Aplikacje Augmented Reality

Łukasz Cichy
Znalazłeś się w obcym mieście i postanowiłeś zakosztować nocnego życia? Zaparkowałeś samochód pośród setek innych aut i masz problem z odnalezieniem właściwego? Nie trać czasu na szukanie, twój smartfon zrobi to za ciebie.

Augmented Reality (AR)

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, AR.Drone AR, czyli rozszerzona rzeczywistość, pomaga także zwalczyć nudę.

Technologia Augmented Reality (AR) polega na nakładaniu generowanej komputerowo grafiki na obraz świata widziany kamerą, np. telefonu. Aplikacje AR wykorzystują czujniki komórki: akcelerometr, żyroskop, kompas i GPS-a, a także mobilny internet - aby użytkownik mógł zobaczyć i dowiedzieć się więcej. Albo po prostu fajnie się pobawić. Możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia programistów. I system operacyjny telefonu. Oto dziesięć kanonicznych programów korzystających z AR: na iOS i androidy oraz rodzynki na Windows Phone 7.

1

Find Your Car with AR/ Car Finder AR

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Find Your Car with AR, Car Finder AR

 

 

 

Wychodzisz z hipermarketu obładowany torbami i... Nie pamiętasz, gdzie zaparkowałeś samochód. Po wyjściu z auta zrób zdjęcie miejsca postoju i oznacz je na mapie. Program wskaże strzałkami drogę powrotną, a także sam pojazd. Oparte na wskazaniach GPS-u aplikacje, niestety, nie poradzą sobie na terenie parkingów piętrowych.

 

Platformy: iOS (3.1+)/Android (1.5+)

Ceny: darmowa/4,42 zł

2

Google Goggles

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Google, Goggles

 

Magiczne gogle Google'a pozwalają zabłysnąć wiedzą przed znajomymi. Aplikacja wyszukuje w necie informacje na temat przedmiotów i budynków, które znalazły się w obiektywie telefonu. Baza danych jest ogromna. Cyknij fotkę dzieła sztuki i poczekaj chwilkę, a otrzymasz szczegółowe informacje na jego temat. Ciekawą funkcją gogli jest rozpoznawanie książek - możesz szybko sprawdzić, czy nie przepłacasz w danej księgarni. Kolejne popularne zastosowanie: odczytywanie kodów QR (np. ze stron naszego magazynu).

 

Platformy: Android (2.1+), iOS (4.0+)

Cena: darmowa

3

Cyclopedia/wikitude

Jesteś w obcym mieście i masz wolną chwilę. Włącz Cyclopedię. IPhone'owa aplikacja naniesie na obraz miejsca warte uwagi wraz z dzielącą cię od nich odległością. Choć interfejs jest w języku angielskim, program korzysta m.in. z zasobów polskiej Wikipedii. Podobna aplikacja dostępna także na inne systemy to Wikitude.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Cyclopedia,wikitude

Platformy: iOS (4.2+)/Android (1.6+), BB OS (6+), iOS (4.0+), Symbian(^3 i 5th)

Cena: 1,59 euro/darmowa

4

SkyView/Google Sky Map/SkyMap

Obowiązkowa aplikacja dla miłośnika astronomii pozwala zobaczyć gwiazdy, planety i konstelacje. Wystarczy skierować smartfon lekko w górę. SkyView wyrysuje na nieboskłonie odpowiednie układy, opowie o planetach i sprawi, że bujanie w obłokach zyska zupełnie nowy wymiar.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, SkyView,Google, Sky Map,SkyMap

Platformy: iOS (4.2+)/Android (1.6+)/WP7 (7.5)

Ceny: 1,59 euro/darmowa

5

AR.Drone

Augmented Reality to nie tylko tomy encyklopedii i mądrości z internetu przelewane do smartfona. To także setki prostych gier oraz... AR.Drone. Dzięki aplikacjom (Free Flight, FlyingAce, Hunter, Pursuit, Race i in.) stajesz się pilotem sterowanego za pomocą telefonu (przez Wi-Fi) małego bezzałogowca. Quadricopter z włókna węglowego może latać bez jasno określonego celu albo brać udział w powietrznych bitwach z realnymi lub generowanymi komputerowo przeciwnikami. Na targach CES zadebiutowała bardziej wypasiona wersja drone'a.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, AR.Drone

Platformy: iOS (4.0+), Android (1.9+ - tylko Free Race)

Ceny: aplikacje darmowe, drone - 1500 zł

6

Rzeczywistość jeszcze bardziej rozszerzona

AR wkracza do urządzeń nawigacyjnych i innych akcesoriów, w których można zamontować ekran oraz kamerkę. Na przykład gogli. Działający pod systemem Android model Zeal Optics Z3 wyposażony jest w odbiornik GPS i wewnętrzny ekranik LCD, na którym wyświetlane są informacje, np. o prędkości jazdy narciarza.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Zeal Optics Z3

Cena: 550 dol.

7

Tomatoes

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Tomatoes

 

 

Dla poprawności politycznej - jedna z nielicznych aplikacji AR na Windows Phone 7. Niespecjalnie przydatna ani pasjonująca, ale darmowa. Pomidorami obrzuciliśmy byłą już sekretarz redakcji. A masz, na odchodne! Pomidor!

 

Platforma: WP7 (7.5)

Cena: darmowa

8

Aurasma Lite

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone

 

W tej dość nowej, ciekawej aplikacji na rzeczywistość nakładasz "aury". Kiedy spojrzysz okiem Aurasmy, przemówią gazety i reklamy na przystankach komunikacji miejskiej, z rzeki niespodziewanie wynurzy się morski potwór, a sąsiedni blok zaatakuje smok. Kluczem do popularności programu jest jego charakter społecznościowy: stworzone aury można udostępniać. Ciekawe. Szkoda, że nie po polsku. Na CES-ie pojawiła się niby-trójwymiarowa wersja aplikacji. Rzeczywistość bardziej rozszerzona!

 

Platformy: Android (2.2+), iOS (4.0+)

Cena: darmowa

9

Snapshop Showroom/DecorUS

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Snapshop Showroom, DecorUS

 

 

Czy się zmieści i jak będzie się prezentował w rogu pokoju? To odwieczne pytania, które padają przy okazji kupowania nowych mebli. Niby znasz jej wymiary, ale to nie to samo, co zobaczyć lampę w miejscu, gdzie ma stanąć. Snapshop (i podobne aplikacje) pozwala dokonać niemożliwego. Niestety, oprócz oferty Ikei w programie znajduje się biblioteka mebli dostępnych tylko w USA (CSN, CB2, Pier1, Hearth Cabinet, Capitol Lighting...).

 

Platformy: iOS (3.1+)/Android (1.5+)

Cena: darmowa

10

Layar

Aplikacja nakłada na obraz "warstwy" informacji pobranych z internetu, pokazując, gdzie znajdują się interesujące cię firmy, urzędy czy restauracje. Przydatna w Polsce i dostępna w naszym języku, integruje m.in. zasoby Panoramy Firm i serwisu mieszkanie.pl.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, Aurasma Lite

Platformy: Android (2.2+), BB OS (7), iOS (4.0+), Symbian^3 i 5th

Cena: darmowa

11

AR Invaders

Ziemi zagraża inwazja obcych! Atakują z boku, zza pleców i z góry. Dzięki AR Invaders ratujesz świat przed kosmitami w drodze do pracy i w galerii handlowej. Kilka rodzajów broni i różne gatunki najeźdźców czekają. Grać można w dwóch trybach: 360 lub 180 stopni.

symbian, augmented reality, android, smartfon, iphone, AR Invaders

Platformy: Android (2.2+), iOS (4.0+)

Ceny: 8,36 zł/1,59 euro

 

Tekst: Łukasz Cichy

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

12

Zobacz też na Logo24:

komórki, gadżety , technologie

Z którą najłatwiej do celu? - test 10 nawigacji na komórkę

Odbiornik GPS, duży ekran, pojemna pamięć - to ma dziś prawie każdy smartfon. Wystarczy dorzucić odpowiednią aplikację i urządzenie do nawigacji gotowe. Który z programów jest najprostszy w obsłudze? Przetestowaliśmy je wszystkie.

Ewolucje, rewolucje i rewelacje 2012

Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr. Najciekawsze jest zaś to, co nadejdzie, zwłaszcza w ultraszybkiej branży technologicznej. Na pytanie, co w konsolach, komputerach, telefonach, aparatach i telewizorach zapiszczy, odpowiadają eksperci.

Mister Gadżet 2011

10 najładniejszych gadżetów 2011

Technologie rozwijają się w tempie, które ciężko miesięcznikowi utrzymać. Jeśli chcesz być na czasie, oprócz czytania "Logo" powinieneś zaglądać do internetu. Oto nasze ukochane witryny.

13
Więcej na ten temat: wideo