Kontrolka zdrowie - nie czekaj aż zacznie boleć!

Irena Cieślińska
Statystyki pokazują, że blisko jedna trzecia mężczyzn, którzy byli chorzy lub odczuwali ból, czekało z odwiedzeniem doktora tak długo, jak tylko mogła, czyli dopóki objawy nie stały się nie do zniesienia. Rzecz w tym, że takie czekanie, "aż przejdzie", może doprowadzić do sytuacji, kiedy problem przejdzie, ale w poważną chorobę.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

To nie jest tym, na co wygląda

Jak przegrać najważniejszą bitwę swojego życia, mając przewagę liczebną ludzi pod bronią i będąc geniuszem strategii? Bonaparte dał radę. Zaniedbał hemoroidy do tego stopnia, że pod Waterloo nie był w stanie usiedzieć w siodle. Dowodził na leżąco, nie widząc dobrze, co się dzieje na polu walki, zdekoncentrowany z powodu bólu.

Napoleon był prawdziwym twardzielem i lekceważył objawy choroby tak długo, jak tylko mógł wytrzymać. Podobnie zresztą jak James Fixx, legenda zdrowego stylu życia, facet, który zaraził świat joggingiem. Umarł jak na twardziela przystało - w czasie biegu. Dopadł go masywny zawał serca. Sekcja zwłok wykazała, że jedna z jego głównych arterii wieńcowych była zablokowana w 99 proc. Prześwit kolejnych dwóch był niewiele większy. Fixx musiał czuć narastające zmęczenie spowodowane stałym niedotlenieniem. I im gorzej się czuł, tym ciężej trenował, żeby poprawić formę. Myśl o lekarzu nawet nie przyszła mu do głowy.

Inny prawdziwy mężczyzna, John Hartson, napastnik piłkarskiego Celticu zgłosił się do szpitala dopiero, gdy jego jądra czterokrotnie zwiększyły swoją objętość, a rak zajął też płuca i mózg. "Obawiałem się, że to coś seksualnego, więc czułem się nieswojo z myślą, że miałbym się komuś przyznać do takiej choroby" - tłumaczył.

Tak często postępują mężczyźni, bagatelizują, olewają, odwlekają, wypierają. Wskazujemy dziesięć objawów, które w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 1

Objaw: splątanie, poczucie zamroczenia, zapominanie języka w gębie
Co sobie facet myśli: psiakość, starzeję się

To może być: przemijający atak niedokrwienny. Występuje, gdy z jakiegoś powodu (na przykład przyblokowania naczynia krwionośnego przez skrzep, zwężenia naczyń na skutek miażdżycy czy spadku ciśnienia) ograniczony zostanie dopływ krwi do mózgu. Może to skutkować niedowładem ręki lub nogi, drętwieniem części ciała, zaburzeniami czucia, kłopotami ze wzrokiem, zawrotami głowy, upośledzeniem mowy i zrozumienia. Takie przejściowe kłopoty łatwo zlekceważyć, a powinny być odebrane jako ostrzeżenie: po pierwszym podobnym epizodzie co dziesiąty mężczyzna pada ofiarą udaru mózgu w ciągu kolejnych trzech miesięcy, co drugi - w ciągu dwóch lat.

2
Źródło: Shutterstock Źródło: Shutterstock

Objaw 2

Objaw: częste oddawanie moczu
Co sobie facet myśli: to na pewno przez kawę, piję jej hektolitry

To może być: cukrzyca typu 2 lub powiększenie prostaty. Częste oddawanie moczu może wiązać się ze zwiększonym pragnieniem (proste: więcej i częściej piję, więc też więcej sikam). To wskazuje na cukrzycę. Jeśli jednak pojawia się uczucie, że trudno całkowicie opróżnić pęcherz, strumień moczu jest przerywany, słaby i niełatwo jest wystartować z sikaniem, problemem może być powiększający się gruczoł krokowy (prostata). Chociaż rozrost prostaty nie boli, może być bardzo groźny, jeśli nagle zatamuje całkowicie wypływ moczu. Leczenie nie musi być trudne - na początku często wystarczą często ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy i farmaceutyki zmniejszające gruczoł.

3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 3

Objaw: ból z jednej strony brzucha utrzymujący się przez kilka dni
Co sobie facet myśli: musiałem naciągnąć jakiś mięsień

To może być: problemy z nerkami, perforacja wrzodu, a nawet guz w nerkach. Każdy ból brzucha, który nie znika w ciągu trzech dni, wymaga wizyty u lekarza i ustalenia przyczyny problemu, a nie zajadania go środkami przeciwbólowymi.

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 4

Objaw: krew przy wypróżnieniach
Co sobie facet myśli: ten kolor to chyba od jedzenia, czyżby buraczki?

To może być: cokolwiek by to nie było, krew w moczu lub stolcu nie powinna być zlekceważona. Siusianie na czerwono może być pierwszym objawem kamieni nerkowych albo nowotworu pęcherza. Niepokojące jest też pojawienie się krwi w kale, zwłaszcza jeśli stolec jest węższy i cieńszy niż zwykle (szerokości ołówka lub palca). Czarne smoliste stolce świadczą o obecności starej krwi i mogą być skutkiem krwawienia wrzodu żołądka.

Z kolei najczęstszą przyczyną czerwonych plamek na papierze toaletowym przy podcieraniu są hemoroidy. Ma je każdy z nas. To małe sploty naczyń krwionośnych przypominające gąbczaste poduszeczki uszczelniające ujście jelita grubego i pomagające panować nad wypróżnieniami. Gdy obejmie je stan zapalny, robią się obrzęknięte, bolesne i krwawią. Przypadłość warto leczyć na jak najwcześniejszym etapie, bo wtedy wystarczają maści i czopki o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym, miejscowo znieczulającym, łagodzącym ból, i świąd oraz uszczelniającym naczynia i ograniczającym krwawienia.

5
Shutterstock Shutterstock

Objaw 5

Objaw: zażółcenie skóry
Co sobie facet myśli: zwykle tego nie zauważa. A jeśli zauważa, myśli, że od tego soku z marchwi (którego prawie nie pija)

To może być: problemy z wątrobą. Od kamieni żółciowych po nowotwór lub wirusowe zapalenie wątroby.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 6

Objaw: już nie staje tak chętnie jak kiedyś
Co sobie facet myśli: od tego są niebieskie pigułki

To może być: pierwszy sygnał niewydolności układu krążenia. Problem z potencją u faceta po czterdziestce może oznaczać, że ma dwa do pięciu lat do pierwszego poważnego zawału. I powinien wykorzystać ten czas na... uniknięcie pierwszego poważnego zawału. Tętnice doprowadzające krew do penisa są o połowę węższe niż naczynia prowadzące do serca, więc pierwsze objawy miażdżycy będą najpierw dostrzegalne na dole. Brak erekcji o poranku czy kłopoty z utrzymaniem wzwodu powinny skłonić raczej do EKG wysiłkowego czy USG z badaniem przepływów (po otrzymaniu skierowania od urologa) niż do zmówienia niebieskich pigułek. Dobra wiadomość jest taka, że po opanowaniu problemów z krążeniem erekcja sama wróci do normy.

7
Fot. iStock Fot. iStock

Objaw 7

Objaw: nagłe uczucie duszności, brak tchu
Co sobie facet myśli: zaniedbałem się. Gdzie moja forma?

To może być: zbliżający się atak serca. Duszność podczas wysiłku, na przykład przy wchodzeniu na schody, to sygnał, że serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Może to świadczyć o rozwoju choroby niedokrwiennej serca, która atakuje przede wszystkim mężczyzn po 55. roku życia. Jeśli duszność nawraca, warto wykonać EKG i USG serca, by diagnozować lub wykluczyć problem.

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 8

Objaw: gderliwość, zrzędliwość, obniżenie nastroju
Co sobie facet myśli: chyba jestem przepracowany i zestresowany. Nic mnie nie cieszy

To może być: depresja. Uczucie zniechęcenia i frustracji z powodu kłopotów w pracy jest normalne, ale jeśli obniżenie nastroju trwa całe tygodnie, warto poradzić się lekarza. Utrzymujące się zmęczenie, spadek zainteresowania seksem i utrata masy mięśniowej mogą wskazywać też na niski poziom testosteronu, który jest często przyczyną depresji.

9
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 9

Objaw: uczucie zmęczenia doskwierające od rana
Co sobie facet myśli: chyba muszę wcześniej kłaść się spać

To może być: obturacyjny bezdech senny. Najczęstszą jego przyczyną jest zatrzymanie przepływu powietrza w gardle lub w nosie przez wiotczejące w czasie snu mięśnie przełyku i gardła. Mimo że płuca pracują z całych sił, oddech jest zatamowany. Chorzy czują się niewyspani, zmęczeni, cierpią na bóle głowy, mają kłopoty z pamięcią i koncentracją, bywają nerwowi, a nawet agresywni.

Bezdech dotyka co czwartego mężczyznę po czterdziestce! Nieleczony skutkuje nadciśnieniem, zaburzeniem rytmu serca, niewydolnością serca lub udarem mózgu.

10
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Objaw 10

Objaw: różnego koloru plamy na skórze
Co sobie facet myśli: w końcu zniknie

To może być: niestety, to może być nowotwór. Każdą nową, dziwnie wyglądającą narośl, pieprzyk, który ciemnieje, krwawi lub swędzi, dobrze jest pokazać dermatologowi. Statystycznie rzecz biorąc, rak skóry atakuje dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Ten sam nowotwór zabija jednak dwukrotnie więcej mężczyzn, bo kiedy zdecydują się odwiedzić doktora, bywa za późno na ratunek.

11
Fot. www.shutterstock.com Fot. www.shutterstock.com

Kiepskie statystyki

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach zdrowia mężczyzn. Jednocześnie polscy panowie bardzo rzadko przyznają się do odczuwania jakichkolwiek dolegliwości. Paradoks tradycyjnego wzorca męskości polega na tym, że facet nie tylko nie może chorować, ale nie może nawet dbać o zdrowie. Nie powinien chorować, bo boi się utraty pozycji, porzucenia przez kobietę i wypadnięcia na margines. A boi się dbać o zdrowie, bo uważa, że jedyne co mężczyznom przystoi to narażać się i podejmować czynności ryzykowne. Nie dajcie się wkręcić. Jesteście, panowie, niezniszczalni i nieśmiertelni. I tacy pozostańcie, lekarz może tylko pomóc.

12
Więcej na ten temat: mężczyzna, zdrowie