Hit: zegarki dla pilotów

Magdalena Piekarska
Precyzyjne, wyraziste i bardzo męskie - zegarki dla pilotów to jeden z hitów tegorocznych kolekcji. Poniżej prezentacja kilku prawdziwych "awiatorów" oraz modeli, które do tej roli aspirują.
fot. B. Melo/Shutterstock, Aviator, Timex,Zenith fot. B. Melo/Shutterstock, Aviator, Timex,Zenith

Popularnie zwane "pilotami" lub "awiatorami", zegarki dla pilotów to nie wymysł współczesnych projektantów. Pierwsze modele powstały z potrzeby chwili - miały pomagać pionierom lotnictwa w orientacji w przestworzach. Dlatego musiały być niezawodne, wytrzymałe i odporne na wstrząsy. Znakiem rozpoznawczym modeli dla pilotów stały się proste, czytelne tarcze, najczęściej w kolorze czarnym, świecące w ciemności cyfry, wskazówki i napisy oraz duża, poręczna koronka.

Niektóre z nich mają tylko wskazania czasu, inne dodatkowo stoper, a te najbardziej profesjonalne suwak logarytmiczny, który pozwala pilotowi między innymi na obliczenie przebytego dystansu, średniej wysokości przelotu, a także przeliczenie mil na kilometry.

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Breitling Navitimer World. Cena: od 23 290 zł fot. Breitling

Breitling Navitimer World

Pierwszy Navitimer powstał w 1952 r. i dzięki niemu piloci mogli obliczyć m.in. zużycie paliwa, średnią prędkość i spadek wysokości. Najnowsza wersja ma więcej funkcji dodatkowych: oprócz suwaka logarytmicznego i stopera są także wskazania czasu dwóch stref oraz datownik. Stalowa koperta ma średnicę 46 mm, wodoszczelność 3 atm i pracuje w niej mechanizm automatyczny.

Cena: od 23 290 zł w salonach Apart

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Zenith Pilot Chronograph. Cena: 20 230 zł fot. Zenith

Zenith Pilot Chronograph

Zaczęło się od zegarów pokładowych dla samolotów w latach 30. XX w., a później firma Zenith produkowała także zegarki dla pilotów. Tegoroczna kolekcja marki stoi właśnie pod znakiem "awiatorów".

Model Pilot napędzany jest automatycznym mechanizmem ze stoperem i datownikiem. Ma stalową kopertę o średnicy 42 mm i wodoszczelności 5 atm.

Cena: 20 230 zł w salonach Apart

HIT: czytelna tarcza i świecące w ciemności indeksy

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Citizen AS4020-44B Radio Controled. Cena: od 2425 złfot. Citizen

Citizen AS4020-44B Radio Controled

Stalowa koperta o średnicy 47 mm, wodoszczelność 20 atm, mechanizm kwarcowy, sterowany falami radiowymi, stoper, suwak logarytmiczny (za pomocą podziałki można obliczyć wymagany czas do przemierzenia określonego dystansu, prędkość lotu, dystans oraz średnie zużycie paliwa).

Cena: od 2425 zł

1
fot. Timex fot. Timex

Timex SL Series 6-hand Fly-back Chrono

Stalowa koperta o średnicy 43 mm, wodoszczelność 10 atm, mechanizm kwarcowy, stoper z powracającą wskazówką, wskazania czasu dwóch stref, datownik.

Cena: 599 zł

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Aviator professional edition Chronograph. Cena: 7400 złfot. Aviator

Aviator professional edition Chronograph

Kolekcja Professional przenosi nas w świat lotnictwa, a dokładnie znanych rosyjskich myśliwców MiG-29. Zegarki z tej serii testowane były w kokpitach tych superszybkich samolotów, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne.

W stalowej, 42-milimetrowej kopercie (wodoszczelność 10 atm), pokrytej czarną powłoką PVD pracuje sprawdzony automatyczny mechanizm Valjoux 7750 ze stoperem, wskaźnikiem dnia tygodnia i datownikiem.

Cena: 7400 zł

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, IWC Pilot's Watch Mark XVII. Cena: 19 610 złfot. IWC

IWC Pilot's Watch Mark XVII

Swój pierwszy specjalny zegarek dla pilotów, znany jako Mark IX, firma IWC stworzyła już w 1936 r. Mark XVII to jeden z wielu "awiatorów" w tegorocznej kolekcji tej firmy. W stalowej kopercie o średnicy 41 mm (wodoszczelność 6 atm) ukryty jest automatyczny mechanizm z datownikiem.

Cena: 19 610 zł w salonach Apart

2
fot. Oris fot. Oris

Oris Big Crown Date Grey

Minimalistyczny "pilot" w stalowej kopercie o średnicy 44 mm, z szerokimi wskazówkami i indeksami godzinowymi, które intensywnie świecą w ciemności. Jako napęd posłużył w nim mechanizm automatyczny.

Cena: 6190 zł

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Zenith Pilot Chronograph. Cena: 20 230 zł fot. Alpina

Alpina Heritage Pilot

Inspirowany zegarkami dla pilotów z lat 20. i 30. XX w. Jego stalowa koperta ma średnicę aż 50 mm, a masywna koronka jest tak duża, że może być obsługiwana nawet w rękawicach. W środku: ręcznie nakręcany mechanizm z 42-godzinną rezerwą chodu.

Cena: 5699 zł

HIT: sportowy charakter, elegancka oprawa

Hit: zegarki dla pilotów, moda męska, zegarki, Longines Twenty-Four Hours. Cena: od 9810 złfot. Longines

Longines Twenty-Four Hours

To replika zegarka stworzonego dla pilotów linii Swissair w latach 50. XX w. W stalowej kopercie o średnicy 47,5 mm pracuje automatyczny mechanizm z datownikiem i 24-godzinnymi wskazaniami.

Cena: od 9810 zł

3
Więcej na ten temat: moda męska, zegarki