Miłe gesty, którymi ucieszysz ukochaną

PB
Wiele lat temu Robert Janson śpiewał o "małych szczęściach". W relacjach damsko-męskich również są takie drobne cegiełki, które wpływają na twój kontakt z partnerką. Jak niskim nakładem sił sprawić, że ona pokocha cię jeszcze bardziej?
fot.  Ollyy/Shutterstock fot. Ollyy/Shutterstock

Pocałunek na "dzień dobry"

Nic nie nastraja tak pozytywnie jak powitalny pocałunek po ciężkim dniu w pracy. Zapewne nie jest najbardziej romantyczny, ale nie taka jest jego funkcja. To delikatne muśnięcie ust ma sprawić, że będzie ci po prostu lepiej, przyjemniej, a nawet bezpieczniej - nie ma na celu rozpalania do czerwoności twoich zmysłów.

Psychologowie z całego świata od dawna twierdzą, że to w jaki sposób całujesz swoją ukochaną, wiele mówi o waszej relacji. Całusy są takie ważne, bo nie tylko dają wam poczucie bliskości i wzajemnego zrozumienia. Mają również wartość stricte biologiczną: za ich sprawą do mózgu dociera wiele pozytywnych bodźców odpowiedzialnych za budowę przywiązania. Dlatego jeśli coraz rzadziej okazujecie sobie czułość, kiedy powitalne pocałunki zostają wypierane przez milczenie i nieszczery uśmiech, to niezawodny znak, że bardzo się od siebie oddaliliście.

Pamiętaj jednocześnie, że powitalny pocałunek jest w pełni akceptowalny wyłącznie w zażyłych relacjach: np z narzeczoną lub dobrą przyjaciółką. W innych wypadkach może być źle odebrany - w niektórych krajach świadczy wręcz o braku dobrych manier.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Przytulanie

Nic chyba nie wydaje się tak mało męskie jak przytulanie. Lubimy się całować, lubimy czułe gesty, ale z przytulaniem wciąż mamy pewien problem. Zwykle kojarzy się wręcz... negatywnie! Przytulamy kobietę, bo akurat tego potrzebuje. Potrzebuje - bo coś się stało.

Dlatego tym bardziej warto, by wpadanie sobie w objęcia wpadło nam w nawyk. Oprócz faktu, że jest to po prostu przyjemne, ma również prozdrowotne właściwości. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu VU w Amsterdamie, przytulanie zmniejsza lęki u osób z niskim poczuciem własnej wartości. Ponadto - podobnie jak w przypadku pocałunków - znacząco zwiększa nasze zaufanie do drugiej osoby, a także (co współcześnie może okazać się zbawienne) skutecznie redukuje stres.

Naprawdę więc warto się obejmować! Nie tylko poprawisz humor swojej partnerce, ale również twoje samopoczucie na tym zyska. Jak to mawiają: przyjemne z pożytecznym.

2
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Kwiaty

Idziemy o zakład, że na nieraz widziałeś w kinie tego typu scenkę: mąż wraca z pracy. W ręku trzyma przepiękny bukiet, który wręcza zaskoczonej żonie. Ta, wciąż w ciężkim szoku, pyta: "COŚ SIĘ STAŁO?!".

Obdarowywanie się kwiatami ma w naszej kulturze, co zaskakujące, raczej negatywne konotacje. Oczywiście nie w przypadku, kiedy są wręczane z konkretnej okazji: urodzin, ślubu czy innego ważnego wydarzenia. Choć wszelkie kobiece zdziwienia wywołane widokiem męża dzierżącego kwiaty są w popkulturze traktowane raczej z przymrużeniem oka, pół żartem pół serio sporo o nas mówią.

No i rzecz ma się podobnie jak z przytulaniem - im częściej będziemy wręczać kwiaty, niekoniecznie wyłącznie przy okazji ważnych momentów - tym szybciej sprawimy, że będą wywoływały wyłącznie radość, a nie również niezdrowe zaskoczenie (oczywiście jednocześnie uważajmy, żeby nie przesadzić w drugą stronę: ciągłe prezenty zanudzą kobietę).

Ponadto, mamy wrażenie, efektowne bukiety kojarzą się raczej staroświecko. Zaskoczenie panny, która na pierwszej randce otrzymuje niezobowiązujący bukiet jest tym większe, bo zwyczaj wręczania kwiatów uznaje się trochę za relikt przeszłości. Podobnie jak np. całowanie w dłoń. Szkoda, bo jeśli tego typu zachowania są z gatunku "oldschoolowych", to jak najbardziej przyznajemy się: lubimy być oldschoolowi!

3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

"Myślę o tobie"

Jesteśmy zdania, że zakochać możemy się w każdym. Ale zatęsknimy wyłącznie za specjalnymi osobami.

Bywa, że czułe gesty i miłe słówka są kojarzone bardzo, hmmm, niemęsko. Że prawdziwy facet ma być tak bardzo twardy, że aż momentami niewrażliwy. Okej, po części się z tym zgadzamy, zwłaszcza, że naszym wzorem idealnego mężczyzny niezmiennie pozostaje Clint Eastwood (choć jego niedawne wypowiedzi były może zbyt przesadzone). Jednak czasem warto przyjemnie zaskoczyć partnerkę oraz - siebie samego.

Na przykład miłym telefonem w środku dnia. Wyobraź sobie, że żona jest wyczerpana, zniechęcona między kolejnymi spotkaniami biznesowymi. Jedno szybkie połączenie, radosne i optymistyczne "kocham cię, myślę o tobie", łatwo i w mgnieniu oka postawi ją na nogi. A i ciebie utwierdzi w przekonaniu, że wcale nie jesteś takim zimnym draniem.

Psychologowie już dawno temu dowiedli, że często najskuteczniejsze okazują się te najdrobniejsze gesty. Zacznij więc od nich, jeszcze zanim nakreślisz wizję pompatycznej miłości rodem z "Przeminęło z wiatrem".

4
fot. Hurst Photo / shutterstock.com fot. Hurst Photo / shutterstock.com

Śniadanie do łóżka (szczęściem nie bój się nakruszyć!)

Okej, przyznajemy: zagrywka banalna i oczywista jak kolejne odcinki "M jak miłość". Ale jakże skuteczna! We współczesnym zabieganym świecie zapominamy w ogóle o jedzeniu śniadania (wypiera je szybka bagietka w biegu do pracy), skąd więc tym bardziej znaleźć czas na przygotowanie romantycznego śniadania do łóżka?

Będzie to wymagało od ciebie paru poświęceń. Najlepiej jeśli wstaniesz rano i - choć na dworze ziąb - wyskoczysz po świeże i ciepłe pieczywo. To na pewno zrobi wrażenie! Fajnie jeśli pozostawisz partnerce wybór: gdy ta ma ochotę na naleśniki, powinieneś je zaproponować (do ciasta polecamy dodać cynamon, robi się jeszcze romantyczniej!). Uzupełnieniem pysznego i pożywnego śniadania jest oczywiście aromatyczna kawa, której zapach rozejdzie się po całym mieszkaniu i obudzi nawet największego śpiocha!

5

Zmywanie

Robi się coraz bardziej hardcore'owo, co nie? Śniadanie do łóżka, kwiaty, słodkie gesty to nic w porównaniu ze zmywaniem naczyń.

Ale - zgodnie z teorią Alfreda Hitchcocka - zaczniemy od trzęsienia ziemi. Amerykańscy psychologowie stwierdzili bowiem, że mężczyzn powinno się trzymać z dala od obowiązków domowych. Dlaczego? Jak dowiedli naukowcy, faceci, którzy pomagają kobietom zmywać czy odkurzać, podświadomie czują się mniej męscy. I, żeby odbić sobie to niekomfortowe poczucie, zaczynają się zachowywać coraz agresywniej.

Tyle przerażająca teoria. W praktyce jest dużo mniej strasznie. Wręcz przeciwnie: zaciśnij zęby i zmyj te naczynia. Inni psychologowie (nie ci amerykańscy) twierdzą, że sprawisz ukochanej ogromną radość. Uwaga: posiadanie zmywarki nie uwalnia cię od tej kuszącej możliwości. Wszyscy doskonale wiemy, że brudne naczynia znajdą się w kuchni zawsze.

Zawsze.

6
fot. flickr.com/Kristopha Hohn/CC BY-SA 2.0 fot. flickr.com/Kristopha Hohn/CC BY-SA 2.0

Pozwól... zasnąć!

O tym geście (i jego pozytywnym wpływie na relacje damsko-męskie), dowiedzieliśmy się z portalu "Askmen.com". Redaktorki serwisu przekonują, że jeśli zapraszasz dziewczynę na randkę do siebie, a podczas wspólnego oglądania filmu ona zrobi się senna - najlepsze, co będziesz mógł uczynić to... pozwolić jej zasnąć! Zamiast wydzierać ją z objęć Morfeusza, lepiej podsuń jej poduszkę. Ponoć na pewno to doceni.

Jeszcze tego nie próbowaliśmy, dlatego uwierzymy dziennikarkom na słowo. Ale dla bezpieczeństwa: na kolejny wspólny seans filmowy wybierzemy raczej coś głośnego i sensacyjnego. Lepiej nie kusić losu, prawda?

No dobra, może jednak coś w tym jest. W końcu czy istnieje coś bardziej uroczego niż widok drzemiącej kobiety?

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Za rękę

Wydawać by się mogło, że to kolejne zachowanie rodem z minionych czasów. Że prowadzanie się po mieście, trzymając się za ręce, przestało być fajne wraz z opuszczeniem murów liceum. Ale to kolejny pozornie niezobowiązujący gest, dzięki któremu nasza partnerka poczuje się jeszcze bardziej dowartościowana.

Bo wiedza, że przed nikim nie chcesz ukryć swojej miłości do niej, jest dla niej bardzo ważna. Spacerując z nią i trzymając ją za rękę, pokazujesz jak wiele znaczy dla ciebie wasz związek. Tobie wydaje się to błahe i nieważne, a ona pewnie nie powie ci jak bardzo jest tym zachwycona. Poznasz po jej spojrzeniu i uśmiechu (które, jak w reklamie, mówią więcej niż tysiąc słów).

Ważna uwaga: jeśli jesteś palaczem, powstrzymaj się od papierosa na czas spaceru. Nie dość, że nie wyglądasz nazbyt elegancko, to jeszcze niszczysz ten wyjątkowy moment.

8
pexels.com pexels.com

Liścik miłosny

Oczywiście, że może być jeszcze romantyczniej! To taka radosna wariacja na temat propozycji z telefonem i zapewnieniem o niezmąconej miłości (pisaliśmy o tym wcześniej). Bo od oczywistych działań jeszcze skuteczniejsze bywają gesty z gatunku zaskakujących. A zostawiony naprędce liścik (np. w jej torebce) do takich właśnie gestów należy.

Oprócz tego, że sprawisz radość miłości swojego życia to jeszcze poczujecie się znów jak młodzieńcy. Tyle korzyści!

9
Kadr z filmu Kadr z filmu "Przeminęło z wiatrem"

Wszystko inne co romantyczne

Bo romantyczni powinni być nie tylko bohaterowie popularnych komedii!

10
Więcej na ten temat: kobieta, mężczyzna, pocałunek, związek