Słuchając w drodze - 25 x słuchawki

ZLLL
Jest z tobą na spacerze, w siłowni i na rowerze. Muzyka z odtwarzacza MP3. Jak sprawić, by skompresowany, cyfrowy dźwięk brzmiał lepiej? Przetestowaliśmy 25 modeli "przenośnych" słuchawek.

W dużej mierze to od słuchawek zależy, czy faktycznie usłyszysz to, co chciał ci przekazać twórca muzyki. Poszczególne modele różnią się nie tylko parametrami. To, co najważniejsze - dynamikę barwę, szczegółowość - można docenić jedynie w czasie odsłuchu.

słuchawki, douszne, dokanałowe, nauszneNa co zwracaliśmy uwagę w naszym teście? Oczywiście, w pierwszej kolejności na brzmienie. Czy jest naturalne - wiele słuchawek pod tym względem grzeszy, sztucznie podbijając bas lub eksponując górę (wysokie tony, inaczej: soprany). Czy jest selektywne. Muzyka odtwarzana przez głośniki na domowym sprzęcie HiFi buduje tzw. scenę pomiędzy kolumnami. W przypadku słuchawek jest inaczej - scena powstaje ?w głowie? użytkownika, więc selektywność brzmienia jest szczególnie istotna. Kolejnym parametrem była ergonomia. Sprawdzaliśmy, czy słuchawki wygodnie leżą w (lub na) uchu, czy nie uciskają i nie wypadają. Interesował nas również sposób przenoszenia i przechowywania urządzenia. Wyobraźnia producentów w tych sprawach zdaje się być niewyczerpana - i bardzo dobrze.

Modele podzieliliśmy na trzy kategorie: dokanałowe - te, które wchodzą głęboko do kanału słuchowego, douszne - te, które umieszczamy w uchu płytko, i nauszne, dumnie okalające głowę niczym aureola.

Staraliśmy się o możliwie szeroki przekrój rynku - pożyczyliśmy urządzenia kilkunastu producentów, zarówno czołowych, jak i młodszych firm, przebojem wkraczających na bardzo zagęszczony rynek. W artykule mamy modele i za 100, i za 1000 zł. Rozpiętość duża - tak w cenach, jak i w jakości. Udało nam się znaleźć bardzo dobre słuchawki także wśród tych tańszych - szukaj rekomendacji.

Oczywiście, takie badanie to tylko subiektywne odczucia autora. Kierowaliśmy się uchem i sercem, a nie specjalistyczną aparaturą pomiarową. Po prostu: wysłuchaliśmy tych samych utworów z tego samego odtwarzacza (iPoda Touch). Ufamy jednak, że półekspercki test pomoże ci w wyborze. Po sprawdzeniu ćwierci setki słuchawek jesteśmy przekonani, że warto się do niego  przyłożyć.

1

Słuchawki douszne

słuchawki, douszne,Philips

 

Znana i sprawdzona konstrukcja, choć wiele wskazuje na to, że znajduje się w odwrocie. Słuchawki douszne - fakt, że tanie - nie zawsze zapewniają satysfakcjonujące wrażenia. Do naszych testów trafiły tylko cztery pary. Inna sprawa, że często trudno jednoznacznie stwierdzić, czy słuchawki są dokanałowe, czy może raczej douszne z dodatkowymi wkładkami zapewniającymi lepsze dopasowanie. Kontrowersyjne pary zaliczyliśmy jako dokanałowe.

 

 

 

Philips SHQ4000

Pasmo przenoszenia: 15-22 000 Hz

Cena: 100 zł

Dla aktywnych. Mają ciągnący się po karku pałąk, który pomaga utrzymać słuchawki w uszach, a całość można myć pod bieżącą wodą. Jeśli jednak chodzi o dźwięk - brakuje basu i selektywności. No, ale to dolny przedział cenowy.

2

Słuchawki douszne

 

słuchawki, douszne, dokanałowe, nauszne

1. Rocking Residence RunN Tremble

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Cena: 100 zł

Słuchawki z zausznikami. Praktycznymi, lecz jakość wykonania nie zachwyca - po pewnym czasie odczuwasz dyskomfort. Dźwiękowi brakuje dynamiki i basu, lecz zdecydowanie na plus trzeba zapisać naturalność brzemienia. RunN Tremble nie koloryzują, grają zbalansowaną ?średnicą? i górą - gdyby nie zauszniki, można by w nich słuchać długimi godzinami.

 

słuchawki, douszne

2. Beyerdynamic DTX 21iE

Pasmo przenoszenia: 10-23 000 Hz

Cena: 100 zł (sklep.rms.pl)

Przeznaczone raczej dla płci pięknej - przyozdobione wzorkami, na przewód nanizane są koraliki. A dźwięk Jak na uznaną firmę przystało, dużo tu powietrza i przestrzeni - spora w tym zasługa dobrze reprezentowanych środka i góry. Brakuje dołu, ale za to są ponadprzeciętna selektywność i kontrola. Takie brzmienie może się podobać!

 

3. JBL reference 230

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Cena: 90 zł

Te słuchaweczki nie nadają się dla fanów niskich tonów. Za to spodobają się zwolennikom sopranów. Brakuje dynamiki i selektywności, lecz tańszych w całym teście nie znajdziesz. Podejrzewamy, że po tzw. wygrzaniu membran brzmią lepiej.

3

Słuchawki nauszne

 

Ze względu na pałąk okalający głowę dla wielu osób trudne do zaakceptowania jako przenośne. Za to oferują dobry, a czasami wręcz fantastyczny dźwięk. Jeśli chcesz wyglądać jak prawdziwy muzyczny geek i nie przeszkadza ci gorsza wentylacja ucha - są stworzone dla ciebie.

słuchawki, douszne, dokanałowe, nauszne

Lindy 20425

Pasmo przenoszenia: 20-20 000

Waga: 224 g

Cena: 340 zł (sklep.rms.pl)

Potrafisz docenić brzmienie, jakie produkują duże słuchawki zamknięte? Zastanów się nad tym modelem. Szczególnie jeśli będziesz go używał w hałaśliwym otoczeniu - lindy ma aktywny system redukcji szumów, który działa bardzo dobrze. Co ważniejsze - produkuje przyzwoity dźwięk z więcej niż przyzwoitymi dynamiką i naturalnością. Szkoda, że bez baterii słuchawki gubią oddech i popadają w nieprzyjemną basowość. Regulacja głośności, odpinany kabel.


słuchawki, nauszneBeyerdynamic T 50p

Pasmo przenoszenia: 10-23000 Hz

Waga: 174 g

Cena: 950 zł

Jak przyjemnie jest wpiąć się w linię odsłuchową miksera w studiu nagraniowym. Takie uczucie zapewniają te słuchawki - niesamowita szczegółowość, słychać wszystkie szarpnięcia strun i oddechy - i to z odtwarzacza MP3! Żaden zakres nie dominuje. Pewnie znaleźliby się tacy, dla których basu tu za mało, ale jest sprężysty i pod pełną kontrolą. Najwyższą notę w teście dalibyśmy też za wygląd.

 

słuchawki, douszne, dokanałowe, nauszne

AKG K 480

Pasmo przenoszenia: 11-30 500 Hz

Waga: 125 g

Cena: 470 zł

Wyglądają tak, że od razu można się w nich zakochać. Genialny system składania 3D-Axis. I w ogóle ergonomia bez zarzutu - K 480 nie czujesz na uszach, dobrze izolują od hałasów z zewnątrz (aktywny system redukcji szumów, czyli mają moduł na baterię; na szczęście działają też bez niej), są starannie wykonane, z odczepianym kablem. W teście zagrały elegancko i selektywnie - dźwięk wyrównany, z wyraźnym akcentem na dolne rejestry. Trochę za mało góry. I emocji. Nie polecamy do słuchania techno.


Klipsch Image One

Pasmo przenoszenia: 16-23 000 Hz

Waga: 138 g

Cena: 550 zł

Szóstka z konstrukcji. Wspaniale nakrywają uszy, a przy tym wyglądają rewelacyjnie. I grają tak, że chce się słuchać. Ale to inny dźwięk niż w przypadku zwycięskich bayerdynamiców T 50p. Klipsch operuje mocniejszym, mniej kontrolowanym basem, inaczej też buduje scenę - wokale są w głębi, odrobinę mniej jest ?średnicy?, detale są pochowane. To dźwięk pełen elegancji, wygładzony, jednocześnie zdecydowany i dynamiczny. Do tego mają pilota, który pozwala - w pewnym zakresie - sterować odtwarzaczem.

4

Słuchawki nauszne

 

 

słuchawki, douszne, dokanałowe, nauszne

 

AKG K 450

Pasmo przenoszenia: 11-29 500 Hz

Waga: 120 g

Cena: 260 zł

Tańsza wersja modelu K 480. Nie ma jego selektywności, elegancji, dźwięk bywa narowisty, lecz niczego mu nie brakuje - góry, dołu ani środka. Są też emocje, o których K 480 czasem zapomina. Co ważne - ma duży zapas głośności przy współpracy z odtwarzaczem (niektóre słuchawki są pod tym względem wielce irytujące). Bardzo wygodna rzecz w obu testowanych AKG - przewód wchodzi do jednej słuchawki (lewej) i jest odłączany.


słuchawki, nauszneKoss Porta Pro

Pasmo przenoszenia: 15-25000 Hz

Waga: 60 g

Cena: 110 zł

Absolutna klasyka - słuchawki, które kiedyś kosztowały majątek, a dzisiaj staniały i oferują doskonały stosunek jakości do ceny. Mimo upływu lat Porta Pro dzielnie bronią się dynamicznym brzmieniem, bardzo dużą selektywnością i wzorową ergonomią. Jeśli już mamy się do czegoś przyczepić, to do basu, który czasami wymyka się spod kontroli i dudni, przesłaniając resztę. Ale tylko czasem - porta pro to słuchawki, w których można się zakochać.

 

słuchawki, nauszne

JBL reference 430

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Waga: 145 g

Cena: 260 zł

Wypadły zaskakująco dobrze. Dzięki budowie (powietrze między uszami a membraną głośniczków) tworzą nawet trochę sceny. Grają mocno dołem i górą. Góra nawet za bardzo - na dłuższą metę to może irytować. Brakuje środka, ale selektywność jest dobra. Wyglądają... no cóż. Dla jednych designersko, dla innych dziewczyńsko bądź zabawkowo. Jeśli myślisz jednak, że to zabawka, bardzo się mylisz.


Sennheiser PX200-II

Pasmo przenoszenia: 10-21 000  Hz

Waga: 88 g

Cena: 250 zł (sklep.rms.pl)

Dźwięk elegancki, zbalansowany, chociaż brakuje trochę dołu. Jeśli ktoś używa w domu słuchawek klasy hi-fi Sennheisera, w PX200-II rozpozna dobrze znane brzmienie. Zdecyduj się na ten model, a poczujesz, jakbyś wskoczył w superwygodne papucie.

5

Słuchawki dokanałowe

 

słuchawki, AKG , dokanałowe

 

 

Ten rodzaj słuchawek ma najliczniejszą reprezentację. Konstrukcja dokanałowa potrafi zapewnić naprawdę solidny dźwięk (w tym również bas), doskonale izoluje od otoczenia i jest wygodna w użyciu, zwłaszcza w ruchu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to produkt dla wszystkich - słuchawki tkwią głęboko, a muzyka wydaje się bombardować mózg. Trzeba się przyzwyczaić.

 

 

słuchawki

AKG K 390 NC

Pasmo przenoszenia: 12-24 000 Hz

Cena: 290 zł

Krystaliczny dźwięk, znakomita selektywność, zbalansowanie dołu, góry i środka. Dodatkowo słuchawki wyposażone są w aktywną technologię redukcji szumów. Można słuchać godzinami ? naturalnie jeśli jesteś w stanie pogodzić się z tym, że coś ci siedzi głęboko w uchu.

6

Słuchawki dokanałowe

 

słuchawki, dokanałowe

słuchawki, nauszne

1. Koss KE29E

Pasmo przenoszenia: 15-20 000 Hz

Cena: 120 zł

Te kossy zaskakująco dużo potrafią - szczególnie jeśli wziąć pod uwagę niską cenę. Grają szeroką ?średnicą?, dzięki czemu naprawdę dużo słychać. Ale uwaga: minimalne niedopasowanie i znikają basy, a całość brzmi fatalnie. Za wygodę siedzenia w uchu ten model wysokich not nie dostanie.

 

2. Audio-Technica ATH-ANC3

Pasmo przenoszenia: 15-22 000 Hz

Cena: 450 zł (sklep.rms.pl)

Bardzo dobre dynamika i klarowność. Bas jest obecny - czasem może zbyt nieśmiały, ale za to w pełni kontrolowany i sprężysty. Jeśli jednak nagranie ma tylko trochę za dużo wysokich tonów - słuchawki tego nie wybaczą. Wszystkie wymienione wcześniej zalety utoną w powodzi świszczących wokali i rozdygotanych talerzy. Podsumowując - dobry sprzęt, jak kilka innych modeli chorujący na sopranowe odchylenie. Ogromny plus to aktywny system redukcji szumów.

 

3. Sennheiser CX 300-II

Pasmo przenoszenia: 19-21 000 Hz

Cena: 155 zł (sklep.rms.pl)

Producent znakomitych słuchawek hi-fi nie pokazuje w tym modelu swojej klasy. Jest rozczarowująco - brakuje dołu, grają głównie ?średnica? i góra. O selektywności nie ma co mówić - do uszu dociera lawina dźwięków. Na opakowaniu jest napisane: ?enhanced bass?. Prostujemy - nic tu nie jest ?ulepszone?. I to akurat największa... zaleta tych słuchawek. Brzmienie nie jest na siłę podbarwione (co się zdarza konkurencji). W efekcie można słuchać długimi godzinami bez zmęczenia.

 

4. Denon AH-C 560R

Pasmo przenoszenia: 5-24 000 Hz

Cena: 400 zł

Swobodne, szerokie brzmienie. Do tego bardzo duża szczegółowość i więcej niż przyzwoita selektywność. Trochę za bardzo grają górą - to bywa uciążliwe. Ale jest też obfity i - co najważniejsze - sprężysty dół. Mają pilota, który pozwala nie tylko na zmianę głośności, lecz również na sterowanie odtwarzaczem (m.in. stopowanie i przeskakiwanie utworów). Nie zdziwiłbym się, gdyby pojawili się tacy, którym bardziej odpowiadałoby brzmienie niższego modelu. W 360 jest może nieco przytłumione, ale mniej męczące.

 

5. Bose IE2

Pasmo przenoszenia: b.d.

Cena: 400 zł

Naprawdę klasa. Brzmią bardzo selektywnie, zaskakujący bas - sprężysty i kontrolowany. W ogóle ?precyzja? to najlepsze słowo, jakie przychodzi nam do głowy. Może jeszcze ?klarowność?. Bose wyposażyło swoje słuchawki w dodatkowe sylikonowe nakładki StayHear, które dopasowując się do ucha, sprawiają, że niemal ich nie czujesz, i izolują od otoczenia. Bose grają tak, że chce się słuchać.

 

6. Rocking Residence XLNT Fifth

Pasmo przenoszenia: 10-25 000 Hz

Cena: 95 zł

Bardzo wygodnie leżą w uchu. Barwa dźwięku jest dość ciemna - widać, że producent przyłożył się, by bas był wyraźny. Cel został osiągnięty - niestety bez kontroli i koszem góry. Przy bogatszym instrumentarium okazuje się, że przydałoby się więcej selektywności. Niektórym osobom może brakować dynamiki - ale za to atutem tych słuchawek jest naturalność. Nawet jeśli trochę podkoloryzowują dół, w tej kategorii cenowej to tylko drobne przewinienie.

7

Słuchawki dokanałowe

 

słuchawki, dokanałowe

1. Sony MDR EX310LP

Pasmo przenoszenia: 5-25 000 Hz

Cena: 260 zł

Te słuchawki są jak chilijskie wino w średniej cenie - zaniesiesz je na imprezę i 80 proc. gości będzie zadowolonych. Tylko kilku bardziej obytych z czerwonymi trochę ponarzeka, że wszystko takie zaokrąglone, takie ?zrobione, by się podobać?. Ale to wielka zaleta tego modelu - gra wszystkimi rejestrami. Koloryzuje subtelnie - aby były i dynamika, i bas, i zaakcentowany sopran. Przydałoby się więcej selektywności, lecz zgadujemy, że to można znaleźć w w wyższym modelu (510). Dobrze leżą w uchu i izolują od tła.

 

2. Klipsch S5i

Pasmo przenoszenia: 10-19 000 Hz

Cena: 470 zł

No i jest pięknie - bardzo przyjemna dynamika, zdecydowanie ponadprzeciętna selektywność. Bas - inaczej niż w modelu S4 - nie tylko mięsisty, ale też pod kontrolą. Pozostaje pytanie: ?Po co tyle sopranów??. Słuchawki wygodne i mają pilota, który (niestety, w ograniczonym zakresie) steruje odtwarzaczem.

 

3. MEElectronics M9

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Cena: 90 zł (filaudio.pl)

Oto dowód na to, że nie powinno się zaczynać testu słuchawek od wyższych modeli. Bo po takim porównaniu nie kupisz M9. Tymczasem to wcale niezły model za rozsądną cenę. Można się czepiać, że udaje coś, czym nie jest. Niby gra nieźle dołem i bardzo (za bardzo) wydatnie górą, ale z naturalnością nie ma to wiele wspólnego. Brakuje selektywności, lecz jest dynamika. Jeśli budżet masz ograniczony - M9 to rozsądny wybór. Na plus też mocny kabel.

 

4. Panasonic RP-HJE700

Pasmo przenoszenia: 6-26 000 Hz

Cena: 255 zł

Byłoby naprawdę bardzo dobrze, gdyby nie przesadnie akcentowana góra - jeśli realizator nagrania nie żałował wysokich tonów, w tych słuchawkach będzie to słychać potrójnie. Poza tym są bardzo przyzwoita selektywność i zaskakująca - jak na konstrukcję dokanałową - scena. Jeżeli jednak lubisz mięsisty bas - trzeba szukać innego modelu.

 

5. Creative Aurvana In Ear 2

Pasmo przenoszenia: 20-20 000 Hz

Cena: 220 zł

Główny zarzut wobec tych słuchawek: spory (jak na dokanałowe) niedostatek dołu. Nowej aurvany można bronić - że w reprodukowanym dźwięku nie ma bałaganu - ale to faworyzowanie środka kosztem basu, a także góry. Płytki dźwięk bez rozmachu lokuje ten model w dolnej połowie stawki.

 

6. Fisher Audio Eterna

Pasmo przenoszenia: 8-22 000 Hz

Cena: 240 zł (filaudio.pl)

Niespotykanie dużo basu - skąd te knypki go biorą? Chociaż wcale nie są takie małe - sposób wykonania budzi respekt. Niskie tony wybijają się przed szereg, ale poza tym wszystko jest elegancko zbalansowane. Do tego piękne: selektywność, precyzja i naturalność brzmienia. Jeśli chodzi o ergonomię: świetnie leżą w uchu, a jakby tego było mało, w zestawie znajdują się zauszniki. Przyczepić się można do jakości wkładek. Wydaje się, że przy wyjmowaniu z ucha chcą w nim zostać.

 

 

Tekst: Jarek Michalski

Stylizacja: Katarzyna Tkaczyk-Domagała

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Shutterstock (montaż)

8

Zobacz też na Logo24:

testy, technologie

Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu

Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu

Lataliśmy w nich nad Atlantykiem i jeździliśmy pod Warszawą. Teraz podróżowanie bez słuchawek z aktywnym tłumieniem szumów wydaje nam się nie tylko nieprzyjemne, ale i niezdrowe.


Z którą najłatwiej do celu? - test 10 nawigacji na komórkę

Odbiornik GPS, duży ekran, pojemna pamięć - to ma dziś prawie każdy smartfon. Wystarczy dorzucić odpowiednią aplikację i urządzenie do nawigacji gotowe. Który z programów jest najprostszy w obsłudze? Przetestowaliśmy je wszystkie.


Tele kamery - test kamer w smartfonach

O ile ciężko porównać jakość dzwonienia, o tyle łatwo ocenić smartfony pod kątem nagrywania filmów. Wyposażone w świetne matryce i procesory, rejestrują obraz HD, jaki przed rokiem był?domeną kamer cyfrowych.


Remis odtwarzaczy Blu-ray

Najtańszy odtwarzacz Blu-ray kosztuje tyle, co cztery płyty z filmami w tym formacie BR 3D, to niewiele większy wydatek.

Mobile Crash Test

Czy komórki wszystkoodporne są wszystkoodporne? Zmoczyliśmy, zakurzyliśmy i zrzuciliśmy pięć telefonów.
9
Więcej na ten temat: słuchawki, wideo