Poradnik: jak się ubrać na podróż?

Magdalena Rosłaniec
Najlepiej wygodnie, warstwami, lekko, praktycznie i ładnie. Czyli w ubrania techniczne, bo spełniają dokładnie wszystkie kryteria.
rys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski rys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

SŁUCHAWKI

Pozwolą skutecznie odciąć się od zgiełku podróży, ale mogą być też mocnym akcentem stylizacji.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, rys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

Xqisit model LZ380, cena: 299 zł

GÓRA

Przygotowując idealny strój na podróż, warto zastoswać zasadę trzech warstw - tę samą, którą stosujemy przy kompletowaniu stroju narciarskiego.

Przede wszystkim, zamiast bawełnianego T-shirtu wybierz oddychającą koszulkę, która odprowadza na zewnątrz pot. Powinna być dość blisko ciała, by dobrze spełniać swoją rolę. Na długą podróż zawsze zabieraj zapasowy T-shirt na zmianę, a przepoconą koszulkę techniczną możesz zwinąć w małą kulkę i wsadzić do plecaka - właściwie nic nie waży.

Na koszulkę włóż polar albo bluzę typu windstopper - ubranie bardzo ciepłe, ale lekkie jak piórko. Jako trzecią warstwę proponujemy lekką kurtkę przepuszczającą powietrze o właściwościach wodoodpornych.

Zasada ubioru warstwowego sprawdza się, bo w każdej chwili możesz zrezygnować z kurtki albo bluzy. Fantastyczną właściwością ubrań technicznych, sprawdzającą się zwłaszcza w podróży, jest to, że szybko się prostują.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, kurtki, Kurtka z kolekcji Helly Hansen/Adventure Sports, cena: 600 z rys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

koszulka, Columbia, cena: 199 zł

bluza, Peak Performance/Adventure Sports, cena: 440 zł

kurtka Helly Hansen/Adventure Sports, cena: 600 zł

PLECAK

Na podróż tylko plecak - od torby o tyle wygodniejszy, że pozostawia ci wolne ręce. Małe kieszonki na drobne przedmioty pozwalają utrzymać porządek - no i nie trzeba przetrząsać całego bagażu, żeby znaleźć długopis lub okulary.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, Plecak z kolekcji Haglofs/Adventure Sports, cena: 280 złrys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

Haglofs/Adventure Sports, cena: 280 zł

ZEGAREK

Z myślą o podróżnikach producenci zegarków zaprojektowali zegarki, które pokazują czas w różnych strefach czasowych.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, zegarki, Zegarek z kolekcji Casio G-Shock model GW-7900NV-2ER, cena: 750 zł, casiofot. Casio

Casio G-Shock model GW-7900NV-2ER, cena: 750 zł

SPODNIE

Wygodne dżinsy, chinosy będą jak najbardziej OK. Można kupić również spodnie techniczne, ale nie proponujemy ich, bo nie wyglądają zbyt wyjściowo - nadają się raczej na trening, a nie podróż w świat.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, spodnie, Spodnie z kolekcji Peak Performance/Adventure Sports, cena: 440 złrys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

Peak Performance/Adventure Sports, cena: 440 zł

BUTY

Buty na podróż powinny być przede wszystkim wygodne i sprawdzone. Nigdy nie nowe.

Poradnik: jak się ubrać na podróż?, podróż, wakacje, moda męska, Buty z kolekcji Reeebok, cena: 299 zł, butyrys. Kinga Pacyga, fot. Łukasz Falkowski

Reeebok, cena: 299 zł

1
fot. CEP fot. CEP

Zespół klasy ekonomicznej - jak go uniknąć?

Coraz częściej można spotkać maratończyków biegających w podkolanówkach. Taka moda? Nie, to przejaw świadomego podejścia do profesjonalnego uprawiania sportu. Te podkolanówki to kompresyjne skarpety stosowane również w czasie długich podróży przez dbających o swoje zdrowie mężczyzn. Jak działają i czy warto je stosować u zdrowych ludzi?

Zapytaliśmy o to prof. dr. hab. med. Artura Pupkę*

- Tak, warto stosować takie skarpety - wyjaśnia profesor dla Magazynu Logo - bo kompresja zmniejsza średnicę żył pod wpływem ucisku. Wzmaga się działanie pompy mięśniowej łydek, a krew szybciej odpływa z kończyn dolnych. Stosując kompresję w czasie długich podróży, szczególnie samolotem, zapobiegamy tzw. zespołowi klasy ekonomicznej, czyli po pierwsze unikamy obrzęku kończyn, po drugie ograniczamy zastój krwi żylnej i przeciwdziałamy wystąpieniu zakrzepicy żylnej. W przebiegu tego schorzenia może nawet wystąpić śmiertelne powikłanie w postaci zatoru tętnicy płucnej. Komplikacje takie mogą wystąpić u zdrowych ludzi, a zwłaszcza u młodych osób trenujących sporty wytrzymałościowe (bieganie, kolarstwo, triathlon).

Długa podróż sprzyja bradykardii - to zjawisko fizjologiczne objawiające się zwolnioną akcją serca u sportowców, co w połączeniu z bezruchem w czasie lotu i niskim ciśnieniem na dużych wysokościach może skutkować zakrzepicą krwi żylnej. Dlatego należy stosować wyroby kompresyjne, najlepiej pończochy lub podkolanówki (70-140 DEN). Dodatkowo należy uruchomić pompę mięśniową kończyn dolnych przez krótki spacer (przerwa w czasie jazdy samochodem, przechadzka w samolocie) i uzupełniać płyny, pijąc izotoniki (woda przez zwiększanie objętości krążących płynów działa moczopędnie).

 

*prof. dr. hab. med. Artur Pupka - Specjalista chirurgii naczyniowej, ogólnej, angiologii, transplantologii i medycyny sportowej. Kierownik Zakładu Chirurgii Endowaskularnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Ekspert medyczny portalu Akademia Triathlonu

 

CEP, Running Socks, cena: 189 zł

2
Więcej na ten temat: moda męska, podróż, wakacje