To najgroźniejsze psy w Polsce

Dorota Szadkowska
Zawodnicy tej drużyny są wyjątkowo bojowi, mocni, odporni na ból. Wymagają stanowczego właściciela, doświadczonego trenera i fachowego kształcenia od najmłodszych lat. Tylko to ujarzmi ich dominujący charakter.
Fot. 123RF Fot. 123RF

Nie tak łatwo

Mają wyjątkowo silny temperament i jeszcze mocniejsze szczęki. W Polsce znajdują się na liście psów pod specjalnym nadzorem.

Drobna osoba o łagodnym charakterze, niedoświadczona w hodowli, stanowi potencjalną ofiarę bojowego pit bulla czy kaukaza. Warto pamiętać, by nie drażnić się z takim zwierzęciem ani go nie podjudzać. Ono nie zna się na żartach. Dopiero na grupowym szkoleniu pozna zasady współżycia z innymi czworonogami i zachowania się w trudnych sytuacjach. Zdarza się, że psy z tej grupy atakują słabsze jednostki. Zdenerwować je może nawet płacz. Wysokie tony drażnią wrażliwe uszy psa. Wykorzystywanie czworonoga jako niańki to duży błąd.

Ważne jest, by nie nabywać takiego psa bez metryki. To "inwestycja na lata" i warunek bezpieczeństwa. Warto obejrzeć rodziców szczeniaka, by poznać ich charaktery. Te się zawsze dziedziczy. Rottweilery kupione na bazarze są jak odbezpieczony granat.

Metryka nie jest jedynym papierkiem, jaki będzie nam potrzebny do posiadania psa z listy. W rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych czytamy, że konieczne jest zdobycie zezwolenia odpowiedniego organu gminy, wydane po złożeniu wniosku wraz z rodowodem psa. W praktyce przepis jest martwy - powszechnie wiadomo, że papierów nikt nie kontroluje. Nie ma też się co obawiać "życzliwego" sąsiada - mało kto się  na tyle zna na psach i psim prawie. Zresztą zwierzaka można "zdegradować" do mieszańca. I po kłopocie.

Problemy zaczną się dopiero wtedy, gdy groźny pupilek pogryzie innego psa lub - co gorsza - człowieka. Trzeba się liczyć z grzywną, a nawet aresztem. Za takie wykroczenie sąd zwykle orzeka przepadek zwierzęcia. Rejestry wskazują, że najbardziej niebezpieczne są nie mastafy, a półdzikie kundle ze wsi.

Sprawiedliwy czy nie, oficjalny podział najlepszych przyjaciół człowieka na groźnych i niegroźnych jest faktem. Poznajmy biografię dumnych członków sławnej jedenastki.

Zdjęcia: FPM/GETTY IMAGES, Shutterstock (montaż)

1
Amerykański pit bull Amerykański pit bull

Amerykański pit bull

Wysokość w kłębie: 38-52/40-56 cm
Waga: 16-25 kg
Włos: krótki, ściśle przylegający, twardy, błyszczący
Umaszczenie: jednolite lub łaciate

Pierwowzorem rasy był w początkach XIX wieku wojowniczy staffordshire bull terrier. Gdy sprowadzono go do USA, hodowcy zwiększyli masę zwierzęcia i uczynili je wyższym. Tak narodził się american pit bull terrier, w skrócie APBT lub pit bull. To król krwawych walk psów - dzięki nieustępliwości, zwinności i sile. Był używany przez farmerów do ochrony dobytku i polowania. Dziś jest psem obronno-towarzyszącym.

Umięśniony, proporcjonalnie zbudowany, na niskich nogach, z szeroką, potężną głową oraz szczękami, którymi łamie najgrubsze kości. Elegancki i zwinny.

Ma naturalny instynkt walki z innymi psami. Jego odwaga i zaciętość nie mają sobie równych. Niewychowany, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych czworonogów. Dzięki wysokiemu progowi odporności na ból delikatny przy zabawie z dziećmi. Nie szczeka zbyt często.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Pies z Majorki

Wysokość w kłębie: 52 - 55/55 - 58cm
Waga: 30-34/35-38 kg
Włos: krótki, gęsty, z równie gęstym podszerstkiem

Umaszczenie: pręgowane, płowe, żółte, czasem czarne, dopuszczalny biały kolor, jeśli nie przekracza 30 proc. powierzchni ciała.

Zadomowił się na Majorce w XIII wieku. U boku człowieka poskramiał agresywne byki, pilnował bydła i stróżował w gospodarstwach. Jest psem średniej wielkości, o szerokiej klatce piersiowej i wielkiej głowie. Ma potężne kości. Zróżnicowanie płci uwidacznia się w wielkości czaszki - jej obwód jest zdecydowanie większy u psów niż u suk (większy od wysokości w kłębie).

Sprawdza się w razie zagrożenia, a także jako pies rodzinny - jest bardzo uważny i delikatny w kontakcie z dziećmi, które, jako istoty słabsze i stojące niżej w hierarchii stada, otacza szczególną opieką.

Lubi ruch, ale w domu zachowuje się spokojnie. Nie jest hałaśliwy, szczeka tylko wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu. Dobrze znosi znaczne wahania temperatur.

3
Buldog amerykański Buldog amerykański

Buldog amerykański

Wysokość w kłębie: 52 - 65/58 - 71cm
Waga: 32-59/41-68 kg
Włos: krótki, twardy, gładko przylegający do ciała
Umaszczenie: białe, pstrokate lub łaciate

W Anglii służył do przepędzania bydła i ochrony dobytku właścicieli. Silny i odważny, uczestniczył w walkach z bykami. Sprowadzony do południowych stanów USA, był używany do pracy na farmie. Pod koniec II wojny światowej rasę uratowało dwóch entuzjastów: John D. Johnson i Alan Scott. Każdy z nich stworzył inny typ buldoga. Odmiana Scott (zwana typem "performance" albo "standard") jest lżejsza i bardziej zwinna niż buldog typu Johnson ("bully" bądź "classic") - masywny, o silnych szczękach i szerokiej klatce piersiowej.

Pies użytkowy, do pracy na farmie, obronny, a także do polowania na niedźwiedzie i dziki. Rodzinny, przyjazny wobec innych zwierząt domowych oraz dzieci, zaatakuje każdego, kto stanowi źródło zagrożenia dla właścicieli. Uparty, dominujący, szef w każdej sytuacji. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

4
Dog argentyński Dog argentyński

Dog argentyński

Wysokość w kłębie: 60-65/62-68 cm
Waga: 40-45/45-50 kg
Włos: jednolity, krótki, prosty
Umaszczenie: białe, dopuszczalna czarna albo ciemna plama wokół oka, jeśli nie pokrywa więcej niż 10 proc. powierzchni głowy

Pochodzi z prowincji Kordoba w Argentynie. Przeznaczony do polowań na grubą zwierzynę. To typowy molos, proporcjonalny (kufa i czaszka równej długości, wysokość w kłębie równa wysokości w zadzie, długość ciała o 10 proc. większa niż wysokość w kłębie), zbudowany jak atleta. Jego wygląd jest pełen harmonii i siły, a ciało plastycznie umięśnione, pokryte elastyczną, przylegającą skórą. Ma spokojne, ale sprężyste ruchy, zdradzające inteligencję i zdolność do szybkiej reakcji.

Pogodny, otwarty, wrażliwy, przyjacielski, niezbyt hałaśliwy, świadomy swojej siły. W roli psa myśliwskiego jest bystry, odważny i waleczny. Nie toleruje osobników tej samej płci na swoim terytorium (zwłaszcza samiec).

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Dog kanaryjski

Wysokość w kłębie: 55 - 61/60 - 65cm
Waga: 40-50/45-57 kg
Włos: krótki i dość szorstki, bez podszerstka
Umaszczenie: od ciemnego do blond, pręgowane, czarna maska, dopuszczalne białe znaczenia

Pojawił się w XVI wieku na Wyspach Kanaryjskich ze skrzyżowania miejscowej rasy bardino majero z buldogiem i mastifem. Ze względu na wrodzoną nieustępliwość i wytrwałość używano go do walk. Pilnował również domostwa i farmy, zaganiał bydło, przepędzał psy. Obecnie jest używany jako zwierzę obronne i towarzyszące. Potężny, muskularny, o grubej kości, imponująco zwinny i szybki. Ma szeroką klatkę piersiową, dużą, kwadratową głowę, potężną kufę i dobrze rozwinięte szczęki. Uszy są zazwyczaj cięte. Niezwykle odważny, choć spokojny i cichy. Szczeka tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nieufny w stosunku do obcych, wobec których potrafi być agresywny. Wierny, delikatny w stosunku do dzieci. Bywa trudny w wychowaniu - jest uparty i lubi dominować.

6
Tosa Tosa

Tosa

Wysokość w kłębie: 55/60 cm
Waga: 50-75/60-90 kg
Włos: krótki, twardy i gęsty
Umaszczenie: czerwone, płowe, apricot, czarne, pręgowane, dopuszczalne białe znaczenia na piersi

Japoński molos, stworzony w XIV wieku w oparciu m.in. o rasę shikoku, przeznaczony do uczestnictwa w walkach psów. Duże zwierzę o majestatycznym usposobieniu i mocnej budowie. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, szyja muskularna z podgardlem. Wiszące uszy, graniasta kufa i gruby u nasady, swobodnie opadający ogon. Charakterem przypomina samuraja: bezwzględne posłuszeństwo i oddanie panu. Dobrze żyje z innymi czworonogami w rodzinie. Opanowany, spokojny, zrównoważony, szlachetny i dumny. Skłonny do poświęceń. Może być psem obronnym lub stróżującym. W USA wykorzystywany jest do dogoterapii z dziećmi. Uwielbia zabawy z nimi - jest delikatny i nie zapomina o swojej sile.

7
Rottweiler Rottweiler

Rottweiler

Wysokość w kłębie: 56 - 63/61-68cm
Waga: 42/50 kg
Włos: twardy, średniej długości, dłuższy na kończynach, z gęstym podszerstkiem
Umaszczenie: czarne, z ciemnorudobrązowymi znaczeniami na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach, a także nad oczami i poniżej nasady ogona

Jedna z najstarszych ras. Jej pochodzenie sięga czasów rzymskich, kiedy rottweiler trzymany był jako pies stróżujący i zaganiający bydło w Germanii.

Ciągnął też ciężkie zaprzęgi z żywnością i amunicją. Przemieszczając się z legionami przez Alpy, krzyżował się z miejscowymi psami. Od starego niemieckiego miasta Rottweil został nazwany rottweilerskim psem rzeźnickim - hodowali go rzeźnicy. W 1910 r. został oficjalnie uznany za psa policyjnego. Dziś jest psem obronnym i stróżującym.

Umięśniony, mocny, o niezbyt długich nogach. Proporcjonalny (sylwetka nieco wydłużona), zręczny w ruchach. Duża głowa, silnie zbudowana szyja i szeroka klatka piersiowa.

Zwierzę o przyjaznym, spokojnym usposobieniu, kochające dzieci, przywiązane do właścicieli. Posłuszne i zrównoważone. Pewne siebie, odważne i dominujące - stale należy mu przypominać, kto jest szefem.

8
Akbash Akbash

Akbasz

Wysokość w kłębie: 71 - 81/75 - 85cm
Waga: 40-57/42-60 kg
Włos: średnio lub długowłosy, prosty lub lekko falujący, gęsty
Umaszczenie: białe, niekiedy z kremowym nalotem

Turecki pies pasterski, którego zadaniem jest obrona stada przed drapieżnikami. Ta jedna z najstarszych ras pojawiła się już 3 tys. lat temu. Nazwa pochodzi od zbitki słów "aka" (biały) i "basa" (głowa). Pies potężny, z wysokimi nogami, o szlachetnej postawie i białej szacie. Dobrze umięśniony, szczupły, z głęboką klatką piersiową. Spora, lekko spłaszczona czaszka z uszami w kształcie litery "V", długi ogon i subtelne brązowe oczy. Potrzebuje obecności człowieka lub innych zwierząt. Dumny lider stada, z rozwiniętym instynktem terytorialnym. Posłuszny silnemu opiekunowi, jednak próbuje dominować. Wymaga konsekwentnego wychowywania. Ma dobry kontakt z dziećmi, lecz lepiej nie zostawiać go z nimi samego. W stosunku do innych zwierząt bywa agresywny. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

9
Dog kanaryjski Dog kanaryjski

Owczarek anatolijski

Wysokość w kłębie: 71 - 79/74 - 81cm
Waga: 40-55/ 50-65 kg
Włos: dość krótki i gęsty, równie gęsty podszerstek
Umaszczenie: wszystkie kolory, najbardziej pożądane są odcienie od kremowego do płowego, z maską i uszami w kolorze czarnym

Znany też jako anatolian karabash, czyli karabasz. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej czarnej masce na głowie ("kara bas" w języku tureckim oznacza "czarną głowę"). Powstał ze skrzyżowania tureckich psów pasterskich: akbasza i sivas-kangala. Był obrońcą stad oraz pasterzy. Jest więc klasycznym "ochroniarzem", któremu nie straszne ani gorące i suche lata płaskowyżu anatolijskiego, ani tamtejsze bardzo chłodne zimy. Obecnie pomaga ranczerom z Namibii w strzeżeniu owiec i bydła przed gepardami. Potężny (duża głowa, szeroka kufa), umięśniony, jest niezwykle wytrzymały i szybki (ponad 50 km/h), dzięki czemu może być także psem myśliwskim.

Wierny, niezależny, inteligentny. Spokojny, lecz śmiały. Czujny i zaborczy. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Dumny i pewny siebie, ale łatwo poddaje się szkoleniu. Bardzo związany z rodziną, w której przebywa, podejrzliwy i nieufny, gdy spotyka obcych. Cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do dzieci, choć nie można zostawiać go z najmłodszymi sam na sam. Akceptuje zwierzęta, które zna od szczenięcia, z wyjątkiem dominujących psów, szczególnie tej samej płci. Bywa hałaśliwy w nocy. Uwielbia kopać, dlatego jego ogrodzenie musi być szczelne. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

10
Moskiewski pies stróżujący Moskiewski pies stróżujący

Moskiewiski pies stróżujący

Wysokość w kłębie (suki/psy): 60-68/64-70 cm
Waga (suki/psy): 45-64/50-68 kg
Włos: długi i gęsty, na głowie i w przedniej części kończyn krótszy; włos ozdobny silniej rozwinięty u samców (szyja, tylna strona kończyn)
Umaszczenie: białe z plamami rudymi, rudo-czarnymi, sobolowymi, pożądane ciemne "okulary", czerń na uszach, ciemniejsze umaszczenie plam na głowie

Rasa powstała w latach 50. w ośrodku hodowlanym w Moskwie w wyniku skrzyżowania bernardyna i owczarka kaukaskiego. Pies grubej kości, z dużą głową, szerokim ciałem i nieco wydłużonym korpusem. Muskularny, masywy, aktywny i ruchliwy. Posłuszny, pewny siebie, zrównoważony i inteligentny. Nie toleruje obcych i może być agresywny w stosunku do nieznanych psów. Samodzielny i kontaktowy w stosunku do zwierząt i ludzi, z którymi się styka regularnie. Całkowicie oddany panu i rodzinie. Szybko się uczy. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

11
Owczarek kaukaski Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski

Wysokość w kłębie: 58 - 68/64 - 74cm
Waga: 45-62/55-70g
Włos: prosty, dwuwarstwowy, z gęstym podszerstkiem, na głowie i przednich stronach łap krótki, przylegający do ciała; owczarek długowłosy ma grzywę na szyi, a na tylnych nogach pióra i portki, krótkowłosy - bez grzywy, piór i portek
Umaszczenie: pasiaste - w rudawoszarawych odcieniach, słomkowe, nakrapiane bądź łaciate

Wywodzi się od tybetańskiego mastifa, rasy powstałej przed 2 tys. lat. Z czasem wyodrębniły się dwa typy użytkowe: bojowe molosy oraz wiejskie psy pasterskie. Żyły na terenach od gór Anatolii po równiny Kazachstanu i Turkmenistanu. Były używane do obrony owiec przed drapieżnikami i złodziejami. Podczas wojny krymskiej służyły w armii carskiej.

Pies duży, muskularny, z masywną i szeroką głową. Szyja silna i krótka, szeroka, głęboka i nieco zaokrąglona klatka piersiowa, muskularny kłąb.

Występują dwa główne typy owczarka kaukaskiego: górski (niższy i cięższy) oraz stepowy (lżejszy, długonogi i często krótkowłosy). W Europie żyje ten pierwszy. Wytrzymały, łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych.

Nieufny w stosunku do obcych - doskonały stróż i obrońca. Zdecydowany w działaniu, uparty, bardzo inteligentny. Rasa tylko dla ludzi z mocnym charakterem. Rozwinięty instynkt obrony - na swoim terenie zaatakuje bez ostrzeżenia każdego obcego. Ma doskonały słuch. Nie poleca się zostawiać go z dziećmi, szczególnie małymi.

12
Więcej na ten temat: zwierzęta