Akademia stylu: jak dbać o garderobę

Magdalena Lidak-Bieńkowska
Nie każdy może być perfekcyjną panią domu, ale warto dążyć do ideału. Oto kilka ważnych i praktycznych porad dotyczących pielęgnacji i konserwacji najważniejszych elementów męskiej szafy.
fot. Nejron Photo /Shutterstock fot. Nejron Photo /Shutterstock

Jak dbać o garderobę - po pierwsze, pamiętaj:

Czytaj wewnętrzne metki (wszywki), na których znajdziesz informacje dotyczącej właściwej pielęgnacji danej tkaniny, czyli: jak prać (w domu, czy tylko w pralni) i w jakiej temperaturze, a także jak suszyć (w suszarce, i jakiej pozycji) oraz w jakiej temperaturze prasować.

- Ubrania szyte na miarę oraz drogie garnitury i płaszcze pierz tylkow pralni i tylko gdy jest to bezwzględnie konieczne - nie częściej niż raz w sezonie.

Często wietrz, odświeżaj, szczotkuj i odpowiednio przechowuj - na pewno długo ci posłużą.

- Dzianiny susz w poziomie, tzn. mokre swobodnie rozłóż na ręczniku, żeby się nie odkształciły. Warto zmienić co jakiś czas stronę zewnętrzną suszonego ubrania oraz wymienić ręcznik na suchy.

- Czytaj instrukcje na preparatach do prania, zwłaszcza kiedy sięgasz po odplamiacze i specjalne środki do prania wełny.

. . .

Radzi Magdalena Lidak-Bieńkowska (www.balthazar.pl)

moda męska, akademia stylu, Akademia stylu: jak dbać o garderobę, Magdalena Lidak-Bieńkowskafot. balthazar

1
fot. Agonista fot. Agonista

Biała koszula

Pranie. Klasyczną bawełnianą koszulę pierz w 40 stopniach (lnianą lub jedwabną w niższej temperaturze), wybierając delikatny program. Uwaga, niektóre jedwabne tkaniny pod wpływem wody matowieją - trzeba sprawdzać zalecenia dotyczące ich prania na metce. Przed wsadzeniem bawełnianej koszuli do pralki warto spryskać brudny kołnierzyk specjalnym preparatem albo delikatnym odplamiaczem. Nie zapieraj ręcznie, bo tarcie niszczy tkaninę. W szytych na miarę koszulach można wymienić kołnierzyk i mankiety.

2
fot. balthazar fot. balthazar

Skórzane buty

- Czyszczenie. Błoto i plamy z soli usuwaj wilgotną gąbką nasączona roztworem wody z octem (pół na pół). Mokre, zmoknięte buty trzeba suszyć z dala od kaloryfera. Najlepiej wypchać je gazetami i odstawiać do wyschnięcia, a potem przechowywać z drewnianymi nielakierowanymi prawidłami w środku (po sezonie w temperaturze niższej niż pokojowa). Drewniane prawidła zakładane po zdjęciu butów zapobiegną odkształceniom i przedłużą znacząco żywot butów. Podobnie jak garnituru jednej pary butów nie należy nosić dwa dni z rzędu - powinny "odpocząć", by skóra dobrze się wysuszyła i zregenerowała.

- Pastowanie - dobra pasta to podstawa (do grubszej skóry najlepiej z woskiem). Wyczyść buty, nie zapominając o szczelinach przy podeszwie i języku. Wyjmij sznurówki.

Przed przystąpieniem do pastowania buty powinny być zupełnie suche. Pamiętaj, by pastować także podeszwę - jeśli jest skórzana. Po wyschnięciu pasty wyszczotkuj i wypoleruj buty suchą, miękką szmatką, żeby nie pobrudziły mankietów spodni. Jeśli nie lubisz rytuału pucowania, pomyśl o butach cordovan, czyli uszytych ze skóry z końskiego zadu, która charakteryzuje się wyjątkowym połyskiem. Skóra cordovan jest w procesie wyprawiania natłuszczona tak, że nie potrzeba jej potem pastować - wystarczy polerować. Cordovany mimo minimalnej liczby zabiegów pielęgnacyjnych są niezwykle trwałe. Z biegiem lat nabierają szlachetnej patyny, czego buty z cielęcej skóry nigdy nie uzyskają. Końska skóra ciemnieje na gładkich obszarach, a w miejscach zagięć jest jaśniejsza - odwrotnie niż w butach cielęcych.

- Łyżka do butów minimalizuje wyginanie skóry przy zakładaniu i zdejmowaniu butów.

3
Pierre Cardin Pierre Cardin

Wełniany garnitur, kaszmirowy płaszcz

Pranie tylko w pralni i jak najrzadziej.

Garnitur powierzaj tylko pralni z tradycjami. Zasięgnij języka wśród znajomych albo zadaj kilka testowych pytań, np. o to, czy pralnia odpowiednio zadba o guziki, osobno zawijając każdy w chroniące przed chemią i temperaturą folię lub tkaninę. By zorientować się w jakości usług pralniczych, warto również spytać o sposób prasowania klap (albo wręcz poprosić

o pokazanie gotowego do odbioru garnituru) - ważne, żeby klapy marynarki nie były zaprasowane zbyt mocno, na płasko.

Omijaj z daleka pralnie, które oferują ekspresowe usługi (np. garnitur w 1 h).

Samo prasowanie to minimum godzina i to pod warunkiem że robią to dwie osoby.

- Odświeżanie. Aby usunąć drobne zagniecenia, powieś garnitur w wilgotnej, zaparowanej łazience - włókna wełny potrzebują wilgoci, żeby wrócić do formy. W celu usunięcia niepożądanego zapachu wywieś garnitur w otwartym oknie przynajmniej na 2-3 godziny.

Jeśli zdecydujesz się na prasowanie garnituru samodzielnie, pamiętaj, by robić to zawsze przez wilgotną szmatkę, żeby materiał się nie "świecił".

- Przechowywanie. Aby marynarka nie straciła fasonu, musi wisieć na wyprofilowanym, szerokim wieszaku, wzmocnionym w miejscu na ramiona. Przed powieszeniem koniecznie opróżnij jej kieszenie. Do spodni potrzebujesz specjalnego wieszaka z krokodylkami, którymi łapiesz je złożone według kantów do góry nogawkami, aby pod własnym ciężarem właściwie się ułożyły. Garnitur powinien wisieć w bawełnianym pokrowcu (żeby "oddychał"). Wełniany garnitur oczyszczaj tylko szczotką z naturalnym włosiem, nigdy wałkami z klejem

4