Wiemy jak wypoczywa statystyczny Polak. Sprawdź, czy nim jesteś?

Wczasy za granicą
W lipcu królowała Grecja, którą wybrało aż 41 proc. klientów biur podróży. Na kolejnych miejscach znalazła się Bułgaria - wybrało ją 16,5 proc., Hiszpania - skusiła 14,2 proc., Turcja - odwiedziło ją 8,5 proc. i Włochy - gdzie wypoczywało 4,5 proc. badanych Polaków.

Powody wyjazdu na zagraniczny urlop
Aż 66,1 proc. Polaków decyduje się na wyjazd, bo chce zobaczyć ciekawe miejsca za granicami kraju. Dla prawie połowy liczy się gwarancja ładnej pogody. Ponad 40 proc. wskazało chęć poznania innej kultury, a 20,5 proc. ceni wyższy komfort usług.

Wczasy w Polsce
Od 40 do 46 proc. - tylu Polaków spędziło wakacje w kraju. Spośród wypoczywających w Polsce osób aż 55 proc. wybrało Bałtyk.

Powody, dla których wypoczywamy w kraju
Okazuje się, że 40 proc. ma sentyment do wypoczynku w Polsce, 20 proc. - chce wspierać rodzimy rynek. Najważniejsze powody są jednak natury ekonomicznej. Ponad 46 proc. badanych przyznało, że decyduje bliska odległość a 41 proc. - niższy koszt.
Co ciekawe, ponad 9 proc. respondentów rezygnuje z zagranicznych wyjazdów ze względu na brak znajomości języka obcego.

Cena
Lipcowy wyjazd na zagraniczne wakacje z biurami podróży kosztował 2401 zł, zaś w Polsce 1210 zł.

Standard hotelowy
Większość z nas poszukuje hoteli w rozsądnych cenach co przekłada się na liczbę gwiazdek wybieranych obiektów. W lipcu aż 2/3 klientów biur podróży krajowe wakacje spędziło w standardzie maksymalnie do 3 gwiazdek, zaś 6/10 klientów biur podróży zagraniczne wakacje w lipcu spędziło w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych.
Długość wakacji
Blisko połowa respondentów woli jeden dłuższy urlop niż dzielenie go na kilka krótkich. Ale co innego chęci, a co innego realia. U połowy respondentów łączna suma wyjazdów wypoczynkowych w ciągu ostatniego roku wyniosła od tygodnia do dwóch. 30 proc. odpoczywało krócej, a 22 proc. dłużej.