Modele zdalnie sterowane - przegląd

Piotr Kopecki, modelarz biznesmen - rc4max.pl
Tak jak radio miało upaść po pojawieniu się telewizji, tak dronowy boom miał oznaczać koniec rynku innych modeli sterowanych falami radiowymi. Stało się... na odwrót! Pojazdy RC (ang. remote controlled) są popularniejsze niż przed laty. Prezentujemy chętnie kupowane zabawki z różnych kategorii. Może i ty spróbujesz?
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Modne hobby

Dzisiejsze modelarstwo zrewolucjonizowały mikroprocesory, zaawansowana elektronika, wysokoprądowe akumulatory polimerowe oraz silniki bezszczotkowe w przystępnych cenach. Producenci prześcigają się w doskonaleniu sprawdzonych, nierzadko 20-letnich konstrukcji. Aby wykorzystać pełnię możliwości maszyny, potrzebny jest już oczywiście smartfon, tablet lub komputer. Jeszcze dekadę temu modelarze spotykali się po cichu pod miastem - postronni widzowie widzieli w nich duże dzieci. W 2016 r. RC to modne hobby, a porządny sprzęt kupuje się, konfiguruje, serwisuje i tuninguje w wyspecjalizowanych sklepach.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Drift po asfalcie

Vaterra 2015 K&N Ford Mustang V100 Drift

Cena: 1490 zł
Skala: 1/10
Prędkość maksymalna: 40km/h
Długość: 37 cm
Waga: 1,8 kg
Czas zabawy: 10-15 min
Poziom: średnio-zaawansowany

Gdy oglądasz vaterrę na zdjęciu, możesz łatwo pomylić ją z prawdziwym mustangiem! Licencjonowana karoseria Forda, lusterka, chromowany tłumik, spojler, koła z tarczami hamulcowymi... To model stworzony do driftu. Nisko położony środek ciężkości, zawieszenie dwuwahaczowe, szerokie tylne koła i wodoodporna elektronika zapewniają kontrolę oraz sterowność. W zależności od opon zmienia się charakterystyka jazdy. Na twardszych (w komplecie) łatwo wchodzi w ślizgi, na bardziej miękkich (40 zł za parę) szybciej przyśpiesza, jest bardziej stabilny, osiąga większą prędkość, a jazda serio staje się trudniejsza. Kto wejdzie w posiadanie pilota, nie odda władzy, dopóki nie rozładuje akumulatora!

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Klasyczny monster

Traxxas Summit

Cena: 3070 zł
Skala: 1/10
Prędkość maksymalna: 50km/h
Długość: 56 cm
Waga: 5 kg
Czas zabawy: 10-30 min
Poziom: amator

Głównym problemem będzie znalezienie terenu, który stanowi wyzwanie dla tego modelu. Jest wodoodporny, pojedzie w kałuży, strumieniu i śniegu. Najlepiej dać czadu w lesie, błocie, wspinać się po kamieniach albo skakać na skoczni. Im trudniejsze podłoże, tym ciekawiej. Im lepsza skocznia, tym dłuższe loty.

Za sterowanie funkcjami odpowiedzialnych jest tu aż pięć cyfrowych, wodoodpornych serwomechanizmów! Za pomocą pilota ustawisz jeden z dwóch biegów (jedyne takie autko na rynku!) oraz zablokujesz przedni lub tylny dyferencjał (pokonywanie skał, drift). Kolejne funkcje zaprogramujesz przez aplikację po dokupieniu modułu Bluetooth (135 zł). Dzięki czujnikom telemetrycznym na komórce sprawdzisz również prędkość, a nawet temperaturę silnika.

W konstrukcji zamknięto kilkanaście patentów, m.in. zawieszenie poprzeczne o największym skoku w tej klasie. Gdy pojazd skręca w prawo, lewe amortyzatory są ściskane przez siłę odśrodkową, a prawe - rozprężane. To zapewnia dodatkową stabilizację na zakrętach. Mimo wysokiego skoku amortyzatorów środek ciężkości pozostał nisko. Wielkie koła są miękkie i dopasowują się do podłoża. Summita ciężko wywrócić!

Bardzo zaawansowana konstrukcja płyty podłogowej chroni oba akumulatory w komorach po prawej i lewej stronie. Traxxas elementy o większej i mniejszej sztywności dobrał z głową - efektem jest sprężystość podczas kolizji, czyli minimum uszkodzeń.

Ten monster truck nadaje się też do jazdy w nocy - dzięki oświetleniu i z przodu, i z tyłu pojazdu.

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Megaterenówka benzynowa

Losi Desert Buggy XL

Cena: 4650 zł
Skala: 1/5
Prędkość maksymalna: 70km/h
Długość: 78 cm
Waga: 13 kg
Czas zabawy: 40 min
Poziom: średnio-zaawansowany

Moc jest z tobą, co wszyscy usłyszą z daleka. Ryk silnika oznajmia wszem wobec, że za chwilę pojawi się brutal i zostawi za sobą tuman kurzu. Amerykański producent wysoko podniósł poprzeczkę dla aut spalinowych. Nowy buggy Losi, czyli prędkość i wytrzymałość. Przy jego gabarytach (78 cm, 13 kg) to nie żarty - zupełnie inne sterowanie niż mniejszymi modelami! Silnik 23 ccm, podwozie z grubego duralu, uszczelnione dyferencjały (wszystkie trzy) i podwójne tarcze hamulcowe pozwalają na ostrą jazdę. Ogromne amortyzatory z aż 8-milimetrową ośką tłumią nierówności i dbają o lądowania po skokach. Co ciekawe, da się nim też driftować. Buggy XL wzbudza respekt. Trudno się oprzeć pokusie sprawdzenia, czy moż­na go ujeżdżać niczym byka (jednak... nie polecamy).

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Demon prędkości

Traxxas Spartan

Cena: 1970 zł
Skala: 1/8
Prędkość maksymalna: 50km/h (80 km/h po modyfikacjach)
Długość: 91 cm
Waga: 4,5 kg
Czas zabawy: 8-15 min
Poziom: średnio-zaawansowany

Ekstremalne: moc, przyśpieszenie i prędkość. Prawdziwa królowa zbiorników wodnych. Łódź na podkręconych akumulatorach pływa powyżej 80 km/h (to koszt 600 zł) i nie traci na sterowności. Nawet przy pełnej prędkości można skakać przez fale i gwałtownie skręcać - nic tak nie cieszy, jak odbicie z kilwatera! Gdy sterujesz spartanem, czas staje w miejscu: dopiero co byłeś przy brzegu, a już musisz uważać na pomost po drugiej stronie jeziora. Na szczęście bardzo szybko wytraca prędkość po wyłączeniu gazu - opór wody robi swoje. I nie, nie stracisz jej z oczu - strumień strzela na kilkanaście metrów w górę i do tyłu.

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Szkoleniówka mistrzów

Blade 300 CFX BNF

Cena: 1630 zł
Prędkość maksymalna: 50km/h
Długość: 51 cm
Średnica wirnika: 55 cm
Waga: 0,5 kg
Czas zabawy: 6-12 min
Poziom: ekspert

Nowoczesny helikopter akrobacyjny, wykorzystujący najnowsze osiągnięcia inżynierii i elektroniki. Konstrukcja oparta na elementach duralowych i włóknach węglowych - sztywna, gwarantująca precyzję lotu. Model reaguje bez opóźnień, system stabilizacji lotu z trójosiowym żyroskopem wspomaga pilota. To docenią początkujący. Co nie znaczy, że jest łatwy do opanowania. Pierwsze loty blade'em - i w ogóle helikopterem - to jak parkowanie lamborghini aventadorem podczas nauki jazdy. Zbędny skurcz mięśni i maszyna zrasta się z drzewem! Takie urządzenie domaga się szacunku i umiejętności, które zdobywasz z czasem. Gdy poskromisz bestię, zaczniesz odkrywać jej kolejne możliwości.

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Szybowiec relaksacyjny

Multiplex Easy Glider Pro RTF

Cena: 1000 zł
Prędkość maksymalna: 60km/h
Długość: 113 cm
Rozpiętość skrzydeł: 180 cm
Waga: 1 kg
Czas zabawy: 45 min
Poziom: amators

Kultowy model dla początkujących. Gwarancja stylowego, pięknego, relaksacyjnego lotu. Easy glider ma grację łabędzia, przy większej prędkości skrzydła wydają lekki świst, a śmigło składa się po wyłączeniu (mocnego) silnika. Da się nim latać na prądach termicznych, wspinać na wietrze lub, operując sterem, zatrzymać w powietrzu. A może tak szybować kilkadziesiąt minut!

Nie jest to wcale takie proste, na początku będziesz latał na silniku. Lecz latanie szybowcem na silniku ma w sobie tyle finezji, co ciągnięcie taczki! Wkrótce zrozumiesz, że delikatne ruchy czynią cuda, a model jest bardzo przewidywalny. Że wiatr to przyjaciel. Wymagający, ale przyjaciel. To on ustala reguły. Ostry bądź nieprzemyślany ruch spowolni samolot, ostry skręt odbierze wysokość. Precyzja to klucz do sukcesu.

Wszystko, co piękne, kiedyś się kończy. Trzeba lądować. Na brzuchu. Easy glider nie wymaga utwardzonego terenu, każda łąka będzie odpowiednia. Wcześniej możesz zataczać kręgi, wytracając prędkość i wysokość. Kilka metrów nad ziemią po prostu puszczasz drążki sterownicze. Potem ładujesz baterie. I znów start.

7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Wysokie loty

F4U-4 Corsair 1,2 M BNF

Cena: 1275 zł
Prędkość maksymalna: 80km/h
Długość: 97 cm
Rozpiętość skrzydeł: 122 cm
Waga: 1,5 kg
Czas zabawy: 8-14 min
Poziom: średnio-zaawansowany

"Półmakietowy" corsair z czasów II wojny światowej to obowiązkowa pozycja każdego szanującego się pilota. Jest tak dobrze wykonany i pomalowany, że... nawet nie musiałby latać. Ale trzymanie go na ziemi byłoby największym marnotrawstwem w dziejach modelarstwa! Sprawdzasz działanie powierzchni sterowych kontrolowanych aż przez osiem serwomechanizmów. Wysuwasz (trzy) klapy, ustawiasz się pod wiatr, dodajesz gazu... Korekta steru wysokości i lecisz! Chowasz podwozie. Klapy w pozycji neutralnej. System stabilizacji kompensuje powiewy i turbulencje. Ty robisz pętle. Do góry nogami też fajnie. Pionowo w górę. To może nurkowanie, lot odwrócony, poziomowanie i runda honorowa? Najciekawsze dopiero przed tobą ? lądowanie...

8
Fot. rc4max.pl Fot. rc4max.pl

Rc4max.pl

Prezentowane modele są do kupienia w sklepie rc4max.pl. Podane ceny z 5-procentową zniżką obowiązującą po wpisaniu kodu: LOGO.

9
Więcej na ten temat: lato, modele, zabawa