Jak wybrać odpowiednie jeansy?

Magda Rosłaniec
Nie to, co modne, ale to, w czym dobrze wyglądasz - tak moglibyśmy zaczynać każdy materiał dotyczący ubrań, również dżinsów. Przede wszystkim fason, potem kolor, wytarcie i inne szczegóły.
Red. Red.

Przekleństwo dużego wyboru

Znasz to uczucie? Stajesz w sklepie przed wielkim regałem z dżinsami i szeroko otwierasz oczy ze zdumienia - nie możesz uwierzyć, że może być ich tak dużo, i co gorsze - nie masz pojęcia, po które sięgnąć. Natychmiast nabierasz ochoty, by wyjść, zakończyć zakupy, zrobić je innym razem. Jeśli doświadczasz tego, mamy dla ciebie dobrą wiadomość - poszukiwanie swoich idealnych dżinsów zacznij od fasonu slim, jesteśmy pewni, że w większości przypadków poszukiwania zakończą się sukcesem, ponieważ właśnie w spodniach o tym zgrabnym kroju mężczyźni wyglądają najlepiej.

To model, który dobrze kształtuje sylwetkę, wyszczupla, sprawia, że cały zestaw ubrania wydaje się od razu bardziej nowoczesny.

Uwaga! Fason slim wcale nie oznacza, że spodnie są obcisłe, przeciwnie - nie powinny być obcisłe. Określenie "slim" oznacza, że spodnie skrojone są zgodnie z naturalną linią sylwetki - delikatnie zwężają się ku dołowi. W ramach modelu slim zwykle istnieje kilka wersji, różniących się kształtem nogawek i wysokością stanu. Większość mężczyzn bez problemu znajdzie odpowiedni fason.

1
Fot. Paweł Kiszkiel Fot. Paweł Kiszkiel

Marcin Sulowski

Na co dzień doradza klientom w jednym z warszawskich sklepów Levi's. Poprosiliśmy go o pokazanie, jak różne mogą być modele slim i jak fajnie można je nosić. Wniosek z naszego spotkania jest jeden: trzeba mierzyć i jeszcze raz mierzyć. - Większość mężczyzn tego nie lubi - mówi Marcin. - Ale warto się poświęcić, bo możliwości jest naprawdę dużo i nie sposób nie znaleźć modelu dla siebie. Oprócz kroju spodni i kształtu nogawek na wygląd i komfort noszenia wpływ mają również wysokość stanu (pasa) oraz rodzaj denimu, z którego uszyte są dżinsy. Sprawdź albo zapytaj sprzedawcę, czy dżinsy, które wpadły ci w oko, mają jakąkolwiek domieszkę stretchu. Te z jego dodatkiem zwykle trochę bardziej przylegają do ciała, ale też lepiej się układają i dłużej utrzymują pierwotny kształt, nie są podatne na deformacje, np. wypchane kolana, no i są po prostu wygodniejsze. Modele zrobione w 100 procentach z bawełny są mniej elastyczne, ale też mają wielu zwolenników.

2
Fot. Pawel Kiszkiel Fot. Pawel Kiszkiel

SLIM FIT LEVI'S MODEL 511

Najbardziej klasyczny model slim z delikatnie obniżonym pasem i proporcjonalnie (nieznacznie, ale widocznie) zwężającymi się ku dołowi nogawkami. Wybierając rozmiar, zwróć uwagę, by nogawki nie były za długie - powinny sięgać tuż za kostkę. Chyba że lubisz być trendy i wiesz, że dziś modne dżinsy to podwinięte dżinsy - choćby cieniutko, na raz. Zbyt długie spodnie tracą fason i skracają sylwetkę.

S23.10.2015 Warszawa . Logo , spodnie , Levis .Fot. Pawel Kiszkiel / Agencja Gazeta

3
Fot. Pawel Kiszkiel Fot. Pawel Kiszkiel

SLIM TAPER LEVI'S MODEL 522

Idealny model dla mężczyzn z solidnie zbudowanymi udami, którzy mają problem ze znalezieniem odpowiednich dżinsów - w Polsce to dość liczna grupa. W fasonach regular straight wyglądają i czują się zbyt oldskulowo, a większość modeli slim zbyt mocno opina im uda. Slim taper to model ze standardową wysokością pasa i zwężającymi się nogawkami, najwyraźniej od kolan w dół.

S23.10.2015 Warszawa . Logo , spodnie , Levis .Fot. Pawel Kiszkiel / Agencja Gazeta

4
Fot. Pawel Kiszkiel Fot. Pawel Kiszkiel

LEVI'S MODEL 501 CT

Klasyczny, kulltowy model 501 doczekał nowej, ulepszonej wersji - zmiany poszły w kierunku fasonu slim. Nogawki w wersji CT zostały wyraźnie zwężone, a pas delikatnie poszerzony, by spodnie można było nosić nieco niżej niż tradycyjnie. Konserwatywnych zwolenników 501 chcemy uspokoić - nisko noszony pas to jedynie opcja. Dla podkreślenia efektu slim można podwinąć nogawki, stosując np. pinroll.

S23.10.2015 Warszawa . Logo , spodnie , Levis .Fot. Pawel Kiszkiel / Agencja Gazeta

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ściąga z jeansów

Najogólniej dżinsy można podzielić ze względu na fason i krój nogawki.

Wyróżniamy cztery podstawowe fasony:

- SLIM spodnie skrojone dość blisko przy ciele na całej długości.

- SKINNY spodnie obcisłe, przylegające do ciała, opinające pas i nogi.

- REGULAR spodnie o prostym, klasycznym kroju

- LOOSE spodnie szerokie.

Najczęściej występujące kroje nogawek:

- TAPERED/NARROW zwężane ku dołowi.

- STRAIGHT o prostym kroju

- BOOTCUT delikatnie rozszerzają się od kolan w dół (opadają na but, przykrywając jego górną część).

- FLARE wyraźnie szersze na dole (tzw. dzwony).

6
Więcej na ten temat: jeansy, poradniki, spodnie