7 zasad ekonomicznej jazdy autem

Piotr Ossoliński
Ciśniesz zawsze tyle, ile fabryka dała? Na sam dźwięk słowa "ekonomicznie" masz chorobę lokomocyjną? Nie wiesz, ile kosztuje litr dziewięćdziesiątki piątki? Wnioskuję, że po prostu nigdy nie zastanowiłeś się, ile mógłbyś zaoszczędzić.
Fot. Jakub Ociepa/ Agencja Wyborcza.pl Fot. Jakub Ociepa/ Agencja Wyborcza.pl

W kupie raźniej

Chyba wszystkie stacje benzynowe oferują programy lojalnościowe, na których w krótszej, choć częściej w dłuższej, perspektywie czasu możesz zyskać. Do tego dochodzą jeszcze oferty banków i kart kredytowych z funkcją moneyback. Łącząc różne promocje, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

1
Pakowanie bagażnika/ Fot. Shutterstock Pakowanie bagażnika/ Fot. Shutterstock

Ciężar z pleców

Wozisz w bagażniku tonę niepotrzebnych rzeczy? Weź się w garść i zrób tam porządek. Nie obchodzą mnie walory estetyczne twojego auta, ale to, że wożąc tonę nadbagażu, spalasz po prostu więcej.

2
PAWEŁ MAŁECKI PAWEŁ MAŁECKI

Jazda z głową

Wielu z nas lubi przycisnąć. Pytanie, czy zdajesz sobie sprawę, że samochód mknący z prędkością 160-170 km/h może spalić nawet 20 proc. więcej paliwa niż ten jadący też szybko, bo 120-140 km/h? O mandatach już nawet nie wspominając.

3
ŁUKASZ ANTCZAK ŁUKASZ ANTCZAK

Krzepa

Kondycja twojego auta jest tak samo ważna jak twoja. Zapuszczony samochód, z zaniedbanym silnikiem i zużytymi podzespołami nie tylko będzie częściej się psuć, ale też, m.in. przez większy opór toczenia, będzie pożerał więcej paliwa.

4
fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Napęd

Na wodę nie pojedzie, nie ma rady. Chcesz wydać mniej na paliwo? Są jeszcze inne sposoby niż tankowanie tam, gdzie jest taniej. Możesz wybrać benzynę o najmniejszej dopuszczalnej liczbie oktanowej. Możesz zainstalować gaz albo wybrać diesla. Pamiętaj też, żeby dokładnie zakręcać wlew - paliwo szybko paruje.

5
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Technika

Ważna jest na boisku, w łóżku i na drodze. To, jak jeździsz, przekłada się na grubość twojego portfela. A akurat jego nigdy nie powinieneś odchudzać. Staraj się prowadzić płynnie, bez zrywów i naucz się hamować silnikiem. To na początek wystarczy.

6
JAKUB ORZECHOWSKI JAKUB ORZECHOWSKI

Plan gry

Plan gry, a w szczególności dobry plan gry, to podstawa. Potrzebujesz części zamiennych? Skorzystaj z internetowych porównywarek cen, sprawdź też tańsze (ale solidne) zamienniki. Przydadzą się także drobne triki: opony letnie taniej kupisz zimą, a zimówki wiosną. To proste.

7
Więcej na ten temat: auto, jazda, motoryzacja, samochód