Tak stajesz się coraz mniej atrakcyjny

BH
Prestiżowy brytyjski tytuł prasowy "The Independent" wskazał na swoich łamach kilka codziennych zachowań i przyzwyczajeń, które sprawiają, że mężczyzna staje się mniej atrakcyjny. Co wpływa na postrzeganie nas przez kobiety?
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Brak snu

Niewysypianie się nie tylko powoduje, że stajemy się coraz bardziej zmęczeni. Kłopoty ze snem prowadzą także do zaburzeń lękowych oraz znacznie obniżają naszą fizyczną atrakcyjność - że wspomnimy tylko podkrążone oczy, bladą skórę czy zaburzenie równowagi hormonalnej prowadzące do nagłego przyrostu masy ciała.

Niestety jednak - jak wskazują światowe statystyki - śpimy coraz krócej. Obecnie przesypiamy średnio ok. 6 godzin dziennie, czyli jakieś kilkadziesiąt minut za mało. Kwestia niedoboru snu staje się na tyle palącym problem, że w zeszłym roku na łamach magazynu "Sleep", fachowcy postulowali, by dzień pracy rozpoczynał się dopiero o 10.

Jeszcze bardziej zatrważające są inne dane, wskazujące, że na zaburzenia snu cierpi co trzecia osoba na świecie. Dlatego z nim powinno być jak z piciem wody - powinien nam wejść w nawyk, bo żadna praca nie jest warta tego, by poświęcać swoje zdrowie.

1
Dr House Dr House

Bycie niemiłym

Odkąd z ogromną pasją zaczęliśmy śledzić perypetie dr. House'a, zapragnęliśmy kiedyś wcielić się w rolę ekscentrycznego geniusza. Zaczęliśmy więc obrażać wszystkich wokół, licząc, że ktoś weźmie nas za nieprzewidywalny fenomen, czego skutkiem będzie poprawa naszego statusu społecznego. Czy się udało? Nie.

Zapewne od wielu osób usłyszałeś już, że kobiety wolą niegrzecznych chłopców. Przesadnie olewających relację, nie będących na każde kobiece wezwanie. Coś w tym zapewne jest, ale nie jest też tak, że niemiły mężczyzna ma łatwiej. Bo jest wyraźna różnica między byciem chamem, a byciem badboyem.

Już dawno temu chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym podetknęli ochotnikom zdjęcia różnych osób. Na niektórych fotografiach ludzie wyglądali na wyraźnie zadowolonych z życia, a na innych wykonywali taki grymas, jakby mieli zaraz zabić. Chyba nie musimy zaznaczać ci, które zdjęcia zostały lepiej ocenione przez badanych?

No chyba, że lubisz, kiedy nazywają cię per "evil".

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Nadmierna gestykulacja

Niemal na każdym kroku podkreśla się znaczenie języka ciała. Podobno można z niego wyczytać nie tylko tak podstawowe informacje jak to, czy ktoś kłamie, ale także nakreślić na jego podstawie pełen portret psychologiczny danego człowieka. Aż tak daleko idących wniosków raczej byśmy się wystrzegali, ale rzeczywiście nie ulega wątpliwości, że pewne gesty - mogą cię zdradzić.

Jednocześnie - jak przekonują naukowcy na łamach "The Independent" - zbyt bogaty "body language" obniża naszą atrakcyjność. Skąd się wzięły takie wnioski? Otóż eksperci jednego z uniwersytetów utworzyli w pewnej randkowej aplikacji kilka fałszywych kont. Dużo większym zainteresowaniem ze strony kobiet cieszyły się te profile, w których na zdjęciu profilowym widniał statecznie pozujący mężczyzna. Wymyślne figury i bogate gestykulacje w ogóle nie zdały egzaminu.

3
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Stres

Stres to chyba największa zmora współczesności. Jest nie tylko męczący na co dzień, nierzadko uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, ale długofalowo może prowadzić do bardzo groźnych chorób, tj. Hashimoto czy cukrzyca. Ponadto życie w ciągłym napięciu to również najgorsze, co możesz uczynić swojemu sercu - coraz młodsi ludzie zmagają się z zawałami i udarami.

Jak natomiast poziom stresu może wpływać na twoją atrakcyjność? W 2013 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że osoby z podwyższonym poziomem kortyzolu w organizmie były gorzej postrzegane przez płeć przeciwną. I bynajmniej nie tylko dla tego, że ciągłe zmaganie się ze stresem źle wpływa na płodność...

4
mat. prasowe mat. prasowe

Bycie zbyt szczęśliwym lub zbyt dumnym

A przynajmniej - sprawianie takiego wrażenia. Rzecz jasna szczęście to pozytywna cecha i większość kobiet woli wiązać się z życiowymi optymistami. Ale jednocześnie panie nie przepadają za mężczyznami, którzy uśmiechają się zbyt często. Wyjątkiem jest chyba wyłącznie Chandler Bing, ale i on w pewnym momentach nie miał łatwo.

Tę tezę potwierdzają kolejne badania, w których ochotniczkom podstawiono zdjęcia z mężczyznami. Panie lubią, kiedy facet wygląda dostojnie i dumnie - co wywnioskowali pomysłodawcy badania - ale jednocześnie deprymuje je, gdy zbyt nachalnie obnosimy się ze swoją postawą wobec otaczającego nas świata.

5
Fot. mat. prasowe Fot. mat. prasowe

Brak poczucia humoru

Najważniejsza męska zaleta według kobiet? Poczucie humoru. Te dwa magiczne słowa pojawiają się niemal w każdym kwestionariuszu wypełnianym przez panie. Bo co za pożytek z faceta, który nawet nie potrafi rozbawić swojej ukochanej? Już nawet doskonale wyrzeźbiony tors stracił na znaczeniu, bo dla wszystkich liczy się tylko umiejętność inteligentnego żartowania.

Ale jednocześnie przyznajemy, że i my rozkochujemy się w kobietach, które wiedzą, co to dobry dowcip. To bierze się chyba stąd, że zabawne osoby potrafią nie tylko dać wiele powodów do uśmiechu, ale jednocześnie zapominamy dzięki nim o troskach dnia codziennego. Ponadto - jak czytamy w oficjalnych amerykańskich statystykach - również kierownicy największych firm w Stanach Zjednoczonych chętniej zatrudniają osoby z poczuciem humoru. Mało tego, są i tacy prezesi, którzy uważają, że ta cecha może być najważniejszym gwarantem zawodowego sukcesu.

Dlatego coraz więcej internetowych witryn przekonuje, że poczucie humoru można... wypracować! Chyba warto, skoro niewielkim nakładem sił można stać się dużo bardziej atrakcyjnym: nie tylko na stopie prywatnej, ale również - firmowej.

6
123rf 123rf

Lenistwo

Na tapczanie leży leń... Nic nie robi cały dzień... I nikt go nie lubi! Wydawać by się mogło, że lenistwo szkodzi tylko nam - hamuje rozwój zawodowy, rozwala życie osobiste. Tymczasem jest inaczej - to, jak dysponujemy swoim wolnym czasem ma ogromne znaczenie w społecznym odbiorze naszego zachowania. Jak się bowiem okazuje, osoby charakteryzujące się mniejszym zapałem do pracy są gorzej odbierane przez płeć przeciwną.

Zamiłowanie do leniuchowania ma też niemały związek z asertywnością, będącą jedną z najważniejszych cech w osobistej relacji. Panie na ogół nie lubią wiązać się z niepewnymi siebie, niedojrzałymi facetami. Warto więc czasem porzucić wygodną kanapę, by zająć się rozwinięciem swojej osobowości.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kłamstwo na temat wieku

Przyznaj się - wielokrotnie kusiło ci, żeby nie podać kobiecie prawidłowej daty urodzenia. Panie stosują ten chwyt bardzo często, licząc w ten sposób, że staną się bardziej atrakcyjne - w zależności od potrzeb dodają lub ujmują sobie kilka wiosen.

Skąd przeświadczenie, że można w ten sposób uatrakcyjnić swój wizerunek? Nie mamy pojęcia. Podczas suto zakrapianego przypadkowego spotkania w największym klubie w mieście może i jest to nawet seksowne, ale jeśli w grę wchodzi prawdziwa, długotrwała relacja, ściemnianie na temat tak podstawowych faktów jak data urodzenia, może się obrócić przeciwko ściemniającemu. Z głośnym hukiem.

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Samotność

Typ romantycznego samotnika bywa pociągający, ale chyba tylko i wyłącznie w filmach i teledyskach. Jak dowodzą bowiem naukowcy z University of California w San Diego, jesteśmy lepiej postrzegani, gdy otaczamy się przyjaciółmi. Tego typu wnioski wyciągnięto na podstawie prostego badania - kobietom podsunięto kilka zdjęć: na niektórych pozowali samotni mężczyźni, na innych faceci bawiący się z grupą znajomych. Panie wskazywały, że dużo chętniej umówiłyby się z tymi panami, którzy wiedzą, że przyjaciół należy trzymać blisko.

9
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Brak zwierząt

Naprawdę! Do tej pory informacje, jakoby mężczyźni posiadający jakiekolwiek zwierzęta stawali się tym samym atrakcyjniejsi, kolportowaliśmy na zasadzie podsłyszanych tu i ówdzie plotek. A teraz mamy na to również naukowy dowód, ponieważ do takich wniosków doszli badacze z izraelskiego Ruppin Academic Center i amerykańskiego University of Michigan. Jednocześnie naukowcy zauważyli, że najwięcej na atrakcyjności zyskujemy, gdy z lubością zajmujemy się psem. No tak, to ponoć w końcu najlepszy przyjaciel człowieka!

W jaki sposób kobiety uzasadniały swoje wybory? Facetowi potrafiącemu zaopiekować się psem prawdopodobnie dużo łatwiej przyjdzie uszczęśliwienie kobiety i sprawienie, że poczuje się w pełni zrelaksowana.

10
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Gust muzyczny? A co to takiego?

Okazuje się, że to, czego słuchasz, również może mieć wpływ na twoje życie osobiste! Kobiety bowiem chętniej widziałyby za partnerów mężczyzn, gustujących raczej w ambitniejszej, bardziej wymagającej muzyce. Takie zainteresowania mogą świadczyć o większej, nazwijmy to, "złożoności charakterologicznej" ukochanego. Wiecie, rozbudowane portrety psychologiczne i inne takie tam.

Poza tym ma to również wymiar dużo bardziej praktyczny - choć zewsząd wszyscy trąbią truizmy o tym, że to przeciwieństwa się przyglądają, a nie podobieństwa, chyba jednak lepiej wiązać się z osobą o podobnych zainteresowaniach. Bo nie chyba nic piękniejszego niż wspólnie przeżywane koncerty czy romantyczne wieczory spędzone przy filmach, które oboje lubicie.

11
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Tchórzostwo

Okej, wiemy, że nie jesteś tchórzem w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale musimy uczciwie cię uprzedzić, że współczesny strach ma różne oblicza. W tym wypadku - jak napisał cytowany przez "The Independent", "Business Insider" - tchórzostwo odnosi się do... uprawiania sportów! Jak stwierdzili naukowcy z University of Alaska, lepsze wrażenie sprawiają panowie pasjonujący się sportami ekstremalnymi, np. downhillem.

Skąd takie zamiłowania? Odważne mierzenie się z przeciwnościami i ryzykiem, jakie niosą za sobą te najbardziej nieprzewidywalne zajęcia wykształca w mężczyznach umiejętności, które z powodzeniem wykorzystują w codziennym życiu. Jak tłumaczyły ochotniczki biorące udział w badaniu, cóż może wyprowadzić faceta z równowagi, kiedy nie przeraża go nawet skok ze spadochronem?

12
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

W czerwonym

A teraz odwróćmy sytuację... Wiecie, że mniej atrakcyjne stają się dla nas kobiety, które stronią od koloru czerwonego? Zawsze wiedzieliśmy, że nie ma nic bardziej kobiecego niż wysokie szpilki i krwisty lakier do paznokci. Teraz okazuje się, iż ma to swoje naukowe uzasadnienie.

13
Więcej na ten temat: mężczyzna, styl, uroda, związek