Jakie piosenki nas uszczęśliwiają? Naukowcy stworzyli listę 10 najbardziej pozytywnych utworów

szykru
Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen chcieli się dowiedzieć, jaka muzyka sprawia, że człowiek staje się szczęśliwszy. Stworzyli więc formułę, która na podstawie twardych danych określa utwory sprawiających nam największe szczęście. Zobaczcie 10 najbardziej pozytywnych piosenek na świecie.
pexel pexel

Trudne zadanie

Już w ubiegłym roku część Brytyjczyków wzięła udział w badaniu zorganizowanym przez firmę "Alba". Wówczas zadaniem respondentów było m.in. opisanie swoich muzycznych preferencji, wybranie ulubionego utworu muzycznego czy wskazanie piosenki, która poprawia im nastrój.

Niemal rok później do zespołu badawczego postanowił dołączyć naukowiec z Uniwersytetu w Groningen, dr Jacob Jolij. Badacz miał za zadanie stworzyć uniwersalną formułę określającą typy piosenek, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Dr Jolij, jako neurolog, musiał wziąć po uwagę szereg zmiennych czynników wpływających na słuchacza. Specjalista określił kilka najbardziej istotnych cech utworów poprawiającego nastrój. Wśród nich wymienił m.in. tempo piosenki oraz jej tonację.

Określenie utworu, dzięki któremu czujemy się dobrze jest bardzo trudne. Odczuwanie przyjemności ze słuchania danego utworu jest rzeczą indywidualną. Wszystko zależy od naszego nastroju, humoru, a nawet sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy - podkreślił dr Jolij.

1
pexels pexels

Najważniejsze jest tempo piosenki

Dlatego do dokładnych badań niezbędne okazały się liczby. Dla zespołu badaczy pod przewodnictwem dr Jolija najważniejszym czynnikiem okazał się BPM, czyli krótko mówiąc tempo utworu. Naukowcy ustalili, że większość popularnych piosenek posiada tempo wynoszące 118 uderzeń na sekundę. Z kolei piosenki, które przynoszą nam radość charakteryzują się wskaźnikiem BPM na poziomie wynoszącym od 140 do 150 uderzeń na sekundę.

Na podstawie tych kryteriów zespół badaczy przeanalizował 126 piosenek z całego świata, które powstały w ostatnich 50 latach. Kolejnym krokiem do ustalenia utworów czyniących nas bardziej szczęśliwymi, było poproszenie 2 tys. osób, aby wskazały piosenkę, która poprawia im humor.

Na tej podstawie powstała lista 10 najbardziej pozytywnych utworów na świecie. Zobaczcie, jak się prezentuje.

2

10. Katrina & The Waves - Walking on Sunshine

3

9. Gloria Gaynor - I Will Survive

4

8. Jon Bon Jovi - Living on a Prayer

5

7. Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have Fun

6

6. The Monkees - I?m a Believer

7

5. Survivor - Eye of the Tiger

8

4. Billie Joel - Uptown Girl

9

3. The Beach Boys - Good Vibrations

10

2. Abba - Dancing Queen

11

1. Queen - Don?t Stop Me Now

12
Więcej na ten temat: ludzie, muzyka, po godzinach