Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń

Filip Kulpa
Kino domowe to połączenie dwóch żywiołów: obrazu i dźwięku. Należy dążyć do harmonii. Przedstawiając poszczególne półki jakościowo-cenowe, podpowiadamy kilka konkretnych rozwiązań.
fot. Philips fot. Philips

Poziom 1

Cóż oznacza ta "harmonia"? Że bez sensu jest inwestowanie 50 tys. zł w aparaturę audio, jeśli źródłem obrazu będzie telewizorek 40-calowy. I odwrotnie: dobry projektor w domowej salce kinowej nie może się zadowolić nagłośnieniem za marnych kilka tysięcy.

Największym problemem są głośniki. Im mniejsze, cieńsze, lżejsze, bardziej plastikowe - tym gorzej. Inżynierowie audio do spółki z psychoakustykami dwoją się i troją, by zmysł słuchu przechytrzyć. Wytworzyć wrażenie pełnego, dynamicznego dźwięku z ultrapłaskiego telewizora. Ale praw fizyki nie da się oszukać. Jeżeli brzmienie ma być naturalne, a bas mocny (niekoniecznie bardzo niski), potrzeba dużych membran, którymi należy solidnie poruszyć. Proste!

Soundbar lub kino 2.1

Całkiem dobry i naturalny dźwięk możesz otrzymać z zyskujących popularność soundbarów. To zintegrowane jednostki kilku głośników (pięciu i więcej) ze wzmacniaczem, a czasami także z odtwarzaczem blu-ray.

Soundbar ma postać długiej listwy, przeznaczonej do umieszczenia bezpośrednio pod ekranem. Ze względu na duży kompromis jakościowy, jakim jest to rozwiązanie, o ewentualnym sukcesie w 90 proc. przesądza konstrukcja głośników i wzmacniaczy. Zdecydowanie mniejsze znacznie mają dekodery i procesory. Oczywiście, dobrze gdy urządzenie może się pochwalić Dolby TrueHD i DTS-HD (najlepsze standardy reprodukcji dźwięku przestrzennego), ale tak naprawdę zwykłe Dolby Digital i DTS są w soundbarze do przyjęcia. Bywa, że do zestawu dołączany jest subwoofer wzmacniający basy.

Soundbar soundbarowi nierówny. Najtańsze modele, oferowane już za około 400 zł, nie mają przyzwoitych głośników. Zagrają lepiej od telewizora. Trochę. Za około 1000 zł można już kupić nieźle brzmiący głośnik tego typu, ale wciąż bez odtwarzacza DVD, nie mówiąc o blu-rayu. Budżet zbliżony do 2000 zł wystarczy na soundbar z prawdziwego zdarzenia. Zapewni on znacznie lepszy dźwięk niż telewizor, a jednocześnie będzie odtwarzaczem BR oraz plików multimedialnych (z pamięci USB lub po sieci - DLNA). Z punktu widzenia osób, które nie lubią kabli ani dodatkowych głośników na podłodze (czy gdziekolwiek indziej), jest to rozwiązanie doskonałe! Najlepsze soundbary to już, niestety, przedział od 4000 do 8000 zł.

Alternatywą dla soundbaru są proste zestawy audio, z reguły z trzema głośnikami, oferujące tzw. wirtualny dźwięk przestrzenny. Wirtualny dlatego, że nie korzystają (dokładnie tak samo jak soundbar) z głośników tylnych i ew. bocznych. Odpowiednia obróbka sygnału sprawia jednak, że pewne dźwięki słyszymy "dookólnie". Zestawy, obowiązkowo wyposażone w subwoofer (stąd oznaczenie 2.1), oferowane są w cenach zbliżonych do dobrych soundbarów i mogą, choć nie muszą, zapewniać wyższą jakość dźwięku.

Dlaczego nie polecamy tanich zestawów all-in-one 5.1 lub - o zgrozo - 7.1? To proste. Głośniki są w nich najczęściej zabawkami (bywają znacznie gorsze od głośników w dobrych soundbarach), a jest ich tak dużo, że tylko będą cię wkurzać. Złożoność systemu nie idzie w parze z jakością dźwięku.

Co z zestawami z bezprzewodowymi głośnikami tylnymi? Pozwalają zrezygnować z części kabli (tych najdłuższych, więc najbardziej kłopotliwych), ale są jeszcze droższe i wciąż nie grają za dobrze. Też szkoda forsy.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Soundbar Philips Fidelio HTB 9150fot. Philips

Soundbar Philips Fidelio HTB 9150; Cena: 4125 zł; Moc wyjściowa: 600 W; Wymiary: 927x250x87 mm

Jeden z ciekawszych soundbarów na rynku. Jeszcze nie bardzo drogi, a już o bardzo dużych możliwościach i ponadprzeciętnej jakości dźwięku. Wbudowane Blu-ray 3D i moduł Wi-Fi.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Soundbar Yamaha YAS-101; Cena: 1050 złfot. Yamaha

Soundbar Yamaha YAS-101; Cena: 1050 zł; Moc wyjściowa: 120 W; Wymiary: 890x88x115 mm

Dobrze brzmiący soundbar bez źródeł obrazu i dźwięku. Podłączasz go cyfrowo do wyjścia dekodera sat, odtwarzacza DVD/Blu-ray i konsoli.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Kino domowe 2.1 LG BH6220C; Cena: 750 złfot. LG

Kino domowe 2.1 LG BH6220C; Cena: 750 zł; Moc wyjściowa: 427 W

Jeden z najtańszych na rynku zestawów kina 2.1 z odtwarzaczem Blu-ray 3D w komplecie. Prosta konstrukcja głośników, które nie powalą brzmieniem, ale za 750 zł nie oczekuj cudów. I tak otrzymujesz bardzo wiele: sieciowy odtwarzacz BR czytający pliki multimedialne z domowej sieci komputerowej (DLNA) lub pamięci USB, amplituner oraz trzy głośniki. Więcej się nie da.

Zdjęcie Głośnik Philips HTB9150 Zdjęcie Yamaha YAS-101
Głośnik Philips HTB9150 Yamaha YAS-101
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
1
fot. Monitor Audio fot. Monitor Audio

Poziom 2

Amplituner + sub/sat 5.1

Jeśli oczekujesz dobrej jakości dźwięku (i uważasz, że soundbar albo zintegrowane kino 2.1 to jednak za mało), recepta jest prosta. Musisz zaopatrzyć się w amplituner A/V oraz - na początek lub docelowo - dobry zestaw małych głośników sub/sat 5.1. Chodzi o zestaw składający się z czterech lub pięciu identycznych satelitów oraz subwoofera aktywnego (tj. takiego, który ma wbudowany wzmacniacz).

Co to znaczy "dobry zestaw głośników"? Pierwszym wyznacznikiem jest cena. Za mniej niż 3000 zł raczej nie kupisz nic godnego polecenia. Drugi element to jakość wykonania. Satelity nie mogą być plastikowe i ważyć mniej niż kilogram. Muszą mieć też dwa głośniki (średnio- i wysokotonowy, nie pojedynczy!).

Subwoofer powinien zaś mieć głośnik nie mniejszy niż 8 cali (20 cm) i obudowę o takiej grubości ścianek, że jak ją opukujesz, czujesz, że nie rozpadnie się zaraz na kawałki. Naprawdę dobre systemy sub/sat wykorzystują obudowy z MDF-u lub odlewów kompozytowych/laminatów, czasem nawet z aluminium. Poza tym ważna jest marka. Znane firmy głośnikowe z reguły gwarantują jakość. Generalnie, im bardziej specjalistyczny jest producent, tym lepiej.

Znane są przykłady naprawdę dobrze brzmiących zestawów tego typu, które nie tylko nadają się do kina, ale także do posłuchania muzyki stereofonicznej w wysokiej jakości. Trzeba na nie wydać minimum 3500-4500 zł.

Amplituner A/V może być, na szczęście, znacznie tańszy. Tu nowoczesna technika jest sprzymierzeńcem użytkownika, bo z roku na rok pojawiają się coraz lepsze, tj. coraz nowocześniejsze modele. Przełomem ostatnich miesięcy są funkcjonalności sieciowe DLNA i AirPlay, czasem także bluetooth - dostępne już w modelach za mniej niż 2000 zł. Rewelacja polega na tym, że - o ile masz doprowadzoną sieć ethernet do miejsca, gdzie będzie ustawiony sprzęt - odtworzysz pliki wprost z komputera, dysku sieciowego (NAS) albo smartfona. Fajna rzecz, która się przydaje.

Amplitunery A/V różnią się przede wszystkim wyposażeniem, a dopiero w drugiej kolejności - brzmieniem. Istnieje jednak coś w rodzaju złotego środka. Z reguły jest to przedział 2000-3000 zł. Amplitunery tańsze zawierają dość daleko idące kompromisy dotyczące najważniejszych sekcji: wzmacniacza i zasilacza. W modelach droższych otrzymujemy trochę więcej bajerów, a przy okazji odczuwalnie poprawia się jakość brzmienia. Powyżej 4000 zł wciąż "przyrasta", ale już powoli. Płacisz często za niepotrzebne funkcje, które tylko utrudniają codzienną obsługę, oraz za ładniejsze obudowy. Faworytów warto szukać wśród modeli "wielkiej czwórki": Denona, Onkyo, Pioneera i Yamahy (kolejność alfabetyczna). Podpowiedzi, który wybrać, mogą dostarczyć testy w prasie fachowej. Polecamy whathifi.com albo polskojęzyczne av.com.pl.

Oczywistym i niezbędnym uzupełnieniem takiego systemu jest odtwarzacz blu-ray i ewentualnie dodatkowy multimedialny odtwarzacz sieciowy. Tę rolę z powodzeniem pełni konsola PlayStation 3.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Sub/sat 5.1 Epos AVS 5.1; Cena: 4400 złfot. Epos

Sub/sat 5.1 Epos AVS 5.1; Cena: 4400 zł; Moc wyjściowa: 300 W

Niepozorny zestaw głośników firmy specjalizującej się w kolumnach audiofilskich. Kapitalne brzmienie muzyki, bardzo fajne efekty w kinie domowym - mniej spektakularności, więcej wierności przekazu.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Amplituner Yamaha RX-V473; Cena: 1300 złfot. Yamaha

Amplituner Yamaha RX-V473; Cena: 1300 zł; Moc wyjściowa: 575 W; Liczba kanałów: 5.1

Jakość dźwięku i obrazu porównywalna z droższymi rywalami. Niedrogi amplituner Yamahy wyposażono w udogodnienia sieciowe (AirPlay, DLNA, radio internetowe), USB, dock do urządzeń Apple'a (także iPad) oraz wyjście HDMI (skalowanie obrazu do 4K).

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Amplituner Pioneer VSX-922; Cena: 2000 złfot. Pioneer

Amplituner Pioneer VSX-922; Cena: 2000 zł; Moc wyjściowa: 735 W; Liczba kanałów: 7.2

Siła i dynamika brzmienia - Pioneer świetnie się sprawdzi zarówno w instalacjach kina domowego, jak i odsłuchu stereo. Do tego aż sześć wejść HDMI, analogowe wideo, analogowe i cyfrowe audio. Możliwość odtwarzania internetowych stacji radiowych oraz streaming plików muzycznych z dysków w sieci domowej.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Sub/sat 5.1 Monitor Audio Radius HD; Cena: 6000 złfot. Monitor Audio

Sub/sat 5.1 Monitor Audio Radius HD; Cena: 6000 zł; Moc wyjściowa: 400 W

Dzięki kompaktowym rozmiarom (wysokości głośników: 19-61 cm), minimalistycznej stylistyce oraz szerokiej palecie dostępnych kolorów zestaw elegancko wpasuje się w większość wnętrz. Stawiając na design, producent nie zapominał o jakości dźwięku.

Zdjęcie Głośniki EPOS AVS 5.1 Zdjęcie MONITOR AUDIO RADIUS 180HD Zdjęcie Yamaha RX-V473
Głośniki EPOS AVS 5.1 MONITOR AUDIO RADIUS 180HD Yamaha RX-V473
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2
fot. Bowers & Wilkins fot. Bowers & Wilkins

Poziom 3

Superamplituner + superzestaw 5.1

Gdy twoje oczekiwania względem systemu kina domowego kierują się w stronę naprawdę realistycznych wrażeń kinowych (rozważasz zakup projektora), jak również słuchania muzyki - i jesteś skłonny zmienić aranżację pomieszczenia, poświęcając powierzchnię na rzecz nieodzownych i tym razem już wcale niemałych głośników - to rozwiązanie jest jedno. Lepszy amplituner (4000-5000 zł) i system głośnikowy 5.1, na który trzeba wydać co najmniej 7000-8000 zł. Dużo? Skoro tak uważasz, to pomyśl, że para przyzwoitych kolumn głośnikowych stereo oznacza wydatek minimum 2500-3000 zł. Subwoofer - co najmniej 1500 zł, głośnik centralny - co najmniej 1000 zł (nie warto na nim oszczędzać). Najtańsze są głośniki tylne - mogą być do zawieszenia na ścianie - lecz te najmniejsze i najtańsze z ofert producentów specjalistycznych (a tylko takich należy w tym wypadku brać pod uwagę!) zazwyczaj nie są godne polecenia. Jakby nie patrzeć, kolejne półtora tysiąca trzeba wysupłać.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, sub/sat 5.1 Bowers & Wilkins MT-60D; Cena: 10 tys. złfot. Bowers & Wilkins

Sub/sat 5.1 Bowers & Wilkins MT-60D; Cena: 10 tys. zł; Moc wyjściowa: 400 W

Podstawowym elementem systemu B & W jest M1, czyli uniwersalna kolumna, która może pracować zarówno jako głośnik frontowy, efektowny, jak i - po obróceniu o 90 stopni - centralny (patrz zdjęcie po prawej). W dodatku daje wiele swobody w wyborze sposobu instalacji: M1 może zostać zamontowana na ścianie, postawiona na półce albo na standzie podłogowym. Zestaw ma zaskakująco silne brzmienie. Także subwoofer, dzięki sprytnej (i seksownej) konstrukcji.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, sub/sat 5.1 JBL STUDIO; Cena: 12,5 tys. złfot. JBL

Sub/sat 5.1 JBL STUDIO; Cena: 12,5 tys. zł; Moc wyjściowa: 1100 W

Zestaw kolumn do kina domowego o dużej mocy zaprojektowany przez Grega Timbersa - twórcę legendarnych głośników serii Everest - bez problemu zapewni dynamikę wymaganą w systemach domowej rozrywki.

Kino domowe: zestawy na każdą kieszeń, audio, wideo, kino domowe, Amplituner Denon AVR-3313; Cena: 5200 złfot. Denon

Amplituner Denon AVR-3313; Cena: 5200 zł; Moc wyjściowa: 1155 W; Liczba kanałów: 7.2

Flagowy amplituner Denona ma wszystko, czego potrzebuje użytkownik kina domowego. Bogaty wybór złącz, w tym trzy wyjścia HDMI 1.4a, analogowe wejścia audio, porty gramofonu oraz odtwarzacza sieciowego. Do tego DLNA, radio internetowe, obsługa iGadżetów. Jak na urządzenie z tej półki cenowej przystało, nie zabrakło dekoderów Dolby TrueHD i DTS-HD ani możliwości odtwarzania plików formacie FLAC.

 

Poziom 4+

sky is the limit

Poziom trzeci nie jest ostatnim możliwym. W kolejnym kroku rezygnuje się bowiem z amplitunera A/V na rzecz procesora A/V, czyli jednostki centralnej całego systemu, oraz podłączanych do niej wzmacniaczy. Kilku albo przynajmniej jednego wielokanałowego. I oczywiście głośniki stają się większe i dużo droższe.

Czy systemy 7.1-kanałowe są lepsze od 5.1-kanałowych? Teoretycznie, ale tylko wtedy, gdy zostaną optymalnie ustawione, zgodnie z zaleceniami producentów i akustyków. W praktyce, w normalnych mieszkaniach, nie ma miejsca na poprawne ustawienie ośmiu głośników. Jest to rozwiązanie odpowiednie wyłącznie do specjalnie przygotowanych salek kinowych - oczywiście z dobrym projektorem w roli głównej.

Sala kinowa zaprojektowana i wykonana przez fachowców, wygodne fotele, wysokiej klasy projektor i ekran (ważne!), aparatura jak wyżej i do tego zintegrowane sterowanie sprzętem i oświetleniem - oto ostatni etap wtajemniczenia w tematykę domowego kina. Osiągalny za kwotę około 100 tys. zł.

Miłej zabawy!

 

Artykuł napisany we współpracy z Andrzejem Gratkowskim/Cinematic.pl

Zdjęcie Denon AVR-3313
Denon AVR-3313
w okazje.info
3
Więcej na ten temat: audio, kino domowe, wideo