Akademia Stylu: wszystko o butach do garnituru

Magdalena Rosłaniec
Buty to podstawa. Nic tak nie doda stylizacji szyku i nic tak łatwo nie może jej popsuć. Możesz Oszczędzać na wszystkim, ale nie na butach. Oto podstawowe męskie typy. Nie musisz kupować wszystkich, ale pamiętaj, że brązowe tylko w ciągu dnia, a posiadanie klasycznych oksfordów to obowiązek każdego mężczyzny.
(powyżej:) Zara, 289 zł; (niżej, po prawej:) Roy Robson/ Royal Collection, 1199 zł (powyżej:) Zara, 289 zł; (niżej, po prawej:) Roy Robson/ Royal Collection, 1199 zł

Zainwestuj w klasykę

Moda się zmienia, co sezon pojawiają się nowe fasony, kolory, wykończenia, ale tylko klasyka zawsze wygląda dobrze. Klasyczne buty, zrobione są z dobrej gładkiej skóry, mają cienką podeszwę i zaokrąglony nosek. Noszenie modeli z ostrymi, wydłużajaącymi o kilka centymetrów stopę, czubkami albo kwadratowym przodem to polska specjalność i co tu owijać w bawełnę - obciach!

Oksfordy (wiedenki - na zdjęciu u góry)

Czarne, sznurowane pantofle z zaokrąglonymi noskami, z wysokiej jakości skóry na cienkiej podeszwie. Ich znakiem rozpoznawczym jest zamknięta przyszwa - oznacza to, że boki buta z dziurkami na sznurowadła wszyte są pod spód zewnętrznej części buta. Najbardziej elegancki oficjalny model męskich butów.

Brogue, brogsy (widoczne niżej)

(powyżej:) Crockett Jones/ Emanuel Berg, 1890 zł, (niżej, po prawej:) Clarks, 549 zł(powyżej:) Crockett Jones/ Emanuel Berg, 1890 zł, (niżej, po prawej:) Clarks, 549 zł

Wywodzą się z wiejskiego szkockiego obuwia, dlatego uważane są za mniej oficjalne od eleganckich oksfordów a nawet derby.

Ich cechą charakterystyczną są liczne dziurkowania. Na czubku mają delikatne zdobienia w kształcie rozety. Mogą mieć zarówno  zamkniętą, jak i otwartą przyszwą. Dostępne także w wersji z zamszu. Idealne do casualowych stylizacji.

1
(od góry:) Gino Rossi, 399,90 zł, Ryłko, 369 zł fot. Agata Jakubowska / materiały prasowe (od góry:) Gino Rossi, 399,90 zł, Ryłko, 369 zł fot. Agata Jakubowska / materiały prasowe

Derby (angielki)

Nieco mniej oficjalne od oxfordów i różniące się od nich tym, że boki buta naszyte są na jego przód (tzw. otwarta przyszwa). Język i nosek  najczęściej zrobione są z jednego kawałka skóry. Są czarne lub brązowe.

Monk strap (mnisie paski)

 

(od góry:) Vagabond, 379 zł; Hugo Boss, 1790 zł, fot. Agata Jakubowska / materiały prasowe(od góry:) Vagabond, 379 zł; Hugo Boss, 1790 zł, fot. Agata Jakubowska / materiały prasowe

Angielska nazwa butów ze sprzączka. Pasują zarówno do eleganckiego garnituru, jak i marynarki z dżinsami. Ich konstrukcja okazała się tyle atrakcyjna, co kłopotliwa - dolna krawędź nogawki zatrzymywała się na sprzączce, powodując jej złe ułożenie. Jednak od kiedy modne jest noszenie wąskich, nieco krótszych nogawek i buty ze sprzączkami wróciły do łask.

2
Od lewej: Vagabond, 499 zł, Clarks, 389?zł Od lewej: Vagabond, 499 zł, Clarks, 389?zł

Mokasyny z frędzlami (tassel)

Frędzle używane są dziś w mokasynach w postaci szczątkowej i pełnią funkcję wyłącznie dekoracyjną. Kiedyś miały bardzo praktyczne zastosowanie - niektóre plemiona doszywały je w tylnej części butów, co pomagało w zacieraniu śladów. Klasyka idealna do dziennych letnich garniturów. Mokasyny to buty, które łatwo wsuwa się na nogi.

Mokasyny penny loafers

Nazwę zawdzięczają studentom elitarnych szkół amerykańskich, którzy mieli w zwyczaju wsuwać pod zewnętrzny pasek butów jednego centa (penny) na szczęście. Stąd się wzięło określenie "penny loafers". Mają grubszą i twardsza od letnich mokasynów podeszwę, dlatego pasują nie tylko do casualowych stylizacji, ale również letnich garniturów.Od lewej: Vagabond, 419 zł, Massimo Dutti, 479 zł

 

Od lewej: Vagabond, 419 zł, Massimo Dutti, 479 zł

3
Na zdjęciu cordovany z hiszpański pracowni Carmina. W Polsce dostępne w warszawskiej pracowni krawieckiej Balthazar. Model Last Forest, cena: 2490 zł Na zdjęciu cordovany z hiszpański pracowni Carmina. W Polsce dostępne w warszawskiej pracowni krawieckiej Balthazar. Model Last Forest, cena: 2490 zł

Czym są buty cordovan?

Cordovan to rodzaju skóry pochodzącej z końskich zadów, charakteryzuje się wyjątkowym połyskiem. Skóra cordovan jest w procesie wyprawiania natłuszczona tak, że nie potrzeba jej potem pastować - wystarczy polerować.

Cordovany mimo minimalnej liczby zabiegów pielęgnacyjnych są niezwykle trwałe. Z biegiem lat nabierają szlachetnej patyny, czego buty z cielęcej skóry nigdy nie uzyskają. Końska skóra ciemnieje na gładkich obszarach, a w miejscach zagięć jest jaśniejsza - odwrotnie niż w butach cielęcych.

4
Więcej na ten temat: buty