7 aplikacji, z którymi staniesz się mistrzem kuchni

kambi
Wprawdzie nie polecamy zabawy z telefonem nad garnkiem z gotująca się wodą, ale czasami nasz żołądek lub niespodziewani goście domagają się by napełnić ich czymś smacznym. Ci, którzy do tej pory zwykli jadać "chińskie" zupki lub gotowe dania mogą zawładnąć swoją kuchnią. Z pomocą przychodzi smartfon uzbrojony w niezbędne aplikacje. Oto one!
fot. StockLite / shutterstock.com fot. StockLite / shutterstock.com

Listonic - zakupy pod kontrolą

Nim zabierzemy się do gotowania trzeba najpierw wypełnić lodówkę. Pomocna podczas zakupów będzie aplikacja Listonic. W programie z łatwością można przygotować listę potrzebnych produktów. Następnie już będąc w sklepie jednym kliknięciem odhaczamy to co trafia do naszego koszyka.

ListonicListonic

Program zapamiętuje rzeczy, które najczęściej kupujemy. Dodatkowo te ulubione możemy oznaczyć klikając w grafikę w kształcie serca. Aplikacja podpowie też, w którym sklepie trwa akurat promocja na dany produkt. Oszczędni powinni skorzystać z funkcji wpisywania cen do Listonic. Program łatwo podliczy ile wydaliśmy na wieczorną kolację z dziewczyną czy imprezę z kumplami. Listonic działa z sytemami: Android, iOS oraz Windows Phone.

ListonicListonic

1
Książka kucharska Książka kucharska

Książka kucharska ofeminin.pl

Książka kucharska ofeminin.pl to jedna z najbogatszych aplikacji tego typu dostępnych na smartfony. Program posiada bardzo rozbudowaną bazę przepisów. Podpowie jak przygotować proste śniadania czy wyszukane obiady. W jej zasobach znalazły się przepisy na typowe polskie dania oraz z kuchni światowej.

Książka kucharskaKsiążka kucharska

Świetnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka dań. Możemy wskazać rodzaj potrawy, kwotę, którą chcemy wydać na produkty i określić stopień trudności przygotowania. Ciekawostką jest też funkcja "shaker przepisów". Kiedy kompletnie brakuje nam weny, a chcemy zaskoczyć znajomych wystarczy potrząsnąć telefonem by wylosować przepis. Warto to potraktować jak wyzwanie. Program działa na smartfonach i tabletach z systemem Android.

Książka kucharskaKsiążka kucharska

2
Przepisy.pl Przepisy.pl

Przepisy.pl

Przepisy.pl to jedna z ładniejszych programów na smartfony. Program niestety przygotowany jest przez producenta produktów spożywczych dlatego w przepisach często można trafić na konkretne produkty tej firmy. To jednak w niczym nas nie ogranicza. Aplikacja jest bardzo przejrzysta. Po jej uruchomieniu wyświetla nam się danie dnia.

Przepisy.plPrzepisy.pl

Jeśli chcemy ugotować coś innego możemy skorzystać z wyszukiwarki potraw. Wystarczy podać rodzaj interesującej nas kuchni, czas jakim dysponujemy lub składniki, które akurat są w naszej lodówce. Są też dania na specjalne okazje, takie jak: Boże Narodzenie czy Walentynki. Przepisy opatrzone są świetnymi zdjęciami. Niektóre mają nawet poradniki wideo. Te podpowiedzą nie tylko jak przygotować kolację, ale także jak ją ładnie podać na talerzu. Program działa z systemami: Android, iOS oraz Windows Phone.

Przepisy.plPrzepisy.pl

3
Przepisy na drinki Przepisy na drinki

Przepisy na drinki

Po dobrej kolacji warto podać dobre drinki. Te najprościej przygotować z aplikacją "Przepisy na drinki". W programie zmieszczono bogatą bazę zarówno napojów alkoholowych jak i bezalkoholowych. Możemy wybrać w zależności od nastroju czy chcemy spróbować słodkiego czy gorzkiego drinka. Oprócz klasyków typu Mojito czy Cuba Libre w programie znaleźć można wyszukane napoje z różnych zakątków świata.

Przepisy na drinkiPrzepisy na drinki

Ulubione koktajle można dodać do naszej listy, aby przepis zawsze mieć pod ręką. Plusem aplikacji jest możliwość dodawania własnych przepisów na drinki oraz komentowania tych, które proponują inni użytkownicy. Minusem programu jest brak wsparcia dla języka polskiego. Program działa na tabletach i smartfonach z systemem Android.

Przepisy na drinkiPrzepisy na drinki

4
e-food e-food

e-food - sprawdź czego nie jeść

W zestawieniu przydatnych programów nie mogło zabraknąć aplikacji e-food. Aplikacja ta jest przydatna zwłaszcza w dobie mody na zdrowe odżywianie. E-food to przewodnik po składnikach. Robiąc zakupy możemy z łatwością sprawdzić co kryje się pod tajemniczym kodem E100 (bezpieczna kurkumina) czy E110 (żółcień pomarańczowa S i FCF, której lepiej unikać).

e-foode-food

Aplikacja opisuje też każdy z tych składników. Możemy dowiedzieć się skąd dany barwnik pochodzi i jakie ryzyko wiąże się z jego spożyciem. Autorzy programu wzbogacili go o słownik pojęć, które są często stosowane na opakowaniach. Teraz szybko dowiemy się czym tak na prawdę są gazy do pakowania i emulgatory. Program dostępny jest dla systemów: Android oraz iOS.

e-foode-food

5
Cooklet Cooklet

Cooklet - przepisy kulinarne

Cooklet to polska aplikacja, która odniosła niedawno spory, międzynarodowy sukces. Program zdobył jedną z najważniejszych nagród w kulinarnym świecie - Gourmand Awards. To prestiżowy konkurs wydawców treści kulinarnych. Cooklet wygrał w kategorii Best Digital Cookbook. Bo właśnie tym jest sam program - ogromną książką kucharską. Co zatem go wyróżnia? Cooklet to także sieć społecznościowa, która skupia pasjonatów gotowania z całego świata.

CookletCooklet

Użytkownicy programu codziennie dodają setki nowych przepisów do jego zasobów. Można je łatwo przeglądać i komentować dając porady innym. Aplikacja wyróżnia się na tle podobnych przede wszystkim dopracowanym i wygodnym interfejsem oraz bogatą funkcjonalnością. Nam spodobała się opcja, dzięki której program sam dostosowuje liczbę potrzebnych składników do ilości porcji jakie chcemy przygotować. Program dostępny jest na systemy: Android oraz iOS.

CookletCooklet

6
NamNam NamNam

NamNam - pochwal się przed całym światem

Kolejnym polskim programem jest NamNam. Łączy on w sobie funkcje książki kucharskiej i serwisu społecznościowego. Po włączeniu aplikacji musimy skonfigurować nasze konto. Następnie możemy śledzić kulinarne dokonania naszych znajomych. Na tym opiera się właśnie cały program. Przygotowujemy wystawną kolację, pstrykamy zdjęcie i po chwili możemy się nią pochwalić przed całym światem.

NamNamNamNam

Program został bardzo dobrze opracowany. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny. Plusem programu jest bogata ilość zdjęć. Użytkownicy mogą dodawać fotografie nie tylko gotowych już dań, ale także dokumentować kolejne etapy procesu tworzenia. NamNam dostępny jest za darmo na systemy: Android oraz iOS.

NamNamNamNam

7
Więcej na ten temat: ciekawostki, gotowanie, kulinaria, sprzęt