Rzeczy, które kobiety i mężczyźni robią inaczej

PB
Mężczyźni są ponoć z marsa, a kobiety - z wenus. Jak widać na każdej z tych planet panują różne zwyczaje. Zauważyłeś po tych drobnych gestach, jak bardzo różni się wasze zachowanie?
Fot. kolaż, Shutterstock Fot. kolaż, Shutterstock

Ściąganie koszulki

Chyba najczęściej dostrzegalna różnica, przywoływana niemal zawsze, kiedy mówimy o męskich i damskich przyzwyczajeniach. Panie ściągają t-shirty chwytając je za kraniec na brzuchu. Panowie albo łapią materiał na plecach albo za kołnierz. Różnice widać doskonale we wszelakich reklamach kosmetyków i bielizny.

Oczywiście na próżno szukać naukowych wyjaśnień takiego zachowania. Ewentualnych przyczyn należałoby szukać w... poczuciu estetyki! Kobiety dużo większą uwagę przywiązują do wyglądu - możesz się oburzać, że to stereotyp, ale jednak wciąż bardzo prawdziwy. T-shirty ściągane przez pociągnięcie kołnierza szybciej stają się po prostu znoszone i naciągnięte.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Ubieranie się

Skoro różnimy się rozbieraniem, to i ubieraniem się musimy! Przeczytaliśmy w Internecie, że kobieta najpierw zakłada bluzkę, a dopiero potem spodnie. Nie daje nam to spokoju, bo my zazwyczaj robimy zupełnie odwrotnie.

Ponownie o wyjaśnienie będzie trudno. Znajoma podpowiedziała nam, że górna część jest o tyle istotniejsza, że to właśnie do niej trzeba dopasowywać resztę, czyli np. spodnie. A więc wszystko znów rozbija się o wspomniane wcześniej poczucie estetyki.

2
Shutterstock Shutterstock

Ziewanie

Różnimy się nawet w prostych, codziennych nawykach! Kiedy facet ziewa, zakrywa dłoń pięścią. Kiedy kobieta - otwartą dłonią. Zauważyłeś?

Ziewanie nie jest czymś dramatycznie złym, ale w towarzystwie powinniśmy się go wystrzegać. Podstawowe zasady savoir-vivru nie tłumaczą, jak dokładnie powinniśmy zakrywać się, kiedy już nie będziemy w stanie powstrzymać się przed tym odruchem. Spokojnie więc - nie musisz od razu zmieniać przyzwyczajeń.

3
MARCIN STĘPIEŃ MARCIN STĘPIEŃ

Słuch

Tym razem będzie naukowo (i to nie tylko dlatego, że znów oglądamy "Dr. House'a!"). Otóż kobiecy słuch jest przystosowany do wyłapywania wyższych dźwięków. Na przykład miauczenie kota szybciej usłyszy kobieta niż mężczyzna. Z kolei to panowie są w stanie szybciej zlokalizować źródło dźwięku. I nie ma to bynajmniej związku z lepszą orientacją w terenie (o czym jeszcze później).

Ale nie przejmuj się, tę "wadę" możesz przekuć w zaletę... Jakiś czas temu przeczytaliśmy, że najpiękniejszym zdaniem, jakie może usłyszeć kobieta jest to, gdy w nocy obudzi was płaczące dziecko, a ty szepniesz ukochanej: "nie wstawaj, ja się tym zajmę".

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Szlafrok

Tę różnicę zauważyliśmy podczas wieczorów z "Californication". Kobiety mocniej, ściślej zawiązują szlafroki. Panowie - niczym Hank Moody - robią to dużo luźniej!

O ile oczywiście ktokolwiek jeszcze ze szlafroków korzysta... Wyszły z mody dawno temu i szczerze mówiąc nie bardzo wiemy, który kolega ma jeszcze coś takiego w szafie.

5
pixabay.com pixabay.com

Pamięć

Znowu będzie naukowo! Masz świetną pamięć do twarzy? Do nazwisk? Nic dziwnego - twój umysł jest nastawiony na zapamiętywanie konkretnych informacji. Takich, co do których masz przeczucie, że mogą ci się w przyszłości przydać. Nie zawsze możesz pamiętać, gdzie położyłeś pilot do telewizora, ale na pewno wiesz, że klient sprzed dwóch dni nosił okulary.

U pań jest nieco inaczej. Ich umysł można porównać do szkatułki na biżuterię, w której znajduje się mnóstwo najróżniejszych przegródek. I - jak w szkatułce - przechowują w niej wszelakie, niekoniecznie istotne, wspomnienia. Może ty już dawno zapomniałeś, co wręczyłeś jej na pierwszą rocznicę ślubu, ale ona takiego wydarzenia nigdy nie zapomni!

6
Shutterstock Shutterstock

Dłonie

Różnica ciekawa, choć w żaden sposób użyteczna. Kiedy facet pokazuje dłonie to robi to wewnętrzną stroną do góry. Gest, który znasz z popularnego memu albo gdy ktoś próbuje dać ci do zrozumienia, że nie ma nic do ukrycia.

Panie z kolei częściej prezentują zewnętrzną część dłoni. Przyzwyczajenie zachowane z wielogodzinnych wizyt u kosmetyczki?

7
Pixabay.com Pixabay.com

Rachunek

Piątkowy wieczór. Siedzisz sobie z trójką kumpli przy piwie, oglądacie mecz. Na stolik wjeżdżają kolejne piwa, jakiś popcorn, nachos, może coś konkretniejszego do jedzenia. Po golu ukochanej drużyny zapewne pojawia się również kieliszek czegoś wysokoprocentowego. Po skończonym spotkaniu dostajecie rachunek na 180 zł. Każdy rzuca na stolik po pięćdziesiąt złotych i rozchodzicie się w pokoju!

Piątkowy wieczór wśród pań mógłby wyglądać podobnie, z tym, że rachunek to zawsze kwestia sporna! Wraz z nim pojawiają się kalkulatory, skomplikowane wyliczenia, dzięki którym każda pani płaci należność co do grosza. Taki urok!

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kierunki

Jedne z najbarwniejszych historii z kursów na prawo jazdy dotyczą osławionego już nierozróżniania kierunków przez kobiety. I pewnie zarzekalibyśmy się, że to nic innego jak durne stereotypy, gdyby nie fakt, że mają one potwierdzenie w... nauce! W tym wypadku wszystko zaczyna się od - jak zwykle zresztą - mózgu - panie mają o 1/3 więcej połączeń między jego prawą a lewą półkulą. Odznaczają się dzięki temu nieprzeciętną podzielnością uwagi, za to z rozróżnianiem kierunków może być nieco trudniej...

Jak to było w "Toy Story 2"? W lewo! W to drugie lewo!

9
Zdjęcie: Shutterstock (montaż) Zdjęcie: Shutterstock (montaż)

Siedzenie

Kobiety częściej zakładają nogę na nogę. Fakt. Faceci chętniej trzymają kolana z dala od siebie. Również fakt, ale tym razem niekoniecznie o podłożu naukowym. Na ten stan rzeczy wpływają zapewne różnice w garderobie - panie lubią pokazywać się w spódnicach, sukienkach, oczywiste jest więc, że nie zasiądą tzw. okrakiem. Poza tym, czy siedzącą okrakiem kobieta jest sexy?!

To jak siedzisz jest również nierozerwalnie złączone z... podstawami savoir vivru! Radzilibyśmy jednak trzymać kolana bliżej siebie - tak grzeczniej.

10
Ludzie, którzy bez wahania są w stanie znaleźć najdogodniejszą drogę w metropolii, mają kłopoty np. z odtworzeniem zdarzenia, w którym brali udział (fot. Alex Type / iStockphoto.com) Ludzie, którzy bez wahania są w stanie znaleźć najdogodniejszą drogę w metropolii, mają kłopoty np. z odtworzeniem zdarzenia, w którym brali udział (fot. Alex Type / iStockphoto.com)

Odwracanie na ulicy

Jak przeczytaliśmy na "Segritta's Soup", kobieta zawołana na ulicy najczęściej odwróci tylko głowę. Z kolei facet - jako że jego szyja jest mniej giętka - odwróci się cały.

Jak to szło? Jeżeli mężczyzna jest głową rodziny, to kobieta jest jej szyją?

11
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Drapanie się po głowie

A teraz humorystycznie: panowie często drapią się po głowie, jeśli czegoś nie wiedzą. Kobiety nigdy tego nie robią. Po prostu WSZYSTKO wiedzą, poza tym nie chcą sobie zepsuć fryzury!

12
Więcej na ten temat: dłonie, facet, kobieta, strój