15 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o MMA

Piotr Mieśnik
Lewy prosty. Prawy. Sierp, hak i podbródkowy. Boks przy MMA to naprawdę nieskomplikowany sport. Bo w mieszanych sztukach walki masz konfrontację w stójce, w klinczu, obalenia i parter. A tylko w tej ostatniej płaszczyźnie można zaskoczyć przeciwnika na kilkadziesiąt różnych sposobów. Pora więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym sporcie, tak by nikt nigdy nie zaliczył cię do niechlubnego grona "Januszy MMA".
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Trenujesz MMA, a nie KSW!

- Dzień dobry, chciałbym się zapisać na zajęcia z KSW - usłyszał niejeden trener w klubach z całej Polski. A potem padał na matę znokautowany śmiechem. Zapamiętaj! MMA to sport, KSW to organizacja, w której fighterzy rywalizują na zasadach MMA. To tak jak z koszykówką i NBA. Teraz wydaje ci się to prostsze?

NEWSY
Branżowe media są najlepszym źródłem wiedzy o MMA. W Polsce polecamy ci: Mmarocks.pl i Mma-news.pl. W anglojęzycznej wersji zaś Sherdog.com

ILE TO TRWA?
Standardowo walka w MMA trwa 3x5 minut. Na światowym poziomie walki mistrzowskie toczone są zaś na dystansie pięciu rund.

GALE
Chcesz być na bieżąco? Zaglądaj na strony organizacji: Fen-mma.com, Konfrontacja.co i Ufc.com

ANTYPROMOTOR
MMA złą sławę zyskało przez film ?Klatka? (2003) w reżyserii Sylwestra Latkowskiego, w którym walki powiązywał z subkulturą stadionowych chuliganów. Dziś o MMA słyszeli prawie wszyscy, a o dokumencie mało kto pamięta.

ILE TO TRWA?
Standardowo walka w MMA trwa 3 x 5 minut. Na światowym poziomie walki mistrzowskie toczone są zaś na dystansie pięciu rund.

DOPING
W Polsce żadna organizacja nie przeprowadza testów antydopingowych. W amerykańskiej UFC kontrola ta jest jedną z najbardziej restrykcyjnych w światowym sporcie.

ZRZUCANIE WAGI
Ważenie zawodników odbywa się zawsze na dzień przed walką. Bywa tak, że różnica w wadze zawodnika pomiędzy pomiarem a walką wynosi nawet 10 kg!

KLUBY
Najmocniejsze ekipy w Polsce? To z całą pewnością: Berkut Arrachion Olsztyn, Berserkers Szczecin, Ankos MMA Poznań, Gracie Barra Łódź czy stołeczne WCA Fight Team, S-4 Fight Club oraz Nastula/Okniński MMA.

ZAWODY AMATORSKIE
Chcesz spróbować swoich sił w MMA? Zapisz się na zawody Amatorskiej Ligi MMA - ALMMA (almma.pl). 2 kwietnia zaś na Stadionie Narodowym odbędzie się Amatorski Puchar Polski MMA Real Pharm.

GRY
MMA to nie tylko mata, ring i klatka, ale też... zabawa. Na smartfona możesz pobrać za darmo gierkę EA Sports UFC.

1

To nie wolna amerykanka

Ci, którzy myślą, że MMA to walka bez zasad, mylą się. Poszczególne organizacje mają własne przepisy (w jednych walczy się w klatce, w innych w ringu, w jednych są dopuszczalne uderzenia łokciami, w innych nie). Są jednak pewne zasady obowiązujące wszystkich. Zawodnicy nie mogą m.in. wkładać palców w oczy, łapać za spodenki i rękawice przeciwnika, przytrzymywać się lin lub siatki, bić w tył głowy (wszystko za linią ucha jest tyłem głowy), gryźć, zakładać dźwigni na małe stawy (np. wyłamywać palce) czy kopać w głowę leżącego przeciwnika (poza kilkoma azjatyckimi organizacjami).

2
Fot. UFC Fot. UFC

Największe organizacje

Kibice MMA nie mają wątpliwości. Najlepszą i największą organizacją w świecie MMA jest amerykańska UFC, która ma zakontraktowanych ponad 500 zawodników (w tym Polki i Polaków - mistrzynię Joannę Jędrzejczyk, Bartosza Fabińskiego czy Krzysztofa Jotkę). Dalej jest Bellator, World Series of Fighting czy rosyjska organizacja M-1 Global. Ostatnio na rynku uaktywnili się Japończycy i ich Rizin (z legendarnym Fedorem Emelianenką). W Polsce (i pewnie w Europie) prym wiodą KSW oraz FEN.

3

Kalafiory

Tak jak znakiem rozpoznawczym bokserów są złamane nosy, tak zawodników MMA (i zapaśników) często można poznać po tzw. kalafiorach na uszach. Ta deformacja powstaje podczas uderzeń w uszy oraz zgniatania ich w walce w klinczu lub parterze. Czasem (nie tylko ze względów estetycznych) konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu operacyjnego korygującego tę deformację (może powodować m.in. problemy ze słuchem).

4

Muhammad Ali też bił się w MMA

Mało kto wie, że jeden z najlepszych bokserów w historii również stoczył walkę na zasadach, które dziś nazwalibyśmy MMA. Odbyła się w 1976 r. w Tokio, a przeciwnikiem Alego był japoński zapaśnik Antonio Inoki, który w przeciwieństwie do Amerykanina walczył w niej na gołe pięści. Po piętnastorundowym boju sędziowie ogłosili... remis.

5
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Techniki w MMA

WEJŚCIE W NOGI I OBALENIE (na zdjęciu powyżej)
Jedna z podstawowych technik, która ma na celu przeniesienie walki ze stójki do parteru.

SPRAWL
Obrona przed wejściem w nogi i obaleniem, technika zapaśnicza polegająca na odrzuceniu nóg w tył z jednoczesnym przyciśnięciem bioder do maty.

SprawlFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

GILOTYNA
Duszenie, które można założyć w stójce (jak na zdjęciu) lub (najczęściej) przy próbie obalenia, gdy głowa atakującego zawodnika znajduje się w okolicach bioder broniącego się.

GilotynaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

6
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Techniki w MMA

KLINCZ PRZY SIATCE (na zdjęciu powyżej)
Element walki często nudzący kibiców. Dla zawodnika to jednak ciężka walka o wypracowanie dominującej pozycji.

SUPERMAN PUNCH Z ODBICIEM OD KLATKI
W MMA praktycznie wszystkie techniki uderzane wywodzą się z innych sportów walki (karate, boks, kickboxing). Jest jednak jedno uderzenie, zapożyczone wprawdzie z muay thai, ale stosowane wyłącznie w MMA. To właśnie superman punch z odbiciem od klatki.

Superman punchFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

SLAM
Technika niszcząca z potężną siłą, takiej też siły wymagająca od zawodnika, który chce ją zastosować. Slam to wyniesienie przeciwnika, a następnie ciśnięcie nim o ziemię.

SlamFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

7
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Techniki w MMA

GARDA (na zdjęciu powyżej)
Coś kompletnie innego niż w boksie. To pozycja defensywna w parterze, mająca na celu utrudnienie ataku i przygotowanie się do przejścia do kontry np. poprzez dźwignię.

BALACHA
Dźwignia na łokieć.

BalachaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

KIMURA
Czyli klucz na rękę.

KimuraFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

8
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Techniki w MMA

TRÓJKĄT NOGAMI (na zdjęciu powyżej)
Duszenie wykonywane z gardy.

DUSZENIE ZZA PLECÓW
Bardzo popularna w ostatnim czasie technika, kończąca przed czasem wiele pojedynków.

DuszenieFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

DŹWIGNIA SKRĘTNA NA NOGĘ
To jeden z tzw. leglocków. Technika wykonywana stosunkowo rzadko, jednak piekielnie skuteczna. Do jej światowych specjalistów zalicza się Marcina Helda oraz Brazylijczyka Rousimara Palharesa.

DźwigniaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

9
Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Techniki w MMA

KRUCYFIKS (na zdjęciu powyżej)
Polega na "wyłączeniu" obu rąk przeciwnika, tak aby bezkarnie można mu było zadawać ciosy w parterze. Tak m.in. Michał Materla pokonał Tomasza Drwala na KSW.

DOSIAD I GROUND AND POUND
To zdobycie pozycji absolutnie dominującej w parterze, co często łączy się z ciosami (np. tzw. młotkami) kończącymi walkę.

DosiadFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

STOMP NA BRZUCH
To kopnięcia przypominające wgniatanie czegoś w ziemię, w większości federacji dozwolone tylko na brzuch, w legendarnej japońskiej organizacji Pride dopuszczano stompy również na głowę.

StompFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

10
Więcej na ten temat: mma, sport