Małe aparaty z dużym obiektywem

Michał Grzegorczyk
Niewymienny obiektyw w aparacie cyfrowym może być jego największym ograniczeniem. Chyba że ma kilkunastokrotny zoom i oferuje powiększenie porównywalne z ogromnymi obiektywami, z jakimi widzisz fotoreporterów na stadionach. Dla was przetestowaliśmy dziewięć takich modeli aparatów cyfrowych.

Kiedyś kompaktowe superzoomy były nieporęczne i... niezbyt kompaktowe. Dziś są zgrabne i bez problemu mieszczą się w kieszeni. Oferują niezłą jakość zdjęć, filmują w HD i na dodatek nie trzeba na nie wydać majątku. Kieszonkowe superzoomy kuszą wyjątkowo uniwersalnymi obiektywami. Każdy z nich jest opisany zakresem ogniskowych (np. 24-384 mm) i krotnością zooma, która jest ilorazem najdłuższej i najkrótszej ogniskowej. W naszym przykładzie będzie to 384 dzielone przez 24, co daje 16 - mamy więc do czynienia z 16-krotnym zoomem. Zoom o tej krotności mógłby mieć obiektyw o innych ogniskowych, np. 35-560 mm. To jednak dwie różne konstrukcje. Pierwsza jest bardziej funkcjonalna od drugiej: istotniejsze jest kilka milimetrów mniej przy szerokim kącie niż kilkadziesiąt więcej w położeniu "tele". W plenerze można zrobić kilka kroków do przodu, natomiast w pomieszczeniach często brakuje jeszcze szerszego kąta, gdy plecami opierasz się już o ścianę.

Skoro wiesz "jak", to postaramy się podpowiedzieć "czym". W testach interesowały nas przede wszystkim: jakość zdjęć przy długiej ogniskowej, skuteczność stabilizacji obrazu oraz ergonomia konstrukcji aparatu.

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, ogniskowa

24 mm

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, ogniskowa

28 mm

Szeroki kąt ważniejszy od długiej ogniskowej

W specyfikacji aparatu znajdziesz oznaczenie najkrótszej i najdłuższej ogniskowej obiektywu. Przedstawione zdjęcia zrobiono z tego samego miejsca, każde przy innej ogniskowej. Dobrze widać, jak istotny jest milimetr przy szerokim kącie i jak niewiele znaczy kilkadziesiąt dodatkowych przy najdłuższej lufie.

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, ogniskowa

300 mm

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, ogniskowa

384 mm

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, ogniskowa

450 mm

1

Casio Exilim EX-ZS100

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Casio, Exilim

Najtańsza propozycja w naszym zestawieniu. Nie znajdziesz tu designerskich smaczków ani ciekawych rozwiązań inżynierskich. EX-ZS100 jest prosty, do obsługi wystarcza kilka przycisków. Ekran jest nieco mniejszy niż u konkurentów i podczas kadrowania dość często pojawia się na nim nieprzyjemny szum, odwracający uwagę od fotografowanej sceny. Jakość zdjęć (jak cały aparat) jest przeciętna. Casio mógłby zapisywać bardziej nasycone kolory i dawać więcej kontrastu. Sporo zdjęć wyszło mdłych i bladych.

Krytykujemy exilima, porównując go do zaawansowanej i droższej konkurencji. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze trzy lata temu nikt nie marzył o tym, żeby w cenie 600 zł dostać aparat z ogniskową 24 mm na szerokim kącie, z takim zoomem, na dodatek mieszczący się bez problemu w kieszeni. Propozycja dla mniej zamożnych i mniej wymagających fotoamatorów.

Cena: 600 zł

Matryca: 14,1 Mpix

Zoom: 12,5×, 24-300 mm

Ekran: 2,7-cala, 230 tys. pikseli

Wideo: 720p

Wymiary: 102×58,9×28,7 mm

Waga: 185 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Casio, Exilim

Poza wypranymi kolorami obraz przy szerokim kącie można ocenić jako przyzwoity.

Najdłuższa ogniskowa - również przyzwoita.

Nawet lepsza, niż można się było spodziewać.

2

Pentax Optio RZ18

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Pentax, Optio

Cena: 650 zł

Aparat lekki, co wydaje się dziwne przy tak dużej obudowie z nieprzyjemnego w dotyku, chropowatego, matowego plastiku. Jej minimalistyczny projekt może się podobać. Praca z RZ18 - już niekoniecznie.

Ekran LCD, od którego zależy komfort fotografowania, zachowuje się zaskakująco. Po wycelowaniu obiektywu w mocno oświetlone miejsce i wciśnięciu do połowy spustu migawki obraz robi się intensywnie fioletowy. Po wyostrzeniu wraca do (mniej więcej) normalnej kolorystyki. A po zrobieniu zdjęcia okazuje się, że barwy zostały zarejestrowane jeszcze inaczej. Problem ten pojawia się przy dużym natężeniu światła - w pomieszczeniach i w pochmurne dni fotografowanie przebiegało na szczęście normalnie.

Zdjęcia zrobione pentaksem prezentują się przeciętnie. Lepiej nie oglądać ich w całej okazałości na monitorze, bo razi wyjątkowo mocne wyostrzanie. Przy najdłuższej ogniskowej jest ono w normie, lecz pojawiają się przyciemnione rogi kadru, czyli winietowanie. Nie ma tragedi, ale zakup na własne ryzko.

Matryca: 16 Mpix

Zoom: 18×, 25-450 mm

Ekran: 3 cale, 460 tys. pikseli

Wideo: 720p

Wymiary: 108×60×34,5 mm

Waga: 191 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Pentax, Optio

Patrząc na cały kadr - jest OK. Po powiększeniu do 100 proc. pokazuje się bardzo mocne wyostrzenie. Przy najdłuższej ogniskowej wyostrzanie nie rzuca się w oczy. Pojawia się za to winietowanie (przyciemnienie obrazu w rogach kadru).
3

Samsung WB750

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Samsung, WB750

Cena: 770 zł

Koreańska firma robi w dziedzinie fotografii ogromne postępy, wyciągając wnioski z błędów popełnionych przy produkcji starszych aparatów. WB750 ma nieźle wyprofilowany uchwyt i dobrze zaprojektowane menu z szybkim menu podręcznym uruchamianym osobnym przyciskiem. Samsung przypadnie do gustu zaawansowanym fotografom, którzy chcieliby korzystać z trybu manualnego, selekcji przysłony lub czasu - na tarczy znalazła się pozycja ASM.

Jeśli chodzi o zdjęcia, aparat nie notuje istotnych wpadek, a przy najdłuższej ogniskowej jest naprawdę dobrze. Gdy połączymy ostrość obiektywu z lekkim podostrzeniem przez oprogramowanie aparatu, otrzymujemy wyraźny, kontrastowy obraz z dobrze odwzorowanymi szczegółami. Brawo!

Matryca: 12,5 Mpix

Zoom: 18×, 24-432 mm

Ekran: 3 cale, 460 tys. pikseli

Wideo: 1080p

Wymiary: 105,3×59,4×24,9 mm

Waga: 194 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem,Samsung, WB750

Dobra jakość przy szerokim kącie powinna być normą... ...ale na najdłuższej ogniskowej nie jest oczywista. Samsung dał radę!
4

Fujifilm FinePix F550EXR

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Fujifilm, FinePix

Cena: 870 zł

Design przyciąga tu uwagę. Obłości, błyszczące wykończenie i automatycznie wysuwana lampa błyskowa nadają F550 EXR nowoczesny wygląd. Nietypowo pochylona tarcza trybów wygląda efektownie i dzięki niej aparat można obsługiwać kciukiem.

Ze zdjęciami jest różnie. Na niskich czułościach wszystko w porządku - matryca nie szumi i dobrze odwzorowuje kolory. Niestety, poziom szumu wzrasta wraz z czułością. Użytkownik może się w tej sytuacji posiłkować trybem wykorzystującym nietypową budowę matrycy EXR, wybierając priorytet niskiego szumu na wysokich czułościach (inne dostępne: rozdzielczości i dynamiki).

Menu aparatu jest chaotyczne i zmiana niektórych funkcji wymaga mozolnego przeszukiwania zakładek. Sytuacji nie ratuje menu podręczne, którego nie da się konfigurować. Także ekran LCD mógłby działać lepiej: ma tendencję do gubienia szczegółów w jasnych partiach zdjęcia.

Aby nie było, że tylko się czepiamy, prezentujemy udane zdjęcia na ISO 100.

Matryca: 16 Mpix

Zoom: 15×, 24-360 mm

Ekran: 3 cale, 460 tys. pikseli

Wideo: 1080p

Inne: GPS

Wymiary: 103,5×62,5×32,6 mm

Waga: 195 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Fujifilm, FinePix

Pochyła tarcza trybów to bardzo wygodne rozwiązanie.

 

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Fujifilm, FinePix

 

 

Aparat dobrze naświetla fotografowaną scenę...

...i daje radę przy najdłuższej ogniskowej.

5

Nikon Coolpix S9100

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Nikon, Coolpix

Cena: 900 zł

Spory! Nie jest to jednak istotna wada, jeśli spojrzysz na parametry obiektywu (18-krotny zoom, najdłuższa ogniskowa 450 mm!). Tym bardziej, że mimo braku wyraźnego uchwytu - coolpiksa trzyma się wygodnie.

Pod względem jakości obrazu też jest dobrze. Co prawda używanie okolic najdłuższej ogniskowej wiąże się ze znacznym spadkiem kontrastu i rozdzielczości, ale tego można się spodziewać po 18-krotnym zoomie mieszczącym się w kieszeni. Dzięki stabilizacji po kilku próbach można całkowicie zniwelować drżenie obiektywu nawet na 450 mm. Widok ekranu (tu o bardzo wysokiej rozdzielczości!) z obrazem nieporuszonego obiektu oddalonego o kilkadziesiąt metrów robi spore wrażenie.

Nikon ma również wady. Sporą uciążliwością są... odgłosy, jakie wydaje. Stabilizacja brzęczy, wyje, chrobocze. Zoom piszczy, szeleści, trzeszczy. Te mechanizmy żyją własnym życiem!

Matryca: 12,1 Mpix

Zoom: 18×, 25-450 mm

Ekran: 3 cale, 921 tys. pikseli

Wideo: 1080p, slow-motion 240 kl/s (przy rozdzielczości 320×240)

Wymiary: 105×62×35 mm

Waga: 215 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Nikon, Coolpix

Niska czułość i szeroki kąt, czyli najlepsza jakość. Maksymalny zoom i czas naświetlania wynoszący aż 1/15 s!

Bez dobrej stabilizacji nie byłoby wiadomo, co jest na zdjęciu.

6

Olympus SH21

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Olympus

Cena: 920 zł

Dość smukły, bardzo dobrze wykonany kompakt z niezłymi parametrami. Wygodny. Co prawda na uchwycie nie ma miękkiej gumy, a jedynie chropowaty plastik, lecz wyprofilowanie jest odpowiednie. Nie można też narzekać na dostęp do poszczególnych funkcji. Na górnej ściance znalazło się nawet miniaturowe pokrętło, które ułatwia dostęp do trybu auto, świetnych "magicznych filtrów", zdjęć 3D, panoram itd. Producent zastosował także dotykowy ekran LCD, który dodatkowo ułatwia fotografowanie

Zdjęcia są przyzwoite, pod warunkiem że używasz najniższej czułości i szerokiego kąta. Fotki robione przy ogniskowej w okolicach 300 mm zdecydowanie tracą na jakości, a nawet lekkie podniesienie czułości sprawia, że przestają być akceptowalne. Obiektywy superzoomów często są zoptymalizowane do pracy przy szerokim kącie i w zakresie tele. W tym przypadku rozdzielczość matrycy zawiesiła obiektywowi poprzeczkę zbyt wysoko.

Matryca: 16 Mpix

Zoom: 12,5×, 24-300 mm

Ekran: 3 cale, 460 tys. pikseli, dotykowy

Wideo: 1080p

Wymiary: 105,4×59,4×30,6 mm

Waga: 184

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Olympus

Przy szerokim kącie nie ma do powodów na narzekania... ...lecz maksymalna ogniskowa i lekko podbita czułość(do ISO 160) dają takie efekty (crop 100%).
7

Panasonic Lumix TZ20

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Panasonic, Lumix

Cena: 950 zł

Panasonic był jednym z pierwszych producentów pracujących nad kieszonkowymi superzoomami, a seria Lumix TZ wyznaczała możliwości i jakość tej klasy cyfrówek. Jak jest dzisiaj?

Fotografowanie Lumiksem to przyjemność. Menu ułożono logicznie, a przyciski i tarcze znajdują się tam, gdzie powinny. Brakuje za to wyraźniej zarysowanego uchwytu. Podczas dynamicznego fotografowania aparat może się wyślizgnąć z dłoni, więc należy zrobić użytek z dołączonej smyczki na nadgarstek.

Ze zdjęciami o niskiej czułości jest bardzo dobrze, wyżej następuje intensywne odszumianie likwidujące szczegóły. Warto zwrócić uwagę na optykę sygnowaną Leica. Najlepsza ostrość pojawia się w okolicach szerokiego kąta, lecz i dłuższe ogniskowe nie mają się czego wstydzić.

TZ20 sprawdzi się w amatorskiej fotografii sportowej, dzieci czy zwierząt. Ma szybki autofokus, sprawny zoom i potrafi rejestrować serię 10 kl./s. Trafienie "w moment" nie jest tu problemem!

Matryca: 14,1 Mpix

Zoom: 16×, 24-384 mm

Ekran: 3 cale, 460 tys. pikseli, dotykowy

Wideo: 1080p

Inne: GPS

Wymiary: 104,9×57,6×33,4 mm

Waga: 219 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Panasonic, Lumix

Miejska przyroda przy najkrótszej... ...oraz najdłuższej ogniskowej.
8

Sony HX9V

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Sony

Cena: 1120 zł

Jedna z wygodniejszych cyfrówek z zestawienia. Japoński producent nie poskąpił dobrych materiałów - obudowa jest metalowa, a spory uchwyt został w całości pokryty przyczepną gumą. W przypadku superzoomu to wyjątkowo ważne. Im pewniej się trzyma aparat, tym mniej poruszonych zdjęć na długich ogniskowych. Z HX9V nie będzie o nie trudno: stabilizacja obrazu działa wydajnie.

Niczego nie można zarzucić również optyce i matrycy. Dobra ostrość utrzymuje się przez cały zakres zooma, kolory są nasycone, a pracę w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach ułatwia możliwość automatycznego sklejania kilku zdjęć w jedno o mniejszym zaszumieniu. Sony konsekwentnie rozwija też funkcję automatycznych panoram wykonywanych jednym ruchem ręki, która w tym modelu działa bezbłędnie. HX9V wyjątkowo dobrze radzi też sobie z filmowaniem, oferuje sprawny autofokus, przewidywany pomiar światła oraz osobny przycisk uruchamiający rejestrację. Jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu, warta jest swojej ceny.

Matryca: 16,1 Mpix

Zoom: 16×, 24-384 mm

Ekran: 3 cale, 921 tys. pikseli

Wideo: 1080p

Inne: GPS

Wymiary: 104,9×57,6×33,4 mm

Waga: 245 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Sony

Dobra jakość zdjęć na niskiej czułości... ...i niewiele słabsza na zdjęciach nocnych.
9

Canon Ixus 1100 HS

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Canon, Ixus

Cena: 1400 zł

Canon dzieli swoje kompakty na niewielkie, eleganckie ixusy i bardziej zaawansowane powershoty. A co powstanie z połączenia dobrej optyki z designem w wersji mini? Najmniejszy kieszonkowy superzoom na świecie!

1100 HS jest smukły i gładki. Choć producentowi udało się w nim zmieścić obiektyw o 12-krotnym zoomie, niewielkie wymiary zostały okupione mniej szerokokątną optyką niż u konkurentów. Nie ma jecnak co marudzić: 28 mm to również niezły wynik.

Jakość zdjęć, jak to u Canona, dobra. Obiektyw najlepiej rysuje na początku i końcu zakresu ogniskowych, czyli w położeniach, w których jest najczęściej wykorzystywany. Na pochwałę zasługują również wydajna stabilizacja i możliwość kręcenia filmów w zwolnionym tempie.

Kontrowersje wzbudzają dwie sprawy: brak jakiegokolwiek zaczepienia dla palców i sterowanie niemal wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego. Jeśli ktoś szuka efektownej cyfrówki do okazjonalnego pstrykania zdjęć, 1100 HS jest świetnym wyborem. Maluszek nie przypadnie jednak do gustu pasjonatom skaczącym po funkcjach i technikach fotograficznych.

Matryca: 12,1 Mpix

Zoom: 12×, 28-336 mm

Ekran: 3,2 cala, 460 tys. pikseli, dotykowy

Wideo: 1080p, slow-motion 240 kl./s (przy rozdzielczości 320×240)

Wymiary: 99,0×58,9×21,9 mm

Waga: 206 g

fotografia, aparat fotograficzny, zoom, aparat z dużym zoomem, Canon, Ixus

Nawet w ciemniejszych partiach zdjęcia nie ma problemu z szumem.

Dobra dynamika obrazu i praca pod ostre światło.

 

Tekst: Michał Grzegorczyk

Zdjęcia: Michał Grzegorczyk, materiały prasowe (montaż)

10
Więcej na ten temat: aparaty cyfrowe