Bądź jak Indiana Jones. Najwyższy dodatek

Magda Rosłaniec
Kapelusz to jeden z ciekawszych męskich dodatków - doda bigla i męskości każdemu zestawowi. Latem, wiadomo, panama. Ale co do jesiennego płaszcza?
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Fedora

Najpopularniejszym kapeluszem na jesień jest fedora.

To model zrobiony z miękkiego filcu, jego rondo można podwinąć do góry lub opuścić na oczy. Główka kapelusza również nie jest sztywna, na jej środku znajduje się miękkie wgłębienie w kształcie migdałka, a wokół wstążka ze spłaszczoną kokardką. Fedory pojawiają się w wielu wariantach kolorystycznych, mają ronda o różnej szerokości i głowki o różnej wysokości. O jakości kapelusza decyduje materiał, z którego jest zrobiony - za najlepszy i najbardziej ekskluzywny surowiec uważa się spilśnioną sierść dzikiego królika albo bobra - kapelusz z niej wykonany jest wyjątkowo miękki i pięknie się układa. Jednak większość fedor produkuje się z wełnianego filcu. Ponieważ fedora jest miękka, pasuje do wszystkich stylizacji dziennych: garnituru, marynarki, płaszcza.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Homburg

To najbardziej elegancka (nie licząc wizytowego cylindra) odmiana kapelusza. Klasyczny model jest sztywny (ma na stałe określony kształt), z lekko wywiniętym rondem na całym obwodzie i nieco wyższą główką, na środku której znajduje się długie pionowe wgłębienie. Nazwa wywodzi się od miejscowości Bad Homburg, gdzie dawniej robione były wysokiej jakości kapelusze, i właśnie stamtąd przywiózł go Edward VII, któremu moda męska zawdzięcza mankiety w spodniach i całą kulturę noszenia kamizelek oraz marynarek. Jednak największym popularyzatorem modelu homburg był Winston Churchill.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Trilby

To model podobny do fedory, ale z węższym rondem, nieco odwiniętym z tyłu, i z bardzo charakterystyczną, głęboką bruzdą biegnącą przez jego główkę. Zdobi go najczęściej wąska wstążka i mała kokardka po lewej stronie. Trilby kojarzy się z myśliwymi i środowiskiem jeździeckim w Anglii - doskonale komponuje się z tweedową marynarką i kaloszami albo sztybletami. Jest też elementem oficjalnego tyrolskiego oraz bawarskiego stroju. Jego współczesną wersję spotkasz w czasie Oktoberfestu.

3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kaszkiet

To miękka czapka z lekko usztywnionym daszkiem z przodu, najlepiej ze szkockiego tweedu. Nie jest to eleganckie, ale bardzo stylowe nakrycie głowy. Pasuje do wszystkich casualowych stylizacji miejskich.

4
Więcej na ten temat: bogart, churchill, kapelusz, kaszkiet, moda