Smart TV: telewizor w sieci

Szymon Adamus
Skoro do internetu możemy podłączyć telefon, samochód, zegarek i lodówkę, byłby straszny wstyd, gdyby na to samo nie pozwalały telewizory. Oczywiście, pozwalają. Na coraz więcej.
fot. Sony fot. Sony

Sony KDL-HX850

Ceny: od 4400 zł (40 cali) do 7300 zł (55 cali)

Najjaśniejsza gwiazda na tegorocznym niebie Sony. Oprócz bezprzewodowego dostępu do sieci, wsparcia 3D i aplikacji Smart oferuje też ciekawą stylistykę - oparcie na podłużnej podstawce.

 

Jeszcze dwa lata temu hasło "Smart TV" sprowadzało się do kilku nieciekawych aplikacji, możliwości odtwarzania multimediów z dysków USB i głośnych zachwytów producentów. Klienci aż tak bardzo się nie ekscytowali. Dziś telewizory internetowe nabierają rumieńców.

Rozwój usług sieciowych nie jest tak szybki jak w sektorze telefonów komórkowych czy tabletów, ale w roku 2012 sieć podłączona do telewizora się nie marnuje. Bez sięgania po laptopa zaktualizujesz status na Facebooku, porozmawiasz przez Skype'a, odwiedzisz dowolną stronę internetową, obejrzysz za darmo film czy serial. Inne aplikacje zainstalujesz sam. Podobnie jak na komórce. Tylko wybór jest dużo mniejszy. To ciągle pięta achillesowa Smart TV.

Interfejs

Ograniczona oferta aplikacji sprawia, że użytkownicy telewizorów nie muszą się (jeszcze?) przejmować problemami z nawigowaniem po ekranie. Niektórzy producenci zdecydowali się na układ interfejsu z wydzielonymi oknami i przestrzenią na dodatkowe aplikacje. Taki jest np. Smart HUB Samsunga czy Home Dashboard LG. Inni, jak np. Panasonic z Viera Connect, porządkują aplikacje w siatkach po kilka sztuk w pionie i poziomie. Na razie wszystkie rozwiązania są w miarę praktyczne.

1
fot. Samsung fot. Samsung

Samsung ES8000S

Ceny: od 5300 zł (40 cali) do 16 000 zł (65 cali)

Królewska seria telewizorów LCD Samsunga dostępnych w rozmiarach 40, 46, 55 i 65 cali. To "wszystkomający" panel Smart TV z wbudowaną kamerą i mikrofonem pozwalającymi na sterowanie gestami i głosem. Odbiorniki mają wejście na przystawki Smart Evolution, które pozwolą na poszerzenie możliwości TV dzięki upgrade'owi procesora i układu graficznego.


Samsung prowadzi

Najszybciej z "problemem" nadmiaru będzie musiał zmierzyć się Samsung. W globalnej ofercie ma setki aplikacji. Polskiemu odbiorcy oferuje kilkadziesiąt programów w rodzimym języku. Sporo bezużytecznych, jak prymitywne gry, ale i kilkanaście całkiem przydatnych (TVN Player, VOD.TVP.pl, Ipla czy Explore 3D). Firma chwali się też wbudowanymi kamerami i mikrofonami w najlepszych telewizorach, dającymi nowe możliwości obsługi oraz zabawy w fitness. Innowacyjne sterowanie gestami i głosem działa, ale póki co nie jest w stanie całkowicie zastąpić zwykłego pilota. Jakie samsung ma minusy? - Użytkownicy zwracają uwagę na powolne działanie przeglądarki. Problem wynika z tego, że wspieramy obsługę Flasha, który dociąża procesor - przyznaje Grzegorz Stanisz, Senior Product Manager Samsung Electronics Polska.

2
fot. LG fot. LG

LG LM960V

Cena: od 8000 zł (47 cali) do 12 000 zł (55 cali)

Piękny model z superwąską ramką. W zestawie aż cztery pary pasywnych okularów 3D i pilot Magic, przekazujący ruchy ręki użytkownika. W samym telewizorze są Wi-Fi, przeglądarka internetowa i kilka aplikacji sieciowych.

 

Co u pozostałych?

Lokalny rywal Samsunga, koreańskie LG, zostaje w tyle za konkurentem. Ma tylko kilka polskich aplikacji sieciowych. Braki rekompensuje działającym jak wiilot pilotem Magic Motion.

Spore zmiany widać w sprzęcie japońskim. Jeszcze dwa lata temu Panasonic mógł pochwalić się tylko filmami z Ipleksu i YouTube'a. Dzisiaj ma programy fitness (współpracujące z bezprzewodową wagą), przeglądarkę i wirtualny market aplikacji (m.in. Eurosport Player, TVN Player, Ipla, Iplex). Producent przypomina też o zdalnym sterowaniu za pomocą tabletu i smartfona oraz funkcji Swipe & Share, dzięki której zdjęcia i filmy przeniesiesz bezprzewodowo z komórki na telewizor pociągnięciem palca. Działa znakomicie. Panasonic pozwala też na rozmawianie za pomocą Skype'a. Niezupełnie bezstresowe, bo za kamerkę dopłacisz 380 zł.

Co na to Sony? Przede wszystkim oferuje 29 serwisów tematycznych, z czego siedem w języku polskim (TVP, TVN Player, Eurosport, Ipla, MUBI, AXN, YouTube). Dodatkowo ma podobny do Samsunga miniserwis z próbkami treści trójwymiarowych. Koncern kupił też usługę gier wideo obsługiwanych w chmurze. Możliwe, że zrodzi się z tego jakaś funkcja (patrz ramka po prawej). - Telewizory pozwalają też na korzystanie z wideorozmów za pośrednictwem Skype'a, używanie YouTube'a, GooglePicasy, Facebooka, Twittera oraz przeglądarki - dodaje Karolina Wiśniewska, BRAVIA Product Marketing Assistant Sony Central & Southeast Europe.

3
fot. Sharp fot. Sharp

Sharp Aquos LED Supersize

Cena: od 5500 zł (60 cali) do 23 000 zł (80 cali)

Jeśli idzie o Sharpa, należy skupić się na wielkości. Producent promuje ogromne przekątne i w polskiej ofercie ma panele dochodzące nawet do 80 cali. Platforma Smart TV - póki co słaba, ale obiecują poprawę. Trzymamy za słowo!

 

Jeśli idzie o Sharpa, chwali się 70 aplikacjami. Polska oferta nie zachwyca. Jest kilkanaście małych gier, obowiązkowy YouTube, DailyMotion czy Screen Dreams, dzięki któremu ekran telewizora można zamienić w wirtualny kominek lub akwarium. W Sharp Net+ znajdziesz też otwartą przeglądarkę Opera oraz Skype'a. Podobnie jak u większości konkurentów konieczne jest dokupienie kamery.

Z firm europejskich trzeba wymienić Philipsa (TP Vision). Oferta taka sobie, ale warto o nim pamiętać ze względu na Smart TV Alliance. Jest to wspólny projekt Philipsa i LG, który wystartował w czerwcu tego roku. "Celem sojuszu jest współpraca, mająca zwiększyć zalety ?inteligentnych telewizorów? przez utworzenie otwartego środowiska dla producentów aplikacji. Środowisko to nie będzie chronione patentami, umożliwiając tworzenie atrakcyjnych usług niezależnych od platformy" - czytamy w oficjalnej informacji prasowej na temat tego wydarzenia. Bardzo możliwe, że niedługo zaowocuje ono lepszą ofertą. Póki co Philips może pochwalić się tylko polskimi aplikacjami Ipla oraz IplaFilm, pilotem z klawiaturą QWERTY (dodawanym do serii 7007 oraz 8007) i faktem, że jego telewizory (podobnie jak np. Samsunga) działają w chmurze. Jako ciekawostkę warto dodać, że w usłudze Smart TV Philipsa są też programy dla widzów pełnoletnich - Hustler i Spice.

Toshiba, najnowszy członek Smart TV Alliance, póki co nie ma się czym chwalić, bo dopiero raczkuje w kwestii funkcji internetowych. Do końca roku ma być lepiej: Iplex, vod.onet.pl, Tuba.fm, a także Media Guide, czyli elektroniczny przewodnik po programach wykorzystujący smartfon.

4
fot. Philips fot. Philips

Philips PFL8007K

Cena: 13 tys zł (55 cali)

Dwurdzeniowy procesor zapewni szybsze działanie funkcji Smart TV, a pilot z klawiaturą QWERTY ułatwi wpisywanie tekstu w otwartej przeglądarce internetowej oraz sterowanie kursorem - dzięki wbudowanemu żyroskopowi.

 

HbbTV kontra Smart TV

Być może termin Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) obił ci się o uszy. To telewizja hybrydowa, poszerzająca sygnał o funkcje interaktywne. Przetestowaliśmy je podczas Euro i igrzysk. Gdy w czasie transmisji pojawiał się komunikat: "Naciśnij czerwony guzik", można było przejść do aplikacji ze statystykami i informacjami o zawodach. W teorii HbbTV może obyć się bez sieci (sygnał z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T). W praktyce nadawcy pewnie będą je uzależniać od łącza internetowego. Chociażby po to, by mieć więcej informacji zwrotnych.

Istotną różnicą między aplikacjami Smart a Hbb jest nawigacja. W Smarcie musisz wejść do menu, wybrać aplikację, zatwierdzić i przejść do jej interfejsu. Siłą Hbb jest integracja z nadawanym aktualnie programem. Klikając guzik, uzyskujesz dodatkowe elementy ekranu z informacjami. Bez przerywania seansu! Za pomocą TV hybrydowej można też prezentować reklamy (miniserwisy pod konkretny produkt) i gry hazardowe lub oferować zakupy...

W Polsce nadzieje na rozwój HbbTV wiążemy z TVP, która pracuje nad dużą platformą łączącą funkcje hybrydowe ze Smart TV, audioskrypcją, napisami itp. - Od jesieni będziemy promowali również treści interaktywne. Na początku w jednym z programów śniadaniowych - powiedział przedstawiciel TVP podczas konferencji poświęconej omawianej technologii.

Czy HbbTV zastąpi aplikacje z platform Smart TV? Nie. Producenci telewizorów mówią to wprost. Nadawcy także. Głównym celem obu stron jest łączenie tych funkcjonalności i poszerzanie sieciowych możliwości telewizorów. Zmierzamy ku interaktywności!

Gdzie to HbbTV

Usługa działa tylko w niektórych telewizorach z dostępem do netu. Samsung obsługuje ją w tegorocznej serii E. Sony ma Hbb TV w niektórych modelach z 2012 r. (np. HX750, EX550, HX855) i planuje aktywację funkcji w odbiornikach z 2011 r. Z kolei u Sharpa to LE340, LE540 i LE730/732. Żaden producent nie zapewnia wsparcia dla technologii we wszystkich Smart TV.

5
fot. Panasonic fot. Panasonic

Panasonic WT50

Ceny: od 5500 zł (42 cale) do 9100 zł (55 cali)

Seria odbiorników LCD LED z dostępem do usługi internetowej Smart Viera. Wszystkie modele mają panele LED IPS 3D, moduły Wi-Fi i przeglądarki internetowe. Nie zabrakło też funkcji Swipe & Share. Dodatkowy pilot z touchpadem w zestawie.

 

Aplikacje, które warto mieć

Iplex

Serwis z na tyle dużym katalogiem darmowych filmów, że przez długie tygodnie nie będziesz musiał zaglądać na płatne witryny. Nie ma tu najnowszych hollywoodzkich hitów, ale jest trochę klasyki, ambitnego kina europejskiego, animacji, dokumentów, filmów dla dzieci.

Ipla, TVN Player, VOD.TVP.PL

Trzej nadawcy - Polsat, TVN, TVP - i trzy ciekawe aplikacje. Najwygodniejszy jest TVN Player, ale wszystkie mają bogate biblioteki znanych i lubianych treści. Znakomite programy, jeśli przegapiłeś odcinek ulubionego serialu.

Explore 3D, 3D Experience

Trójwymiarowe aplikacje Samsunga i Sony. Nie rzucą na kolana pod względem oferowanej treści, ale mają ogromną zaletę - pozwalają na sprawdzenie funkcji 3D nowego telewizora, nawet jeśli nie masz jeszcze odtwarzacza ani filmów na Blu-ray 3D. Ciekawy dodatek.

Skype

Czasem wymaga dokupienia kamery, która najczęściej nie należy do tanich. Jeśli jednak "skajpujesz", po co to robić na komputerze, skoro można przez telewizor?

YouTube

Sprawdzony i wciągający. Najlepsze w aplikacji dla telewizorów jest to, że znajdziemy ją w prawie każdym sprzęcie z naklejką "smart" na obudowie. Możliwość wyeliminowania urządzenia pośredniego cieszy.

Granie na ekranie

Telewizory mają już wielordzeniowe procesory, potrafią bezprzewodowo połączyć się z internetem, podglądają nas kamerami i łączą się z innymi urządzeniami przez Bluetootha... Czemu nie miałyby oferować gier? Temat rozwija się w ślimaczym tempie. Smart TV oznacza tylko sudoku, szachy czy rzutki, a jakość prostych aplikacji odstaje nawet od tego, co znajdziemy na kilkuletnich smartfonach.

Niedługo sytuacja może się jednak zmienić. Panasonic już pozwala na podłączenie specjalnych kontrolerów i pobawienie się wybranymi tytułami Gameloftu. Samsung dodał do serii 7 i 8 "Angry Birds". Ptaszki wystrzeliwujesz bez sięgania po pilota - gestami. LG zaczęło bawić się produkcjami wykorzystującymi ruchowego pilota Magic.

Co dalej? Po pierwsze - ładniejsze gry projektowane specjalnie na telewizory. Moc obliczeniowa wzrasta. Platformy sprzedażowe są. Po drugie - aplikacje z chmury. Sony wydało 380 mln dol. na serwis Gaikai, oferujący zdalny dostęp do gier: dużych tytułów znanych z pecetów i konsol. Chrapkę na coś podobnego mają już też Koreańczycy, więc możliwe, że za parę lat konsola będzie zbędna i w kartonie z telewizorem oprócz pilota znajdziemy też pada!

6
fot. Samsung fot. Samsung

Co dokupić?

Klawiatura

Przeglądarki w telewizorach stają się bardziej funkcjonalne. Często obsługują Flasha, zakładki, Javę. Nie działają dostatecznie szybko, ale są ciekawym dodatkiem - pod warunkiem że telewizor obsługujesz za pomocą tabletu/smartfona lub zdecydujesz się na dokupienie klawiatury. Standardowy pilot nie nadaje się do wpisywania długiego tekstu. Niektórzy producenci oferują własne klawiatury, np. Samsung model VG-KBD1000. Do telewizorów z interfejsem Bluetooth tego producenta można też podłączyć inne klawiatury BT.

telewizory, Smart TV - telewizor w sieci, Kamera internetowa Philips PTA317

Kamera internetowa

Póki co wyłącznie Samsung i Toshiba oferują telewizory z wbudowaną kamerą (i tylko ta pierwsza firma potrafi ją wykorzystać w sposób mniej standardowy, np. do sterowania). W większości przypadków jeśli chcesz używać Skype'a, kamerę musisz dokupić. Dość drogą. Np. Panasonic TY-CC20W kosztuje 380 zł, a PTA317 przeznaczony dla sprzętu Philipsa - 300 zł.

telewizory, Smart TV - telewizor w sieci, pilot Philips z klawiaturą QWERTY

Nietypowy pilot

Producenci starają się zwrócić naszą uwagę zwariowanymi pilotami. Czasem nawet udanymi. LG oferuje Magic Motion przekazujący ruchy nadgarstka. W zależności od wersji pozwala też na wydawanie komend głosowych i używanie rolki. Piloty współpracują z telewizorami serii 8 i 9.

Coś podobnego ma Philips w seriach 7007 oraz 8007. Miłym dodatkiem jest umieszczona na odwrocie stronie klawiatura QWERTY.

Nietypowe piloty oferują Samsung (panel dotykowy i wbudowany mikrofon), Sony (klawiatura QWERTY dla funkcji GoogleTV; nie w Polsce) i Panasonic (niewielka konstrukcja, panel dotykowy). Właściciele smartfonów i tabletów mogą też sterować nowymi telewizorami za pomocą aplikacji na systemy Android oraz iOS.

7

Zobacz też na Logo24:

Aparaty cyfrowe: przydatne gadżety

Aparaty cyfrowe: przydatne gadżety, aparaty cyfrowe, gadżety, Cinetics

Głośniczki do smartfona

Głośniczki do smartfona, audio, smartfon, Bose SoundLink

Azjatyckie rekordy techno

Azjatyckie rekordy techno, laptopy, tablet, smartfon, telefony komórkowe, Azjatyckie rekordy techno: Sharp Pantone 107SH; Kouziro FT103; Oppo Finder; Toshiba U840W

Komputery: pochmurna przyszłość

Komputery: pochmurna przyszłość, aplikacja, komputery

8
Więcej na ten temat: telewizory