Pepita, jodełka, kurza stopka, krata księcia Walii

ZLLL

- warto znać podstawowe wzory, bo jest ich sporo w jesiennych kolekcjach, a najmodniejsze kraty pojawiają się i na eleganckich marynarkach, i weekendowych koszulach.

 

 

Warto wiedzieć!

Słowem tartan dawniej określano wzory stosowane przez szkockie klany do celów identyfikacyjnych. Dziś termin ten dotyczy wszystkich rodzajów wzorów, a zwłaszcza kolorowych krat utworzonych z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów, przebiegających w takim samym porządku wzdłuż i wszerz.

 

Tweed to wełniany materiał utkany z włókien różnych kolorów. Używany najczęściej do szycia zimowych marynarek.

 

Patchwork to technika polegająca na tworzeniu obrazów lub wzorów geometrycznych ze zlepków materiałów o różnej fakturze. Powstał w okresie biedy w Anglii, kiedy starano się wykorzystać każdy kawałek tkaniny, np. ze starej bluzki, sukienki lub koszuli.

1

Kratka glencheck

- dwie nałożone na siebie kratki. Wzór znany również pod nazwą krata księcia Walii, a we Francji jako prince de Galles. Materiały w kratkę glen są dziś bardzo modne. Projektanci najchętniej wykorzystują je do szycia marynarek.

 

2

Kurza stopka

- bardzo gęsty, regularny wzór. Do ubrań z materiału o takiej fakturze należy ostrożnie dobierać inne elementy stroju.

 

3

Krata pasterza

- stary brytyjski wzór występuje w różnych kolorach. W wersji biało-czarnej znany jako pepita.

 

4
Jodełka Jodełka

Jodełka

- ukośne nachodzące na siebie paski, wyglądem przypominające miniaturową choinkę. 

 

5

Tattersall

- kompozycja regularnie rozmieszczonych dość cienkich kolorowych pasków na jasnym tle. Wzór wykorzystywany do bawełny na weekendowe koszule.

 

 

6

Szkocka krata

- zespół pionowych i poziomych pasków (czerwonych, czarnych, zielonych, żółtych i białych) odwzorowany w lustrzanym odbiciu. W Szkocji rodzaj tartanu świadczy o przynależności do danego klanu.

 

7

Vichy

- drobna dwukolorowa (czarno-biała, niebiesko-biała lub brązowo-biała) kratka stosowana w bawełnianych koszulowych tkaninach. Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Vichy, znanego z produkcji tkanin na fartuchy i koszule.

 

8

Krata Madras

- kolorowa krata stosowana na bawełnianych i płóciennych tkaninach o porowatej fakturze. Nazwa pochodzi od indyjskiego miasta Madras, gdzie pierwotnie produkowano ten typ tkaniny.

 

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Paweł Kiszkiel (montaż)

Jeśli macie jakieś pytania bądź uwagi dotyczące zasad noszeniA oficjalnego stroju, piszcie: logo@agora.pl

9
Więcej na ten temat: akademia mody, kratka, moda, styl