Zbliż, dotknij, puknij: wszystko o NFC

Michał Młynarczyk
Smartfon jako zbliżeniowa karta płatnicza? Taki, do którego można podłączyć bezprzewodowe słuchawki, dotykając nimi do obudowy? I automatycznie wyciszy dzwonki, gdy położysz go na nocnym stoliku? To tylko część sztuczek z repertuaru NFC.
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Nie tylko do gry w "węża" :-)

Nie da się bez końca powiększać ekranów i dokładać pikseli, a kolejne modele smartfonów muszą przyciągać klientów czymś nowym. W tym sezonie w modzie jest NFC, czyli komunikacja zbliżeniowa. Bez kabli, haseł, autoryzacji. Wystarczy przytknąć (i czasem - puknąć).

Pamiętasz biznesowe komórki z przełomu tysiącleci? Ich nieodłącznym atrybutem był port podczerwieni, używany wtedy do przesyłania wizytówek (można było też zestawiać sesje multiplayer w grze w "węża"). Prosty w obsłudze (wystarczyło, by oba aparaty się "widziały"), nie wymagający parowania, ale wolny i niepewny (bardzo łatwo było zakłócić transmisję).

NFC jest jego funkcjonalnym odpowiednikiem - zapewnia błyskawiczną komunikację między dwoma urządzeniami znajdującymi się koło siebie. Obie strony mogą być aktywne, a więc każda może inicjować połączenie. Ponieważ szybkość transmisji to skromne 400 kb/s, wykorzystywany jest albo do przesłania małego pakietu danych (przy płatnościach zbliżeniowych; wymianie linków czy wizytówek między telefonami), albo szybkiego inicjowania połączenia dwóch urządzeń via Bluetooth lub Wi-Fi. Zasięg został ograniczony do paru centymetrów - stąd nazwa "komunikacja bliskiego zasięgu" (Near Field Communication).

Zbliż, dotknij, puknij: wszystko o NFC, smartfon, Słuchawki Sony MDR 1RBTChociaż pierwsza specyfikacja powstała jeszcze wtedy, gdy ze słowem "smartfon" kojarzył się przede wszystkim składany Communicator Nokii, technologia nie zawojowała dotąd rynku. Nie było zastosowania, które przekonałoby do NFC rzesze użytkowników.

Może zabrakło pomysłowości po stronie producentów? Albo wsparcia od operatorów komórkowych? Trudno powiedzieć, w każdym razie wydaje się, że dziś NFC ma jedno i drugie.

Duży impuls do rozwoju rozwiązań opartych na NFC mogłoby dać Apple. Żaden inny producent nie ma takiej siły przekonywania (zarówno w stosunku do klientów, jak i deweloperów aplikacji). Następca Steve'a Jobsa, Tim Cook, nie jest jednak fanem nowej technologii i iPhone 5 ani iPad 4 nie zostały wyposażone w NFC.

Z drugiej strony NFC może liczyć na pełne wsparcie twórców innych systemów operacyjnych i hardware'u. Windows 8, WP 8, Android 4+, BB OS 10 oferują obsługę modnej technologii, odpowiednie moduły trafiają do komórek, tabletów, a nawet ultrabooków. Oraz do akcesoriów (słuchawek, głośników, myszek). Na razie poważnym minusem jest brak pełnej kompatybliności rozwiązań NFC między poszczególnymi platformami, o czym przekonaliśmy się podczas testów nowości Nokii, Samsunga, Sony, RIM i HP.

 

Na górnym zdjęciu:

1. Smartfon Sony Xperia T, cena: 2000 zł

2. Tablet Asus Google Nexus 7, cena: 900 zł

3. Ultrabook HP Spectre, cena: 6000 zł

4. Smartfon Nokia Lumia 920, cena: 2700 zł

5. Słuchawka bluetooth Nokia BH-310, cena: 105 zł

6. Głośnik JBL PlayUp Portable Wireless Speaker for Nokia, cena: 1200 zł

7. BlackBerry Music Gateway, cena: 50 dol.

1
fot. Sony fot. Sony

Tagi wielokrotnego użytku

NFC w czystej postaci. Znaczniki (np. plastikowe Xperia SmarTags sprzedawane/dodawane do telefonu przez Sony albo naklejki Samsung TecTile, dystrybuowane na razie w Ameryce Północnej) zawierają takie polecenia dla komórki, jakie wybierzesz za pomocą dedykowanej aplikacji. Jeden wyciszy dzwonek, gdy położysz aparat na nocnym stoliku. Inny, umieszczony w samochodzie, aktywuje nawigację. Tag obsługuje każdy telefon inaczej, zgodnie z ustawieniami właściciela komórki.

Płatności

Komórka z NFC może być więc na przykład kartą płatniczą. Z takim rozwiązaniem eksperymentuje w Stanach Google (aplikacja Wallet). W Polsce płatności uruchomili Orange i T-Mobile we współpracy z wybranymi bankami. Do darmowej usługi, oprócz odpowiedniego smartfonu (nie tylko z NFC, ale i certyfikacją Visy bądź MasterCard; to m.in. Sony Xperia P, S i T, BlackBerry 9790 i 9900, Samsung Galaxy S III, Nokia 603, 608 i 610, HTC One X) potrzebna będzie specjalna karta SIM (starą wymienisz u operatora - operacja płatna), przypisana do karty pre-paid/kredytowej, oraz darmowa aplikacja.

Płatności zbliżeniowe funkcjonują od dawna: coraz popularniejsze są karty z odpowiednim chipem. Istnieją też naklejki i breloczki wydawane przez banki. Cieszą się małym wzięciem - no ale od pewnego czasu możesz wychodzić do sklepu bez portfela. Na razie wprowadzenie płacenia przez przyłożenie telefonu do terminala zmienia więc niewiele.

Jednak w przeciwieństwie do "płacenia naklejką" - przytykając komórkę możesz przekroczyć próg 50 zł (akceptacja PIN-em). Co więcej, technologia zapewne znajdzie wkrótce inne zastosowania w smartfonie. Np. jako zastępstwo karty miejskiej czy bibliotecznej. Można też mieć nadzieję na to, że pojawią się aplikacje umożliwiające płatności PayPalem, bez konieczności wyrabiania karty w konkretnym banku. Istnieje szansa, że dzięki NFC kiedyś portfel naprawdę przestanie być potrzebny!

Linki i wizytówki

NFC jest w stanie przenieść między telefonami leciutkie dane. Niezależnie od systemów operacyjnych - możesz zetknąć plecki BB 9900 z otwartą stroną logo24.pl do plecków Galaxy S3, dotknąć ekranu tego pierwszego i, voilà, witryna Logo24 otwiera się na samsungu. Gorzej poszło nam podczas testów z przesyłaniem wizytówek z numerem telefonu. Androidy na razie działają tylko z androidami etc.

"Zamknięte" chipy

To rozwiązanie do zastosowania biznesowego bądź "publicznego". Chipa z zapisanym - raz a dobrze, bez opcji przeprogramowania - linkiem (lub inną lekką informacją) można zaaplikować do papierowej wizytówki. Wydawca książki może zamknąć odnośnik do strony z informacjami o autorze w obwolucie. Miasto może nakleić chipa z linkiem do rozkładu na przystanku autobusowym. Chipy NFC będą tu działały jak kody QR, tylko wygodniej (bez konieczności odpalania przez użytkownika osobnej aplikacji oraz aparatu).

Podłączanie akcesoriów

W tym wypadku wolne NFC tylko dogaduje urządzenia, parując je za pomocą Bluetootha (ew. Wi-Fi). Podłączyć możesz słuchawki, głośniki, stację dokująco-ładującą, a nawet klawiaturę czy myszkę. System nie gra roli.

Wymiana plików

Podobnie jak w przypadku podłączania akcesoriów NFC jest tu tylko pomocnikiem. Ułatwia parowanie, szybko aktywując wydajniejszy i oferujący lepszy zasięg Bluetooth (w urządzeniach z WP8) albo Wi-Fi (Android - usługa Android Beam/S-Beam), przez które odbywa się transmisja. Zdjęcia, wideo, muzyka - teoretycznie bez ograniczeń. Niestety, w ten sposób możemy przesyłać pliki tylko między urządzeniami z tym samym systemem operacyjnym.

2
Więcej na ten temat: smartfon