu na wakacje w kraju, a ile za granicą? W jakim standardzie wynajmujemy hotele? I gdzie wypoczywamy? - znamy odpowiedzi na te pytania. Na półmetku wakacji Travelplanet.pl oraz Agencja Badania Rynku i Opinii SW Research wspólnie przygotowały raport o preferencjach turystycznych. Oto jak wyglądają wczasy po polsku
Wyspy greckie - Kreta. Plaża Preveli (Palmowa)/Fot. Shutterstock Wyspy greckie - Kreta. Plaża Preveli (Palmowa)/Fot. Shutterstock

Wczasy za granicą

W lipcu królowała Grecja, którą wybrało aż 41 proc. klientów biur podróży. Na kolejnych miejscach znalazła się Bułgaria - wybrało ją 16,5 proc., Hiszpania - skusiła 14,2 proc., Turcja - odwiedziło ją 8,5 proc. i Włochy - gdzie wypoczywało 4,5 proc. badanych Polaków.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Powody wyjazdu na zagraniczny urlop

Aż 66,1 proc. Polaków decyduje się na wyjazd, bo chce zobaczyć ciekawe miejsca za granicami kraju. Dla prawie połowy liczy się gwarancja ładnej pogody. Ponad 40 proc. wskazało chęć poznania innej kultury, a 20,5 proc. ceni wyższy komfort usług.

2
CEZARY ASZKIEŁOWICZ CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Wczasy w Polsce

Od 40 do 46 proc. - tylu Polaków spędziło wakacje w kraju. Spośród wypoczywających w Polsce osób aż 55 proc. wybrało Bałtyk.

3
CEZARY ASZKIEŁOWICZ CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Powody, dla których wypoczywamy w kraju

Okazuje się, że 40 proc. ma sentyment do wypoczynku w Polsce, 20 proc. - chce wspierać rodzimy rynek. Najważniejsze powody są jednak natury ekonomicznej. Ponad 46 proc. badanych przyznało, że decyduje bliska odległość a 41 proc. - niższy koszt.

Co ciekawe, ponad 9 proc. respondentów rezygnuje z zagranicznych wyjazdów ze względu na brak znajomości języka obcego.

4
Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta

Cena

Lipcowy wyjazd na zagraniczne wakacje z biurami podróży kosztował 2401 zł, zaś w Polsce 1210 zł.

5
fot. iStockphoto.com fot. iStockphoto.com

Standard hotelowy

Większość z nas poszukuje hoteli w rozsądnych cenach co przekłada się na liczbę gwiazdek wybieranych obiektów. W lipcu aż 2/3 klientów biur podróży krajowe wakacje spędziło w standardzie maksymalnie do 3 gwiazdek, zaś 6/10 klientów biur podróży zagraniczne wakacje w lipcu spędziło w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych.

6

Długość wakacji

Blisko połowa respondentów woli jeden dłuższy urlop niż dzielenie go na kilka krótkich. Ale co innego chęci, a co innego realia. U połowy respondentów łączna suma wyjazdów wypoczynkowych w ciągu ostatniego roku wyniosła od tygodnia do dwóch. 30 proc. odpoczywało krócej, a 22 proc. dłużej.

7
Więcej na ten temat: jolanta korucu, podróże, styl życia, urlop