Popularna "płetwa" wraca do łask?! Ma swój festiwal!

KD
"Płetwa", fryzura "na czeskiego piłkarza" - tak mówiło się w Polsce o bodaj najbardziej obciachowym uczesaniu w historii fryzjerstwa. Tymczasem wiele wskazuje na to, że kontrowersyjny trend... wraca! W Australii odbył się pierwszy festiwal "płetwy".
Źródło: https://www.instagram.com/demorgen/ Źródło: https://www.instagram.com/demorgen/

Początki

Kontakty polsko-czeskie obrosły już w szereg mitów i anegdot. Specyfikę naszych relacji najlepiej widać w przygranicznych miastach, gdzie ludzie dogadują się zarówno po polsku jak i po czesku. Czesi śmieją się z naszych dróg i skłonności do kłótni. My lubimy wypominać im... fryzurę "na czeskiego piłkarza" (na Zachodzie znaną jako "mullet"). Uczesanie popularne zwłaszcza w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, charakteryzujące się nienaturalnie długimi włosami z tyłu głowy (przy wyciętych bokach), szybko stało się synonimem obciachu i braku gustu.

Do rozpropagowania "płetwy" przyczynili się nie tylko czescy sportowcy (choćby wybitny hokeista Jaromir Jagr), ale również inne tuzy światowej popkultury na czele z samym Richardem Deanem Andersonem, czyli odtwórcą roli MacGyvera. O Limahlu i młodym George'u Clooneyu nie wspominając.

Wiele wskazuje na to, że koszmar młodych adeptów fryzjerstwa powraca. I to w jakim stylu!

1
Źródło: https://www.instagram.com/n1srbija/ Źródło: https://www.instagram.com/n1srbija/

Mulletfest 2018

W Australii odbył się pierwszy festiwal poświęcony fryzurze "na czeskiego piłkarza". "Płetwa wraca?!" - pytały gazety na całym świecie (nawet prestiżowy "The Daily Telegraph" zaczął się zastanawiać...). Po Kurri Kurri - małym miasteczku w Nowej Południowej Walii - przechadzali się starsi i młodsi, których łączył dobry humor i nienaturalnie długie włosy z tyłu głowy.

Mulletfest to odpowiedź na inne słynne imprezy odbywające się w sąsiednich miejscowościach (Nowa Południowa Walia - najbardziej zaludniony stan Australii - słynie z popularnych wydarzeń tj. Festiwal Elvisa czy Festival Abby). Ale święta "płetwy" jeszcze nie było.

Szybko okazało się, że takie uczesanie jest przez Australijczyków uwielbiane. Wybory "najlepszej płetwy" odbyły się w różnych kategoriach wiekowych i zgromadziły wielu chętnych chcących udowodnić, że to właśnie ich fryzura powinna stanowić wzór dla innych.

Shane "Shag" Hanrahan - zwycięzca głównej nagrody - przyznał, że to pierwsze trofeum, jakie zdobył w życiu. - Nie mogę w to uwierzyć! - krzyczał zadowolony, popijając Jim Beana już po ogłoszeniu wyników.

2
Źródło: https://www.instagram.com/guardianaustralia/ Źródło: https://www.instagram.com/guardianaustralia/

Nie pierwszy raz

Powrotu fryzury "na czeskiego piłkarza" spodziewano się już wielokrotnie. Chyba najbliżej ponownemu przebiciu się do mainstreamu było "płetwie" kilka lat temu, kiedy w tego typu uczesaniu na salonach pojawiły się Rihanna czy Kate Moss, a czołowi światowi projektanci mody przyklaskiwali trendowi, lansując go na swoich pokazach.

Choć słusznie zauważono wówczas, że "płetwa" stała się domeną kobiet, a nie jak to miało miejsce w przeszłości - mężczyzn, uczesanie nie zawojowało ponownie salonów fryzjerskich na całym świecie.

Czy tym razem będzie inaczej? Wiele na to wskazuje! Oprócz sukcesu wspomnianego wcześniej Mulletfest, w mediach społecznościowych możemy dostrzec wiele inicjatyw propagujących osoby noszące się jak czescy piłkarze. Jedną z nich jest akcja pewnego brytyjskiego salonu fryzjerskiego, który hashtagiem #mulletcomeback lansuje swoją wariację na temat "płetwy".

3
Źródło: https://www.instagram.com/simonedepeak/ Źródło: https://www.instagram.com/simonedepeak/

Inne obciachowe fryzury

"Płetwa" to nie jedyny koszmarek, jakiemu musieli stawiać czoła mistrzowie fryzjerstwa z całego świata. Inne uczesania uchodzące za szczyt obciachu to:

- Natapirowana grzywka i burza włosów. Znak charakterystyczny lat 80, a w szczególności piosenkarek tego barwnego okresu.

- Warkoczyki. Zamiast grzywki. Zamiast. Brrr...

- Pekaesy. Zwłaszcza w połączeniu z grzywką

- Kolorowe pasemka. Panowie też to sobie robili...

4

Zdjęcia z Mulletfest 2018

5