Powiew motoryzacyjnych nowości

Martin Śliwa, Moto.pl
Dziennikarz redakcji Moto.pl - specjalnie dla "Logo" - o trendach, nadchodzących premierach i spodziewanych hitach motoryzacyjnych.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Autonomiczna jazda coraz bliżej

Wizja auta bez kierowcy to już nie jest science fiction. To się dzieje naprawdę i jesteśmy tego coraz bliżej. Idealnym przykładem jest nowy mercedes klasy E. Auto, które technologicznie wyprzedza przepisy. System Drive Pilot jest ostatnim krokiem do autonomicznej jazdy. Autopilot utrzymuje zadaną odległość od poprzedzającego pojazdu, sam przyspiesza i hamuje, pokonuje delikatne zakręty, a nawet - po wrzuceniu kierunkowskazu - zmienia pas. Warunek? Nie wolno dotykać kierownicy i pedałów. E klasa potrafi samodzielnie podążać torem jazdy poprzedzającego nas pojazdu i to nawet wtedy, gdy na drodze brakuje wymalowanych pasów. Jak widzisz, nie trzeba czekać na autonomiczny pojazd Google. Mercedes już je ma.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zmierzch manualnych skrzyń biegów

Coraz mniej firm ma w swojej ofercie manualną przekładnię biegów. Im droższy i mocniejszy samochód, tym trudniej spotkać wersję z tradycyjną skrzynią. Nie chodzi wyłącznie o wygodę, ale również o osiągi, np. BMW M5 wyposażone w ręczną skrzynię biegów przyspiesza od 0 do 100 km/h o 0,1 sekundy wolniej niż wersja z automatem. W modelach Porsche jest podobnie. Zautomatyzowane przekładnie zmieniają biegi szybciej, poza tym auto z taką skrzynią jest oszczędniejsze. Dlatego w następnej generacji M5 i M6 BMW kompletnie zrezygnuje z manualnych przekładni.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Hybrydy w nowym segmencie

Hybrydowy SUV to nowa gama aut na naszym rynku. Teraz również Toyota ma w tej niszy przedstawiciela. Hybrydowe Rav4 napędzane jest silnikiem benzynowym o pojemności 2,5 litra oraz elektrycznym. Łączna moc układu sięga 197 KM, co pozwala osiągnąć przyspieszenie do 100 km/h w 8,3 sekundy. Za przekazywanie napędu odpowiada bezstopniowa przekładnia E-CVT z elektronicznym systemem Shift-by-Wire. W wersji z napędem na wszystkie koła z tyłu umieszczony jest dodatkowy silnik elektryczny (moc 68 KM), który zajmuje się wyłącznie napędzaniem tylnej osi.

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Renault - Talisman twardziela

Bogusław Linda, największy twardziel wśród aktorów i największy aktor wśród twardzieli, jest ambasadorem Renault Polska. Testował już crossovera Kadjar, a teraz usiadł za kierownicą nowej limuzyny Renault Talisman, auta łączącego w sobie dynamikę z precyzją prowadzenia, bezpieczeństwo z komfortem. Pod maską znajdują się silniki benzynowe (150 i 200 KM) oraz wysokoprężne (od 110 do 160 KM). Model jest jedynym samochodem w segmencie D wyposażonym w system 4 kół skrętnych 4CONTROL. Dzięki technologii MULTI-SENSE kierowca może dostosować styl prowadzenia do aktualnych potrzeb, wybierając jeden z 5 dostępnych trybów jazdy, w zależności od tego, czy ma ochotę na bardziej sportową, komfortową czy ekonomiczną jazdę Cena tego cacka? Od 92 900 zł (Talisman Life) do 147 900 (Talisman Initiale Paris). - Renault jest dla mnie synonimem pasji, zmian i innowacyjności. Z takiego miksu wychodzą ciekawe samochody - mówi Bogusław Linda.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Prąd to przyszłość

Tesla gna i czyni to bezszelestnie. Nowy model o nazwie "3" ma być przykładem na to, że Elon Musk dopiero zaczyna podbój rynku. I jak widać, jego myślenie zaraża coraz więcej osób. Kolejki przed salonami zaczęły ustawiać się na kilka dni przed premierą. Przez pierwsze siedem dni złożono 325 tys. zamówień na nowy model Tesli. Auto kosztuje 35 tys. dolarów i może, według danych producenta, przejechać na jednym ładowaniu baterii około 350 km. Produkcja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

0-100 km/h w...

Przyspieszenie do setki dla pasjonata motoryzacji już od najmłodszych lat było wyznacznikiem, czy auto jest fajne czy nie. Dzisiaj samochody sportowe zaczynają naginać prawa fizyki. Porsche 911 Turbo S przyspiesza do pierwszej setki w niewiarygodne 2,9 sekundy. Jeszcze lepszy jest nowy Koenigsegg Regera, który wykręca czas 2,8 sekundy, a przyspieszenie od zera do 400 km/h zajmuje mu zaledwie 20 sekund. Król jednak może być tylko jeden. Bugatti Chiron ma silnik o mocy 1500 KM, który pozwoli mu osiągnąć pierwsze 100 km/h w czasie 2,5 sekundy.

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

SUV-y nadal w modzie

Popularność tego segmentu nie maleje. Maserati pokazało swojego pierwszego SUV-a, Alfa bardzo mocno pracuje nad takim modelem, Bentley na pniu sprzedał wszystkie dostępne na rynek polski egzemplarze Bentaygi. Jakby tego było mało, niedługo zobaczymy nowego SUV-a ze znaczkiem Rolls Royce'a. Również Maybach i Lamborghini przygotowują swoje modele w tym segmencie.

7
Więcej na ten temat: gadżety, samochody