Clinton vs. Trump: bitwa na celebrytów

Kuba Dobroszek
Celebryci nie mieli złudzeń - większość gwiazd amerykańskiej popkultury jednoznacznie opowiedziało się za kandydaturą Hillary Clinton. Ale Donald Trump również otrzymał celebryckie wsparcie. Kto w trakcie kampanii otwarcie wspierał Demokratów, a kto Republikanów?
MIKE SEGAR   / REUTERS / REUTERS MIKE SEGAR / REUTERS / REUTERS

Sławy garną się do Demokratów

Partia Demokratyczna, jak zwykle z resztą, mogła liczyć na większe poparcie wśród ludzi z pierwszych stron gazet - nie jest tajemnicą, że osoby znane od zawsze chętniej garnęli się do Demokratów. Ale i Republikanie mają wśród gwiazd swoich mocnych przedstawicieli, którzy nigdy nie kryli się ze swoim poparciem. Takim przykładem jest chociażby Clint Eastwood, który podczas konwencji GOP w 2012 roku odegrał osobliwą scenkę, w której przemawiał do pustego krzesła (w domyśle: Baracka Obamy). Również w tym roku Brudny Harry otwarcie wsparł republikańskiego kandydata, Donalda Trumpa.

Którzy celebryci stanęli po stronie Clinton, a którzy po stronie Trumpa? Zacznijmy od gwiazd trzymających z Clinton.

1
EDUARDO MUNOZ / REUTERS / REUTERS EDUARDO MUNOZ / REUTERS / REUTERS

Britney Spears

Piosenkarka nazwała Clinton "inspirującym i pięknym głosem kobiet z całego świata". Wsparcie Spears było o tyle zaskakujące, że artystka formalnie jest zarejestrowana jako wyborczyni Partii Republikańskiej.

2
David Sims / mat. prasowe Marc Jacobs / Instagram David Sims / mat. prasowe Marc Jacobs / Instagram

Cher

Kilka dni temu artystka zaśpiewała podczas wiecu, mającego na celu wsparcia kampanii kandydatki Demokratów. Wcześniej Cher nazwała Trumpa idiotą i porównała do Adolfa Hitlera.

3
LUCY NICHOLSON / REUTERS / REUTERS LUCY NICHOLSON / REUTERS / REUTERS

Matt Damon

Aktor w wywiadzie dla magazynu "Town & Country" tak tłumaczył swoje poparcie dla Hillary Clinton: "ona rozumie problemy stawiane nam przez świat: zarówno te dotyczące międzynarodowego bezpieczeństwa, jak i przestrzegania praw człowieka". W innych wypowiedziach Damon przyznawał, że boi się wizji prezydentury Trumpa.

4
Fot. Denis Makarenko / Shutterstock.com Fot. Denis Makarenko / Shutterstock.com

George Clooney

Aktor, wraz z żoną, bardzo zaangażował się w zbiórkę pieniędzy dla Clinton.

5
REUTERS/MARIO ANZUONI REUTERS/MARIO ANZUONI

Richard Gere

Również wsparł finansowo kampanię demokratycznej kandydatki. O samej Clinton mówił tak: "może nie potrafi zaprezentować wszystkich swoich atutów - bo nie jest typem przebojowej celebrytki - ale atuty z pewnością ma. Popełnia błędy, ale jest przygotowana do pełnienia urzędu prezydenta".

6
fot. Dominik Sadowski / AG fot. Dominik Sadowski / AG

Snoop Dogg

Słynny raper wielokrotnie powtarzał, że chętnie zobaczyłby kobietę na najważniejszym stanowisku w kraju, dlatego - zagłosuje na Hillary Clinton.

7
CARLO ALLEGRI / REUTERS / REUTERS CARLO ALLEGRI / REUTERS / REUTERS

Leonardo DiCaprio

Dla aktora niezwykle ważna jest kwestia zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Była sekretarz stanu wielokrotnie popierała postulaty DiCaprio w tym zakresie, teraz aktor rewanżuje się, wspierając jej kandydaturę.

8
Fot. Everett Collection / Shutterstock.com Fot. Everett Collection / Shutterstock.com

Will Ferrell

W klipie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Demokratów, Ferrell zachęcał młodych do odłożenia smartfonów i zagłosowania na Hillary Clinton.

9
MARIO ANZUONI/REUTERS MARIO ANZUONI/REUTERS

Tom Hanks

Kiedy aktor został zapytany o to, co mogłoby się stać, gdyby Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych, ten odpowiedział: "to byłby jeden z najczarniejszych dni w historii ludzkości".

10
  Eduardo Munoz / Reuters / REUTERS / REUTERS  Eduardo Munoz / Reuters / REUTERS / REUTERS

Kim Kardashian West

Celebrytka jakiś czas temu opublikowała na Instagramie selfie, w którym przyznała, że uwielbia słuchać wywodów Clinton (na zdjęciu jest również, oczywiście, Kanye).

11
Reuters/Agencja Wyborcza.pl Reuters/Agencja Wyborcza.pl

Sarah Jessica Parker

Podczas koncertu "Stronger Together" - wydarzeniu wspierającego kandydaturę Hillary Clinton - aktorka wykonała, razem z Andreą McArdle, wielki przebój: "Tomorrow" z brodwayowskiego musicalu "Annie".

12
MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS

Amy Schumer

Swoje wsparcie Schumer ogłosiła w charakterystyczny dla siebie sposób - publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z odcinka "The Ellen DeGeneres Show", w którym wystąpiła razem z Clinton (artystka paradowała w kusym wdzianku).

13
MARIO ANZUONI / REUTERS / REUTERS MARIO ANZUONI / REUTERS / REUTERS

Katy Perry

Artystka wielokrotnie wspierała kandydatkę Demokratów. Kilka dni temu wystąpiła podczas darmowego koncertu promującego Hillary Clinton. Na scenie pokazała się w niebieskiej sukni. Gdy obok Perry stanęła główna zainteresowana, wokalistka zaprezentowała ogromny napis na plecach: "jestem tu z panią prezydent".

14
BRIAN SNYDER / REUTERS / REUTERS BRIAN SNYDER / REUTERS / REUTERS

Jennifer Lopez

Piosenkarka zaprosiła Clinton na jeden ze swoich koncertów. Zapowiedziała kandydatkę słowami: "Teraz jesteśmy na rozstaju i musimy wybrać właściwą drogę. Drogę do przyszłości. Mamy osobę, która nas tam zaprowadzi, to wielki zaszczyt, że mogę ją przedstawić. Panie i panowie, pierwsza kobieta prezydent Stanów Zjednoczonych, Hillary Clinton!"

15
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Oprah Winfrey

Dziennikarka wielokrotnie wspierały demokratyczną kandydatkę. Niedawno zrobiła to ponownie, kierując swoje słowa do niezdecydowanych wyborców: "nie musicie lubić Clinton. Ale jeśli lubicie swoje państwo, wybór jest tylko jeden".

16
BRIAN SNYDER / REUTERS / REUTERS BRIAN SNYDER / REUTERS / REUTERS

Beyonce

Wsparcie popularnej wokalistki zostało nawet jednoznacznie odnotowane przez Donalda Trumpa, który w odpowiedzi na poparcie udzielone Clinton przez Beyonce powiedział: "nie zależy mi na takim wsparciu. Nie muszę przyprowadzać ze sobą J.Lo lub Jaya Z".

17
YVES HERMAN / REUTERS / REUTERS YVES HERMAN / REUTERS / REUTERS

Eva Longoria

Aktorka wraz z m.in. Sią oraz Rachel Platten zaśpiewała dla Hillary Clinton utwór "Fight song".

18
DANNY MOLOSHOK / REUTERS / REUTERS DANNY MOLOSHOK / REUTERS / REUTERS

Salma Hayek

Wyborcy latynoamerykańscy prawdopodobnie przesądzą o wyniku nadchodzących wyborów. Do nich skierowane są słowa Salmy Hayek, która namawia do głosowania na kandydatkę Demokratów: "Możemy udowodnić, że jesteśmy liczącą się społecznością! Zagłosujmy na Hillary Clinton!"

19
DADO RUVIC / REUTERS / REUTERS DADO RUVIC / REUTERS / REUTERS

Robert De Niro

Aktor tak opisał demokratyczną kandydatkę: "Myślę, że dobrze spełniła swoje obowiązki i zasłużyła na to, by pokierować krajem".

20
Fot. Mike Segar / Reuters Fot. Mike Segar / Reuters

Meryl Streep

Aktorka kilkukrotnie mówiła o podobieństwach, jakie łączą je z Hillary Clinton. A gdy wystąpiła na konwencji Demokratów, zrobiła absolutną furorę: przyodziana w amerykańską flagę, entuzjastycznie komplementowała byłą sekretarz stanu.

21
Fot. JIM YOUNG / REUTERS / REUTERS Fot. JIM YOUNG / REUTERS / REUTERS

Kto za Trumpem?

Tutaj lista również jest całkiem okazała, choć jednak - w porównaniu z kandydatką demokratów - nie robi aż takiego wrażenia...

22
Fot. Tinseltown / Shutterstock.com Fot. Tinseltown / Shutterstock.com

Jon Voight

Zdaniem ojca Angeliny Jolie, wygrana Clinton to zagrożenie dla wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych. W opublikowanym w mediach społecznościowych filmie, aktor twierdził, że "Ameryka była terenem wolności, a stała się terenem tyranii". I przekonywał do głosowania na Trumpa.

23
Fot. JIM YOUNG REUTERS Fot. JIM YOUNG REUTERS

Kid Rock

O swoich sympatiach politycznych, muzyk poinformował świat na łamach magazynu "Rolling Stone". Rocka przekonał biznesowy dorobek republikańskiego kandydata.

24
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Azealia Banks

Piosenkarka twierdzi, że Clinton traktuje czarnoskórych amerykanów jak dzieci. Na swoim Twitterze napisała, że bardzo pragnie zwycięstwa Donalda Trumpa.

25
REUTERS/ERIC THAYER REUTERS/ERIC THAYER

Clint Eastwood

Brudny Harry poparł Trumpa, dosadnie argumentując swój wybór. Aktor powiedział magazynowi "Esquire", że jest "przeciwko pokoleniu ciot" ponadto twierdził, że republikański kandydat jest jedynym politykiem, któremu "o coś chodzi".

26
LUCAS JACKSON / REUTERS / REUTERS LUCAS JACKSON / REUTERS / REUTERS

Bruce Willis

Kiedy John McClane ze "Szklanej pułapki" wystąpił w programie "The Tonight Show" w czapce z hasłem wyborczym Trumpa ("Make America Great Again") nie było jeszcze wiadomo, czy aktor rzeczywiście wspiera republikańskiego kandydata czy kpi. Jego późniejsze wypowiedzi - dotyczące niechęci wobec rządku - mogą świadczyć o tym, że Willis jednak wspiera kontrowersyjnego prezydenta.

27
ANDREW KELLY/REUTERS ANDREW KELLY/REUTERS

Sylvester Stallone

W wywiadzie dla magazynu "Variety", Sly przyznał, że kocha Donalda Trumpa, którego określił "większym niż życie". Aktor rzadko angażuje się politycznie, ostatni raz w tak wyraźny sposób wziął udział w kampanii prezydenckiej w 2008 roku, kiedy poparł republikańskiego kandydata - Johna McCaina.

28
Fot. REUTERS / ALEX GALLARDO Fot. REUTERS / ALEX GALLARDO

Gene Simmons

Współzałożyciel kultowej grupy KISS stwierdził, że Donald Trump jest najbardziej autentycznym politycznym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek widział.

29
Fot. s_bukley / Shutterstock.com Fot. s_bukley / Shutterstock.com

Hulk Hogan

Gwiazda wrestlingu jednoznacznie wsparła kandydaturę Trumpa - Hulk przyznał, że chciałby się zaprzyjaźnić z kontrowersyjnym biznesmenem.

30
Fot. JASON LEE / REUTERS Fot. JASON LEE / REUTERS

Dennis Rodman

Koszykarz przyjaźni się z Trumpem od wielu lat, trudno więc, żeby w wyścigu o prezydencki fotel wspierał Hillary Clinton.

31
ERIC GAILLARD / REUTERS / REUTERS ERIC GAILLARD / REUTERS / REUTERS

Mike Tyson

Kontrowersyjny bokser przyznał: "Spróbujmy czegoś nowego. Zacznijmy traktować nasz kraj jak przedsięwzięcie biznesowe, gdzie kolor skóry nie ma znaczenia. Lubię Trumpa, powinien zostać kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych".

32
Więcej na ten temat: Donald Trump, Hillary Clinton, usa, wybory