Najlepsze kurtki na narty: ponad 30 propozycji

Rafał Król
Z wyborem kurtek do zimowej aktywności trzeba naprawdę uważać. Nie należą do tanich, a jeśli kupisz coś nieodpowiedniego, zjazd na snowboardzie czy nartach, zamiast radości, stanie się udręką.
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

W czym na stok

Kurtki na narty i do snowboardu różnią się w zasadzie jedynie krojem. Bardzo wygodna kurtka narciarska będzie się kiepsko nadawała na snowboard i odwrotnie. Poza tym już same podobieństwa. Dlaczego tak jest? To proste. Kurtki do tych dyscyplin sportu muszą sprostać takim samym warunkom. Dlatego mogą być, i najczęściej są, wykonane z podobnych materiałów i wykorzystują takie same technologie.

Dobra kurtka w czasie jazdy powinna odprowadzać wilgoć i nadmiar ciepła. Z kolei gdy stoisz w kolejce do wyciągu lub siedzisz na nieosłoniętym krzesełku, czeka cię przenikliwy chłód. Nie zawsze będziesz miał przecież idealną pogodę; możesz natrafić na wielki mróz, opady śniegu, ale także na ocieplenie i deszcz. Kurtki muszą zatem dobrze radzić sobie zarówno w temperaturze plusowej (do +5 stopni), jak i ujemnej ( do -25 stopni Celsjusza).

Krój

Wszystkie dobre kurtki mają obecnie krój Y. Oznacza to, że rękawy są tak wyprofilowane, że swobodnie możesz podnieść obie ręce do góry (twoja sylwetka będzie wtedy przypominała literę Y). Kurtki snowboardowe mogą być bardziej obszerne i muszą być zdecydowanie dłuższe (siadasz często na desce) niż narciarskie. Te na narty, choć krótsze, muszą zakrywać nerki. Każda powinna mieć elastyczny ściągacz u dołu, a jej tył powinien być dłuższy niż przód. Coraz częściej modele kurtek narciarskich i snowboardowych upodabniają się do siebie. Szczególnie w pozatrasowych dyscyplinach narciarze sięgają często po długie, luźne uniformy, które do tej pory zarezerwowane były wyłącznie dla snowboardowców.

1. Killtec Conan

Wodoodporna (nieprzemakalność 20 000 mm), wiatroszczelna, "oddychająca". Klejone szwy. Odpinany kaptur. System zapinanych wewnętrznych kieszeni. Odpinane zamki pod pachami. System Recco *.

CENA: 1249,95 zł

2. Helly Hansen Supreme Jacket

Najbardziej zaawansowany narciarski model firmy. Membrana Helly Tech Professional. Dodatkowa warstwa ochrony przed wilgocią. W pełni elastyczna. Wykorzysuje technologię H2Flow.

CENA: 3199 zł

3. The North Face Brigandine

Wodoodporna i "oddychająca". Membrana HyVent Alpha.

Wodoodporne zamki i "sucha" kieszeń. Ma elastyczny fartuch przeciwśnieżny, który pozwala na połączenie kurtki ze spodniami. CENA: 2249 zł

4. Columbia Fusion Exact Jacket

Wyposażona w odpinany kaptur i wentylację pod ramionami. Kieszeń na karnet, fartuch przeciwśnieżny. Wewnętrzna, bezpieczną kieszeń oraz kieszeń na gogle. Membrana Omni-Tech.

CENA: 949 zł

1
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Krój

Wszystkie dobre kurtki mają obecnie krój Y. Oznacza to, że rękawy są tak wyprofilowane, że swobodnie możesz podnieść obie ręce do góry (twoja sylwetka będzie wtedy przypominała literę Y). Kurtki snowboardowe mogą być bardziej obszerne i muszą być zdecydowanie dłuższe (siadasz często na desce) niż narciarskie. Te na narty, choć krótsze, muszą zakrywać nerki. Każda powinna mieć elastyczny ściągacz u dołu, a jej tył powinien być dłuższy niż przód. Coraz częściej modele kurtek narciarskich i snowboardowych upodabniają się do siebie. Szczególnie w pozatrasowych dyscyplinach narciarze sięgają często po długie, luźne uniformy, które do tej pory zarezerwowane były wyłącznie dla snowboardowców.

1. Burton Covert

"Oddychająca" podszewka z tafty ma strefowo rozmieszczoną ocieplinę. Zwężający się krój rękawów i kaptura umożliwia lepszą mobilność. Ogromne kieszenie. Membrana Dryride Durashell 2L.

CENA: 749 zł

2. 4F Kumn503

Kieszeń na karnet i gogle. Membrana Aquatech 8000. Podklejane szwy i wodoodporne zamki. Ma pas przeciwśnieżny i odpinany kaptur. Ocieplina wykonana jest z poliestru.

CENA: 399,90 zł

3. Arcteryx Stikine Jacket

Kurtka ma wodoodporną ocieplinę Thermatek (robiona wyłącznie dla Arc'teryx). Membrana Gore-Tex *. Kieszenie pełnią rolę wywietrzników. Kaptur kompatybilny z kaskiem.

CENA: 3599 zł

4. Killtec Ivan

System zapinanych wewnętrznych kieszeni. Odpinany pas przeciwśnieżny. Klejone szwy. Membrana zapewnia nieprzemakalność (20 000 mm), wiatroszczelna i "oddychająca". Wyposażona w system Recco.

CENA: 1249,95 zł

2
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Kieszenie

Kieszenie

Dobre kurtki mają kieszenie przygotowane do konkretnych zadań. Jedne służą do ogrzania dłoni (ocieplone wnętrze). Kieszeń na gogle powinna być zabezpieczona przed uderzeniami. Kieszeń "sucha" na elektronikę musi chronić przed potem i wodą. Konieczna jest również kieszeń na portfel i kieszonka na ski-pass.

Zamki

Wszystkie zamki powinny być wodoszczelne (splash proof), żeby do środka nie przenikał ani deszcz, ani mokry śnieg. Zamki są najczęściej bardzo wąskie. Potentatem na tym rynku jest japońska firma YKK (seria zamków Aquaguard). Zdarza się coraz częściej, że w najlepszych kurtkach zamek główny wygląda jak zwykły zamek kostkowy, ale tak naprawdę jest w pełni wodoszczelny. Takie suwaki wytwarzają japoński YKK Vislon Aquaseal albo szwajcarska firma RIRI. Produkty obu są bezkonkurencyjne.

1. Helly Hansen Odin H2Flow Jacket

Uszczelnione szwy i wklejone suwaki kieszen. Membrana Helly Tech Performance. Elastyczna w czterech kierunkach tkanina błyskawicznie schnie. Regulowany kaptur o kształcie przystosowanym do kasku.

CENA: 1299 zł

2. Columbia Millenium Blur Jacket

Kaptur przystosowany do założenia kasku. Wentylacja pod pachami. Membrana Omni- -Tech. Kieszeń na karnet i gogle. Wewnętrzna bezpieczna kieszeń, elastyczny pas przeciwśnieżny.

CENA: 1249 zł

3. Killtec Solomon

Odpinany i regulowany kaptur. "Suche" kieszenie na gogle i elektronikę. Pas przeciwśnieżny i zabezpieczająca guma na dole kurtki. Elastyczne, regulowane mankiety z wejściem na kciuk. CENA: 629,95 zł

4. Analog Greed

Nowość firmy z kolekcji zima 2015. W pełni regulowany kaptur, wewnętrzna strona kołnierza obszyta polarem. Wszystkie szwy kurtki są klejone. Kieszeń na gogle i "sucha" na elektronikę.

CENA: 879 zł

3
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Wentylacja

Wentylacja

W kurtkach z membraną niezbędne są wentylatory, bo nawet najszybciej oddychająca membrana nie jest w stanie odprowadzić błyskawicznie całej wilgoci, jaka powstaje podczas wysiłku. Zazwyczaj wentylatory umieszczone są pod pachami. Dobrze jeśli są na tyle szerokie, że sięgają od łokcia do pachy. Zdarzają się też wentylatory "szczelinowe", które otwiera się poprzez zamki na torsie. To bardzo wydajna wentylacja, bo klatka piersiowa wytwarza najwięcej ciepła. Jest jeszcze dodatkowa możliwość, a mianowicie wykorzystanie do wentylowania otwartych kieszeni z siateczką.

1. 4F Kumn200

Wszystkie szwy są podklejane. Kurtka zaopatrzona jest w wodoodporne zamki. Membrana Aquatech 8000. Na ramionach wszyto antypoślizgowe wstawki

CENA: 599,90 zł

2. The North Face Jeppeson

Wykonana z rozciągliwego materiału HyVent 2L. Dzięki ocieplinie Heatseeker zapewnia komfort w najzimniejsze dni. Kaptur dopasowany do kształtu kasku.

CENA: 1199 zł

3. Arcteryx Sidewinder SV

Membrana Gore-Tex. Kaptur kompatybilny z kaskiem narciarskim. Napy Snap'n Lock pozwalają na zintegrowanie kurtki ze spodniami w tym samym systemie.

CENA: 2849 zł

4. Columbia Millenium Burner Jacket

Kaptur przystosowany do założenia kasku. Wentylacja pod pachami. Membrana Omni- -Tech. Wodoodporne suwaki, kieszeń na karnet, elastyczny pas przeciwśnieżny.

CENA: 1299 zł

4
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Kaptur

Kaptur

Kurtka do sportów zimowych musi mieć kaptur. Dlatego dokonując wyboru, na starcie odrzuć te bez kaptura. Z kolei te z kapturem mogą mieć jedno z trzech rozwiązań: kaptur zamocowany na stałe, chowany w kołnierz albo odczepiany. Kaptur stały nieco psuje "perfect look" i może "zbierać" śnieg do wnętrza, ale to koniec minusów. Często jest ocieplony i kiedy warunki się pogorszą, możesz go założyć, co w pełni ochroni cię przed zawieruchą. Jeśli zdecydujesz się na kaptur chowany w kołnierz, sprawdź, czy możesz go wyjąć bez pomocy i czy możesz to zrobić w rękawicach. W kapturze chowanym nie spodziewaj się ociepliny. Ochroni cię jedynie przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Ale jeżeli marzną ci uszy - ten typ kurtki nie jest dla ciebie. I wreszcie trzeci typ - kaptur odpinany, najbardziej uniwersalny. Może być ocieplony, a w słoneczne dni możesz się go pozbyć. Pod żadnym pozorem nie kupuj kurtki z kapturem na zatrzaski - solidny podmuch i tracisz go.

Kaptur powinien być duży. Zarówno obszerny, jak i wysoki (musi zmieścić czapkę lub kask). Powinien mieć pełną regulację, czyli ściągacz dookoła twarzy i ściągacz, którym możesz regulować jego objętość i głębokość.

Pamiętaj - zrób test. Załóż kaptur i dopasuj za pomocą ściągaczy. Spróbuj odwrócić głowę w prawo i lewo, pochyl ją i zadrzyj do góry. Dobry kaptur będzie w pewnym stopniu podążał za ruchami głowy.

Uwaga na futerko! Tylko naturalne zatrzymuje wiatr i chroni twarz przed odmrożeniami. Najlepsze są te z zimowego jenota lub lisa (potrzebne raczej polarnikom niż narciarzom).

 

1. Arcteryx Alpha SV Jacket

Flagowy model firmy. Membrana Gore-Tex. Kurtka zapewnia dużo miejsca na dodatkowe warstwy odzieży. Kaptur kompatybilny z kaskiem narciarskim. Mała waga przy niesamowitej wytrzymałości.

CENA: 2599 zł

2. Killtec Bernard

Odpinany pas przeciwśnieżny. Kieszonka na ski-pass. Membrana: nieprzemakalność 10 000 mm. Odpinany kaptur. Możliwość dopasowania kurtki za pomocą dolnego ściągacza.

CENA: 829,95 zł

3. 4F Kumn201

Wszytskie zamki sa wodoodporne. Kurtka ma podklejane szwy. Ocieplina wykonana z poliestru. Membrana Aquatech 8000. Wyposażono ją w pas przeciwśnieżny, kieszenie na karnet i gogle.

CENA: 499,90 zł

5
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Ciepło

Ciepło

Najlepszym izolatorem jest puch, ale boi się wilgoci, a ocieplina w sportowych kurtkach nie może bać się wody, musi szybko schnąć, dobrze odprowadzać wilgoć (współpracować z membranami) i być ciepła. Te warunki spełnia królujacy obecnie Primaloft. W zasadzie używają go wszyscy producenci. Primaloft to cała rodzina ocieplin o różnych nazwach i nieco odmiennych własnościach (Eco, One, Silver, Sport itp.). Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania. Np. Firma Helly Hansen stosuje technologię H2 Flow. Poprzez układ kanałów powoduje ona, że ciepło wytwarzane przez ciało ogrzewało całą kurtkę.

1. Helly Hansen Odin Mountain

Zaprojektowana przy współpracy z przewodnikami górskimi. Trójwarstwowa budowa zapewnia superochronę przed wiatrem. Membrana Helly Tech Professional. Kształt kaptura przystosowany do kasku.

CENA: 2399 zł

2. Arcteryx Tantalus Jacket

Nowość Arc?teryx na zimę 2015. Membrana Gore-Tex. Slide'n lock pozwala na podpięcie spodni z tym samym systemem. Kaptur kompatybilny z kaskiem. Anatomiczny krój. Duża wytrzymałość.

CENA: 2399 zł

3. Burton Encore

Nieodpinany kaptur. Kieszeń na elektroinikę. Membrana Dryride Durashell 2L. Wodoszczelne zamki. Do wyprodukowania jednej kurtki wykorzystano średnio 32 butelki z tworzywa z recyclingu.

CENA: 919 zł

6
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Materiał zewnętrzny

Materiał zewnętrzny

Najlepsze kurtki są wykonane z tkanin, które się rozciągają wzdłuż i wszerz (4 way stretch). Zapewnia to większą swobodę ruchów, elastyczność i odporność na uszkodzenie w razie upadku. Jeżeli bardzo się pocisz i preferujesz intensywne zjazdy, powinieneś wybrać kurtkę bez membrany, często określaną jako softshell. To bardzo gęsto tkany materiał, który dobrze zatrzymuje wiatr, świetnie odprowadza wilgoć, ale nie jest wodoodporny i źle radzi sobie z deszczem i mokrym śniegiem. Softshell dużo lepiej sprawdzi się podczas niskich temperatur.

Na ogół podczas wyjazdu zimowego musisz jednak liczyć się z opadami, a wtedy lepiej sprawdzi się kurtka z wodoodporną membraną. Jeżeli znasz z turystyki membranę Gore-Tex, w kurtkach zimowych nie szukaj jej za wszelką cenę - na mrozie sztywnieje i szeleści. Dostępne są inne, miłe w dotyku, "lejące się" membrany, np. Dermizax, Helly Tech, Porelle czy Sympatex.

Podawana jako parametr kurtek membranowych oddychalność mówi o tym, czy kurtka będzie odprowadzała pot, czy będzie tylko folią chroniącą przed deszczem, ale z "sauną" od środka. Najlepsze kurtki mają oddychalność na poziomie 20 000 g/m2/24 h. Oznacza to że 1 m2 (metr kwadratowy tkaniny) w ciągu 24 godzin przepuści na drugą stronę 20 000 g (a więc 20 litrów potu). Taka membrana jest odpowiednia dla najbardziej aktywnych.

Dla przeciętnego narciarza/snowboardzisty wystarczy oddychalność na poziomie 10 000 g/m2/24 h. Drugim parametrem określającym jakość membran jest ich wodoodporność. Możemy założyć, że na zimową aktywność membrany o wodoodporności powyżej 5000 mm słupa wody (czyli tkanina wytrzymuje ciśnienie hydrostatyczne, jakie wywiera na nią słup wody o wysokości 5 metrów) są wystarczające.

1. Burton [AK]  Cyclic

Stanowi doskonałą wierzchnią warstwę. Membrana Gore-Tex 2L. Superochrona przed ekstremalnymi opadam. Zaprojektowana z uwzględnieniem przede wszystkim funkcjonalności. Dożywotnia gwarancja!

CENA: 1499 zł

2. The North Face Dubs Insulated

Wykonana z wodoodpornego materiału HyVent 2L i ocieplona materiałem Heatseeker. Ma specjalne kieszenie na gogle, elektronikę i ski-pass. Można ją połączyć z odpowiednimi spodniami The North Face.

CENA: 1099 zł

3. 4F Kumn204

Główny zamek jest wodoodporny. Kurtka ma podklejane szwy i odpinany kaptur. Zaopatrzono ją w pas przeciwśnieżny. Membrana Aquatech 5000. Kieszeń na ski-pass i gogle.

CENA: 349,90 zł

7
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Pas przeciwśnieżny

Pas przeciwśnieżny

To elastyczny pas o szerokości około 20 cm, który jest zapinany z przodu na rzep czy zatrzaski (sprawdź, czy można go zapiąć w rękawiczkach). Został wymyślony, aby kopny śnieg nie dostawał się pod kurtkę. Jeżeli nie jeździsz poza trasami, a tylko po przygotowanych stokach, pas nie będzie ci potrzebny. Fartuch ma jednak dodatkową funkcję - zatrzymuje pod kurtką ciepło. Zmarzlaki to docenią.

 

1. Columbia Wildcard III Jacket

Membrana Omni-Tech. Odpinany kaptur, wentylacja pod pachami. Ma m.in. wodoodporny suwak centralny, kieszeń na karnet, elastyczny fartuch przeciwśnieżny z możliwością wypięcia. CENA: 1099 zł

2. The North Face Free Thinker

Membrana Gore-Tex 3L. Wyposażona w wodoodporne zamki i wodoodporną kieszeń. Fartuch śnieżny pozwala na połączenie kurtki ze spodniami. Ma system Recco. Idealna dla jeżdżących poza trasami.

CENA: 1849 zł

3. Helly Hansen Spectrum Jacket

Znakomicie zabezpieczona przed wilgocią. Wszystkie warstwy rozciągliwe w dwóch kierunkach. Membrana Helly Tech Professional. Wentylacja mechaniczna H2Flow. Ocieplina Primaloft.

CENA: 1799 zł

4. Descente Baron

Materiał 4 Way Stretch sprawia, że kurtka jest rozciągliwa i nie krępuje ruchów. Membrana Dermizax. Laminowane szwy zapewniają szczelność i wodoodporność. Odpinany kaptur. Pas przeciwśnieżny.

CENA: 3400 zł

8
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

System bezpieczeństwa

Niektóre kurtki mają blaszki (reflektory) systemu Recco. Ratownicy na lawinisku używają detektora, który wysyła fale radiowe. Te odbijają się od reflektora i wskazują, gdzie jest poszukiwany. Na wyratrakowanych trasach lawiny nie będzie. Poza trasami Recco przyda się pod warunkiem, że inni jeżdżący mają łopaty, sondy i... detektory. Z reguły zasypany nie przeżywa dłużej niż 30 minut.

1. Helly Hansen Mission Jacket

Lekka i uniwersalna. Z unikatowym systemem wentylacji mechanicznej H2Flow. Membrana Helly Tech Professional. Ocieplina Primaloft. Uszczelnione szwy, wodoodporny, dwustronny zamek.

CENA: 1499 zł

2. Descente Swiss World Cup

To jeden z najpopularniejszych modeli Descente, znany z zawodów Pucharu Świata. Membrana Dermizax. Dzięki innowacyjnej technologii Motion 3D idealnie dopasowuje się do sylwetki narciarza.

CENA: 3500 zł

3. Kjus Formula Jacket

Elementy kurtki są wycinane i łączone laserowo. Wykonana jest z 4-stronnie rozciągliwego i dobrze odprowadzającego wilgoć materiału. Dyskretne wywietrzniki, duża liczba kieszeni. Membrana: Dermizax EV.

9
Więcej na ten temat: kurtki, moda męska, narty