Akademia stylu: o dobieraniu rozmiarów

Kołnierzyk
Jak dobrać jego właściwy obwód? Użyj małego triku. Pomiędzy kołnierzykiem a szyją powinien zmieścić się palec wskazujący. Taka odległość jest w sam raz, aby nie był ani za ciasny, ani za szeroki.
rys. Małgorzata Ślińska
A skoro już o kołnierzyku mówimy: ponieważ znajduje się najbliżej twarzy, powinien być proporcjonalnie dobrany do jej wielkości. Do szczupłej i wąskiej pasuje szeroki i lekko rozłożony. Do okrągłej - wąski.
rys. Małgorzata Ślińska

Dżinsy
Na pewno zauważyłeś, że rozmiarówka dżinsów różni się od numeracji zwykłych spodni. O co tu chodzi? - Dżinsy jako jedyne mają rozmiarówkę w calach. W przypadku tych spodni rozmiar oznaczany jest najczęściej za pomocą dwóch wartości: W (od angielskiego waist - talii) oznacza obwód spodni w pasie, a L (od angielskiego length - długość) odnosi się do długości nogawki, czyli np. rozmiar dżinsów może zostać zapisany jako W32 L34 - wyjaśnia Justyna Gościńska z firmy Levi's.
Niestety rozmiarówka rozmiarówce nierówna. Lepiej więc nie kupować bez mierzenia. No i jest kolejny haczyk - nawet w ofercie jednej firmy nie możesz być pewien tego, że dwa modele w tym samym rozmiarze będą na ciebie pasować. - Wymiary poszczególnych produktów zależą od kroju i efektu, jaki projektant chce osiągnąć. Stąd każda część garderoby ma określony rozmiar sylwetki, na jaką pasuje. To nie znaczy, że ma takie same wymiary. Dla przykładu: dla spodni typu "tapered" (np. Levi's 508) obwód ud będzie zupełnie inny (szerszy) niż w spodniach typu "slim" (np. Levi's 511), a oba modele mogą być przygotowane z myślą o tym samym rozmiarze - tłumaczy dalej Justyna Gościńska. Warto jednak przymierzać różne modele dżinsów, by zobaczyć jak poszczególne modele układają się na sylwetce.

Garnitur
Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Zacznijmy od marynarki. Jak poznać, czy ta, którą akurat mierzysz, ma właściwy rozmiar?
Po pierwsze: marynarka ma dobrą długość, kiedy koniec kciuka opuszczonej ręki dotyka jej dolnego brzegu.
Po drugie: rękaw marynarki ma sięgać do przegubu ręki (spod rękawa powinno wystawać około dwóch centymetrów mankietu koszuli). Po trzecie: zwróć uwagę na dopasowanie jej do szerokości ramion. - Szew łączący rękaw z korpusem marynarki nie powinien być za nisko (jego linia powinna leżeć dokładnie na linii ramion). Za szeroka marynarka zaburza sylwetkę, zmienia niekorzystnie proporcje ciała i nawet jeśli długość marynarki lub rękawów jest dobra to te duże ramiona mogą wszystko zepsuć - ostrzega Wojtek Bednarz, projektant marki Vistula. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model dobrze leży na karku. - Każdy mężczyzna ramiona ma na trochę innej wysokości. Oczywiście w zależności od tego marynarka różnie się układa. Może to powodować nieestetyczne marszczenia na plecach lub na karku - mówi Wojtek Bednarz. - Drobna, standardowa poprawka krawiecka jest w stanie to skorygować i gotowa marynarka może wyglądać niemal jak szyta na miarę - dodaje.
A jak dobrać spodnie, by leżały jak ulał? Za długie nogawki to zdecydowanie najczęstszy błąd noszących garnitur. Dlatego zapamiętaj: dopuszczalne jest najwyżej jedno załamanie z przodu. Z tyłu spodnie powinny mieć linię prostą bez załamań (nogawka ma sięgać początku obcasa).