9 życiowych kompasów mężczyzny

Piotr Mieśnik
Faceci w dzisiejszych czasach wydają się zagubieni? Nic dziwnego. Nie ma rytuałów przejścia od chłopięcości do bycia mężczyzną, nie ma inicjacji w dorosłe życie. Ale są pewne kompasy, które pozwolą ci nie zgubić drogi.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Ernest Hemingway i Charles Bukowski

Jeśli o czyjejś twórczości pisarskiej moglibyśmy powiedzieć, że ma w sobie ogromny ładunek "męskości", to właśnie o dziełach "Papy" Hemingwaya. Momentami wygląda ona aż niebezpiecznie niepoprawnie politycznie. Ale to właśnie jej dodatkowy walor: to, że odkrywa przed nami już nieco zapomniane i szorstkie męskie światy. Wojnę, korridę, polowania. A kunszt pisarski Hemingwaya jest taki, że czujesz smak słonej morskiej wody, gdy bohater łowi ryby, i słodki, metaliczny posmak krwi, gdy inny ginie podczas korridy. Po co ci to? Choćby po to, żebyś miał świadomość, dlaczego współcześni faceci zrezygnowali z pewnych rzeczy, którym kiedyś oddawali się pasjami.

Bukowski to drugi pisarz, od którego możesz uczyć się, tym razem o kobietach. Przetrzymaj spazmy feministek wrzeszczących, że to przecież szowinistyczna świnia, mizogin i pijak. Zasadniczo mają rację. No, może mylą się z tym mizogiństwem, bo Bukowski kobiety przecież, na swój sposób, uwielbiał. Jego twórczość to skarbnica przemyśleń i cytatów, które można by wrzucić do szuflady z opisem: nie napinaj się tak i nie bierz wszystkiego (a przede wszystkim siebie) na serio. "Szpitale, więzienia i burdele - oto prawdziwe uniwersytety życia. Mam dyplomy wielu takich uczelni. Mówcie mi Wasza Magnificencjo" - tak sam Bukowski się zachwalał.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Noah Galloway

Skoro już przy weteranach jesteśmy... Ileż to razy w twoim życiu zdarzały się wymówki? Zaczniesz dietę od poniedziałku, treningi od przyszłego tygodnia, a takie już prawdziwe, wymarzone życie, no najpóźniej w przyszłym miesiącu? Może potrzebujesz motywującego wzorca, który na sztandarach ma wypisane "no excuses"? I ta angielska formułka nie jest tu przypadkiem. Chciałem ci opowiedzieć o sierżancie Gallowayu. Podczas wojny w Iraku stracił lewe ramię i lewą nogę. Czy zamknął się w domu, usiadł przed telewizorem i postanowił żyć z zasiłku? Nie, nie miał takich wymówek. Stał się nie tylko znanym mówcą motywacyjnym, ikoną fitnessu w USA, ale nawet wystąpił w "Tańcu z gwiazdami". Przypomnij, a co tobie przeszkadza w osiągnięciu celów?

2
fot. Robert Kowaleski fot. Robert Kowaleski

Szkolenia z komandosami

Nie wystarczy chłonąć wiedzę, trzeba ją przekuwać w praktykę. Jest w życiu kilka rzeczy, które prawdziwy facet po prostu umieć powinien. Już wymieniam: obronić siebie i własną rodzinę, udzielić pierwszej pomocy, rozpalić ogień, przeżyć w lesie... I nie są to wcale sprawności jaskiniowca. Te rzeczy przydają się w każdych, nawet spokojnych, czasach. Świetnym miejscem do ich szlifowania są m.in. szkolenia prowadzone przez byłych komandosów w Grom Group. "Psychologia konfliktu, zarządzanie stresem" to temat jednego z nich. Prawda, że już nie brzmi tak jaskiniowo?

3
Źródło: Screen z Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4) Źródło: Screen z Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4)

Jacek Walkiewicz

Dość skandalistów, pora na motywatora. Ale nie jednego z tych nawiedzonych youtuberów bez wykształcenia i sukcesów, którzy będą ci kłaść do głowy, że wszystko i zawsze jest dla ciebie na wyciągnięcie ręki. Jacek Walkiewicz nie oferuje ci prostych dróg na skróty, ale przypomina, że "rolą statku nie jest stać w porcie". W swoich książkach, wystąpieniach i szkoleniach namawia cię na wypłynięcie na nowe i szerokie wody życia. Ciągły, świadomy rozwój to twój cel. "Mały chłopiec chce być duży, a stanie się taki, jak będzie miał czegoś więcej lub coś droższego. Duży chłopiec już nie musi niczego udowadniać, dlatego często mówimy o nim: mężczyzna, ale nawet w mężczyźnie może zostać coś z dziecka. A skoro są takie zegarki i jest ferrari, to dlaczego nie mielibyśmy marzyć, aby poznać, jak to jest mieć takie cudeńka?" - pisze w jednej z książek ten coach, a ty go czytaj, bo to mądry facet jest. Po prostu.

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Twitter

Świat zwariował na punkcie mediów społecznościowych. Ciężko iść pod prąd tego trendu, jeśli nie chce się być na marginesie społeczeństwa. Ale umówmy się: są społecznościówki lepsze i gorsze, mądrzejsze i zwyczajnie głupie. Jeśli masz nieco więcej niż 12 lat, to chyba nie powinieneś marnować czasu na wrzucanie zdjęć i filmików, na których za pomocą aplikacji dorabiasz sobie psią mordkę albo wąsy i okulary. Skoro już jesteś całą dobę on-line, zamiast Snapchata wybierz Twittera. Jeśli odsiejesz trolli i hejterów, jesteś tam w stanie nie tylko poznać zdanie liderów opinii, ekspertów, ale i sam budować swoją pozycję i kontakty. Ćwierkaj więc z klasą, a twój czas spędzony ze smartfonem nie będzie już bezpowrotnie stracony.

5
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Jakub Mauricz

Żeby wyglądać tak jak Gianlucca, musisz ćwiczyć, to jasne. Same ćwiczenia nic ci nie dadzą bez diety. Wie o tym każdy, kto sportowo wszedł na nieco wyższy poziom niż lekki trening dwa razy w tygodniu. Zapomnij jednak o tych wszystkich dietach, którymi męczy się twoja dziewczyna. Czy soki, zupki i najróżniejsze chwasty to jedzenie dla facetów? Innego zdania jest jeden z najbardziej znanych polskich dietetyków Kuba Mauricz, specjalizujący się m.in. w tzw. diecie samuraja. Dzięki niej będziesz chudł, nie tracąc przy tym energii. A co najważniejsze: możesz jeść boczek i jajka, jajka i boczek!

6
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Walka to sztuka

Hart ducha to jedno, hart ciała to drugie. A gdyby tak połączyć to w całość? Sport często może stać się życiowym kompasem, który zawsze nakieruje cię na sumienność, regularność i wytrwałość. Jeszcze więcej może dać ci sztuka walki, ot choćby brazylijskie ju-jitsu. Trenują je wszyscy: bez względu na zawód, status materialny czy poglądy. Dlaczego jest tak popularne? Bo wymaga siły fizycznej, ale też intelektualnej finezji. Nie ma tu agresji, raczej jest forma fizycznych szachów. Kolejne stopnie, kolejne pasy to etapy wtajemniczenia. A gdy zdobędziesz czarny mistrzowski, wtedy ty zaczniesz być kompasem dla innych. To też fajne uczucie. 

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kodeks honorowy

Nie namawiam cię do wyzywania oponentów na pojedynek ani tym bardziej toczenia walk na śmierć i życie. Namawiam cię jednak do sięgnięcia po "Polski kodeks honorowy" Boziewicza po to, żebyś uświadomił sobie, że bycie honorowym mężczyzną, facetem z odwagą cywilną, to jednak coś więcej niż tylko płeć wpisana w metrykę. "Dżentelmen nie powinien nigdy na zniewagę odpowiadać zniewagą" - poucza Boziewicz, a ty weź to sobie do serca. Całość zaś czytaj krytycznie i z dystansem, biorąc pod uwagę czasy, w których to dzieło powstało.

8
Źródło: https://www.instagram.com/gianlucavacchi/ Źródło: https://www.instagram.com/gianlucavacchi/

Gianlucca Vacchi

Niebieski ptak z Instagrama. Włoski milioner pod pięćdziesiątkę, który doszedł do wniosku, że gonienie za kasą jest fajne, ale życie pełną gębą jest jeszcze fajniejsze. Jachty, szampany, zgrabna żona i radosne tańce - z tego zasłynął na całym świecie. Jakby tego było mało, świetnie wygląda (masz taki sześciopak?) i jest ikoną stylu. Powiesz: jemu jest łatwiej, bo jest nieprzyzwoicie bogaty? Vacchi wskazuje ci kierunek. Masz całe życie, żeby być tam, gdzie on. Jeśli tylko akurat tego chcesz.

Colorful #gvlifestyle

Post udostępniony przez Gianluca Vacchi (@gianlucavacchi) 27 Sie, 2017 o 5:40 PDT

9
Więcej na ten temat: komandos, mauricz, mężczyzna, twitter, walkiewicz