Test e-readerów: co warto kupić

Łukasz Figielski, Maciej Sikorski
Jedni mówią, że to przyszłość czytania: tysiące książek w jednym lekkim urządzeniu z e-inkowym ekranem, który nie męczy ani oczu użytkownika, ani baterii komputerka. Inni uważają, że w dobie taniejących i coraz sprawniejszych tabletów to ślepa ścieżka ewolucji. Wyniki sprzedaży e-readerów świadczą na korzyść tych pierwszych. Prezentujemy rynkowe nowości oraz hity ubiegłego sezonu.
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

E-ink i podświetlenie

Wyświetlacz e-inkowy, w przeciwieństwie do LCD, nie jest podświetlany diodami. Technologia nie męczy wzroku użytkownika ani baterii urządzenia. Ale nie pozwala na czytanie w ciemnościach. Problem nie dotyczy tych trzech nowiutkich modeli: ich ekrany zostały doświetlone "jarzeniówkami" umieszczonymi na krawędziach.

 

1. Nook Simple Touch with GlowLight

Cena: 750 zł (dma.com.pl)

Ekran: 6 cali, 800x600 pikseli, dotykowy

Wi-Fi: serwisy społecznościowe, sklep

Formaty: ePUB, PDF

Bateria: 1530 mAh

Procesor: 800 mAh

Pamięć: 2 GB + microSD

Wymiary: 165x127x12 mm

Waga: 212 g

Urządzenie Barnes & Noble - brzmi nobliwie. Nie ma oficjalnej dystrybucji w Polsce, nie zamówisz go przez stronę amerykańską. Wśród 2,5 mln tytułów elektronicznego sklepu B&N nie ma nic po naszemu. Nieco podobna sytuacja jak z Paperwhite'em. Fajna obsługa i nawigacja. Pasek zbliżony do kindle'owego (ale u dołu), ipadopodobny przycisk centralny, po bokach przyciski do przewracania stron (można też suwać palcami po ekranie).

Wygodne wyszukiwanie, podkreślanie, dodawanie notatek. Nie ma przeglądarki, za to możesz dzielić się cytatami i przemyśleniami przez FB, Twittera czy G+. Możesz dzielić się również książkami (każdy tytuł przez dwa tygodnie)! Leciutki, przyjemnie się trzyma (wgłębienie z tyłu obudowy), działa szybko. Wbrew deklaracji: "ciepłe światło pokrywa wyświetlacz równomiernie" - blask jarzeniówy widać na górnej krawędzi ekranu. Ten zaś mruga przy przełączaniu elementów graficznych i nie ma możliwości jego obrotu (taką funkcję oferują wszystkie pozostałe czytniki).

Ocena 4


2. Amazon Kindle Paperwhite

Cena: 196,78 dol. (z dostawą do Polski)

Ekran: 6 cali, 1024x758, multidotykowy

Wi-Fi: chmura, przeglądarka, sklep, Wikipedia

Formaty: MOBI, PDF, AZW/AZW3

Bateria: b.d.

Procesor: 800 MHz

Pamięć: 2 GB (1,25 GB na książki), darmowa chmura (na książki z Amazon.com)

Wymiary: 169x117x9,1 mm

Waga: 213 g

Szybki! Dobrze reagujący na dotyk ekran oferuje najlepszy kontrast wśród urządzeń z tej rozkładówki. Fajne, proste menu. Łatwe wyszukiwanie książek w księgarni Amazonu (wyrazy podpowiadane na bieżąco niczym w Googlu), gdzie znajdziesz ponad 1,6 mln pozycji, także prasę: "Gazetę Wyborczą" "Politykę", "Tygodnik Powszechny". Polskie książki trzeba jednak kupować przez inne księgarnie, bo w Amazonie pustawo. Gdy już daną pozycję kupisz, możesz ją przeszukać po wyrazach. Fragmenty możesz też podkreślać, a jeśli znajdujesz się w zasięgu Wi-Fi - znaleźć wyjaśnienie pojęcia w Wikipedii. Łatwe formatowanie tekstu i robienie zakładek. Szybka regulacja intensywności podświetlenia, dość równomiernego i przyjemnego.

Nie da się go, niestety, całkowicie wyłączyć - nawet ustawiony na minimum Paperwhite troszkę świeci. Warto dokupić etui, działające jak drzwiczki lodówki (czyli włączające/wyłączające urządzenie). Zabawa stronami WWW ułatwiona - działa dwupalcowy multitouch. Śmiało bierz wersję z reklamami, pojawiają się tylko na dzień dobry albo jako wygaszacz. Papierwhite'a można już kupić bezpośrednio z Amazonu.

ocena 5


3. Onyx Boox i62HD Angel Glow

Cena: 570 zł

Ekran: 6 cali, 1024x758, dotykowy

Wi-Fi: chmura, przeglądarka, RSS, sklep

Formaty: ePUB, MOBI, PDF, DjVu

Bateria: 1600 mAh

Procesor: 800 MHz

Pamięć: 4 GB + micro SD

Wymiary: 171x125x10,9 mm

Waga: 238 g

Full combo: podświetlenie, dotyk, Wi-Fi, obsługa wszystkich formatów - w bardzo dobrej cenie. Niezły kontrast, lepszy niż na Nooku. Ale Boox (wbrew hasłu: "incredible speed" i mocnemu procesorowi) działa wolno, ekran nieprzyjemnie miga podczas przerzucania stron, a najgorsze jest malutkie menu. Ciężko trafić palcem w odpowiednią ikonę! Są dwa "podwójne" przyciski z boków urządzenia, lecz żaden nie działa jako "powrót" czy "zamknij" podczas nawigowania - aby zamknąć otwartą funkcję, trzeba dziubnąć palcem w znaczek "x".

Wracając do plusów: można wyszukiwać wyrazy, robić zakładki, nawet odręczne adnotacje. Aktywowanie tych opcji jest proste, wystarczy przytrzymać palec na ekranie. Jest księgarnia (Booxsource.com), chmura (Google Drive, Storino), przeglądarka, czytnik RSS.

Boox potrafi czytać na głos syntezatorem Ivona (wyjście słuchawkowe, brak głośniczka), ale bez intonacji i "pyka" po każdym akapicie. Z e-booka audiobooka nie uczynisz. Menu trochę po naszemu, trochę po angielsku. Przy podświetleniu (szpitalno-jarzeniówkowym) ekran ciemniejszy u góry.

Ocena 3

Zdjęcie Amazon Kindle Paperwhite Zdjęcie Onyx Boox i62HD Angel Glow
Amazon Kindle Paperwhite Onyx Boox i62HD Angel Glow
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
1
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

Jakość ekranu

Wyświetlacze czytników prezentują 16 odcieni szarości. To dobre określenie: e-papier jest bardziej szary niż biały. Ekrany różnią się rozdzielczością i kontrastem, ale nie ma tu takich przepaści, jak między iPadem a tabletami z Biedronki. Samo czytanie na Prestigio jest tak samo przyjemne jak na Kindle'u.

 

4. Kindle 5 (Classic)

Cena: 460 zł (Vobis.pl)

Ekran: 6 cali, 800x600 pikseli, niedotykowy

Wi-Fi: chmura, przeglądarka, sklep, Wikipedia

Formaty: MOBI, PDF, AZW/AZW3

Bateria: 890 mAh

Procesor: 800 mHz

Pamięć: 2 GB (1,25 na książki)

Wymiary: 165x114x8,6 mm

Waga: 170 g

Najpopularniejszy czytnik świata, u nas w wydaniu piątym (numerek oznacza wersję oprogramowania; to klasyczny model Classic). Ekran nie jest dotykowy, więc po menu (podobnym do tego w Paperwhite) sterujesz za pomocą kilku przycisków, głównie kontrolera kierunkowego. Łatwo i wygodnie (do robienia adnotacji przydałaby się klawiatura, ale to detal). Do tego przyciski do przerzucania stron. Tak jak świecący braciszek ma internet i przeglądarkę. Superurządzenie w supercenie.

Ocena 5


5. iRiver Story HD

Cena: 570 zł

Ekran: 6 cali, 1024x768 pikseli, niedotykowy

Wi-Fi: brak

Formaty: EPUB, PDF, FB2, DjVu Bateria: 1800 mAh

Procesor: 800 MHz

Pamięć: 2 GB + microSD

Wymiary: 192x12x9 mm

Waga: 210 g

Model nie najmłodszy, ale tu nie ma czego poprawiać. Przede wszystkim działa szybciej od większości konkurentów. I ma superekran. Przydałaby się wersja dotykowa, lecz sterowanie za pomocą dużego, oryginalnego przycisku centralnego, czterech funkcyjnych i obsługa klawiatury QWERTY są czystą przyjemnością. Nie ma internetu, nie obsługuje MOBI, trudno. Proste menu pozwala na powiększenie fontu i dodanie zakładki.

I tyle. W prostocie siła.

Ocena 4


6. Prestigio 5162

Cena: 600 zł

Ekran: 6 cali, 800x600 pikseli, niedotykowy

Wi-Fi: przeglądarka Formaty: EPUB, MOBI, PDF, FB2

Bateria: 1300 mAh

Procesor: 400 Mzh

Pamięć: 128 MB + microSD

Wymiary: 192x125x10,3 mm

Waga: 300 g

Solidne urządzenie z metalową obwódką, klawiaturą QWERTY, pięcioma sporymi przyciskami sterującymi oraz dżojstikiem. Przy braku ekranu dotykowego - to wygodny kontroler. Prestigio potrafi wiele, odtwarza muzykę (ma radio, ma głośniczek), ma dwie gierki logiczne. Wspiera wszystkie formaty e-książek (a nawet więcej). Przybliżenie, oddalenie, wyszukiwanie wyrazu (nie zawsze skuteczne)  - są. Ciężki dostęp do gniazda SD. Do wyboru model biały bądź czarny.

Firma założyła księgarnię (www.prestigoplaza.com), lecz wchodzisz do niej z poziomu przeglądarki, a nie wygodnej aplikacji. Czyli równie łatwo wejdziesz do jakiegokolwiek innego sklepu. Lub raczej: równie ciężko. Zabawa internetem w powolnych e-readerach to mordęga. Jeśli nie służy dostępowi do księgarni-aplikacji,

Wi-Fi niespecjalnie się przydaje.

Ocena 3

Zdjęcie Amazon Kindle 5 WiFi
Amazon Kindle 5 WiFi
  • Przekątna ekranu: 6 cali
  • Pojemność: 2 GB
  • E-ink
84 opinie w okazje.info
2
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

Książki

Dziś każdy "duży" nowy tytuł ma wersję elektroniczną - w formatach EPUB i MOBI. Ceny w poszczególnych sklepach różnią się znacznie. Warto czekać na promocje, o których regularnie informuje strona Swiatczytnikow.pl. Tam też znajdziesz świetną porównywarkę cen w polskich e-księgarniach.

 

7. PocketBook 622 Touch

Cena: 500 zł (empik.com)

Ekran: 6 cali, 800x600, multidotykowy

Wi-Fi: przeglądarka, RSS, sklep

Formaty: ePUB, PDF, MOBI, FB2, DjVu

Bateria: 1100 mAh

Procesor: 800 mHz

Pamięć: 2 GB (1 GB dla użytkownika) + microSD

Wymiary: 175x114,5x9,5 mm

Waga: 195 g

Kolporter próbował z własnym urządzeniem: eClicto. Nie wyszło, słabizna. Empik stawia na PocketBooki. 622 Touch to jeden z ciekawszych reprezentantów portfolio ukraińsko-azjatycko-amerykańskiej firmy. Tanie, wielofunkcyjne urządzenie z ekranem multitouch. Proste robienie notatek (także paluchem po ekranie), zakładek, podkreśleń. Duże hardware'owe przyciski menu. Ma gniazdo słuchawek, gierki, przeglądarkę, RSS-y. Z Toucha łatwo wskoczysz do sklepu Empiku. To może być "nasza" odpowiedź na ekosystemy Kindle'a i Nooka!

Ocena 4


8. PocketBook Pro 912

Cena: 1100 zł

Ekran: 9,7 cala, 1200x825, dotykowy

Wi-Fi: przeglądarka, sklep

Formaty: ePUB, PDF, MOBI, FB2, DjVu

Bateria: 1530 mAh

Procesor: 533 mHz

Pamięć: 2 GB (1 GB dla użytkownika) + microSD

Wymiary: 193x263x11,5 mm

Waga: 565 g

Niemal 10-calowy oryginał - z rysikiem. Ma Bluetootha (do bezprzewodowego odbierania dokumentów), głośniczki, gniazdo słuchawkowe. Oprócz dotykowego ekranu jest sporo przycisków sterujących na froncie obudowy, obsługa Pro 912 to czysta przyjemność. Do tego wygodne robienie notatek (bazgranie po kartce), zakładek, wyszukiwanie. Nazwa wskazuje, że jest urządzeniem o zastosowaniu profesjonalnym. Tylko jakiemu profesjonaliście się przyda? Rozłożenie elementów menu startowego, mnogość aplikacji (gierki, notatnik do bazgrania) oraz dostęp do przeglądarki wskazują, że mógłby zastąpić tablet. "Zwykły" bądź taki typu "szkicownik". Ale na to nie pozwala niska wydajność procesora.

W połączonym z Pro 912 sklepie Obreey (brak bezpośredniego dojścia do Empiku) - kompletne pustki. Pro 912 potrafi czytać na głos w kilku językach bezdusznym głosem syntezatorki. Ale w tej cenie można mieć dwa kindle. Albo półtora PocketBooka Touch. Raczej ciekawostka niż e-czytnik godny polecenia.

Ocena 2

3
Więcej na ten temat: ebook, testy