Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Piotr Mieśnik
Faceci też mają wstydliwe sekrety. - Wejdziesz na górę? - zapytała po wizycie na nocnym seansie. - Chciałbym, ale muszę wracać nakarmić glonojady - wykręciłeś się, bo wiadomo: wieczór z nią, to może i poranek, a to oznacza, że musiałbyś zdjąć buty, a wcale nie jesteś przekonany, czy aby na pewno dobrze pachną.
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

1. Tea time!

Tym razem jednak nie o piątej po południu, a w nocy. Jeśli twoje buty są przepocone, ratunkiem dla nich może być... herbata w saszetkach. I co ważne, wcale nie musi to być najdroższa na świecie Da Hong Pao ani żadna inna wysokogatunkowa. Wystarczy ta licha ekspresowa, którą znasz z telewizyjnych reklam. Kilka torebeczek włóż na noc do każdego buta. Po co? Herbata świetnie wchłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy.

1
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Kotecek

Znasz te opowieści bardziej doświadczonych kumpli, którzy powtarzali ci, żebyś trzymał się z dala od samotnych kobiet z kotami? Na chwilę o nich zapomnijmy. Znajdź taką, która ma kota. Potem podwędź mu trochę żwirku (tak, czystego). Wsyp do butów - podstawowe zadanie kociego żwirku to pochłanianie brzydkich zapachów i wilgoci. Ale pamiętaj o jednym: tak przygotowane buty schowaj przed kotem. Inaczej złośliwiec może zostawić ci tam niespodziankę.

2
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Soda i odkurzacz

Zrób włam do kuchni. Znajdź sodę oczyszczoną. Zasyp nią wnętrze każdego buta (wystarczą 2-3 łyżeczki). Zostaw je w spokoju na kilka godzin. Soda ma takie samo działanie jak wspominana już herbata i żwirek. Minusem tego rozwiązania jest trudność, jaką możesz mieć z wytrzepaniem tego środka z obuwia. Wtedy okazuje się, że odkurzacz jednak może być do czegoś przydatny.

3
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Cytryna & szałwia

Pora na następny krok. Teraz nie tylko będziesz pozbywał się przykrego zapachu, ale możesz też sprawić, że twoje buty będą pachnieć świeżo. Zorganizuj sobie lniane woreczki, a potem wrzuć do nich skórkę z cytryny i listki szałwi. Ten zestaw zostaw w butach tradycyjnie na noc.

4
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Winter is coming

Zjedz wszystkie mrożonki i kotlety od mamy. Będziesz potrzebować miejsca w zamrażalniku. Buty, z którymi masz problem, szczelnie zawiąż w foliowym worku. Dopiero tak zabezpieczone umieść w zamrażalniku. Cel? Musisz zafundować bakteriom odpowiedzialnym za nieprzyjemny zapach prawdziwą epokę lodowcową. Gdy one znikną, zniknie problem.

5
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

SPA dla stóp

Domowe sposoby domowymi sposobami, ale nie po to mamy osiągnięcia nauki, żeby z nich nie korzystać. Zainwestuj w specjalne wkładki do butów. Nie wyrzucaj też tych małych woreczków z napisem "silica gel", które często są w pudełkach po butach. Świetnie absorbują wilgoć. Są też dezodoranty, nie tylko do stóp (hamujące pocenie), ale też do samych butów.

6
Więcej na ten temat: obuwie, poradnik