Akademia stylu: buty

Magdalena Rosłaniec
Buty to podstawa męskiego stroju. Wystarczy mieć w szafie trzy, cztery starannie wybrane pary, by wyglądać odpowiednio w zupełnie różnych sytuacjach. Warto również poznać kilka zasad dotyczących dobierania dodatków do stroju, bo okazuje się, że banalne skarpety, nieodpowiednio skomponowane z resztą, mogą wszystko zepsuć.
fot. Łukasz Falkowski fot. Łukasz Falkowski

Do biura

Buty z kolekcji Ecco, skóra. Cena: 1199,90 zł

Derby

Charakteryzuje je otwarta przyszwa, to znaczy, że boki buta naszyte są na przód cholewki. Są mniej oficjalne od oksfordów (z zamkniętą przyszwą), ale jak najbardziej pasują do garniturów. Uwaga - brąz tylko w ciągu dnia, zgodnie z twardą zasadą męskiego dresscode'u "no brown after six".

Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Zestaw pasujący do butów derbyfot. Łukasz Falkowski

Mokasyny pensowe

Nazwę zawdzięczają studentom elitarnych szkół amerykańskich, którzy wsuwali pod zewnętrzny pasek butów jednego centa (penny) na szczęście. Stąd określenie penny loafers.

Modele z czarnej błyszczącej skóry pasują do eleganckich garniturów i świadczą o dobrym guście właściciela.

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Buty z kolekcji Royal Collection, cena: 229 zł

Buty z kolekcji Royal Collection, skóra. Cena: 229 zł. Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Zestaw pasujący do mokasynów pensowychfot. Łukasz Falkowski

Trzewiki

Buty za kostkę są mniej eleganckie od klasycznych półbutów, ale w czasie jesiennych chłodów jak najbardziej na miejscu. Klasyczne czarne sztyblety (bez dziurkowań, z gumką po bokach) świetnie wyglądają z eleganckim garniturem, a brązowe - jak te ze zdjęcia - wkładaj tylko do garniturów deseniowych.

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Buty z kolekcji Kazar, cena: 389 zł

Buty z kolekcji Kazar, skóra. Cena: 389 zł.  Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Zestaw pasujący do brązowych sztybletówfot. Łukasz Falkowski

 

Zapamiętaj

Im fason prostszy (bez przeszyć, klamer, ozdób), tym bardziej elegancki.

1
fot. Łukasz Falkowski fot. Łukasz Falkowski

Po godzinach

Buty z kolekcji Aldo. Cena: skóra, 449 zł

Czarne eleganckie oksfordy w szafie każdego mężczyzny to podstawa. Drugą pozycję powinny zająć casualowe brązowe półbuty. Jeśli jest miejsce i budżet na  miejsce trzecie i czwarte, proponujemy kolejno: buty zamszowe i mokasyny pensowe.

 

Mieszanka stylów

Od dwóch sezonów modne są eleganckie buty z nieoczywistym wykończeniem typu kolorowe sznurowadła, podeszwa czy oryginalnie ozdobiony zapiętek. W niczym nie obniża to klasy butów, a decydując się na taki model, dajesz sygnał, że jesteś otwarty na modowe eksperymenty.

Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Zestaw pasujący do casualowych brązowych  butówfot. Łukasz Falkowski

Karmelowy brąz

Skóra wyprawiona na połysk jest zawsze bardziej oficjalna niż zamsz, a im jaśniejszy kolor buta, tym jest on mniej oficjalny.

Jasne odcienie brązu określane jako koniakowe  albo karmelowe doskonale wyglądają przy silnym słońcu, dlatego popularne są zwłaszcza na południu Europy.

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Buty z kolekcji Ecco, cena: 899 zł, ecco

Buty z kolekcji Ecco, skóra. Cena: 899 zł. Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Zestaw pasujący do brązowych skórzanych butówfot. Łukasz Falkowski

 

Zamsz i kawa z mlekiem

Zamszowe i nubukowe buty występują przeważnie w kolorze brązowym. Czarny zamsz się nie przyjął, bo właściwy dla zamszu luźny styl kłóci się z oficjalnym charakterem czerni. Zamszowe buty są wręcz stworzone do tweedu i sportowych dżinsów. A wzorzyste skarpety to doskonałe wykończenie takich zestawów.

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Buty z kolekcji Ecco, cena: 199,90 zł, ecco

Buty z kolekcji Ecco, skóra. Cena: 199,90 zł. Pasują do zestawu:

Akademia stylu: buty, buty, akademia stylu, moda męska, Buty z kolekcji Ecco, cena: 199,90 złfot. Łukasz Falkowski

 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o skarpetach

Przy doborze kolorów ogólna zasada jest taka: skarpety powinny być co najmniej tak ciemne jak buty (nie znaczy, że w tym samym kolorze) i nie mogą kontrastować z żadnym elementem stroju.  Najbardziej uniwersalne są skarpety czarne i granatowe - pasują do wszystkiego. Białe zakładaj tylko na trening.  Zachęcamy do noszenia wzorzystych skarpet - są bardzo modne - ale raczej do stylizacji casualowych. Nieodpowiednia długość skarpet to najczęstsza skucha biznesmenów.

Nie można dopuścić do sytuacji, w której skarpeta i nogawka odsłaniają choćby centymetr gołej męskiej nogi.

Zapamiętaj

Optymalny skład surowcowy skarpet to 80?proc. chłonnej bawełny i 20?proc. nylonu i stretchu dla elastyczności i połysku.

2
Więcej na ten temat: akademia stylu, buty, moda męska, skarpetki, spodnie