Od czapki do kapelusza

Magda Rosłaniec
Zdejmujemy ci kłopot z głowy i wyjaśniamy, kiedy powinieneś założyć na nią panamę, a kiedy wystarczy bejsbolówka.
Fot. Getty Images Fot. Getty Images

Czapeczka z daszkiem

Kojarzy się ze stylem Amerykanów, ale tak naprawdę bejsbolówki nosi cały świat. Ta popularna czapeczka stała się elementem wizerunku znanych reżyserów - Spike'a Lee, Stevena Spielberga i Michaela Moore'a.

Odmianą bejsbolówki jest tzw. trucker hat. Te czapki zamiast bawełny zrobione są z miękkiej pianki z przodu i mają elastyczne wstawki z siatki z tyłu i po bokach gwarantujące przepływ powietrza. Gustują w nich m.in. aktor Ashton Kutcher i muzyk Pharell Williams.

Latem bejsbolówka sprawdza się najlepiej. Daszek chroni oczy przed słońcem. Jest dobrze widziana wszędzie tam, gdzie pojawia się styl casual albo sportowy. Bejsbolówki potrafią wyglądać też całkiem porządnie - nie zapominajmy, że noszą je entuzjaści tak szykownych sportów, jak golf, tenis czy polo.

1
Fot. Pitti Uomo Fot. Pitti Uomo

Kapelusz

Oryginalna panama jest wyplatana ręcznie z włókien liści palmy zwanej toquilla. Wbrew nazwie panama nie pochodzi wcale z Panamy, tylko z Ekwadoru. To tam, w mieście Cuenca, w 1836 r. powstała pierwsza fabryka kultowych kapeluszy i do dziś produkuje się tam ich najwięcej. Najlepsze i najdroższe powstają jednak w miejscowości Montecristi.

Dlaczego więc panama? Wszystko za sprawą gorączki złota. W połowie XIX w. kalifornijscy poszukiwacze cennego kruszcu podróżowali przez Przesmyk Panamski, gdzie kupowali sprowadzane z Ekwadoru lekkie i przewiewne kapelusze z włókien palmowych. Nazwa upowszechniła się w trakcie budowy Kanału Panamskiego na przełomie XIX i XX w. Dziś to najbardziej eleganckie letnie okrycie głowy, niezbędny element każdej miejskiej stylizacji oraz najpopularniejsze okrycie głowy publiczności French Open oraz Wimbledonu.

2
Fot. Pitti Uomo Fot. Pitti Uomo

Kapelusz, okulary i etykieta

Pamiętaj, przy powitaniu kobiety grzecznie jest uchylić kapelusza, albo nieco go unieść. Przy spotkaniu z mężczyzną można jedynie dotknąć palcami krawędzi kapelusza. Jeśli chodzi o okulary, nie ma twardych zasad, ale grzeczny, dobrze wychowany człowiek dba o kontakt wzrokowy podczas rozmowy, ściąga więc okulary, przynajmniej na pierwszy moment spotkania.

3
Więcej na ten temat: czapki, moda