Akademia stylu: o dobieraniu rozmiarów

Ewelina Zając
Rozmiar koszulki, bluzy, buta - to zna każdy. Ale pewnie połowa mężczyzn nie ma pojęcia, jaki ma obwód kołnierzyka, a 80 proc. - jakiej długości marynarkę powinni nosić. Na szczęście, dzięki znajomości kilku zasad, które każdy dżentelmen znać powinien, łatwo nadrobicie zaległości. Bo w tym wypadku rozmiar naprawdę ma znacznie.
rys. Yuri Arcurs/Shutterstock rys. Yuri Arcurs/Shutterstock

Kołnierzyk

Jak dobrać jego właściwy obwód? Użyj małego triku. Pomiędzy kołnierzykiem a szyją powinien zmieścić się palec wskazujący. Taka odległość jest w sam raz, aby nie był ani za ciasny, ani za szeroki.

Akademia stylu: o dobieraniu rozmiarów, akademia stylu, moda męska, Kołnierzyk rys. Małgorzata Ślińska

A skoro już o kołnierzyku mówimy: ponieważ znajduje się najbliżej twarzy, powinien być proporcjonalnie dobrany do jej wielkości. Do szczupłej i wąskiej pasuje szeroki i lekko rozłożony. Do okrągłej - wąski.

Akademia stylu: o dobieraniu rozmiarów, akademia stylu, moda męska, Kołnierzyk rys. Małgorzata Ślińska

1
rys. Małgorzata Ślińska rys. Małgorzata Ślińska

Dżinsy

Na pewno zauważyłeś, że rozmiarówka dżinsów różni się od numeracji zwykłych spodni. O co tu chodzi? - Dżinsy jako jedyne mają rozmiarówkę w calach. W przypadku tych spodni rozmiar oznaczany jest najczęściej za pomocą dwóch wartości: W (od angielskiego waist - talii) oznacza obwód spodni w pasie, a L (od angielskiego length - długość) odnosi się do długości nogawki, czyli np. rozmiar dżinsów może zostać zapisany jako W32 L34 - wyjaśnia Justyna Gościńska z firmy Levi's.

Niestety  rozmiarówka rozmiarówce nierówna. Lepiej więc nie kupować bez mierzenia. No i jest kolejny haczyk - nawet w ofercie jednej firmy nie możesz być pewien tego, że dwa modele w tym samym rozmiarze będą na ciebie pasować. - Wymiary poszczególnych produktów zależą od kroju i efektu, jaki projektant chce osiągnąć. Stąd każda część garderoby ma określony rozmiar sylwetki, na jaką pasuje. To nie znaczy, że ma takie same wymiary. Dla przykładu: dla spodni typu "tapered" (np. Levi's 508) obwód ud będzie zupełnie inny (szerszy) niż w spodniach typu "slim" (np. Levi's 511), a oba modele mogą być przygotowane z myślą o tym samym rozmiarze - tłumaczy dalej Justyna Gościńska. Warto jednak przymierzać różne modele dżinsów, by zobaczyć jak poszczególne modele układają się na sylwetce.

2
rys. Małgorzata Ślińska rys. Małgorzata Ślińska

Garnitur

Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Zacznijmy od marynarki. Jak poznać, czy ta, którą akurat mierzysz, ma właściwy rozmiar?

Po pierwsze: marynarka ma dobrą długość, kiedy koniec kciuka opuszczonej ręki dotyka jej dolnego brzegu.

Po drugie: rękaw marynarki ma sięgać do przegubu ręki (spod rękawa powinno wystawać około dwóch centymetrów mankietu koszuli). Po trzecie: zwróć uwagę na dopasowanie jej do szerokości ramion. - Szew łączący rękaw z korpusem marynarki nie powinien być za nisko (jego linia powinna leżeć dokładnie na linii ramion). Za szeroka marynarka zaburza sylwetkę, zmienia niekorzystnie proporcje ciała i nawet jeśli długość marynarki lub rękawów jest dobra to te duże ramiona mogą wszystko zepsuć - ostrzega Wojtek Bednarz, projektant marki Vistula. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model dobrze leży na karku. - Każdy mężczyzna ramiona ma na trochę innej wysokości. Oczywiście w zależności od tego marynarka różnie się układa. Może to powodować nieestetyczne marszczenia na plecach lub na karku - mówi Wojtek Bednarz. - Drobna, standardowa poprawka krawiecka jest w stanie to skorygować i gotowa marynarka może wyglądać niemal jak szyta na miarę - dodaje.

A jak dobrać spodnie, by leżały jak ulał? Za długie nogawki to zdecydowanie najczęstszy błąd noszących garnitur. Dlatego zapamiętaj: dopuszczalne jest najwyżej jedno załamanie z przodu. Z tyłu spodnie powinny mieć linię prostą bez załamań (nogawka ma sięgać początku obcasa).

3